Edukacja Rozwój

Od czego zacząć naukę angielskiego?

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć naukę nowego języka obcego! Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Oczywiście, dzieciom dużo łatwiej niż dorosłym przychodzi nauka nowych słówek, zwrotów i pojęć, jednak badania pokazują, że w zależności od systematyczności pracy i chęci, każda osoba w dowolnym wieku może efektywnie uczyć się języka obcego

Najmłodszym uczniom nauka języka obcego przychodzi zdecydowanie najłatwiej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ u dzieci nie występuje tzw. bariera językowa. Dzieci chętnie i swobodnie wypowiadają się, śpiewają mimowolnie angielskie piosenki i rymowanki, a także ochoczo używają nowo poznanych zwrotów. Najmłodsi uczniowie nie boją się popełniać błędów językowych, ponieważ nastawieni są cały czas na komunikację. 

Dorosłym niestety nieco trudniej jest przełamać lęk i niepewność związaną z brakiem potrzebnego do porozumienia się słownictwa. Również proces zapamiętywania u dorosłych nie jest już tak efektywny jak u dzieci. Mimo to, wszystkim dorosłym poleca się rozpocząć naukę angielskiego, ponieważ badania udowodniły, że utrzymywanie możliwie najdłuższej aktywności umysłowej, do której zalicza się również nauka języka obcego, bezpośrednio przekłada się na dłuższe i zdrowsze życie. Dostarczając umysłowi nowych bodźców dbamy o jego stałą aktywność i sprawność. To z kolei jest kluczowe dla najstarszej grupy uczniów rozpoczynających naukę języka angielskiego. 

Pamiętaj, że w Novakid uczymy dzieci angielskiego poprzez zabawę. Zajęcia są dostosowane dla uczniów w wieku 4 – 12 lat. Zatem już od najmłodszych lat mogą się oni uczyć angielskiego z native speakerami!

Powody do rozpoczęcia nauki angielskiego

Decyzja o rozpoczęciu nauki języka obcego, u każdej osoby może wynikać z zupełnie innego powodu. Inną motywację do nauki będą miały najmłodsze dzieci i ich rodzice, inną nastolatkowie, a jeszcze inną dorośli, czy osoby starsze. Dobra informacja jest taka, że nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki np. angielskiego.

Dla najmłodszych uczniów bodźcem do nauki języka jest najczęściej działanie rodziców, którzy chcą aby ich pociecha od najmłodszych lat uczyła się angielskiego lub po prostu wymóg szkolny, który przewiduje, że wszystkie dzieci od pierwszej klasy szkoły podstawowej mają obowiązek uczęszczania na lekcje języka obcego. Dla starszych dzieci dodatkowym bodźcem do nauki języka obcego, najczęściej angielskiego, może być fascynacja krajem, który odwiedziło się na wakacjach lub planuje się tam wybrać lub wyjazd na wymianę studencką do innego kraju. Częstym powodem zaangażowania się w naukę angielskiego wśród młodzieży jest również chęć rozumienia zagranicznych filmów, seriali, książek czy gier komputerowych i aplikacji na telefon. 

W przypadku dorosłych, którzy podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki angielskiego, bądź innego języka obcego, powodów jest cała masa, a niektóre z nich mogą być bardzo indywidualne. Najczęściej jednak bodźcem do nauki języka angielskiego wśród dorosłych może być: wyjazd służbowy, konieczność wykorzystywania języka obcego w pracy, wyjazd na stałe za granicę, poznanie zagranicznej miłości, czy chęć porozumienia się z rodziną, która od dawna nie mieszka w Polsce. 

Nauka angielskiego – od czego zacząć

Rozpoczynając naukę języka angielskiego, który jest obecnie najpopularniejszym językiem obcym na całym świecie, należy przemyśleć swoje postanowienie i nastawić się na długotrwałą (kilkumiesięczną lub kilkuletnią) pracę. Nauka języka obcego przyniesie nam oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy będzie skrupulatna i systematyczna, a my sami podejdziemy do niej pozytywnie.

Należy też wziąć pod uwagę, że każda osoba uczy się w innym tempie, dlatego nie można zakładać na wstępie, że nauczymy się języka w tydzień, dwa tygodnie czy miesiąc. Tak naprawdę, nauka języka trwa całe życie! Zbierając na przestrzeni lat kolejne językowe doświadczenia, każdego dnia uczymy się czegoś nowego i każdego dnia poszerzamy nasz zasób wiedzy językowej. Nawet osoby, które biegle posługują się językiem obcym, stale uczą się nowych rzeczy. Gdy wiesz od czego zacząć, aby uczyć się języka, jest prościej!

Możesz postawić na samodzielną naukę lub zacząć naukę języka angielskiego z pomocą, np. nauczyciela. Dostosuj ją do swojego poziomu, w każdym przypadku plan może być trochę inny – w końcu jeśli w grę wchodzi nauka angielskego, każdy plan jest trochę inny – liczy się, by zacząć naukę przygotowanym, mieć pod ręką odpowiednie materiały do nauki i finalnie – zacząć mówić po angielsku! Choć znajomość języka na poziomie native’a może nie być osiągalna  – dla początkujących przyda się odpowiednia motywacja oraz plan pracy. Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego w domu, podpowiemy. Ci, jak się przygotować. Pamiętaj tez, że możemy pomóc Twojemu dziecku w Novakid. Kurs online w naszej szkole jest wygodny i efektywny. Pomagamy w nauce, a Ty wiesz dokładnie, jakie postępu robi Twoje dziecko. Jest to idealna opcja dla wszystkich początkujących dzieci – nasza metoda pozwoli im zacząć mówić bez stresu, a Ty będziesz zachwycony!

Określ swój cel

Aby nauka języka angielskiego od podstaw była skuteczna, należy w pierwszej kolejności określić swój cel. Cel powinien być mierzalny i w zasięgu naszych możliwości. Lepiej nie zakładać, że rozpoczynając naukę, w ciągu miesiąca będziesz płynnie mówić. Lepszym celem będzie: “nauczę się 10 podstawowych wyrażeń w ciągu tygodnia” albo “poznam 30 nazw warzyw i owoców po angielsku w dwa tygodnie”. 

Warto również zastanowić się po co i dlaczego my sami lub nasze dzieci mają uczyć się angielskiego. Jasne i precyzyjne określenie celu nauki języka pozwala lepiej utrzymać wysoki poziom motywacji, a to z kolei przekłada się na szybsze postępy językowe. Ponadto mając określoną motywację do nauki języka możemy wybrać najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb metodę. Również w chwilach słabości, kiedy poczujemy zmęczenie i znużenie nauką angielskiego, dzięki odpowiedniej motywacji będziemy w stanie wrócić na właściwy kurs lub przypomnieć maluchowi, dlaczego warto wytrwale dążyć do celu. Warto myśleć pozytywnie na każdym etapie nauki języka obcego i stale pamiętać o mniejszych i większych celach, które postawiliśmy sobie lub dziecku na samym początku.

Wybierz odpowiednią metodę nauki angielskiego

Motywacja do nauki angielskiego może wynikać z różnych przyczyn, a to z kolei powoduje, że dla każdej osoby inna metoda nauki może okazać się tą właściwą. Obecnie istnieje cały szereg możliwości nauki języka obcego. Dzięki postępowi technologicznemu z łatwością możemy się uczyć języka angielskiego, nawet bez wychodzenia z domu. Do wyboru mamy naukę samodzielną w oparciu o materiały dostępne w internecie, kursy językowe online, czy czy lekcje indywidualne z native speakerami online, które oferuje Novakid. Ta metoda jest naprawdę skuteczna! Uczy dzieci lepszego, płynniejszego mówienia na każdym poziomie ich zaawansowania.

Jeśli natomiast wolimy uczyć się tradycyjnymi metodami, podczas klasycznych zajęć w grupie z lektorem w szkole językowej lub spotkań indywidualnych z korepetytorem, taka opcja również będzie bardzo efektywnym rozwiązaniem. Niezależnie od wybranej metody nauki angielskiego, należy pamiętać, że nauka nasza lub naszej pociechy będzie skuteczna tylko wtedy, gdy będzie systematyczna.

Zacznij od najczęściej używanych zwrotów

Rozpoczynając naukę języka obcego od podstaw, na samym początku ani Ty, ani dziecko nie będziecie potrzebowali gramatyki, czy skomplikowanych zwrotów. Aby oswoić się z brzmieniem i wymową nowego języka, warto rozpocząć naukę od najprostszych i najczęściej pojawiających się podczas rozmowy słówek. Można rozpocząć od takich prostych wyrazów i zdań jak:

  • Nazywam się…
  • Pochodzę z…
  • Mam X lat…
  • Proszę
  • Dziękuję
  • Dzień Dobry!
  • Do widzenia!
  • Cześć! 
  • Osoby: Ja, Ty, My, Wy, Oni,
  • Określenia czasu: zawsze, nigdy, czasem, teraz, jutro, dzisiaj
  • Pytania: Kto? Co? Gdzie? Jak? Kiedy? Ile? Dlaczego?
  • Liczby od 1 do 10
  • Tak/Nie
  • Łączniki zdań: i, bo, ale, więc

Celem powinno być poznanie jak największej liczby podstawowych słów i wyrażeń, które pojawiają się w danym języku najczęściej. Już zasób około 100-200 najprostszych słów w języku angielskim pozwoli Tobie lub dziecku porozumieć się w podstawowych kwestiach w języku obcym np. podczas zagranicznych wakacji. Na dalszym etapie nauki można stopniowo wprowadzać najprostsze konstrukcje gramatyczne i łączyć nowo poznane słówka i wyrażenia w całe, poprawnie brzmiące zdania. 

Łącz przyjemne z pożytecznym

Nauka przez zabawę, to najlepszy sposób aby zachęcić malucha i starszaka do poznawania i odkrywania nowych rzeczy. Nikt nie lubi przecież ślęczenia nad książkami i „wkuwania na pamięć”. Na szczęście istnieje wiele innych metod uczenia się dla rozpoczynających naukę angielskiego od podstaw. 

Najmłodszym z pewnością przypadnie do gustu uczenie się angielskiego z piosenek i rymowanek oraz z bohaterami ulubionych kreskówek. Świetnym wyborem dla najmłodszych będzie Świnka Peppa, która nauczy malucha niejednego przydatnego zwrotu i słówka po angielsku! Poza tym, angielskiego można uczyć się również podczas gry w memory lub quizu. 

Dla starszych uczniów również znajdzie się sporo metod na naukę angielskiego, która łączyć będzie przyjemne z pożytecznym. Ciekawym i angażującym rozwiązaniem będą fiszki, przy pomocy których można urządzić quiz wiedzowy, a także filmy, seriale, książki i czasopisma anglojęzyczne. Wszystkie chwyty są dozwolone, a najważniejsze to znaleźć w nauce angielskiego przyjemność. Dzięki temu do systematycznej nauki nie trzeba będzie się zmuszać, a postępy będą szybciej widoczne.

https://www.youtube.com/watch?v=CNbklPRdT4Y

Nie zniechęcaj się

Oczywistym jest, że zaczynając naukę angielskiego czy innego języka obcego od podstaw, będziemy popełniać sporo błędów. Nie należy się jednak nimi zrażać i zniechęcać przez nie do dalszej nauki. Nauka języka to cel długoterminowy, dlatego drobne potknięcia będą się zdarzać i należy je traktować jako cenną lekcję na przyszłość. Jeśli raz powiemy jakieś słówko źle i ktoś nas poprawi, to dobrze! Dzięki temu zapamiętamy poprawną wersję zwrotu i w przyszłości użyjemy go już prawidłowo. 

Nawet jeśli podczas nauki angielskiego od podstaw pozwolimy sobie na lenistwo i zaległości, to nie jest wciąż powód by się zniechęcać i rezygnować całkowicie. Warto pamiętać o swojej lub dziecka motywacji do nauki języka i wytrwale dążyć do celu. Każde zaległości można nadrobić, a każdy błąd da się poprawić. Nie ma osób nieomylnych, a każdy przecież najlepiej uczy się na błędach!

Nie bój się mówić!

To jedna z najważniejszych wskazówek dla osób rozpoczynających naukę angielskiego. Nawet najbardziej skrupulatne i systematyczne wykonywanie ćwiczeń, przepisywanie zdań i osłuchiwanie się z wymową nie wystarczy, aby robić postępy w codziennym posługiwaniu się językiem. Dzieciom z większą łatwością niż dorosłym przychodni używanie nowo poznanych słówek i zwrotów w praktyce, ponieważ nie mają tzw. bariery językowej – po prostu za wszelką cenę próbują się dogadać. 

Na samym początku nauki nie warto skupiać się za bardzo na gramatyce. Przyjdzie na nią czas później. Ucząc się języka od podstaw, głównym celem powinno być przekazanie komunikatu drugiej osobie, nawet jeśli będziemy konstruować najprostsze zdania, nie do końca poprawne gramatycznie. Nie należy się wstydzić mówienia po angielsku i warto za wszelką cenę przełamywać opory w komunikacji. W wielu sytuacjach przydatna może okazać się również gestykulacja oraz zastępowanie nieznanych słówek tymi, które już znamy.  

Jak zacząć naukę angielskiego – podsumowanie

Aby zacząć naukę języka angielskiego, wcale nie trzeba wiele. Najważniejsza jest motywcja oraz dobry plan i materiały. Choć proces wymaga czasu, możesz go rozpocząć, niezależnie od tego na jakim poziomie się znajdujesz. Obecnie mamy. olbrzymie mozliwości. Nie musisz decydować się jedną konkretną szkołę, kurs czy metodę. Sprawdź, co jest najlepsze dla Ciebie, przygotuj się i konsekwentnie spełniaj swój cel. Musisz wiedzieć, że nauka angielskiego jest możliwa zawsze, nie tylko w dzieciństwie – choć im wcześniej zaczniesz, z pewnością będzie dużo łatwiej później!

Leave a Reply

%d bloggers like this: