Scrolltop arrow icon
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak uczyć małe dzieci angielskiego?
Novakid dla rodziców
Star icon
05.05.2020
Time icon 18 min
Comment icon 0 komentarze

Jak uczyć małe dzieci angielskiego?

Spis treści

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajomość języka angielskiego wśród najmłodszych uczniów była uważana za fanaberię,  kaprys rodziców czy coś wręcz nienaturalnego, zarezerwowanego wyłącznie dla dzieci osób zamożnych i wysoko postawionych. Dzisiaj sytuacja na szczęście wygląda zupełnie inaczej i biegle władający językiem angielskim trzylatek czy czterolatek już nikogo zbytnio nie dziwi.

W dzisiejszych czasach, w których coraz więcej aspektów naszego życia nastawionych jest na działania międzynarodowe i międzynarodową współpracę, znajomość języka angielskiego od najmłodszych lat to konieczność. Umiejętność posługiwania się językiem obcym na równi z językiem ojczystym pozwala maluchom od najmłodszych lat świadomie podróżować po świecie, poznawać ciekawych rówieśników z najdalszych zakątków świata, a w przyszłości dostać się na zagraniczne studia czy znaleźć wymarzoną pracę. Innymi słowy, znajomość języka angielskiego wśród najmłodszych zapewnia im doskonały start w przyszłość i otwiera przed nimi niejedne drzwi.

Skoro już wiesz, że znajomość angielskiego wśród najmłodszych jest obecnie bardzo istotna, zapewne przychodzą Ci do głowy pytania kiedy właściwie warto rozpocząć naukę angielskiego przez pociechę oraz jak dokładnie uczyć małe dzieci angielskiego? Poznaj sprawdzone metody na naukę angielskiego wśród najmłodszych i dowiedz się  jakie korzyści ma wcześnie rozpoczęta nauka języka obcego. Nawet jeśli nie jesteście rodziną wielojęzyczną, nic nie stoi na przeszkodzie aby maluch biegle władał na równi językiem obcym co językiem ojczystym. Na pomoc rodzicom nadciąga nauka angielskiego dla 4 latka z Novakid!

Co charakteryzuje najmłodszych uczniów?

Aby móc prawidłowo dobrać metodę nauczania języka angielskiego do wieku i poziomu umiejętności dziecka, należy w pierwszej kolejności określić jakie cechy charakteru i osobowości kształtują umysł malucha. W przypadku najmłodszych uczniów, czyli dzieci w wieku przedszkolnym, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

Małe dzieci mają ciągłą potrzebę aktywności fizycznej i zabawy, dlatego warto wykorzystać to podczas nauki angielskiego. Nowe wyrażenia i słownictwo należy wprowadzać podczas zabaw ruchowych, słuchania bajek, czy zajęć plastycznych.

Ponadto, ważną rolę w rozwoju dziecka odgrywa naśladownictwo. Małe dzieci najłatwiej uczą się angielskiego powtarzając słowa i naśladując czynności za dorosłymi. Dlatego też warto systematycznie wprowadzać na lekcjach liczne wierszyki, piosenki i rymowanki, najlepiej z powtarzanymi często refrenami.

Przy dobieraniu odpowiedniej metody nauki dla dzieci w wieku przedszkolnym, należy wciąż pod uwagę, że maluchy z tej grupy wiekowej charakteryzuje pamięć mechaniczna i myślenie konkretne. Nauka musi się więc wiązać z konkretnymi przedmiotami i sytuacjami. Na zajęciach warto wykorzystywać przedmioty znajdujące się w zasięgu wzroku dzieci, np. maskotki czy inne zabawki lub specjalne karty z obrazkami, tzw. flashcards.  

Niezależnie od wybranej metody nauki angielskiego u małych dzieci, należy pamiętać, że najmłodsza grupa wiekowa może skupić swoją uwagę tylko przez krótki czas. Warto więc dobierać poszczególne zajęcia angielskiego w ten sposób, aby przez cały czas nauki utrzymać wysoki poziom skupienia i zaangażowania dziecka. Tylko wtedy taka nauka będzie miała sens.

Jak uczyć małe dzieci angielskiego?

Można wyróżnić wiele różnych metod i technik nauczania angielskiego u najmłodszych dzieci. Celem każdej z nich jest to, aby maluch, który w naturalny sposób spędza większośc swojego czasu na zabawie i chłonięciu wiedzy, z sukcesem poznawał język obcy w naturalny sposób na równi z językiem ojczystym, bez niepotrzebnego stresu.

Metoda naturalna

Ta metoda nauki angielskiego wśród najmłodszych zakłada prowadzenie zajęć wyłącznie w języku angielskim. Dzieci uczą się języka obcego w ten sam sposób co języka ojczystego, głównie poprzez słuchanie oraz przyglądanie się mimice i gestom mówiącego nauczyciela. Gdy maluch będzie gotowy, zacznie w naturalny sposób wymawiać pierwsze słowa i proste zdania po angielsku. Warto chwalić każdą oznakę zrozumienia u dziecka, która niekoniecznie musi od razu objawiać się mówieniem, ale na przykład prawidłowym reagowaniem w danej sytuacji.

Total Physical Response 

Metoda ta pozwala zaangażować do nauki całe ciało malucha. Nauczyciel wydaje polecenia w języku obcym i demonstruje je,, a dzieci kojarzą polecenia z ruchem i reagują na nie całym ciałem. Metoda ta pozwala na łączenie pracy obu półkul mózgu, odpowiedzialnych za język i mowę oraz za realizację ruchu fizycznego. Metoda ta sprawdza się szczególnie dobrze u najmłodszych uczniów, którzy uwielbiają ruch i zabawę, dzięki czemu właśnie w ten sposób najefektywniej uczą się i poznają otaczający świat.

Metoda nastawiona na komunikację

W tej metodzie nauczania języka angielskiego u małych dzieci nacisk kładzie się na opanowanie sprawności mówienia, a więc na autentyczną komunikację i porozumiewanie się w języku obcym. Z oczywistych powodów, ta metoda może być stosowana dopiero u nieco starszych dzieci. Tutaj dopuszcza się popełnianie przez dziecko błędów, a nadrzędne jest to, aby maluch przekazał określony komunikat, tak by został zrozumiany przez innych. W metodzie komunikacyjnej stawia się na odgrywanie ról oraz gry i zabawy prowadzone w parach i grupach. 

Nauka przez zabawę 

To jedna z najskuteczniejszych metod nauczania maluchów angielskiego. Łączy ze sobą przyjemne z pożytecznym i pozwala w szybki sposób osiągać świetne rezultaty w nauce angielskiego, bez nadmiernego przeciążania dziecka. Poprzez zabawę dziecko rozwija się również społecznie, uczy się pracować w grupie oraz doświadcza pozytywnych wrażeń i emocji. Nauka przez zabawę z rówieśnikami pozwala także działać na zasadach zdrowej rywalizacji. Naukę przez zabawę można prowadzić na wiele sposobów, w zależności od preferencji samego dziecka. Może to być wspólne oglądanie ulubionych bajek i kreskówek po angielsku, śpiewanie angielskich piosenek i rymowanek z tańczeniem lub pokazywaniem lub angielskie gry i zabawy ruchowe w domu i na świeżym powietrzu. 

Learning by doing

Metoda ta opiera się na założeniu, że dziecko najszybciej uczy się, wykonując daną czynność samodzielnie. Uczenie się w ten sposób polega na wykonywaniu zadań i przygotowywaniu np. prac plastycznych przez małe dzieci przy pomocy nauczyciela. Wszystkie niezbędne polecenia są wydawane w języku obcym i wspomagane demonstracją ze strony nauczyciela. Dziecko słucha co się do niego mówi, obserwuje wykonywane przez nauczyciela czynności i uczy się poprzez robienie dokładnie tego samego.

Storytelling 

To sposób na naukę angielskiego u małych dzieci oparty na wspólnym czytaniu bajek i opowiadań po angielsku. Możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone, bo i liczba tytułów książeczek dla dzieci po angielsku jest ogromna. W przypadku najmłodszych uczniów, historyjki, bajki i opowiadania po angielsku powinny być w miarę krótkie, proste i zrozumiałe dla dziecka. Dodatkowym urozmaiceniem będą bogate rysunki i ilustracje oraz możliwości wysłuchania dwóch wersji językowych bajki.

Korzyści uczenia małych dzieci angielskiego

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele korzyści płynących z wczesnego rozpoczęcia nauki angielskiego u najmłodszych dzieci. Poniżej prezentujemy te najważniejsze, które najczęściej wymieniają nauczyciele i lektorzy angielskiego.

 • Nauka angielskiego od najmłodszych lat rozwija strategie uczenia się i pozytywnie wpływa na rozwój umysłowy dziecka.
 • Dzięki nauce języka obcego dziecko poszerza horyzonty – rozwija świadomość społeczną i kulturową.
 • Dzieci, które wcześnie rozpoczynają naukę angielskiego mają lepszą pamięć. 
 • Nauka w formie zabawy prowadzona głównie wśród najmłodszych uczniów łączy przyjemne z pożytecznym, co pozwala osiągać dziecku świetne rezultaty bez przemęczania się.
 • Małe dzieci nie odczuwają wstydu, dlatego mówienie w języku obcym przychodzi im naturalnie, a dzięki wczesnemu rozpoczęciu nauki angielskiego nie występuje u nich tzw. bariera językowa.
 • Aparat mowy u małych dzieci jest niezwykle elastyczny, dlatego najmłodsi lepiej niż dorośli przyswajają nową wymowę i intonację. 
 • Małe dzieci lepiej rozumieją ze słuchu, co przydaje się podczas nauki nowych słówek i zwrotów po angielsku.
 • Nauka angielskiego od najmłodszych lat wpływa korzystnie na rozwój obu półkul mózgowych.
 • Małe dzieci uczą się szybciej niż dorośli, dlatego im szybciej rozpoczną naukę angielskiego, tym większe będą ich postępy i szanse na osiągniecie wysokiego poziomu zaawansowaia znajomosći języka obcego.
 • Małe dzieci są pozytywnie nastawione do nauki, co przekłada się na szybkie postępy w nauce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prop left
Prop right
Który styl uczenia się jest najlepszy dla Twojego dziecka?
Rozwiąż test i dowiedz się już teraz
Rozpocznij test
Jakim typem rodzica jesteś?
Sprawdź teraz
Rozpocznij test
Wybór redakcji
Łatwa gramatyka
31.05.2022
Time icon 16 min
Czasy w języku angielskim – ile ich jest i jak je rozpoznać?
Słownictwo
14.01.2022
Time icon 8 min
Pomieszczenia w domu po angielsku
Novakid dla rodziców
21.09.2020
Time icon 6 min
Co robić, gdy dziecko ma złe oceny w szkole
Może Ci się spodobać
Novakid dla rodziców
17.07.2020
Time icon 10 min
Czy warto uczyć się języków obcych?
Novakid dla rodziców
25.10.2021
Time icon 15 min
Bezpieczeństwo dzieci w sieci – 9 zasad jak dbać o bezpieczeństwo w sieci
Novakid dla rodziców
07.05.2022
Time icon 8 min
5 pomysłów na to, czym zająć dziecko, gdy Ty pracujesz z domu
Wybierz język
Down arrow icon
RU flag icon Russia EN flag icon Global English CZ flag icon Czech Republic IT flag icon Italy PT flag icon Portugal BR flag icon Brazil RO flag icon Romania JP flag icon Japan KR flag icon South Korea ES flag icon Spain CI flag icon Chile AR flag icon Argentina SK flag icon Slovakia TR flag icon Turkey PL flag icon Poland IL flag icon Israel GR flag icon Greece MY flag icon Malaysia ID flag icon Indonesia HU flag icon Hungary FR flag icon France DE flag icon Germany ARAB flag icon Global العربية NO flag icon Norway IN flag icon India IN-EN flag icon India-en NL flag icon Netherlands SE flag icon Sweden DK flag icon Denmark FI flag icon Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.
Prop Prop Prop Prop
Otrzymuj porady ekspertów nt. rodzicielstwa bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową!

  Imię
  Adres e-mail
  Popup kid novakid
  Prop Prop Prop Prop
  Novakid ma dla Ciebie prezent! Wyjątkowy poradnik o rozwoju umiejętności miękkich u dzieci.
  Zdobądź go teraz! Wystarczy wpisać swój adres e-mail:

   Imię
   Adres e-mail
   Popup kid novakid