Gry i zabawy

10 zabaw z dzieckiem, gdy na dworze chlapa

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Wszak, poza domem wszystko jest większe, ciekawsze i fajniejsze. Niestety, wraz z końcem lata i nadejściem jesieni, czas spędzany przez dziecko na zewnątrz skraca się, głównie przez wzgląd na chłodniejszą, bardziej deszczową i wietrzną pogodę, która nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. W okresie jesiennej słoty warto zapewnić maluchowi cały szereg zabaw i ciekawych aktywności, w których bez problemu może uczestniczyć w domu. Sprawdź najciekawsze pomysły na zabawy z dzieckiem, gdy na dworze chlapa. Przekonaj się, że jesienny czas możecie wspólnie z dzieckiem wykorzystać w kreatywny sposób i przeżyć w domu niejedną, fascynującą przygodę. Przejrzyj nasz ranking TOP 10 zabaw z dzieckiem w domu, gdy na dworze panuje niepogoda! 

Zabawy dla dzieci w czasie deszczu – TOP 10

Najważniejszym aspektem w zapewnieniu dziecku zajęcia i rozrywki podczas zabawy w domu, jest postawienie na kreatywne i nieszablonowe rozwiązania. Im bardziej dana aktywność zaskoczy malucha i im bardziej jej się odda, tym mniej prawdopodobne, że usłyszymy słynne „nudzi mi się”. Sprawdź, który z naszych pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu, gdy na dworze niepogoda najbardziej zainteresuje Twoją pociechę. 

Baza z koców i poduszek

Kto z własnego dzieciństwa nie pamięta jak wiele frajdy dawało budowanie bazy z koców i poduszek, w której później można było spędzać całe dnie? Drodzy rodzice, mamy dla Was świetną wiadomość! Ta zabawa wciąż sprawia dzieciom ogromną frajdę i potrafi zająć je na cały dzień. Do skonstruowania bazy można użyć nie tylko koców i poduszek, ale również krzeseł, suszarki na pranie, czy stołu. Do gotowej bazy-namiotu, można wrzucić koce, poduszki, latarkę, książki oraz inne ulubione zabawki dziecka. Dzięki samodzielnie wykonanej bazie z poduszek dziecko otrzyma zupełnie nową i fascynującą przestrzeń do zabawy w domu, a i jego potrzeba prywatności zostanie zaspokojona. Pozatym, kto nie chciałby poczuć się jak na kempingu bez wychodzenia z domu? 

Zabawy z dzieckiem – budowanie bazy

Budowanie z klocków

Budowanie najróżniejszych budowli z drewnianych klocków lub klocków LEGO to nie tylko zabawa wciągająca na długie godziny, ale także świetny sposób na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia przez dziecko i pobudzenie jego wyobraźni. Z klocków można stworzyć praktycznie wszystko, a to co faktycznie zbuduje nasze dziecko będzie zależało głównie od jego zainteresowań. Statek ze Star Warsów? Autobus pasażerski? Pociąg na stacji kolejowej? Dom, szpital, hotel lub super wysoka wieża? To wszystko zbudujesz z klocków, a tak naprawdę to zaledwie początek. W budowanie z klocków mogą również zaangażować się dorośli, co uczyni tę rozrywkę dodatkowo interesującą dla malucha. 

zabawy z dzieckiem –  budowanie z klocków

Wspólne oglądanie bajek po angielsku 

Jesienny czas w domu, gdy na dworze chlapa, można wykorzystać także na łączenie tego co przyjemne, z tym co pożyteczne. Doskonałym pomysłem jest rozwijanie umiejętności językowych malucha w formie zabawy. Do domowej nauki języka angielskiego świetnie nadadzą się filmy, bajki i kreskówki po angielsku. Dziecko oglądając bajkę z ulubionymi bohaterami miło spędza czas, a jednocześnie osłuchuje się z brzmieniem języka angielskiego i poznaje nowe słówka. Dzięki wspólnemu oglądaniu bajek po angielsku, maluch będzie robił szybsze postępy w nauce angielskiego, a w przyszłości będzie nie będzie miał kłopotu z pokonaniem tzw. bariery językowej. 

zabawy podczas deszczu – Wspólne oglądanie bajek

Odbijanie balonów rękami, nogami, głową…

Podczas organizowania zabawy w domu nie można zapomnieć o konieczności zaspokojenia potrzeby ruchu i aktywności fizycznej u dziecka. Odbijanie balonów w domu jest bezpieczną opcją, ponieważ balon, nawet jeżeli upadnie na szafkę, wazon czy obrazek, nie zniszczy go, tak jak miałoby to miejsce w przypadku odbijania piłki w domu. Zabawa z balonem będzie dla dziecka odpowiednio angażująca, męcząca i satysfakcjonująca. Można stopniowo zwiększać poziom trudności tej zabawy i wykonywać najróżniejsze challenge. Na przykład, w pierwszej kolejności odbijamy balon rękoma, później nogami, a później głową, a następnie ogłaszamy challenge na 20 podbić nogą bez upadku balona oraz 20 podbić głową bez upadku balona. 

zabawa z balonami

Kręgle z butelek po wodzie

Kolejnym przykładem ciekawej i angażującej zabawy ruchowej w domu jest gra w domowe kręgle. Do przygotowania tej zabawy wystarczy tylko piłka i kilka pustych butelek po dużej wodzie mineralnej. Ustalcie wspólnie z dzieckiem długość toru i zasady punktowania uderzeń i gotowe! Możecie rozpocząć rodzinne zawody gry w domowe kręgle, bez wychodzenia z domu! 

bowling dla dzieci

Puzzle i gry planszowe dla całej rodziny

Wszelkiego rodzaju planszówki puzzle to stara i sprawdzona metoda na zabicie nudy podczas jesiennej niepogody. Nie ma chyba lepszego i bardziej wciągającego zajęcia dla całej rodziny, niż gra w Dobble, chińczyka, memory, Farmera, Warcaby czy Dixit lub wspólne ułożenie ciekawej układanki. 

rodzina gra w gry planszowe

Kalambury

Tę grę każdy dorosły doskonale pamięta ze swojego dzieciństwa. Kalambury świetnie rozwijają zdolność myślenia u dziecka i pobudzają jego kreatywność, a także uczą szybkiego reagowania. W Kalambury można zagrać zarówno pokazując wybrane hasła jak i rysując je bez używania słów. Rodzinny turniej w Kalambury z pewnością podkręci atmosferę w domu i wprowadzi nieco pozytywnej rywalizacji wśród domowników.

rodzina gra w kalambury

Domowe eksperymenty

Dzieci uwielbiają poznawać to co nowe i nieznane. Świetnym sposobem na urozmaicenie czasu spędzanego w domu podczas jesiennej niepogody, będzie wykonywanie różnego rodzaju eksperymentów fizycznych i chemicznych, które pokażą dziecku jak funkcjonuje otaczający go świat. Domowe eksperymenty nie tylko bawią, ale przede wszystkim uczą i udowadniają, że nauka wcale nie musi być nudna i żmudna. W ramach eksperymentów domowych można stworzyć ciecz nienewtonowską, wykonać pastę słoniową czy wyhodować własne kryształy soli. 

Kolorowanki i książeczki z zadaniami

Gdy rodzic nie ma akurat dużo czasu by wspólnie z dzieckiem bawić się w domu, dobrym sposobem na zajęcie się malucha sobą będzie zainteresowanie go kredkami, kolorowankami i książeczkami z różnymi zadaniami. Ilość stron do pokolorowania może naprawdę wciągnąć na długi czas. Nie zapomnij tylko później pochwalić malucha, kiedy będzie prezentował Tobie swoje małe dzieła sztuki i dzielił się uzyskanymi rozwiązaniami zadań z książeczek z ćwiczeniami. 

kolorowanki

Origami 

Origami to tradycyjna japońska sztuka składania papieru, która polega na wykonywaniu różnych figurek z papieru bez użycia nożyczek i kleju. Składanie Origami wraz z dzieckiem nauczy je cierpliwości i staranności, a dodatkowo ułożone figurki dziecko może wykorzystać podczas innej zabawy. Wzorów origami są całe setki, dlatego jest to rozrywka, która zajmie dziecko na długi czas. 

Sprawdź też inne nasze wpisy, w których podpowiadamy sporo ciekawostek i tipów:
Książki dla dzieci po angielsku – polecamy tytuły do nauki języka
Angielskie piosenki na jesienny czas
Słodycze po angielsku – przepisy na brytyjskie desery (plus słowniczek)
Gry dla rodziców i dzieci (10-12 lat)

Leave a Reply

%d bloggers like this: