Gry i zabawy Tradycje

Dzień Dziecka – sposoby na spędzenie czasu z maluchem

Dzień Dziecka to najważniejszy dzień w całym roku dla naszej pociechy. No może poza urodzinami, imieninami, Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą… Tak, czy tak, 1 czerwca to dla malucha wyjątkowy dzień. To jego własne, osobiste święto, dlatego warto zadbać, aby nasze dziecko poczuło się w tym dniu wyjątkowo i magicznie. Z okazji Dnia Dziecka rodzice mogą zrobić dla swojej pociechy naprawdę wiele, a program atrakcji czy lista drobnych upominków zależą wyłącznie od wyobraźni i intencji rodzica.

Dowiedz się jakie są najlepsze sposoby na spędzenie Dnia Dziecka z maluchem i jak sprawić, aby ten wyjątkowy dzień był inny niż wszystkie. Sprawdź najciekawsze pomysły na Dzień Dziecka 2020 i przekonaj się, że wcale nie musisz ograniczać się do kupowania prezentów w sklepie. Istnieje bardzo wiele sposobów na spędzenie Dnia Dziecka z pociechą w ciekawy i nietuzinkowy sposób. Każdego roku, 1 czerwca to niepowtarzalna okazja aby przetestować z dzieckiem różne gry i zabawy na Dzień Dziecka. Najważniejsze, aby cała rodzina świetnie się bawiła!  Dowiedz się co robić, aby zbliżający się Dzień Dziecka był dla Twojej pociechy niezapomniany! 

Ojciec bawiący się z córką

1 czerwca – Dzień Dziecka

Dzień Dziecka, a właściwie Międzynarodowy Dzień Dziecka, to święto ustanowione w 1954 roku przez  Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu promowania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, które zostały zawarte w Karcie Narodów Zjednoczonych już w 1945 roku, zaraz po II wojnie światowej. Dzień Dziecka obchodzony jest każdego roku przez różne kraje członkowskie ONZ. W Polsce Dzień Dziecka przypada na 1 czerwca, natomiast w innych krajach są to inne daty. 

W przedszkolach i szkołach Dzień Dziecka zawsze jest ważnym wydarzeniem w roku szkolnym. W tym dniu organizuje się dla dzieci różne festyny, wyjścia do kin i teatrów czy dni sportu, które dodatkowo mają na celu promowanie kultury oraz zdrowia fizycznego, sportu i aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy zorganizować maluchowi wymarzony Dzień Dziecka, warto pójść właśnie tym tropem i zamiast kupować mu kolejną zabawkę, warto postawić na aktywizujące gry i zabawy, w które może zaangażować się cała rodzina. Możliwość spędzenia pełnego dnia na wspólnej zabawie z rodzicami, to najlepszy prezent jaki mogą zapewnić dziecku rodzice, którzy na co dzień sporo pracują i nie zawsze znajdują wystarczająco dużo czasu dla swojej pociechy.

Pomysły na zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka w domu

Artystyczny dzień

Świętowanie Dnia Dziecka można wykorzystać jako okazję do całodniowej zabawy w małego artystę. Zorganizuj dziecku wszystkie niezbędne przybory plastyczne i zróbcie sobie wspólnie artystyczny dzień. Zadbaj o: kolorowe papiery, naklejki, nożyczki, klej, farby, kredki, flamastry, plastelinę, masę solną, kolorowanki, a może nawet prawdziwą sztalugę z płótnem malarskim! Niby zwyczajne czynności, ale zorganizowane z rozmachem dadzą dziecku w dniu jego święta sporo radości. Zwłaszcza, jeśli mama i tata przyłączą się do wspólnego malowania, rysowania, wyklejania i tworzenia! Jedynym ograniczeniem podczas artystycznego dnia niech będzie wasza wyobraźnia!

Malująca dziewczynka

Łowienie prezentów

Jeśli z okazji Dnia Dziecka chcesz postawić na małe upominki dla pociechy, warto jakoś ciekawie je zapakować i sprezentować. W tym celu można zorganizować wspólne łowienie prezentów za pomocą wędki. W tym celu możesz zapakować drobiazgi, takie jak: naklejki, słodycze lub figurki w wodoodporne opakowanie z haczykiem, tak aby pociecha mogła je samodzielnie złowić. Wędkę można samodzielnie przygotować w domu z kawałka kija, sznurka i spinacza do papieru. Jeśli pogoda nie dopisuje na tyle, aby wybrać się nad prawdziwe jezioro i połowić ryby na świeżym powietrzu, wówczas łowienie prezentów w domu może się okazać dla pociechy równie atrakcyjną zabawą.

ojciec z synem w ogrodzie

Magiczne drzewko

To pomysł na zabawę idealny dla osób posiadających przydomowy ogródek. Do takiej zabawy rodzice powinni przygotować się dzień wcześniej lub w nocy. W dzień poprzedzający Dzień Dziecka należy rozwiesić nadmuchane balony z drobiazgami i małymi prezentami w środku na drzewach, tak aby następnego dnia dzieci mogły urządzić sobie poszukiwanie niespodzianek w ogrodzie. Kolorowe, widoczne lub ukryte balony można zarówno zawieszać na gałęziach drzew, jak i schować w krzakach lub umieszczać w innych skrytkach w ogrodzie. Zabawa przypomina nieco wielkanocny Egg Hunt i jest bardzo atrakcyjna dla malucha. Dzięki niej w Dzień Dziecka pociecha nie tylko wybiega się i zażyje świeżego powietrza ale również samodzielnie odnajdzie drobne prezenty schowane przez rodziców.

Zabawy sensoryczne

Ta forma wspólnej zabawy z dzieckiem to bardziej podkręcona odmiana zajęć plastycznych. Jeśli posiadasz w domu mąkę ziemniaczaną, mąkę kukurydzianą, olej, wodę, sól kuchenną, kredę oreaz barwniki spożywcze, z łatwością samodzielnie przygotowujesz ciecz nienewtonowską, piasek kinetyczny oraz kolorową sól do zabawy. Zabawy sensoryczne dostarczą dziecku wielu emocji i nowych bodźców, a także zajmą pociechę na długi czas. 

Ciecz nienewtonowska ma bardzo wiele zastosowań, a każde z nich z pewnością przypadnie maluchowi do gustu. Można w niej chodzić, można ją gnieść, lepić i przepuszczać między palcami. Podobnie jest z kolorową solą, za pomocą której można tworzyć niepowtarzalne dzieła sztuki. Dzieciaki uwielbiają również lepić najróżniejsze kształty z piasku kinetycznego, który także z łatwością wykonasz samodzielnie w domu. Piasek kinetyczny to świetny materiał budulcowy, zawsze wilgotny, łatwo się klei i nie rozsypuje się. Może zbudujecie z niego w domu ogromny zamek…?  

Dzień gier planszowych

Jedną z super zabaw na Dzień Dziecka może być właśnie wieczór lub cały dzień grania w planszówki. Wyciągnijcie z szafek wszystkie gry, które posiadacie i spędźcie ten dzień w domu nad świetnymi grami.Dzień Dziecka może być również świetnym pretekstem do zakupu nowych gier planszowych, w które będzie mogła zagrać wspólnie cała rodzina. Planszówki to bardzo prosta forma rozrywki, która zaangażuje do wspólnej zabawy całą rodzinę i zajmie Was na długie godziny. Maluch z pewnością doceni taki wspólny czas spędzony w ramach swojego święta z rodzicami. 

 

rodzina grająca w gry planszowe

Malowanie twarzy

Malowanie twarzy na festynach i w wesołym miasteczku to to, co dzieciaki kochają najbardziej. A już zwłaszcza, jeśli osoba malująca twarz potrafi wyczarować ukochaną postać z kreskówki czy ulubionego zwierzaka. Z okazji Dnia Dziecka możesz sprawić dziecku wymarzony malunek na twarzy lub zaangażować całą rodzinę w malowanie twarzy. Tata z twarzą pomalowaną jak Spider Man, mama z wizerunkiem kotka na buzi i maluch, który ma na twarzy wymalowana Świnkę Peppę? Brzmi jak wymarzony sposób na wspólne spędzenie dnia Dziecka! Ta super zabawa na Dzień Dziecka dostarczy całej rodzinie masę śmiechu i dobry humor na długi czas!

Gry i zabawy ruchowe 

Zabawy ruchowe to kolejna rzecz, którą maluchy, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, kochają najbardziej. Do dyspozycji masz całą masę najróżniejszych pomysłowych zabaw i gier ruchowych dla dzieci. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych scenariuszy zabawy i pomysłów na atrakcyjne ruchowe gry, które zaangażują i wymęczą pociechę. Zobaczysz, jeszcze będzie Ci za to wdzięczna! Rodzice również mogą wziąć udział w grach i zabawach ruchowych. Taka zabawa z okazji Dnia Dziecka będzie wtedy jeszcze fajniejsza dla całej rodziny. Oczywiście nie można zapominać także o prawdziwych klasykach wśród zabaw dla dzieci, np. malowanie kredą, zabawa w chowanego, ciuciubabka, wyścigi, gra w piłkę, skakanie przez skakankę czy gra w gumę. Super pretekstem do rozpoczęcia takiej zabawy z okazji Dnia Dziecka będzie sprezentowanie dziecku nowego opakowania kredy chodnikowej, nowej piłki czy skakanki. 

Zabawy na Dzień Dziecka poza domem

Wycieczka do Parku Wodnego

Maluchy uwielbiają pluskać się w wodzie. Dzień Dziecka to wyjątkowo ważne święto w życiu dziecka, dlatego warto uczcić je w niecodzienny sposób. Wyprawa na basen czy do aquaparku to sposób na zagospodarowanie większości dnia nie tylko maluchom ale całej rodzinie! Baseny z wodą o różnej temperaturze, rwące rzeki, zjeżdżalnie i wodne dmuchańce! To spełnienie marzeń każdego dziecka. Warto wykorzystać Dzień Dziecka w aktywny sposób i wybrać się właśnie na basen. Dodatkowo, niesamowitą pamiątką z takiej wyprawy mogą być zdjęcia pod wodą wykonane wodoodporną kamerą lub telefonem w specjalnym wodoszczelnym etui. 

rodzina w marku wodnym

Udział w miejskim festynie

Z okazji Dnia Dziecka wiele miast i miasteczek organizuje u siebie festyny, jarmarki oraz liczne atrakcje dla dzieci z okazji ich święta. Warto zawczasu sprawdzić, jakie niecodzienne wydarzenia będą miały miejsce w Waszym mieście i wybrać się na nie wspólnie z dzieckiem. Podczas miejskiego festynu można wspólnie z dzieckiem wysłuchać koncertu, obejrzeć przedstawienie, pomalować farbami twarz, zjęść lody, watę cukrową lub popcorn albo pobawić się na specjalnym dmuchanym placu zabaw. Zazwyczaj w takich miejscach atrakcji dla najmłodszych nie brakuje, a cała rodzina może wspólnie świętować Dzień Dziecka i doskonale się bawić.

Wycieczka do wesołego miasteczka

Dzień Dziecka to również świetna okazja, aby wybrać się z dzieckiem do wesołego miasteczka lub parku rozrywki. Takie atrakcje nie należą do najtańszych, dlatego wybranie się w takie miejsce powinno być dla dziecka czymś bardzo wyjątkowym. Dzień Dziecka wydaje się idealną okazją do rozpieszczenia pociechy i zagwarantowania jej wrażeń na najwyższym poziomie, które jeszcze długo później będzie wspominać. Przy wybore konkretnego parku rozrywki czy wesołego miasteczka należy wcześniej sprawdzić czy oferowane w nim atrakcje będą odpowiednio dostosowane do wieku naszej pociechy. Rodzice w takim parku również nie powinni się nudzić, a dzieci z pewnością będą bardzo wdzięczne za tak niesamowite świętowanie Dnia Dziecka. 

rodzina w wesołym miasteczku

Wycieczka do innego miasta

Jeśli chcesz świętować wspólnie z pociechą Dzień Dziecka w niebanalny sposób, możesz zorganizować wycieczkę dla całej rodziny do innego miasta, która połączona będzie ze zwiedzaniem najciekawszych atrakcji. Jeśli wybierzecie się do Warszawy – możecie udać się do Centrum Nauki Kopernik. W Gdyni warto zobaczyć Experyment, a w Krakowie Ogród Doświadczeń. Taka wycieczka z atrakcjami to niestety dość droga opcja zabawy z okazji dnia Dziecka i wymaga od rodziców zaangażowania sporej ilości czasu. Jeśli jednak taki wypad był długo wyczekiwany przez dziecko – warto go zorganizować. 

Wycieczka rowerowa

W ramach zabawy dla dzieci z okazji Dnia Dziecka można zorganizować także rodzinną wycieczkę rowerową. Jeśli wszyscy posiadacie rowery, to raz dwa możecie ruszyć w dowolny zakątek miasta, poza miasto, nad jezioro czy nad rzekę. Wspólne spędzenie z rodzicami Dnia Dziecka będzie dla pociechy świetną sprawą. Dodatkowo, aktywność na świeżym powietrzu przysłuży się nie tylko najmłodszym, ale i rodzicom.

Rodzinny Piknik

Rodzinny piknik można zorganizować zarówno we własnym ogródku jak i w plenerze: w parku, nad jeziorem czy na działce. Warto przygotować specjalny piknikowy kosz z największymi przysmakami naszej pociechy. Niech w menu znajdą się zdrowe owoce i warzywa, soki i woda, ale również herbatniki i inne słodycze oraz ulubione potrawy dla wszystkich uczestników pikniku. Podczas takiego wypadu można również zagrać w gry planszowe, wspólnie poczytać książeczki, a także zorganizować ciekawe gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Słońce w czerwcu potrafi już naprawdę mocno przygrzać, dlatego nie zapomnij zabrać czegoś na głowę dla malucha oraz kremu z filtrem, aby uniknąć oparzeń słonecznych. 

rodzina w parku

Podchody z nagrodami

W Dzień Dziecka nawet zwykła wycieczka do lasu może zamienić się w niecodzienną przygodę. W lesie można zorganizować wiele zabaw z okazji Dnia Dziecka, począwszy od najprostszych wyścigów i zabawy w chowanego na leśnych podchodach z nagrodami kończąc. Gra terenowa w leśnej scenerii też sprawdzi się doskonale, jednak wymaga ona nieco większych przygotowań ze strony rodziców oraz przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci. Idealnie byłoby skrzyknąć większą grupę dzieci i wraz z innymi rodzicami przygotować dzieciom prawdziwą leśną przygodę z niespodziankami. Dzień w klimacie poszukiwaczy skarbów oraz leśnych odkrywców z pewnością na długo pozostanie w pamięci pociechy.

Leave a Reply

%d bloggers like this: