Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
26.06.2024
Time icon 7 min

Najpiękniejsze wiersze i poematy dla dzieci 

Spis treści

Poezja otwiera przed dziećmi okno do świata pełnego rymów, rytmu i bogatego języka. To nie tylko zabawa słowami, ale też narzędzie, które rozwija wyobraźnię i uczy wyrażania emocji. Czytanie wierszy pomaga maluchom lepiej rozumieć siebie i innych, budując ich empatię i zdolność do słuchania.

Wprowadzając dziecko w świat poezji, dajemy mu szansę na docenianie piękna języka, co jest świetnym fundamentem do rozumienia lektur w kolejnych etapach życia. Poezja także znacząco poszerza słownictwo dziecka, wprowadzając nowe, często nietypowe słowa w atrakcyjny, łatwy do zapamiętania sposób. Czytanie takich utworów może być też wspaniałym sposobem na spędzanie czasu razem, dlatego przyjrzymy się dzisiaj najbardziej znanym wierszom i wierszykom dla dzieci. 

Rymowanki dla młodszych dzieci

Wierszyki dla najmłodszych to najczęściej proste, rymowane teksty. Pełnią ważną rolę w kontekście rozwoju maluchów, wprowadzając je w świat języka w sposób zabawny i angażujący. Dzięki rymom dzieciaki łatwiej przyswajają nowe słowa i uczą się ich znaczeń, a wspólne recytowanie wierszyków to również doskonały sposób na budowanie więzi z rodzicami i rówieśnikami. Oto najpopularniejsze wierszyki dla dzieci: 

„Entliczek, pentliczek”

To prosta rymowanka, która często towarzyszy dziecięcym zabawom i jest łatwa do zapamiętania przez maluchy.

„Pałka zapałka”

Zabawna rymowanka o chowaniu się, która angażuje dzieci do aktywnego uczestnictwa i reagowania.

„Ene due rabe”

Tradycyjna wyliczanka, która jest używana w wielu grach i zabawach.

„Raz, dwa, trzy, cztery, maszerują oficery”

Rymowanka, która jest często używana do nauki liczenia w sposób zabawny i interaktywny.

„Ele mele dudki”

Inna popularna rymowanka, która bawi dzieci i wprowadza w świat rymów oraz rytmicznej zabawy.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Zabawne wiersze dla dzieci

Julian Tuwim, Jan Brzechwa i Maria Konopnicka to trzej najpopularniejsi polscy autorzy, którzy w swojej twórczości poświęcili wiele uwagi dzieciom, tworząc wiersze pełne humoru, zabawnych rymów i niezapomnianych postaci. Ich utwory są cenione za bogactwo języka, wyobraźni i wrażliwość na potrzeby najmłodszych czytelników. Oto zbiór najciekawszych i najpiękniejszych wierszy dla dzieci:

„Kaczka-dziwaczka”

Utwór opowiada o kaczce, która miała nietypowe zwyczaje i pomysły na spędzanie czasu. Jest to zabawna opowieść, która bawi dzieci i dorosłych.

„Zosia Samosia” 

Wiersz o małej dziewczynce, która postanowiła wszystko robić sama, co prowadzi do zabawnych sytuacji.

„Na straganie” 

Wiersz, w którym w humorystyczny sposób przedstawione są przygody owoców i warzyw na straganie. To doskonały przykład, jak poezja może uczyć dzieci nazw owoców i warzyw, jednocześnie bawiąc.

„Chrząszcz” 

Jest to jedno z trudniejszych wierszy ze względu na językowe łamańce, ale również niezwykle zabawne. Opowiada o chrząszczu brzmiącym w trzcinie w Szczebrzeszynie, co jest wyjątkowo zabawne i pouczające dla dzieci, ucząc ich zarówno trudnych słów, jak i geografii Polski.

„O krasnoludkach i sierotce Marysi” 

Jest to baśń wierszowana, która opowiada o przygodach biednej dziewczynki, Marysi, i jej spotkaniach z dobrymi krasnoludkami. Utwór pełen jest ciepła i moralizatorskich treści, idealnie nadający się do wspólnego czytania z dziećmi.

„Na jagody” 

To jeden z bardziej znanych wierszy Konopnickiej, opowiada o wycieczce do lasu na zbieranie jagód. Wiersz ma charakter edukacyjny i bawiący jednocześnie, pokazując dzieciom uroki przyrody.

„Rozdzióbią nas kruki, wrony…”

Ten wiersz, choć może wydawać się trochę mroczny, jest często używany do nauczania dzieci o historii Polski w sposób, który jest dostosowany do ich poziomu rozumienia. Opowiada o trudach narodu polskiego w metaforyczny sposób.

Dłuższe wiersze i poematy dla dzieci

Dłuższe wiersze i poematy będą idealne dla starszych dzieci i młodzieży. Takie utwory często wykraczają poza proste rymy i rytm, oferując bogatszą treść oraz głębsze przesłanie, które mogą stymulować intelektualnie i emocjonalnie młodego czytelnika. Oto prawdziwe perełki wśród literatury dziecięcej: 

„Pan Drops i jego trupa”

To dłuższy poemat dla dzieci, opowiadający o przygodach Pana Dropsa i jego kolorowej trupy teatralnej. Tuwim z dużą dozą humoru i fantazji przedstawia postaci z różnych zakątków świata, co może być ciekawym wprowadzeniem do kultury i geografii.

„Lokomotywa”

Chociaż każdy zna krótką wersję „Lokomotywy”, warto pamiętać, że Tuwim napisał również rozszerzone wersje tego wiersza. Pełna wersja jest znacznie dłuższa i zawiera więcej zabawnych i edukacyjnych elementów językowych.

„Pchła Szachrajka” 

Jest to dłuższy wiersz opowiadający o przygodach tytułowej Pchły Szachrajki. Brzechwa z mistrzostwem łączy elementy humoru z nauką, poprzez zabawne sytuacje i postacie, które pojawiają się w wierszu.

„Doktor Dolittle” 

Hugh Lofting w swojej serii o Doktorze Dolittle, choć zazwyczaj klasyfikowany jako proza, używa również formy poetyckiej do opisania niektórych przygód. Jego rymowane opowieści mogą być atrakcyjne dla dzieci, które lubią zwierzęta i przygody.

„Jim”

Ten dłuższy, humorystyczny poemat opowiada o chłopcu, który ucieka od swojej niani i napotyka na swojej drodze różne niespodzianki. Jest to doskonały przykład użycia poezji do nauczania dzieci o konsekwencjach ich decyzji w zabawny sposób.

Pomóż dziecku rozwinąć zamiłowanie do poezji

Rozwijanie miłości do poezji i literatury to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, ale może przynieść dziecku wiele korzyści na całe życie, rozwijając jego umiejętności językowe, empatię i wyobraźnię. Oto kilka praktycznych rad, które mogą pomóc rodzicom wciągnąć dziecko w świat literatury:

 1. Czytaj na głos: Czytanie na głos to jedna z najlepszych metod, aby wprowadzić dzieci w świat literatury. Pozwala to na wspólne spędzanie czasu i tworzy przestrzeń do rozmów o przeczytanych treściach. Wybieraj różnorodne utwory, od prostych rymowanek dla najmłodszych po bardziej skomplikowane wiersze dla starszych dzieci.
 2. Twórz domową biblioteczkę: Dostęp do książek w domu to klucz do rozwoju zainteresowań czytelniczych. Staraj się, aby w domowej biblioteczce znalazły się zarówno poezja, jak i proza, dostosowane do wieku dziecka.
 3. Odkrywaj różne formy poezji: Pokaż dziecku, że poezja nie ogranicza się tylko do tradycyjnych wierszy. Są wiersze ilustrowane, piosenki, rap oraz poezja śpiewana. To wszystko może pomóc dziecku zrozumieć, że poezja to szeroka i różnorodna kategoria.
 4. Uczestniczcie razem w wydarzeniach literackich: Biblioteki i księgarnie często organizują spotkania z autorami, warsztaty literackie czy godziny czytania, które mogą być ciekawym doświadczeniem dla dziecka.
 5. Pisząc razem: Zachęcaj dziecko do tworzenia własnych wierszy. To świetny sposób na rozwijanie kreatywności oraz umiejętności językowych. Można zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak dopełnianie luki w gotowym wierszu czy tworzenie rymów do zabawnych zdań.
 6. Wykorzystaj technologię: W dobie cyfrowej dostępne są aplikacje edukacyjne, które oferują interaktywne sposoby nauki i odkrywania literatury, w tym poezji. Korzystanie z nich może być atrakcyjną formą nauki dla dziecka.
 7. Czytaj różnorodne materiały: Nie ograniczaj się do jednego rodzaju poezji lub prozy. Oferując dziecku szeroki wybór gatunków i stylów, rozwijasz jego smak literacki i uczysz otwartości na nowe doświadczenia.

Czytaj poezję wspólnie z dzieckiem

Czytanie bajek i wierszyków wspólnie z dzieckiem to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wartościowych form spędzania razem czasu. To nie tylko sposób na rozwijanie umiejętności językowych dziecka, ale również okazja do budowania głębszych relacji emocjonalnych oraz wprowadzania malucha w świat wartości estetycznych i kulturowych.

 1. Wybór odpowiednich tekstów: Zaczynaj od prostych wierszy, które są rytmiczne i łatwe do zapamiętania. Możesz stopniowo wprowadzać bardziej skomplikowane teksty, które odpowiadają zainteresowaniom i poziomowi rozwoju dziecka.
 2. Interaktywne czytanie: Zachęcaj dziecko do uczestnictwa w czytaniu. Możecie na zmianę czytać wersy lub nawet tworzyć własne wiersze. Zadawaj pytania dotyczące treści, co dziecko myśli o bohaterach czy wydarzeniach opisanych w wierszu. To pomoże dziecku lepiej zrozumieć i przyswoić przeczytane treści.
 3. Wykorzystaj ekspresję i gesty: Czytając poezję, używaj różnych tonów głosu, tempo czytania i gestykulacji, aby naśladować emocje i akcje opisane w wierszu. To nie tylko uatrakcyjni czytanie, ale również pomoże dziecku lepiej zrozumieć niuanse językowe i emocjonalne zawarte w tekście.
 4. Twórcze zadania: Po przeczytaniu wiersza możecie razem narysować ilustracje do przeczytanego tekstu, zrobić prostą sztukę teatralną lub napisać kontynuację wiersza. To świetny sposób na rozwijanie kreatywności dziecka.
 5. Regularność: Staraj się wprowadzić czytanie poezji jako regularną czynność, na przykład przed snem. Stałość i przewidywalność takich chwil mogą sprawić, że czytanie stanie się ulubionym rytuałem.

Pomóż dziecku stworzyć własne wierszyki i rymowanki 

Pomaganie dziecku w tworzeniu własnych wierszyków i rymowanek to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności, umiejętności językowych i wyobraźni. Oto kilka sposobów, jak możesz wspierać dziecko w tej twórczej działalności:

 1. Zacznij od inspiracji

Rozpocznijcie od czytania prostych wierszyków lub słuchania piosenek, które są łatwe do naśladowania. To może pomóc dziecku zrozumieć, jak brzmią rymy i jak są zbudowane wiersze. Zwracajcie uwagę na rymy, rytm i sposób, w jaki są zorganizowane słowa.

 1. Twórzcie wspólnie

Usiądźcie razem i spróbujcie wymyślić własny wiersz. Możecie zacząć od bardzo prostego szablonu, jak ABAB lub AABB (gdzie litery oznaczają końcówki rymujące się linijek). Pozwól dziecku wybrać temat wiersza – może to być opowieść o ulubionej zabawce, dniu w szkole, przygodzie z rodzinnego wyjazdu itp.

 1. Użyjcie gry w rymy

Zaproponuj dziecku grę, w której wymieniacie słowa, które się rymują. Może to być zabawa w stylu „podaj dalej”, gdzie każde z Was wymienia kolejne słowo, które rymuje się z poprzednim. To świetny sposób na eksplorowanie języka i trenowanie umiejętności tworzenia rymów.

 1. Zaplanujcie przedstawienie

Zachęć dziecko do recytacji wiersza na głos, co może być również formą przedstawienia dla rodziny. To nie tylko świetna zabawa, ale również sposób na rozwijanie umiejętności wystąpień publicznych i pewności siebie.

Jeśli Twoja pociecha uwielbia słuchać czytanych przez Ciebie utworów, to oczywiście nie ograniczaj się wyłącznie do wierszy, ani polskiej literatury! Czytanie na głos jest znakomitą okazją do odkrywania różnorodnych gatunków literackich, które mogą wzbogacić wrażenia i rozwijać zainteresowania młodego słuchacza. Poza poezją, warto wprowadzać dziecko w świat baśni, legend, opowiadań oraz klasycznych i współczesnych powieści dla dzieci.

Na przykład, klasyki literatury dziecięcej takie jak „Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego czy „Przygody Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla oferują głębsze treści filozoficzne podane w przystępnej formie, które mogą skłaniać do refleksji i dyskusji.

Pamiętaj również o korzystaniu z internetowych źródeł, takich jak audiobooki czy interaktywne e-booki, które mogą wzmocnić doświadczenie czytelnicze i uczynić je jeszcze bardziej angażującym. 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wiersze i piosenki
Wiersze i piosenki
Old Macdonald Had A Farm
Wiersze i piosenki
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.