Gry i zabawy Rozwój

Mały ogrodnik – 7 pomysłów na prace w ogródku dla dziecka

Wakacje to najlepszy czas, aby zachęcać dziecko do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Przekonanie pociechy do odejścia od ekranu komputera, tabletu lub telewizora może nie być proste, ale jeżeli pokażemy dziecku ciekawe formy spędzania czasu na dworze i zainteresujemy je nimi, sukces będzie murowany. Aby zapewnić dziecku dobre warunki do rozwijającej i pełnej przygód zabawy na świeżym powietrzu wcale nie trzeba kupować najdroższych zabawek, szukać “wypasionych” placów zabaw, czy organizować atrakcji na dmuchańcach. Bardzo często wystarczy odrobina kreatywności i nawet najzwyklejsze czynności wykonywane razem z rodzicami mogą okazać się dla dziecka wyjątkowe. 

 

Jeżeli masz dom z ogródkiem lub nawet balkon, możesz zachęcić malucha, aby pomagał Ci w ogrodowych pracach. O ile w przypadku ogródka pociecha będzie miała więcej możliwości działania, o tyle w przypadku balkonu w bloku będzie ich nieco mniej. Nic jednak straconego! Na balkonie również można zostać małym ogrodnikiem! Dowiedz się jakie prace w ogródku z roślinami Twoja pociecha może wykonywać samodzielnie i poznaj 7 naszych sprawdzonych pomysłów na prace w ogródku dla dziecka. Gwarantujemy, że czas spędzony razem z pociechą na ogrodowych pracach pozwoli Wam poczuć prawdziwy, sielski klimat wakacji! 

dzieci w ogrodzie

7 ciekawych pomysłów na prace w ogródku dla dzieci

  • Grabienie liści i zamiatanie ścieżek

Nieokiełznane pokłady energii u 3, 4 i 5-latków można z powodzeniem wykorzystać do prac ogródkowych, na które nam dorosłym często zwyczajnie brakuje sił. Dobierz dla pociechy odpowiednie rozmiarem i wagą grabie lub miotłę i zaangażuj ją do grabienia zalegających na trawniku i ścieżkach liści, gałązek i kamyczków. Możesz też pokazać dziecku, że na grabiach można “latać”, zupełnie jak w serii książek o Harrym Potterze. Zaangażowanie malucha w ten segment prac ogródkowych gwarantowane! 

  • Podlewanie roślin 

Latem, kiedy deszcz pada rzadziej, a żar leje się z nieba, trzeba pić duże ilości wody. Pić muszą także rośliny w ogrodzie, dlatego warto zaangażować dziecko do ich systematycznego podlewania. Dobierz konewkę do wieku dziecka, tak aby nie była zbyt duża i nieporęczna i aby po napełnieniu nie była dla pociechy zbyt ciężka. Pokaż dziecku, które rośliny należy podlewać jaką ilością wody i w którym miejscu. Dzieciaki latem uwielbiają zabawy z wodą, także niewykluczone, że podlewanie roślin w ogrodzie z czasem zmieni się w osobistą fontannę dla malucha! 

  • Prace w ogródku warzywnym

Jeżeli Twoja pociecha wyraża duże zainteresowanie tym, co dzieje się w ogrodzie i interesują ją rośliny, owady i “poważne prace w ogrodzie”, przygotuj dla dziecka mały, ale własny ogródek warzywny. Opieka nad takim ogródkiem wymaga systematyczności i poświęcenia czasu, a także sporo miłości. Zabawa w ogrodnika i uprawa własnych warzyw może dziecko wiele nauczyć. Na start możesz kupić dziecku zestaw podstawowych narzędzi małego ogrodnika: haczkę, grabki, łopatkę, rękawiczki oraz zestaw wybranych nasion. Wytłumacz dziecku, jak należy prawidłowo pracować w ogródku warzywnym i wspieraj podczas pierwszych prac.  Z czasem, dziecko zacznie podejmować coraz więcej własnej inicjatywy, samo będzie mogło decydować jakie warzywa i kiedy posadzić w swoim ogródku oraz gdzie wykopać nowe grządki! 

wnuczka sadząca kwiaty z babcią

  • Sadzenie kwiatów i drobnych roślin

Nieco prostszą formą zaangażowania dziecka w “poważne prace ogrodowe” jest nauka sadzenia kwiatów i drobnych roślin. Taka praca ogrodowa będzie odpowiednia zwłaszcza dla tych dzieci, które nie mają ogrodu, ale dysponują balkonem w bloku. Do sadzenia kwiatów i roślin zielonych wystarczą doniczki, ziemia, łopatka, nieco kamyczków, wybrane rośliny oraz konewka do późniejszego podlewania. Zabawa w sadzenie kwiatów na balkonie będzie równie ekscytująca dla malucha co prace w prawdziwym ogrodzie. 

  • Zbieranie owoców z niskich krzewów

Jeżeli w Twoim ogrodzie znajdują się drzewa i krzewy owocowe, koniec lipca i cały sierpień to najwyższy czas na zbiór owoców. Im więcej drzew i krzewów owocowych, tym więcej pracy. Warto zatem do zbioru z niższych krzewów zaangażować pociechę. Koniecznie daj maluchowi rękawiczki ogrodowe, aby nie pokaleczył dłoni o te rośliny, które mają małe kolce lub są drapiące. Dzieci w wieku przedszkolnym spokojnie poradzą sobie ze zbieraniem truskawek, malin, jeżyn, porzeczek, borówek oraz tych owoców, które z drzew spadły na ziemię: śliwek, jabłek czy brzoskwiń. 

Chłopiec sadzący rośliny w ogórdku 

  • Zrywanie kwiatów i robienie bukietów

Układanie bukietów to prawdziwa sztuka wymagająca kreatywnego spojrzenia i dobrej ręki. Zwłaszcza dziewczynki warto zainteresować tym zajęciem i pokazać jak z roślin znalezionych w ogrodzie można stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. A bogactwo natury w okresie wakacji jest naprawdę olbrzymie! Gotowymi bukietami możecie ozdobić dom lub ubranie albo stworzyć fotogeniczny wianek na głowę. A najlepsze jest to, że szukanie polnych kwiatów i układanie ich w bukiety według własnej koncepcji nic nie kosztuje!  

  • Uzupełnianie jedzenia i wody w karmniku dla ptaków

Okres letnich upałów to czas, kiedy warto zadbać o futrzastych i pierzastych przyjaciół. Zbudujcie wspólnie z dzieckiem zadaszony karmnik, gdzie ptaki będą mogły schronić się przed słońcem i koniecznie zaplanujcie funkcję poidełka. Pociecha może samodzielnie nadzorować ile jedzenia i wody jest jeszcze w karmniku oraz przy okazji obserwować jakie ciekawe gatunki ptaków goszczą w karmniku. Jeżeli w Waszym ogrodzie od czasu do czasu pojawiają się bezpańskie koty lub jeże, również im warto regularnie nalewać do miseczki świeżej wody! 

Sprawdź też nasze inne artykuły i inspirujące wpisy:
Jak zachęcić dziecko do mówienia po angielsku?
Native speaker – Kto to i jak może pomóc Twojemu dziecku w nauce języka obcego?
Programowanie dla dzieci – czy warto?
Nauka przez zabawę – wady i zalety
10 pomysłów na letnie zabawy z dziećmi
Zgrzytanie zębami u dzieci – jak sobie z nim poradzić?
Aplikacje do nauki języka angielskiego

Leave a Reply

%d bloggers like this: