Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
07.03.2023
Time icon 15 min

20 inspirujących książek i filmów o kobietach dla kobiet – opowiedz o nich córce

Spis treści

Dzień Kobiet to wciąż chętnie obchodzone święto przez Panie na całym świecie. Dokładnie 8 marca, młodzi chłopcy i dorośli mężczyźni robią wszystko, aby umilić swoim mamom, babciom, żonom, córkom i siostrom tej wyjątkowy dzień. 

Dzień Kobiet to także doskonała okazja do zainspirowania się fascynującymi historiami kobiet, które udowodniły światu, na co je stać! W tym artykule znajdziesz sylwetki najbardziej znanych kobiet, które dzięki swoim zasługom na stałe zapisały się na kartach historii. 

Rodzice mogą wykorzystać Święto Kobiet do pokazania dzieciom najciekawszych książek i filmów z inspirującymi kobietami w rolach głównych. Spędźcie czas razem w ciekawy sposób – nasz najnowszy artykuł Wam w tym pomoże!

Poznaj inspirujące kobiety w historii świata

Często słyszymy, że “kobiety rządzą światem”. Można się z tym stwierdzeniem zgodzić lub nie, ale z całą pewnością należy uznać i docenić zasługi kobiet w wielu dziedzinach, takich jak nauka, polityka, kinematografia, czy świat sztuki. 

Poznaj kilka znanych kobiet, których historia inspiruje do osiągania własnych celów i sukcesów. Kto wie, może Twoja córka za jakiś czas do nich dołączy? 

Malala Yousafzai (1997)

Malala ma dziś 26 lat. W 2014 roku została najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Niemalże natychmiast okrzyknięto ją pakistańską działaczką na rzecz praw kobiet, w szczególności prawa do edukacji.

Młoda kobieta odważyła się sprzeciwić talibom i podjęła nierówną walkę o prawo do nauki dla siebie i innych dziewcząt. Malala z dalekiej wioski w północnym Pakistanie trafiła na forum ONZ, by zaapelować do światowych mocarstw o politykę na rzecz pokoju, edukacji dzieci i praw kobiet. 

W wieku zaledwie 16 lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu. Jak sama mowi: “Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jeden długopis i jedna książka może zmienić świat”. 

Margaret Thatcher (1925-2013)

Była brytyjską polityk i pierwszą kobietą premier Wielkiej Brytanii, urzędującą w latach 1979-1990. Jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych postaci politycznych XX wieku.

Podczas swojego rządzenia Thatcher nazywana Żelazną Damą, wprowadziła reformy, które doprowadziły do prywatyzacji wielu przedsiębiorstw państwowych, deregulacji rynku oraz zmniejszenia wydatków publicznych. Thatcher była również zdecydowanym zwolennikiem bliskiej współpracy z USA i NATO, a także zwalczania komunizmu.  

Mimo kontrowersyjnych decyzji i postaw, Margaret Thatcher jest uznawana za jedną z najważniejszych postaci politycznych w historii Wielkiej Brytanii i jedną z najważniejszych kobiet w historii. Jej wpływ na politykę i gospodarkę kraju był ogromny i wciąż budzi wiele emocji i kontrowersji.

Coco Chanel (1883-1971)

Coco Chanel była francuską projektantką mody i bizneswoman, uważaną za jedną z najważniejszych postaci w świecie mody XX wieku.

Jednym z największych wkładów Chanel w modę było wprowadzenie do niej elementów męskiej garderoby, takich jak garnitury, koszule i marynarki. Jej styl stał się synonimem elegancji, prostoty i niezależności.

Chanel także odegrała ważną rolę w emancypacji kobiet, przeciwstawiając się konwencjonalnym ubraniom, takim jak gorsety, i tworząc wygodne i funkcjonalne stroje, które pozwalały kobietom na swobodne poruszanie się i aktywny tryb życia.

Jako bizneswoman, Chanel z powodzeniem prowadziła swoją markę, wprowadzając na rynek nie tylko ubrania, ale także perfumy i kosmetyki.

Dzięki swoim innowacyjnym projektom i determinacji w prowadzeniu biznesu Coco Chanel stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w historii, która na trwałe zmieniła świat mody i sposobu, w jaki kobiety się ubierają.

Frida Kahlo (1907-1954)

Frida Kahlo, czyli meksykańska artystka i jedna z najważniejszych postaci sztuki w XX wieku. Jej obrazy często przedstawiały życie osobiste i odwzorowywały doświadczenia artystki

Prace Fridy charakteryzują się intensywnością emocjonalną i odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, takich jak cierpienie, choroba i tożsamość.

Kahlo jest również uważana za ważną postać w feministycznej sztuce. Artystka otwarcie przeciwstawiała się patriarchalnym normom i obrazom kobiet w sztuce. W swoich pracach często przedstawiała kobiece ciało w sposób naturalny i nieidealizowany.

Pomimo krótkiego życia i licznych chorób, które przeszła, w tym polio, Frida Kahlo nie przestawała tworzyć i angażować się w walkę o prawa kobiet i ludzi z mniejszości. Dzięki swojej sztuce i postawie szybko stała się ikoną kobiecej emancypacji i wolności, a jej wpływ na kulturę i sztukę wciąż jest ogromny.

Matka Teresa z Kalkuty (1910-1997)

Matka Teresa z Kalkuty była z pochodzenia albańską zakonnicą, która poświęciła swoje życie służbie ubogim i chorym w Kalkucie, w Indiach. Stworzyła ogromną organizację charytatywną, Missionaries of Charity, która działała na całym świecie, pomagając potrzebującym.

Matka Teresa była również pionierką w dziedzinie opieki paliatywnej i założyła pierwszy dom dla umierających w Kalkucie, gdzie chorym na choroby nieuleczalne zapewniano opiekę medyczną i duchową. Za swoją pracę Matka Teresa otrzymała wiele nagród, w tym Pokojową Nagrodę Nobla w 1979 roku.

Życie Matki Teresy i jej praca przypominają o sile miłości, empatii i poświęcenia w służbie innym. Jej przykład zainspirował wiele osób na całym świecie do podjęcia działalności charytatywnej i niesienia pomocy potrzebującym.

Księżna Diana (1961 -1997)

Była brytyjska księżna, nazywana też Królową Ludzkich Serc, znana jest przede wszystkim z działalności charytatywnej i humanitarnej. Szczególnie mocno zaangażowała się w pomoc potrzebującym i walczyła z wieloma problemami społecznymi, takimi jak AIDS, bezdomność i uzależnienia.

Księżna Diana była jednym z pierwszych członków rodziny królewskiej, którzy otwarcie angażowali się w działalność charytatywną, a jej postawa przyczyniła się do zmiany podejścia opinii publicznej do tego tematu. 

Publiczne wystąpienia Księżnej Diany zwróciły uwagę na wiele ważnych problemów, dzięki czemu księżna stała się inspiracją dla wielu osób na całym świecie. Na szczególny podziw zasługuje poświęcenie Diany dla innych i jej walka o prawa kobiet oraz przeciwstawienie się przemocy. 

Maria Skłodowska – Curie (1867-1934)

Nie ma chyba słynniejszej kobiety na świecie niż dwukrotna laureatka Nagrody Nobla – Maria Skłodowska-Curie. Była polską fizyczką i chemiczką, potrafiła też stawiać czoła dyskryminacji kobiet. 

Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i jedyną osobą, która otrzymała ją dwukrotnie w różnych dziedzinach nauk przyrodniczych – chemii i fizyce.

Jednym z największych wkładów Skłodowskiej-Curie w naukę były jej badania nad promieniotwórczością i odkrycie pierwiastków promieniotwórczych, radu i polonu. Jej prace otworzyły nowe dziedziny nauki, takie jak fizyka jądrowa i medycyna nuklearna.

Rosa Parks (1913-2005)

Afroamerykańska aktywistka społeczna, która stała się symbolem walki o równość rasową w Stanach Zjednoczonych. 

Zapisała się na kartach historii dzięki zdarzeniu z 1955 roku, kiedy to jako czarnoskóra pasażerka odmówiła ustąpienia miejsca białemu współpasażerowi w autobusie w Montgomery w Alabamie. Zapoczątkowała tym samym ruch na rzecz praw obywatelskich i walkę o zniesienie segregacji rasowej w Ameryce.

Rosa Parks była członkinią Narodowego Komitetu na Rzecz Ochrony Praw Obywatelskich, a jej działalność i determinacja doprowadziły do licznych protestów, marszów i bojkotów. Pośrednio dzięki nim doszło do zniesienia segregacji rasowej w transportach publicznych w Montgomery i innych miastach w Stanach Zjednoczonych.

Postawa Rosy Parks stała się symbolem walki o prawa obywatelskie i równość rasową, a jej wpływ na ruch na rzecz równości w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie jest ogromny. Jej odwaga i determinacja są do dziś inspiracją dla wielu ludzi, którzy walczą o swoje prawa i przeciwstawiają się niesprawiedliwości społecznej.

W Dzień Kobiet warto także podziękować wszystkim niesamowitym kobietom, które towarzyszą nam na co dzień: mamom, babciom, nauczycielkom, ciociom, sąsiadkom i przyjaciółkom. 

TOP 10 Ciekawe książki dla dziewczynek

Warto urozmaicać edukację dziecka w szkole przy pomocy interesujących materiałów dodatkowych. Rozwijaj zainteresowania swoich pociech i podsuń im jedną z wybranych przez nas inspirujących lektur o kobietach i dla kobiet. Te ciekawe książki dla młodzieży powinny Was zainteresować!

  • “Mała Syrenka”, Hans Christian Andersen – klasyczna bajka, która z pewnością zachwyci każdą dziewczynkę.
  • „Ania z Zielonego Wzgórza”, Lucy Maud Montgomery – opowieść o dojrzewającej dziewczynce, która pomimo trudności i przeciwności losu, zawsze zachowuje optymizm i wiarę w lepsze jutro.
  • „Pippi Pończoszanka”, Astrid Lindgren – historia o niezależnej i silnej dziewczynce, która wraz ze swoimi przyjaciółmi przeżywa wiele przygód i wygłupów.
  • „Matylda”, Roald Dahl – opowieść o dziewczynce, która dzięki swojej inteligencji i mocy wytrwałości, pokonuje przeciwności i zdobywa szacunek innych.
  • „Królowa Śniegu”, Hans Christian Andersen – baśń o niezłomnej Gerdzie, która wyrusza na poszukiwanie przyjaciela Kaja, po tym jak zawładnęła nim zła Królowa Śniegu. 
  • “Szaleństwa Panny Ewy”, Kornel Makuszyński – przygody szesnastoletniej Ewy zaczynają się od ucieczki przez okno od opiekunki, u której umieścił ją ojciec, wyjeżdżając za granicę. Do jego powrotu Ewa zdąży wiele narozrabiać, ale również pomóc nowym znajomym wyjść z tarapatów.
  • “Niezgodna” – Veronica Roth – opowieść fantasy o młodej dziewczynie, która walczy z systemem, który dzieli społeczeństwo na pięć frakcji.
  • “Pamiętnik księżniczki”, Meg Cabot – piętnastoletnia Mia z Nowego Jorku dowiaduje się, że jej ojciec jest księciem, a to  znaczy, że ona jest księżniczką. I następczynią tronu. I musi zachowywać się jak księżniczka, co nie jest łatwe!
  • „Alicja w Krainie Czarów”, Lewis Carroll – historia o dziewczynce, która trafia do magicznego świata pełnego absurdalnych postaci.

TOP 12 inspirujące filmy o kobietach

Czas wolny warto spędzać całą rodziną w pożyteczny sposób. Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie najlepszych filmów do obejrzenia z dziećmi, w których kobiety odgrywają główne role.

Zobacz najciekawsze bajki i filmy familijne z silnymi rolami kobiecymi, o kobietach i dla kobiet. Wszystkie propozycje znajdziecie na popularnych platformach streamingowych Netflix, Disney+ czy HBO. Zobacz koniecznie trailery do poszczególnych filmów! Oglądajcie razem całą rodziną. 

Vaiana (wiek: 7+)

Viana Disneya to chwytająca za serce opowieść o nastoletniej dziewczynie o silnej woli, która wyrusza w podróż, by ocalić swój lud. Film przedstawia silną główną rolę kobiecą i celebruje kulturę polinezyjską. Zobacz zwiastun:

Mulan, nowy film z 2020 roku (wiek: 13+ )

Mulan to kolejny klasyczny film Disneya, w którym występuje młoda dziewczyna, która przeciwstawia się tradycji, by walczyć za swój kraj. Film jest opowieścią o odwadze i determinacji, z silną kobiecą rolą główną, która jest wzorem do naśladowania dla dzieci. Zobacz zwiastun:

W Głowie się nie mieści (wiek: 6+)

W Głowie się nie mieści to animowany film Pixara, który opowiada o różnych emocjach 11-letniej dziewczynki o imieniu Riley oraz o tym, jak pracuje jej umysł. Film podkreśla znaczenie zrozumienia i zarządzania naszymi emocjami, z silnym naciskiem na postacie kobiece. Zwiastun:

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Merida Waleczka (wiek: 8+)

Film opowiada o młodej szkockiej księżniczce o imieniu Merida, która odmawia dostosowania się do tradycyjnych, stereotypowych ról kobiecych. Film jest inspirującą opowieścią o wzmacnianiu pozycji kobiet, z motywami niezależności i samopoznania. Zobacz zwiastun:

Kraina lodu (wiek: 5+) 

Kraina lodu opowiada historię dwóch sióstr, Anny i Elsy. Obie bohaterki reprezentują silne wzorce kobiece, które koncentrują się na sile miłości i siostrzeństwa. Dodatkową atrakcją w filmie są przepiękne piosenki, które możecie śpiewać wspólnie z dzieckiem. Zobacz zwiastun:

Wonder Woman (wiek: 13+)

Wonder Woman to wyjątkowy film o superbohaterach, w którym główna bohaterka jest silna, potężna i inspirująca. Film jest odpowiedni dla starszych dzieci. Znajdziecie w nim motywy bohaterstwa, sprawiedliwości i siły kobiet. Zobacz zwiastun:

Ukryte działania (wiek: 13+)

Ten film to dramat biograficzny o trzech Afroamerykankach, które odegrały kluczową rolę w programie kosmicznym NASA. Film jest dość mocną opowieścią o walce z upodmiotowieniem kobiet, z motywami równości rasowej i płciowej. Zobacz wiastun:

The Help (wiek 13+) 

The Help to dramat z epoki o młodej białej kobiecie, która pisze książkę o doświadczeniach czarnych pokojówek w Mississippi w latach 60. W filmie występują silne postacie kobiece, które kwestionują status quo i walczą o sprawiedliwość. Zobacz zwiastun:

Anne with an E (wiek 12+)

Najnowsza ekranizacja Ani z Zielonego Wzgórza w formie 3 sezonowego serialu Netflixa została luźno oparta na klasycznej powieści. W serialu występuje silna i młoda dziewczyna imieniem Ania, która pokonuje przeciwności losu i odnajduje swoje miejsce na świecie. Seria pokazuje motywy przyjaźni, miłości i samopoznania. Zobacz zwiastun:

10 She-Ra i księżniczki mocy (wiek: 7+) 

Ten animowany serial Netflixa opowiada o młodej kobiecie, która zostaje potężną wojowniczą księżniczką. W serialu występują silne postacie kobiece, które łączą siły, by walczyć ze złem i ocalić swoje królestwo. Zobacz zwiastun:

La La Land (wiek: 13+)

La La Land to romantyczny dramat muzyczny o aspirującej aktorce i muzyku jazzowym, którzy zakochują się, realizując swoje marzenia w Hollywood. W filmie występują silne postacie kobiece, które są zdeterminowane, by odnieść sukces w konkurencyjnej branży. Zobacz zwiastun:

Igrzyska śmierci (13+) 

Igrzyska śmierci to dystopijna seria filmów science fiction o młodej dziewczynie – Katniss Everdeen, która staje się symbolem buntu przeciwko tyrańskiemu rządowi. W serialu występuje silna kobieca rola, która walczy o sprawiedliwość i wolność. Zobacz zwiastun:

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.