Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
27.06.2024
Time icon 7 min

Jak wytłumaczyć dziecku mgłę? Czym jest mgła, jak powstaje, jakie są rodzaje mgły? 

Spis treści

Mgła to jedno z tych zjawisk, które wprowadza nas w magiczny świat przyrody. Dzieci potrafią bardzo szybko zafascynować się krajobrazem, gdy widzą świat ukryty w mlecznej chmurze. Zrozumienie tego, co się dzieje, gdy na dworze jest mgła, może być dla nich niesamowicie interesujące. W tym artykule pomożemy odpowiedzieć na pytania wszystkich małych odkrywców, dotyczące mgły.

Zaczniemy od podstaw – wytłumaczymy, czym jest mgła i jak powstaje. Z artykułu dowiesz się, w jakich miejscach i porach dnia najczęściej można ją zaobserwować. Przedstawimy również różne rodzaje mgły, aby pokazać, że to zjawisko ma wiele odsłon

Ale to nie wszystko! Przygotowaliśmy także prosty eksperyment, który możecie przeprowadzić w domu, aby stworzyć własną mgłę. Pokażemy, jak można cieszyć się mglistym dniem na zewnątrz, jednocześnie pamiętając o bezpieczeństwie.

Na samy końcu artykułu znajduje się mini słowniczek angielskich słówek związanych z mgłą i pogodą. Pomoże nie tylko zrozumieć to zjawisko meteorologiczne, ale także wzbogacić swoje słownictwo. Mali odkrywcy – przygotujcie się na fascynującą podróż do świata mgły!

Wytłumacz dziecku czym jest mgła

Mgła to zjawisko atmosferyczne, które polega na zawieszeniu mikroskopijnych kropelek wody lub kryształków lodu w powietrzu, blisko powierzchni ziemi. Powstaje, gdy wilgotność powietrza osiąga 100%, czyli kiedy powietrze jest w pełni nasycone parą wodną. W takich warunkach para wodna zaczyna się skraplać na drobnych cząsteczkach pyłu, tworząc drobne kropelki wody, które unoszą się w powietrzu i ograniczają widoczność.

Mgła jest wynikiem kondensacji, czyli procesu, w którym gaz (w tym przypadku para wodna) przechodzi w stan ciekły. Kondensacja następuje, gdy powietrze o wysokiej wilgotności ochładza się do temperatury punktu rosy. Punkt rosy to temperatura, przy której powietrze nie jest w stanie pomieścić więcej pary wodnej i zaczyna się ona skraplać.

Młodszemu dziecku, można przedstawić uproszczoną definicję mgły – w formie opisowej. Możesz na przykład użyć słów:

Mgła to takie naturalne zjawisko w przyrodzie, kiedy powietrze jest pełne małych kropelek wody, które unoszą się blisko ziemi. Wyobraź sobie, że powietrze jest jak gąbka, która wchłania wodę. Kiedy gąbka jest już bardzo mokra i nie może wchłonąć więcej wody, krople wody zaczynają wypływać na zewnątrz. Podobnie jest z mgłą – kiedy powietrze jest bardzo wilgotne i robi się chłodniejsze, małe kropelki wody zaczynają się pojawiać i tworzą mgłę. Mgła sprawia, że wszystko dookoła wygląda jak w bajce, ale czasem może być trudno zobaczyć, co jest dalej, za nią dlatego trzeba być ostrożnym.

Jak powstaje mgła?

Mgła powstaje w wyniku procesu kondensacji pary wodnej w powietrzu. Kondensacja zachodzi, gdy wilgotne powietrze ochładza się do temperatury punktu rosy, czyli do momentu, gdy staje się ono nasycone parą wodną. W takich warunkach powietrze nie może już utrzymać całej zawartej w nim pary wodnej, co prowadzi do jej skraplania w postaci drobnych kropelek wody. Proces ten można podzielić na kilka etapów.

Pierwszym etapem w procesie powstawania mgły jest parowanie. Woda z powierzchni ziemi, rzek, jezior czy oceanów odparowuje i staje się częścią powietrza w postaci pary wodnej. Powietrze może utrzymać określoną ilość pary wodnej, która jest uzależniona od jego temperatury. Im cieplejsze powietrze, tym więcej pary wodnej może w sobie pomieścić.

Kolejny etap to schładzanie powietrza. Powietrze zawierające parę wodną zaczyna się ochładzać, gdy zmienia się temperatura otoczenia. Może to nastąpić na kilka sposobów, na przykład w nocy, gdy powierzchnia ziemi się ochładza, ochładzając również powietrze nad nią. Innym sposobem jest przemieszczanie się ciepłego, wilgotnego powietrza nad zimniejszy obszar, co również prowadzi do jego ochłodzenia.

Gdy powietrze ochładza się do temperatury punktu rosy, dochodzi do skraplania pary wodnej. Punkt rosy to temperatura, przy której powietrze jest nasycone parą wodną i nie może jej już dłużej utrzymać w stanie gazowym. W rezultacie para wodna zaczyna się skraplać na drobnych cząsteczkach pyłu, soli morskiej lub innych mikroskopijnych cząstkach obecnych w powietrzu. Powstają w ten sposób maleńkie kropelki wody, które tworzą mgłę.

Ostatnim etapem jest utrzymanie mgły blisko powierzchni ziemi. Ponieważ mgła składa się z bardzo małych kropelek wody, które są na tyle lekkie, że unoszą się w powietrzu, tworzą one warstwę mgły, która ogranicza widoczność. Mgła zazwyczaj utrzymuje się, dopóki temperatura powietrza nie wzrośnie na tyle, aby kropelki wody ponownie się odparowały, lub dopóki nie zmieni się wilgotność powietrza.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Kiedy i gdzie najczęściej można zaobserwować mgłę?

Mgła najczęściej powstaje w dolinach, nad jeziorami, rzekami oraz na obszarach przybrzeżnych, gdzie różnice temperatur między wodą a powietrzem sprzyjają kondensacji pary wodnej. Ponadto mgła często występuje podczas chłodnych nocy i poranków, zwłaszcza w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy powietrze jest bardziej wilgotne, a noce są dłuższe i chłodniejsze.

Rodzaje mgły

Mgła występuje w różnych formach, w zależności od warunków atmosferycznych i geograficznych. Najczęściej spotykane rodzaje mgły to:

 1. Mgła radiacyjna: Powstaje w wyniku szybkiego ochładzania się ziemi po zachodzie słońca, co powoduje skraplanie pary wodnej przy powierzchni ziemi. Jest najczęściej spotykana w nocy i o poranku.
 2. Mgła adwekcyjna: Tworzy się, gdy ciepłe, wilgotne powietrze przemieszcza się nad chłodniejszym obszarem, np. nad zimnym morzem lub ziemią. Ten typ mgły może utrzymywać się przez dłuższy czas.
 3. Mgła parowania: Występuje, gdy chłodne powietrze przemieszcza się nad cieplejszym zbiornikiem wodnym, co powoduje intensywne parowanie i skraplanie pary wodnej.
 4. Mgła górska: Znana również jako mgła orograficzna, tworzy się, gdy wilgotne powietrze napotyka na przeszkodę w postaci gór, unosząc się i ochładzając, co prowadzi do kondensacji pary wodnej.

Każdy z tych rodzajów mgły można zaobserwować w specyficznych warunkach, co czyni to zjawisko jeszcze bardziej interesującym i różnorodnym.

Eksperyment – zrób własną mgłę w domu!

Eksperymentowanie to świetna forma nauki poprzez zabawę, która stymuluje rozwój poznawczy i dziecięcą ciekawość świata. Przygotujmy wspólnie domowy eksperyment, który pozwoli zobaczyć, jak powstaje mgła.

Potrzebne przybory:

 • Szklana butelka
 • Kostki lodu
 • Gorąca woda (wrzątek)
 • Lejek
 • Plastikowy pojemnik
 • Przezroczysta torebka foliowa
 • Kamień
 • Metalowe klipsy (czarne)
 • Kubeczek

Instrukcje krok po kroku:

 1. Przygotowanie stanowiska pracy
 • Znajdź stabilne miejsce do przeprowadzenia eksperymentu. Połóż podkładkę pod szklaną butelką, aby zabezpieczyć powierzchnię na wypadek pęknięcia szkła.

2. Nagrzewanie butelki

 • Użyj lejka, aby wlać gorącą wodę do szklanej butelki. Przelej wodę tak, aby dobrze nagrzała wnętrze butelki. Upewnij się, że woda dociera do każdego miejsca wewnątrz butelki. Po nagrzaniu wylej większość wody, pozostawiając tylko około jednej trzeciej na dnie.

3. Dodanie kostek lodu

 • Na otwór butelki połóż kostkę lodu. Użyj więcej kostek, jeśli otwór butelki jest szeroki.

4. Obserwacja

 • Obserwuj, co się dzieje wewnątrz butelki. Gorąca woda na dnie butelki zaczyna parować, a para wędruje do góry, gdzie napotyka zimne powietrze ochładzane przez kostkę lodu. To powoduje kondensację pary wodnej, która tworzy mgłę wewnątrz butelki.

5. Dodatkowe obserwacje

 • Możesz zauważyć, że zimne powietrze jest cięższe i opada w dół butelki, co pomaga w lepszej obserwacji procesu powstawania mgły.

6. Porównanie do naturalnych warunków

 • Aby lepiej zrozumieć zjawisko, warto porównać ten eksperyment do rzeczywistości. Mgła często powstaje rano, kiedy powietrze jest chłodne, a ziemia ciepła po nocy. Jesienią, kiedy ziemia jest jeszcze nagrzana po lecie, a powietrze zaczyna się ochładzać, można zaobserwować częstsze występowanie mgły.

Gdzie szukać informacji o mgle i innych zjawiskach pogodowych? 

Mgła i inne zjawiska pogodowe mogą być fascynujące dla dzieci i dorosłych, a informacje na ich temat można znaleźć w różnych źródłach. Nauczyciele przyrody i geografii w szkole często omawiają zjawiska pogodowe, w tym mgłę. Warto zwrócić uwagę na podręczniki szkolne, które zawierają odpowiednie sekcje dotyczące pogody i klimatu.

Istnieje poza tym wiele książek przeznaczonych dla dzieci, które w przystępny sposób tłumaczą różne zjawiska przyrodnicze. Przykładem mogą być:

 • „Seria Młodzi przyrodnicy” autorstwa Emily Bone – ilustrowane książki, która opisują różne zjawiska przyrodnicze, w tym pogodowe, jak na przykład mgła.
 • „W deszczu, czyli co się dzieje, kiedy pada” autorstwa Moniki Utnik-Strugały i Małgosi Piątkowskiej – książka, która odpowiada na wiele pytań związanych z pogodą.

Często to rodzina jest pierwszym źródłem informacji dla dzieci. Rodzice i starsze rodzeństwo mogą w prosty sposób wyjaśnić, czym jest mgła, korzystając z codziennych obserwacji i przykładów. Najmłodsi mogą także uczyć się o pogodzie, oglądając filmy i bajki edukacyjne. Na przykład: „Piotruś Królik – Zagubiony we mgle”odcinek popularnej bajki, w którym dzieci mogą zobaczyć, co się dzieje podczas mgły.

Ponadto, w wielu miejscach organizowane są warsztaty przyrodnicze, gdzie dzieci mogą dowiedzieć się więcej o pogodzie. Przykładem mogą być warsztaty organizowane przez centra nauki, takie jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie dzieci mają możliwość uczestniczenia w interaktywnych zajęciach na temat różnych zjawisk atmosferycznych.

Korzystanie z tych różnych pomocy naukowych i źródeł wiedzy pomoże dzieciom zrozumieć, jak powstaje mgła i jakie inne zjawiska pogodowe mogą obserwować w swoim otoczeniu.

Czy wyjście na zewnątrz podczas mgły to dobry pomysł?

Wyjście na zewnątrz podczas mgły może być świetną zabawą i dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Mgła tworzy tajemniczy, bajkowy klimat, który pobudza wyobraźnię dzieci. Spacer we mgle przypomina nieco zabawę w chowanego, gdzie świat wokół nas wygląda inaczej i bardziej magicznie.

Jednak podczas takiej zabawy bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Widoczność we mgle jest znacznie ograniczona, co powoduje, że łatwo się zgubić. Dlatego dzieci nie powinny oddalać się zbyt daleko od rodziców. Rodzice powinni mieć swoje pociechy zawsze w zasięgu wzroku i unikać ruchliwych ulic oraz miejsc, gdzie mgła może dodatkowo utrudniać orientację w terenie.

Warto także zadbać o odpowiednie ubranie, ponieważ mgła często towarzyszy chłodnym porankom i wieczorom. Ciepła kurtka i wygodne buty będą niezbędne, by dzieci mogły cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu bez obawy o przeziębienie.

Mini słowniczek angielskich słówek związanych z mgłą i pogodą

Ten słowniczek pomoże dzieciom lepiej zrozumieć i komunikować się na temat mgły oraz innych zjawisk pogodowych w języku angielskim. Przećwiczcie te słówka razem!

Angielskie słówko Polskie tłumaczenie
Fog Mgła
Mist Mgła (lekka)
Haze Zamglenie
Dew Rosa
Frost Mróz
Condensation Kondensacja
Visibility Widoczność
Humidity Wilgotność
Vapor Para
Precipitation Opady
Atmosphere Atmosfera
Temperature Temperatura
Weather Pogoda
Cloud Chmura
Drizzle Mżawka
Rain Deszcz
Snow Śnieg
Ice Lód
Wind Wiatr
Storm Burza

 

Po więcej ciekawych sposobów na praktyczną naukę angielskiego zajrzyj do interaktywnego kursu angielskiego od podstaw w Novakid. Nauka angielskiego może być bezstresowa i prowadzona w formie zabawy. Sprawdź, wypróbuj i zachęć dziecko do udziału w niesamowitej, anglojęzycznej przygodzie z ulubionym nauczycielem native speakerem.

Czy ten artykuł był pomocny? 

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Jak wytłumaczyć dziecku co to jest wiatr? - ilustracja
Jak wyjaśnić dziecku
Jak wyjaśnić dziecku
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.