Kultura Tradycje

Boże Narodzenie w Irlandii

Boże Narodzenie w Irlandii ma niezwykle subtelny, rodzinny i religijny charakter. Niektórzy uważają nawet, że w Irlandii bardziej niż w Polsce przykłada się wagę do religijnego aspektu świąt, a potrzeba bliskości i podtrzymywanie rodzinnych więzi są wyjątkowo mocno akcentowane. 

Święta Bożego Narodzenia w Irlandii zaczynają się popołudniem 24 grudnia, od skromnej kolacji, tuż po zmroku, z najbliższymi członkami rodziny. Bardziej huczne obchody Bożego Narodzenia w Irlandii, rozpoczynają się dopiero o poranku 25 grudnia. 

Co odróżnia Irlandzkie Boże Narodzenie od Świąt w Polsce? Przeczytaj koniecznie nasz tekst o obchodach Bożego Narodzenia w Irlandii i dowiedz się więcej o kulturze tego zielonego kraju. Boże Narodzenie w Irlandii – sprawdź swoją wiedzę!  

24 grudnia – Wigilia w Irlandii 

Obchody Wigilii świąt Bożego Narodzenia w Irlandii, są dość skromne. Zdecydowana większość Irlandczyków tego dnia normalnie pracuje, aczkolwiek dzień pracy bywa często skracany do godziny 13:00. Gdy tylko zapadnie zmrok, Irlandczycy zasiadają w swoich domach do prostej kolacji, podczas której na stole dominują dania rybne. W dniu Wigilii Irlandczycy zapalają także tradycyjne wigilijne świece, które wystawia się w oknach i szykują upominki dla swoich najbliższych. Święty Mikołaj pojawi się w domu z prezentami dopiero w nocy z 24go na 25go grudnia.

25 grudnia – Boże Narodzenie w Irlandii

Główne obchody Świąt Bożego Narodzenia w Irlandii mają miejsce dopiero 25 grudnia. Ten dzień zwykle rozpoczyna się bardzo wcześnie, a to za sprawą prezentów, które w nocy zostawił Św. Mikołaj i które już o poranku czekają na domowników. 

Boże Narodzenie w katolickiej Irlandii jest dla wielu najważniejszym świętem w roku, dlatego Irlandczycy są wierni swoim wieloletnim tradycjom. Do tego stopnia, że 25 grudnia zamknięte są wszystkie sklepy i puby. To po to, aby rodziny miały czas na świąteczne spotkania i przede wszystkim na wspólny świąteczny obiad. Na tradycyjnym irlandzkim stole w Boże Narodzenie nie może zabraknąć pieczonego indyka, szynki, “mince pie”, czyli mięsa zapiekanego w cieście oraz bożonarodzeniowego puddingu. Wspólne spotkania przy bożonarodzeniowym stole są niezwykle ważną częścią irlandzkich obchodów Świąt Bożego Narodzenia, dlatego wspólna biesiada trwa zwykle do późnych godzin.  

26 grudnia – St. Stephen’s Day 

Boże narodzenie w Irlandii ma również swoje zwyczaje, które nie są znane w innych krajach. Takim zwyczajem jest, chociażby drugi dzień świąt, zwany St. Stephen’s Day. Tego dnia do drzwi domu mogą zapukać kolędnicy tzw. Wrenboys, którzy będą zbierać datki na cele dobroczynne. Zgodnie z tradycją, należy mieć przygotowaną dla nich drobną kwotę pieniędzy, ponieważ (zgodnie z wierzeniem) jeżeli nie wręczymy jej kolędnikom, to w nowym roku czekają nas same kłopoty!

Little Christmas – (irl.) Nollaig Bheag

Irlandczycy, podobnie jak Polacy, również obchodzą Święto Trzech Króli – 6 stycznia. Jednakże w Irlandii ten dzień nazywany jest Little Christmas. Tzw. Małe Boże Narodzenie oficjalnie kończy w Irlandii dwunastodniowy okres świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu rozbiera się choinkę i demontuje świąteczne dekoracje. Jest to bardzo ważne, ponieważ jak głosi przesąd, wcześniejsze ściągnięcie dekoracji bożonarodzeniowych przynosi Irlandczykom pecha. 

Sprawdź też inne nasze wpisy:
Boże Narodzenie u Anglosasów – jak to wygląda?
Jak wybrać prezent świąteczny dla dziecka?
Ozdoby świąteczne DIY dla dzieci
Najpopularniejsze kolędy po angielsku – śpiewajcie całą rodziną

Leave a Reply

%d bloggers like this: