Angielski poprzez zabawę Edukacja

Metoda TPR ułatwi Twojemu dziecku naukę języków obcych

Metoda TPR nauka języka

Nauka języków obcych, a zwłaszcza języka angielskiego jest dziś niezwykle ważna. Jego biegła znajomość zapewnia bowiem dziecku możliwość swobodnego komunikowania się z ludźmi właściwie na całym świecie. Zaznaczyć też należy, że znajomość języka stanowi dziś absolutną konieczność w dorosłym życiu, na przykład podczas szukania pracy. Jednym słowem, wszyscy się chyba zgodzimy, że języków uczyć się trzeba. 

Nauka języka to duże wyzwanie

Nauczanie języka i analogicznie przyswajanie materiału to ciężka i długa praca. Opanowanie słownictwa, konstrukcji gramatycznych, odpowiednia wymowa i odwaga, by po prostu mówić to tylko podstawowe trudności, jakie napotyka dziecko podczas procesu edukacyjnego. Jak zatem wesprzeć je w tej pracy i sprawić, by chętnie i aktywnie uczyło się języka? Przede wszystkim warto sprawdzić, jaka metoda nauki angielskiego jest skuteczna i efektywna.

TPR – skuteczna metoda nauki angielskiego

Zanim wybierzemy daną placówkę i formę nauki dobrze dowiedzieć się, czym jest popularna ostatnio metoda TPR. Świetnie bowiem sprawdza się podczas nauki języków, zwłaszcza dzieci. Ułatwia im bowiem zapoznanie się z nowym materiałem, proces przyswajania i zapamiętywania. Jednym słowem jej zastosowanie sprawia, że zajęcia z angielskiego stają się tak efektywne, jak i przyjemne.

Czym jest metoda TPR?

TPR , czyli z angielskiego Total Physical Response to metoda nauki angielskiego i innych języków obcych opierająca się na reagowaniu całym ciałem na polecenia prowadzącego zajęcia. Celem tych zabiegów jest lepsze przyswajania nowego słownictwa czy struktur gramatycznych. Poprzez jednoczesne słuchanie poleceń i wykonywanie określonych czynności nauka staje się ciekawsza a zapamiętywanie trwalsze.

Dlaczego metoda TPR jest tak skuteczna?

Zastosowana podczas zajęć metoda TPR sprawia, że uczeń musi uważnie słuchać i obserwować nauczyciela. W przeciwnym razie nie usłyszy, lub nie zobaczy elementu, który musi zostać powtórzony bądź pokazany. To wzmaga uwagę oraz zaangażowanie w zajęcia. Dodatkowo uczeń często ma wskazać dany przedmiot, obiekt lub też wykonać jakiś ruch. Słuchanie, powtarzanie w połączeniu z odpowiednim gestem wspomaga proces zapamiętywania. Poza tym małe dzieci lepiej przyswajają dany materiał, jeśli mają możliwość ruchu. Całość natomiast ma charakter zabawy, to też uczeń nie nudzi się na zajęciach. 

Bardzo istotne znaczenie ma tu też rozumienie komunikatów przekazywanych w nauczanym języku. Poprzez odpowiednio dostosowany do poziomu materiał, który jest przekazywany jednocześnie werbalnie i gestem dziecko bez problemu rozumie polecenia. Dzięki temu zmniejsza się ogólny strach przed nauką nowego języka.

Program w Novakid jest oparty na metodzie TPR

Wszystkie te elementy sprawiają, że opisana metoda z jednej strony jest bardzo skuteczna, a z drugiej, podoba się dzieciom, które chętnie angażują się w taką formę nauki.

Reasumując

To, jaka zostanie wybrana metoda nauki angielskiego jest bardzo ważnym elementem przy planowaniu zajęć dla dzieci. Dzisiejsza wiedza o procesach uczenia się i o rozwoju psychoruchowym sprawia, że zastosowanie nowoczesnej metodologii i ciekawych technik pomoże dziecku w nauce języków obcych i sprawi, że bardzo ją polubi.

Leave a Reply

%d bloggers like this: