Edukacja Rozwój

Rodziny językowe część 2: Języki Azji

W obecnym świecie znajomość języków obcych to już nie tylko mile widziany atut w CV, ale podstawowa umiejętność, bez której trudno jest sobie poradzić w codziennym życiu. Znajomość przynajmniej języka angielskiego przydaje się zarówno na wakacjach czy podczas rozmowy z zagranicznym znajomym, ale również ułatwia studiowanie za granicą i zdobycie lepszej pracy. O ile zajęcia z angielskiego są już obowiązkowe dla wszystkich dzieci w szkole, a szerokie grono rodziców decyduje się zapisać pociechę na dodatkowe lekcje z angielskiego, o tyle znajomość innych języków obcych (zwłaszcza egzotycznych) nie jest jeszcze tak powszechna. 

Wielkie rodziny i grupy językowe kryją w sobie całą masę najróżniejszych języków, których znajomość może otworzyć dziecku w przyszłości niejedne drzwi. Nie bez powodu w ostatnich latach coraz głośniej mówi się o korzyściach płynących z nauki języków azjatyckich. Kraje azjatyckie rozwijają się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie, a co za tym idzie stale szukają wykwalifikowanych specjalistów do dobrze płatnej pracy oraz zachęcają do uczęszczana na prestiżowe uniwersytety. To okazja, z której warto skorzystać. Poznaj języki Azji i sprawdź do której rodziny i grupy językowej należy język japoński, do której koreański, a do której chiński. Dowiedz się, na lekcje których języków Azji zapisać dziecko, aby ta nauka opłaciła się w przyszłości. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o europejskich rodzinach językowych, sprawdź nasz artykuł: Rodziny językowe część 1: Czym różnią się od siebie języki europejskie?

chiński mur

Rodziny i grupy językowe – przypomnienie definicji 

Na całym świecie używa się około 7 tysięcy różnych języków. Językoznawcy spędzili długie lata na przypisaniu poszczególnych języków do określonych rodzin i grup językowych, a mimo to dalej zdarzają się dyskusje na temat zasadności przynależności danego języka do wybranej rodziny lub grupy językowej. 

W ogólnej klasyfikacji języków, rodzina językowa jest nad grupą języków, zazwyczaj bardzo obszerną, w której to zawierają się mniejsze grupy języków. Aby dane języki mogły przynależeć do wspólnej rodziny lub grupy językowej, muszą istnieć bezpośrednie dowody na to, iż te języki wywodzą się od jednego wspólnego pra języka. Wnioski o podobieństwie wybranych języków do siebie wyciąga się na podstawie podobieństw występujących między językami w pisowni, w wymowie czy w gramatyce. 

gejsza na moście wśród drzew

W przypadku najbardziej znanych nam języków indoeuropejskich (największa rodzina językowa na świecie) zakłada się, że języki słowiańskie (np. język polski) języki romańskie (np. język włoski) i języki germańskie (np. język angielski) wywodzą się od jednego języka praindoeuropejskiego. 

Rodziny językowe w Azji

Języki Azji to niezwykle pojemna kategoria, która zawiera w sobie cały szereg różnych języków, przy czym praktycznie każdy z nich należy do innej rodziny lub grupy językowej. Nie bez powodu mówi się, że kontynent azjatycki to prawdziwa mieszanka kulturowa. Każdy z krajów Azji jest zupełnie inny – dominuje w nim odrębna kultura, różne są tradycje i zwyczaje mieszkańców. Co za tym idzie, każdy z języków wielkich krajów Azji – Japonii, Chin, Korei, Wietnamu czy Tajlandii jest zupełnie inny i przynależy do innej rodziny i grupy językowej. Tylko z pozoru wydawać się może, że skoro wszyscy w Azji piszą „znakami-krzakami”, to na pewno te języki są podobne do siebie. 

pagoda w Birmie

Wśród najpopularniejszych języków Azji możemy wyróżnić – języki Bangladeszu obejmujące 5 różnych języków, języki Chin obejmujące aż 25 różnych języków, języki Filipin obejmujące 12 różnych języków, języki Hongkongu obejmujące 4 różne języki, języki Indonezji obejmujące 14 różnych języków, języki Japonii obejmujące 3 różne języki, języki Korei, języki Tajlandii obejmujące 9 różnych języków oraz języki Wietnamu. 

Rodzina językowa chińsko-tybetańska

Języki chińsko-tybetańskie to języki używane na terenie Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Szacuje się, że tymi językami posługuje się ponad miliard ludzi i jest to druga największa na świecie rodzina językowa. W obrębie tej rodziny językowej możemy wyróżnić aż pięć grup językowych: grupę Sinicką (obejmuje wszystkie języki chińskie), grupę bodyjską (obejmuje języki tybetański i języki himalajskie), grupę birmańską, grupę baryjską i grupę kareńską.

tarasy uprawne w Wietnamie

Rodzina językowa języków izolowanych

To bardzo specyficzna rodzina językowa, która obejmuje języki, które ze względu na swoją gramatykę i leksykę nie wykazują pokrewieństwa z żadnymi innymi językami. Do tej rodziny należą języki: japoński i koreański.

Rodzina językowa języków dajskich

To obszerna rodzina językowa, która obejmuje większość języków krajów południowo-wschodniej Azji. Rodzina dzieli się na mniejsze grupy, do których należą m.in: języki gejan (Chiny i Wietnam) oraz języki be-tai (język tajski, język Laosu i język Hajnanu). 

Chcesz poznać więcej interesujących faktów, porad i inspiracji? Sprawdź pozostałe artykuły na naszym blogu. Być może te Cię zainteresują:

Angielski od podstaw dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej
Gramatyka czy słówka – co jest ważniejsze w nauce angielskiego?
10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym
Zalety wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego
Angielski dla dzieci w Europie – porównanie programów nauczania
Jakich języków obcych uczą się europejskie dzieci ?

Leave a Reply

%d bloggers like this: