Kultura Tradycje

Dekoracje na Halloween – jak przygotować dom, aby był naprawdę strrrraszny

Halloween już tuż tuż! Jeżeli 31 października chcecie wspólnie świętować w domu najstraszniejszy dzień w roku, to koniecznie już teraz zastanówcie się jakie kostiumy założyć i jak przygotować dom, aby był naprawdę strrrraszny! 

Aby udekorować dom na Halloween, wcale nie trzeba kupować kosztownych ozdób czy wywracać wszystkiego w mieszkaniu do góry nogami. Najciekawsze dekoracje na Halloween przygotujesz wraz z dzieckiem samodzielnie, przy użyciu kilku podstawowych przyborów. 

Potraktujcie tegoroczne Halloween jako idealną okazję do zrobienia w domu warsztatów plastycznych i przetestowania różnych technik artystycznych. Możliwości wykonania ciekawych dekoracji na Halloween jest cała masa, a jedynym ograniczeniem powinna być tutaj Wasza wyobraźnia. 

dekoracje na halloween

Czytaj dalej, jeżeli chcesz dowiedzieć się jakie dekoracje na Halloween z łatwością wykonasz z pociechą w domu. Poznaj nasze sposoby na udekorowanie domu na Halloween, tak aby był naprawdę strrrraszny! Do wykonania większości z przedstawionych tutaj dekoracji DIY potrzebujesz jedynie kolorowego papieru, nożyczek, kleju, sznurka, flamastrów, świeczek i kilku darów jesieni. Do dzieła! 

TOP 8 dekoracji do domu na Halloween

  • Straszna dynia – Jack’o’lantern

Dynia z powycinanymi otworami w kształcie strasznej buzi to absolutna podstawa wśród dekoracji do domu na Halloween. Taka dynia po angielsku nazywana jest Jack’o’Lantern i dla pełnego upiorności efektu, należy po jej wycięciu do środka wstawić świeczkę. Gotowa dynia może służyć za lampion przed domem lub w domu albo być jednym z elementów większej dekoracji na Halloween.

Do przygotowania Jack’o’Lantern potrzebujesz średniej lub dużej dyni, ostrego noża oraz flamastrów. Na początku wybierz wspólnie z dzieckiem kształt upiornej buzi, który będziecie wycinać w Waszej dyni. Następnie namalujcie oczy, usta i nos na dyni. 

Wycinaniem w dyni najlepiej niech zajmą się rodzice. Najpierw odetnij czubek dyni, a następnie łyżką wydrąż cały miąższ. Gdy dynia będzie już pusta w środku, możesz zacząć wycinać w skórce upiorne kształty. Po wycięciu całej dyni warto lekko ją spryskać lakierem do włosów dla dłuższej żywotności i wstawić do środka świeczkę, która podświetlając Jack’o’Lantern od środka nada mu prawdziwie upiornego charakteru.

Jack’o’lantern
  • Wiszące duszki 

To świetna dekoracja do porozwieszania w różnych miejscach w domu. Jest prosta do wykonania i bardzo efektowna. Aby przygotować halloweenowe, wiszące duszki potrzebujecie piłeczek pingpongowych, sznurka, serwetek i czarnego flamastra. 

Piłeczkę pingpongową zawiń od góry w rozłożoną serwetkę i przewiąż sznurkiem tuż pod spodem piłeczki. Pozostałą część sznurka pozostaw na około 15-30 cm (wykorzystasz go do zawieszenia duszka w powietrzu). W ten sposób powstanie głowa duszka. Pozostała część serwetki powinna zwisać luźno ku dołowi, możecie też spróbować ją powyginać na różne sposoby. Czarnym markerem domalujcie duchom oczy i gotowe! 

  • Świecznik w stylu Jack’o’lantern

Jeżeli nie macie w domu dyni lub nie chcecie bawić się w jej wycinanie, świecący lampion na Halloween możecie wykonać również w słoiku. Do wykonania tej dekoracji będziecie potrzebować dużego słoika (lub kilku słoików), czarnego brystolu, kleju, bibuły i nożyczek. 

Na początku duży, czysty słoik oklejcie szczelnie cienką, pomarańczową bibułą. Stworzy ona tło do dalszego dekorowania lampionu. Wytnijcie z czarnego brystolu upiorne kształty oczu, nosa i buzi, a następnie przyklejcie je do słoika. Możecie wykonać kilka lampionów o różnym kształcie, wielkości i upiornych wyrazach “twarzy”. Po udekorowaniu lampionu koniecznie wrzućcie do niego małą świeczkę i zobaczcie, jak pięknie lampion będzie wyglądał wieczorem.  

  • Girlanda z nietoperzami 

To kolejny pomysł na prostą, szybką i efektowną dekorację do domu na Halloween. Do jej wykonania będzie potrzebny czarny papier, ołówek, nożyczki, dziurkacz oraz sznurek. 

girlanda halloween

Na początku narysujcie na czarnej kartce kształt jednego, wiszącego nietoperza i wytnijcie go. Następnie od niego obrysujcie na papierze kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt kształtów. Gotowe szablony znajdziecie bez problemu w Internecie. 

Zadbajcie o to, aby każdy nietoperz miał przynajmniej jedną dziurkę, przez którą nawleczecie go na nitkę. Po umieszczeniu wszystkich papierowych nietoperzy na nitce i ustawieniu ich w równych odstępach możecie zawiesić gotową girlandę w pokoju lub na drzwiach. 

  • Krwawe świece 

Nic tak nie zbuduje halloween’owego nastroju w domu, jak blask kilku mrocznych świec. Aby sprawić, żeby zwykłe świece stały się niezwykłe, potrzebujecie zapalniczki i klasycznych białych świec o grubej podstawie oraz jednej cienkiej, czerwonej świeczki. 

Uwaga, zapalaniem świec i nadzorowaniem ognia najlepiej niech zajmą się rodzice! Ustaw na podstawce lub papierze białe świece, ale nie podpalaj ich. Rozpal natomiast czerwoną świeczkę i poczekaj, aż rozgrzeje się na tyle, że zacznie kapać z niej gorący wosk. Ostrożnie przenieś czerwoną świecę nad białe świece i pozwól, żeby gorący wosk skapywał w postaci małych kropelek. Po zaschnięciu czerwony wosk utworzy na białych świecach imitację krwawych zacieków, które odmienią wygląd zwyczajnych świec. 

  • Wieniec z gałęzi na drzwi 

Halloween’owy wieniec na drzwi z łatwością wykonacie z darów ziemi znalezionych podczas jesiennego spaceru do parku. W Waszym halloween’owym wieńcu może znaleźć się mnóstwo różnych rzeczy, np. kolorowe liście, żołędzie, małe halloween’owe figurki, nitki imitujące pajęcze sieci, pluszowe pajączki, wycinanki z papieru, inne rośliny, a nawet cukierki! 

dekoracje halloween

Podstawą Waszego wieńca powinny być grubsze i cieńsze, elastyczne gałęzie. Pomóż dziecku związać je nićmi w jeden całkiem gruby, okrągły wieniec. Taki wieniec z gałęzi dziecko może już samodzielnie ozdabiać różnymi dodatkami. Jedynym ograniczeniem w dekorowaniu powinna być wyobraźnia Twojej pociechy! 

  • Pajęcze sieci na lampach 

Skoro to Halloween, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby cały dom udekorować pajęczymi sieciami. I nie mamy tu wcale na myśli zapraszania do domu prawdziwych pająków! Z papieru toaletowego pociętego w paski można wykonać równie imponujące pajęcze sieci. Tutaj wystarczy tylko rolka białego papieru i nożyczki do pocięcia jej w mniejsze paski. Gotowe metry “pajęczych sieci” możecie porozwieszać na lampach i wysokich meblach, tak aby w całej okazałości zwieszały się i tworzyły ciekawe, “pajęcze” kompozycje.

  • Małe dynie ozdobne

Jesienią w sklepach i na targu, poza dużymi dyniami jadalnymi, można także kupić małe dynie ozdobne, które świetnie nadają się jako dodatkowy element wystroju domu na Halloween. Takie małe dyńki mają mnóstwo barw i wzorów, przez co świetnie nadają się do ustawiania w różnych miejscach w domu. 

Małe dynie ozdobne możecie ustawić na wejściu do domu, w ogrodzie, na parapecie, na blacie kuchennym, na półkach czy na biurku dziecka. Dajemy słowo, że takie dynie poustawiane w różnych miejscach w domu natychmiast zrobią halloweenowy, strrrraszny nastrój! 

10 dekoracji DIY na Halloween
Halloween – anglosaska tradycja – dobra czy zła + słowniczek
10 najlepszych kostiumów dla dziecka na Halloween
Poradnik Halloween 2020 – jak przygotować się na święto duchów + słowniczek

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: