Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Gry logiczne - 10 propozycji na połączenie rozrywki i logicznych łamigłówek dla dzieci
Gry i zabawy z dzieckiem
Star icon
26.09.2023
Time icon 7 min
Comment icon 0 komentarze

Gry logiczne – 10 propozycji na połączenie rozrywki i logicznych łamigłówek dla dzieci

Spis treści

W świecie dynamicznych gier akcji i wirtualnych przygód czasem warto się zatrzymać i wrócić do bardziej klasycznych rozrywek, które przy okazji dadzą umysłowi trochę poćwiczyć. Dlatego w tym artykule prezentujemy 10 super gier logicznych, które połączą rozrywkę z logicznymi wyzwaniami. Każda z zaproponowanych tutaj gier idealnie sprawdzi się zarówno u młodszych graczy, jak i dorosłych. 

Gry logiczne to nie tylko świetna zabawa, ale także przyjemny sposób na rozwijanie umiejętności myślenia krytycznego, planowania i rozwiązywania problemów. Sprawdź, jak w lekki i przyjemny sposób rozrywka może spotykać się z ćwiczeniem intelektu, tworząc idealny zestaw dla dzieci na popołudnie w domu, po szkole. Sprawdzimy też, czym jest inteligencja kognitywna oraz jak granie w gry wpływa na rozwój dziecka i poprawę jego zdolności logicznego myślenia.

Już teraz całą rodziną sprawdźcie, w jakiej formie są Wasze umysły i poznajcie najfajniejsze gry logiczne dla dzieci i dorosłych. W co zagracie najpierw?

Czym jest inteligencja kognitywna?

Inteligencja kognitywna, zwana również inteligencją kognitywistyczną, jest kluczowym aspektem ludzkiego myślenia i rozumienia. To zdolność, która pozwala nam przetwarzać informacje, uczyć się nowych rzeczy, rozwiązywać problemy oraz podejmować decyzje. Inteligencja kognitywna to także zdolność do myślenia skutecznego, w szczególności w sytuacjach nieprzewidywanych i niepewnych. 

Eksperci uważają inteligencję kognitywną za wszechstronny zbiór umiejętności, który obejmuje zdolność do logicznego myślenia, rozwiązywania matematycznych zagadek, rozumienia abstrakcyjnych koncepcji, a także zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. 

Istnieje wiele teorii na temat natury inteligencji kognitywnej, jednak wspólny punkt widzenia jest taki, że jest ona niezwykle istotna dla naszej zdolności do adaptacji, rozwoju i skutecznego funkcjonowania w świecie. Dlatego też rozwijanie inteligencji kognitywnej jest ważnym celem w edukacji i samorozwoju, ponieważ umożliwia nam lepsze radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami i osiąganie sukcesów w różnych dziedzinach życia.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Dlaczego warto wspierać dziecko w nauce logicznego myślenia?

Zarówno inteligencja kognitywna jak i logiczne myślenie, to cechy rozwojowe, które warto rozwijać u dziecka od najmłodszych lat, aby zaprocentowały w przyszłości. 

Wspieranie rozwoju logicznego myślenia u dzieci przynosi długotrwałe korzyści, pomagając im stawać się bardziej kompetentnymi i pewnymi siebie jednostkami gotowymi do wyzwań, jakie stawia przed nimi dorosłe życie. Uczenie dziecka podstaw logicznego myślenia w szczególności pomaga w:

 • Rozwijaniu umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych: Logiczne myślenie pomaga dzieciom w identyfikowaniu problemów, analizowaniu ich i szukaniu skutecznych rozwiązań. To umiejętność przydatna w wielu dziedzinach życia.
 • Rozwijaniu zdolności do rozumienia abstrakcyjnych koncepcji: Nauka logicznego myślenia pomaga dzieciom w zrozumieniu bardziej zaawansowanych pojęć matematycznych, naukowych i filozoficznych.
 • Uczeniu się czym są konsekwencje: Logiczne myślenie uczy dzieci, że każde działanie ma swoje konsekwencje. Pomaga to w podejmowaniu bardziej przemyślanych decyzji.
 • Zwiększaniu efektywności nauki: Umiejętność logicznego myślenia ułatwia proces nauki, ponieważ dzieci potrafią lepiej analizować informacje, łączyć fakty i wyciągać wnioski.
 • Rozwoju kreatywności: Paradoksalnie, logiczne myślenie może wspierać kreatywność, umożliwiając dzieciom eksplorowanie różnych możliwości myślenia „poza schematami”.
 • Przygotowaniu do przyszłości: W dzisiejszym świecie, w którym technologia i nauka odgrywają coraz większą rolę, umiejętność logicznego myślenia jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w wielu zawodach.
 • Rozwijaniu samodzielności: Dzieci, które potrafią logicznie myśleć, są często bardziej samodzielne i pewne siebie w podejmowaniu decyzji.
 • Rozwiązywaniu codziennych problemów: Logiczne myślenie jest niezbędne do radzenia sobie z codziennymi sytuacjami, takimi jak planowanie czasu, organizacja zadań czy rozwiązywanie konfliktów.
 • Poprawie zdolności komunikacji: Umiejętność logicznego myślenia pomaga w jasnym i skutecznym wyrażaniu swoich myśli i argumentów.

Jak gry logiczne online i logiczne gry planszowe wpływają na rozwój dziecka?

Zarówno gry logiczne online, jak i logiczne gry planszowe będą cennym narzędziem edukacyjnym w procesie rozwoju dziecka. Najlepsze gry logiczne takie jak Sudoku, warcaby i szachy, puzzle czy zagadki logiczne dają dziecku mnóstwo korzyści zarówno edukacyjnych, jak i społecznych. Sprawdź argumenty, które pokazują, że te formy zabawy wpływają na rozwój młodych umysłów.

 • Rozwijają umiejętność rozwiązywania problemów: Zarówno gry logiczne online, jak i planszowe stawiają przed dzieckiem różnego rodzaju wyzwania, które wymagają logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. To doskonałe ćwiczenie dla mózgu, które pomaga w rozwijaniu umiejętności analizy sytuacji, planowania i podejmowania decyzji.
 • Uczą strategii i planowania: Gry logiczne wymagają od graczy myślenia strategicznego i planowania ruchów. Dziecko musi przewidzieć konsekwencje swoich działań i strategii, co pomaga w rozwijaniu umiejętności planowania zarówno w grach, jak i w życiu codziennym.
 • Wspierają rozwój matematyczny: Wiele gier logicznych online i planszowych opiera się na matematycznych zasadach i zadanich, co może pomóc w rozwijaniu umiejętności matematycznych u dzieci. Rozwiązywanie łamigłówek matematycznych może być zarówno edukacyjne, jak i zabawne.
 • Rozwijają kreatywność: Gry logiczne często wymagają myślenia „poza schematami” i znajdowania nietypowych rozwiązań. To pomaga rozwijać kreatywność i zdolność do myślenia innowacyjnego.
 • Ćwiczą umiejętności interpersonalne: Gry planszowe często wymagają interakcji z innymi graczami, co pomaga dzieciom w rozwijaniu umiejętności komunikacji, współpracy i rozwiązywania konfliktów.
 • Podnoszą samoocenę: Rozwiązywanie trudnych zagadek i osiąganie sukcesów w grach może zwiększyć poczucie własnej wartości dziecka i jego pewność siebie.
 • Wspomagają rozwijanie cierpliwości: Gry logiczne często wymagają prób i błędów oraz cierpliwości w dążeniu do rozwiązania problemu. To ważna umiejętność do rozwoju, która przydaje się również w życiu codziennym.

Najlepsze edukacyjne gry logiczne dla dzieci – Top 10

Sprawdź, jakie polecamy gry logiczne dla dzieci. Przeczytaj opisy najlepszych gier logicznych online i offline oraz wybierz takie gry, w których wszyscy gracze będą musieli wytężyć szare komórki.

 1. Pasjans: to popularna gra karciana, w której celem jest ułożenie kart w odpowiedniej kolejności. Ta gra rozwija zdolność planowania, strategii i umiejętność wyboru najlepszych ruchów. Gracz musi myśleć krok do przodu, aby z sukcesem ułożyć karty.
 2. Mahjong: to tradycyjna gra planszowa, pochodząca z Chin, w której gracz musi dopasowywać do siebie pary kafelków. Gra rozwija umiejętność rozpoznawania wzorców i logicznego myślenia, ponieważ gracz musi szukać pasujących par w całościowym, skomplikowanym układzie.
 3. Mastermind: w grze Mastermind gracz próbuje odgadnąć ukryty kod, używając logicznych wskazówek w postaci kolorów, podawanych przez drugiego gracza. Gra rozwija umiejętność wnioskowania, analizy i dedukcji. Gracz musi stosować logiczne myślenie, aby odkryć ukryty wzór.
 4. Zagadki logiczne i łamigłówki:  to dość ogólna kategoria gier logicznych, która obejmuje różnorodne zadania i zagadki słowne, np. krótkie zagadki logiczne lub trudne zagadki logiczne dla dzieci. Rozwijają one zdolność do rozwiązywania problemów, myślenia analitycznego i wnioskowania. Każda zagadka wymaga zastosowania innego rodzaju logicznego myślenia.
 5. Szachy: to jedna z najbardziej znanych gier logicznych, w której gracze rywalizują ze sobą za pomocą różnych rodzajów pionków, które poruszają się po planszy według określonych zasad. Gra w szachy rozwija umiejętność planowania, strategii, myślenia o kilka kroków do przodu oraz rozumienia konsekwencji działań. Często w szkole organizowane są w ramach zajęć pozalekcyjnych kółka szachowe, na które warto zapisać dziecko. 
 6. Baba Is You: to gra komputerowa, w której gracz może zmieniać reguły rozgrywki, tworząc własne zasady. Gra rozwija zdolność myślenia kreatywnego i elastycznego, a także logicznego myślenia w zakresie tworzenia i dostosowywania reguł do zmieniających się okoliczności. 
 7. Gra logiczna Smart Games: IQ Puzzler Pro: to zestaw logicznych łamigłówek, w których zadaniem jest ułożenie klocków 3D w odpowiedni sposób. Układanka rozwija zdolność planowania, analizy przestrzennej i rozwiązywania problemów geometrycznych.
 8. Egmont: gra planszowa Ubongo: super planszówka, w której gracze rywalizują w układaniu kształtów na planszy. Rozgrywka w Ubongo wspiera rozwijanie zdolności do rozpoznawania kształtów, myślenia przestrzennego i szybkiego podejmowania decyzji.
 9. Egmont: gra logiczna Pędzące żółwie: to gra planszowa, w której gracze muszą znaleźć najlepsze ścieżki dla swoich żółwi. Podczas rozgrywki dziecko rozwija zdolność planowania ruchów do przodu, myślenia strategicznego i rozwiązywania problemów logicznych. 
 10. Gra karciana REBEL Sushi Go!: to łatwa do zabrania w podróż karcianka, w której gracze rywalizują o tworzenie najlepszych zestawów sushi. Zabawa rozwija zdolność do podejmowania szybkich decyzji, analizy opcji i planowania, co jest kluczowe w codziennym życiu. 

Koniecznie sprawdź również inne edukacyjne gry planszowe familijne oraz gry edukacyjne dla dzieci w wieku szkolnym. Młodszym dzieciom polecamy najlepsze gry dla 4-latka oraz gry dla 6-latka, a dzieciom uczącym się języka angielskiego, polecamy naukę poprzez zabawę z Novakid oraz edukacyjne gry do nauki angielskiego dla najmłodszych.

Escape Room, czyli logiczna przygoda 

Wyjście do escape roomu to fascynująca i ekscytująca przygoda, która polega na rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek w celu wydostania się z zamkniętego pomieszczenia w określonym czasie. Zazwyczaj udział w escape roomie zaczyna się od wyboru konkretnego scenariusza zabawy, tematu lub trudności zagadek, zależnie od preferencji i wieku uczestników.

Następnie uczestnicy są wprowadzani do fabuły. Mogą to być różne scenariusze, takie jak ucieczka z więzienia, odkrywanie tajemniczych ruin lub rozwiązywanie kryminalnych zagadek. Cała grupa zostaje zamknięta w pomieszczeniu, a jej celem jest odnalezienie klucza lub sposobu na otwarcie drzwi wyjściowych. W tym celu muszą rozwiązywać różnorodne zadania logiczne, układać kody, szukać wskazówek i poszukiwać ukrytych przedmiotów.

Escape roomy wymagają współpracy i komunikacji w grupie. Uczestnicy muszą dzielić się informacjami, rozważać różne perspektywy i łączyć swoje umiejętności, aby skutecznie rozwiązać zagadki. Czas jest ograniczony, więc uczestnicy muszą podejmować szybkie i trafne decyzje. Czasami muszą dokonać wyborów, które wpłyną na dalszy rozwój fabuły. 

Escape roomy często wprowadzają element rywalizacji, dając graczom wyzwanie w postaci określonego czasu, którego muszą dotrzymać. To dodaje dreszczyku emocji i zachęca do zaangażowania. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek i odnalezieniu klucza lub sposobu na wyjście, grupa opuszcza escape room. Jeśli udało się to zrobić przed upływem wyznaczonego czasu, uczestnicy mogą poczuć się zwycięzcami.

Po zakończeniu gry grupa często ma możliwość omówienia swojego doświadczenia i refleksji nad swoją współpracą oraz strategiami, które wykorzystali podczas rozwiązywania zagadek. Wyjście do escape roomu to nie tylko zabawa, ale także doskonały sposób na rozwijanie zdolności logicznego myślenia, komunikacji i współpracy w grupie. To przygoda, która pozwala uczestnikom poczuć się jak bohaterowie filmu lub książki, próbujący wydostać się z trudnej sytuacji.

Rodzice, pamiętajcie, że bezpieczeństwo uczestników jest absolutnym priorytetem dla wszystkich operatorów escape roomów. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i komfort podczas rozgrywki, właściciele i obsługa escape roomów stosują się do surowych standardów i procedur. 

Mamy nadzieję, że przedstawiony w tym artykule wybór gier logicznych zachęci Waszą rodzinę, aby zagrać w gry umysłowe podczas kolejnego wspólnego popołudnia w domu. W sklepach online znajdziesz wiele kategorii dostępnych klasycznych gier logicznych, a w internecie znajdziesz także darmowe gry logiczne online. Zachowajcie różnorodność i nie zwlekajcie z wytężaniem swojego umysłu. Zabawy logiczne to świetna nauka poprzez zabawę! 

Czy ten artykuł był pomocny?

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Gry i zabawy z dzieckiem
04.02.2022
Time icon 10 min
Jak grać w Scrabble?
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.