Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Bajki świąteczne i opowiadania na Boże Narodzenie dla dzieci
Nauka przez czytanie
Star icon
21.12.2023
Time icon 12 min
Comment icon 0 komentarze

Bajki świąteczne i opowiadania na Boże Narodzenie dla dzieci

Spis treści

Dla wszystkich miłośników fantazji, tych co lubią bujać w obłokach i tych, którzy cenią sobie wciągającą historię z morałem, mamy prawdziwy świąteczny prezent. Zabierzemy Was dzisiaj w podróż do świata, w którym każda opowieść ma swój niepowtarzalny świąteczny urok i przesłanie.

Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby zaszczepić w dzieciach piękną tradycję czytania książek, opowieści i bajek. Pamiętajmy przy tym, że każdy dzień jest dobry, aby sięgnąć po książkę i razem z dziećmi przeżywać niesamowite przygody. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, który wypełni Wasze świąteczne dni magią i domowym ciepłem.

Sprawdź, jakie bajki na Święta warto przeczytać z dzieckiem. 

„Opowieść Wigilijna” Charles Dickens

„Opowieść Wigilijna” Charlesa Dickensa to klasyczna opowieść świąteczna, która przenosi czytelników do wiktoriańskiej Anglię, aby opowiedzieć historię przemiany Ebenezera Scrooge’a – skąpego i samotnego staruszka.

Scrooge, znany ze swojego zimnego serca i skąpstwa, ma głębokie pogardę dla Bożego Narodzenia i wszystkiego, co z nim związane. W Wigilię, po pracy, Scrooge odmawia zaproszenia na świąteczny obiad od swojego siostrzeńca i wraca do swojego ponurego domu. Tam, jego spokój zostaje zakłócony przez ducha jego zmarłego partnera w biznesie, Jacoba Marleya. Marley, przykuty w łańcuchy swoich żałosnych uczynków życiowych, ostrzega Scrooge’a, że jeśli nie zmieni swoich dróg, czeka go podobny los. Obiecuje, że trzy duchy odwiedzą Scrooge’a tej nocy.

Pierwszy z duchów, Duch Minionych Świąt Bożego Narodzenia, zabiera Scrooge’a w podróż do przeszłości. Scrooge widzi siebie jako dziecko, młodego chłopca i młodego mężczyznę, obserwując, jak zmienił się z radosnego i pełnego nadziei w samotnego, skąpego człowieka. Doświadcza ponownie swoich dawnych radości, miłości, a także strat i żalu.

Następnie przybywa Duch Obecnych Świąt Bożego Narodzenia, który pokazuje Scrooge’owi radość i ciepło, jakie Boże Narodzenie wnosi do domów ludzi, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Scrooge obserwuje, jak jego siostrzeniec i inni świętują z radością, a także odwiedza dom swojego zubożałego pracownika, Boba Cratchita. Tam widzi Cratchita i jego rodzinę, włączając w to chorowitego synka, Tiny Tima, którzy mimo biednych warunków życiowych, celebrują święta z miłością i radością.

Ostatni duch, Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia, jest najbardziej przerażający. Pokazuje Scrooge’owi wizję przyszłości, w której on sam umiera w samotności, a jego śmierć nie wywołuje żadnych emocji u innych. Scrooge widzi, jak inni plądrują jego dobra po śmierci, a Tiny Tim umiera z powodu braku środków na leczenie.

Przerażony i pełen skruchy, Scrooge błaga o szansę zmiany swojego życia. Obudziwszy się w Boże Narodzenie, jest pełen radości, że ma jeszcze czas, aby zmienić swoje życie. Natychmiast staje się hojny i życzliwy, obdarowując obcych, pomagając rodzinie Cratchitów i dołączając do świątecznych obchodów swojego siostrzeńca. Scrooge zdobywa nową reputację jako człowiek pełen dobroci i hojności, zmieniając swoje życie na lepsze.

„Opowieść Wigilijna” to ponadczasowa opowieść o przemianie, nadziei i świątecznym duchu, która podkreśla znaczenie dobroci, współczucia i dawania, a także przypomina o potędze ludzkiej zdolności do zmiany.

Bajka o Rudolfie czerwononosym Reniferze

Bajka o Rudolfie, czerwononosym reniferze, to wzruszająca opowieść o akceptacji, odwadze i wyjątkowości.

Rudolf, renifer o niezwykle czerwonym nosie, od zawsze czuł się wyobcowany i wyśmiewany przez swoich rówieśników ze względu na swój inny wygląd. Jego nos świecił tak jaskrawo, że stał się obiektem drwin i żartów.

Pewnej mglistej wigilii Bożego Narodzenia, Święty Mikołaj zdał sobie sprawę, że jego renifery mogą mieć problem z prowadzeniem sanek w tak złej widoczności. Zdecydował się wówczas poprosić Rudolfa, aby jego jaskrawo świecący nos prowadził sań na czele zaprzęgu. Dzięki temu sanie Mikołaja mogły bezpiecznie dotrzeć do domów dzieci na całym świecie, rozdając prezenty.

Rudolf, który wcześniej był odrzucany, staje się bohaterem, zyskując uznanie i szacunek od pozostałych reniferów. Bajka kończy się przesłaniem o znaczeniu bycia sobą, akceptacji różnic i odkrywaniu własnych, unikalnych talentów, które mogą być cenne dla innych.

„Ekspres Polarny” Van Allsburg Chris

„Ekspres Polarny” autorstwa Chrisa Van Allsburga to ciepła i magiczna opowieść świąteczna, która opowiada o niezwykłej podróży młodego chłopca w Bożonarodzeniową noc. Wszystko zaczyna się w Wigilię, kiedy główny bohater, chłopiec zaczynający wątpić w istnienie Świętego Mikołaja, budzi się w środku nocy na dźwięk ogromnego pociągu zatrzymującego się przed jego domem. To właśnie Ekspres Polarny, zapraszający go na podróż do Domu Świętego Mikołaja na Biegunie Północnym.

Na pokładzie pociągu, chłopiec spotyka inne dzieci, z którymi dzieli ekscytację i niepewność co do tego, co ich czeka. Podczas podróży, dzieci doświadczają różnych magicznych i niezapomnianych momentów, takich jak przejazd przez góry cukierków i niekończące się pola lodu. W miarę zbliżania się do celu, emocje rosną, a dzieci zastanawiają się, czy naprawdę spotkają Świętego Mikołaja.

Gdy Ekspres Polarny dociera na Biegun Północny, chłopiec i jego nowi przyjaciele widzą miasto pełne elfów i błyszczących dekoracji. Wtedy na placu pojawia się Święty Mikołaj, przygotowujący się do rozpoczęcia swojej corocznej podróży. W tym momencie chłopiec zdaje sobie sprawę, że magia Świętego Mikołaja jest realna. Kiedy Mikołaj wybiera go do otrzymania pierwszego prezentu, chłopiec prosi jedynie o dzwonek z sań Mikołaja.

Chłopiec traci dzwonek podczas powrotu do domu, co sprawia mu ogromny smutek. Jednakże następnego ranka, pod choinką, znajduje małe pudełko z zagubionym dzwonkiem, co potwierdza, że jego podróż była prawdziwa. Znaczące jest to, że dzwonek dzwoni tylko przy tych, którzy naprawdę wierzą w magię Świąt.

„Ekspres Polarny” to nie tylko opowieść o cudownej podróży, ale też o wierze, dziecięcej niewinności i magii świąt. Van Allsburg poprzez tę historię przypomina o ważności zachowania dziecięcej zdolności do wiary i marzeń, nawet w obliczu dorosłego sceptycyzmu. Bajka ta jest hołdem dla magii Bożego Narodzenia, która żyje w sercach wierzących.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?

Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

„Jak Grinch skradł Święta” Dr Seuss

„Jak Grinch skradł Święta” autorstwa Dr. Seussa to klasyczna opowieść świąteczna, która opowiada historię Grincha, ponurego i samotnego stworzenia, które nienawidzi Bożego Narodzenia. Grinch mieszka na szczycie góry, z której może obserwować mieszkańców miasteczka Ktosiowo, którzy co roku radośnie obchodzą święta.

Grinch, zirytowany świątecznymi przygotowaniami mieszkańców Ktosiowa, postanawia zniszczyć im święta. Planuje to zrobić, przebierając się za Świętego Mikołaja i kradnąc wszystkie świąteczne dekoracje, prezenty i jedzenie z domów mieszkańców. W Wigilię Grinch wyrusza ze swoim niechętnie pomagającym psem, Maxem, który został przebrany za renifera. Razem zjeżdżają w dół do miasteczka, gdzie Grinch bezlitośnie zabiera wszystko, co związane ze świętami.

Jednakże, kiedy Grinch obserwuje mieszkańców Ktosiowa, którzy mimo braku prezentów i dekoracji zbierają się razem, by śpiewać i świętować, uświadamia sobie, że prawdziwy sens świąt nie leży w materialnych rzeczach. Świadomość ta sprawia, że jego serce, które dotąd było małe i zimne, nagle rośnie i staje się cieplejsze.

Poruszony tą zmianą, Grinch postanawia zwrócić wszystkie skradzione rzeczy i dołącza do mieszkańców Ktosiowa w świątecznych obchodach.

Historia kończy się przesłaniem o sile wspólnoty, miłości i prawdziwym znaczeniu świąt, które nie zależy od materialnych aspektów, ale od bycia razem i dzielenia się radością.

„Listy Świętego Mikołaja” J.R.R. Tolkien

„Listy Świętego Mikołaja” to nie tylko świąteczna lektura dla dzieci. To książka, która zanurza czytelników w unikalnym i czarującym świecie stworzonym przez Tolkiena. Jego talent do tworzenia bogatych, złożonych światów jest widoczny nawet w tych krótkich listach.

Książka zapewnia rozrywkę i magię, ale również cenne przesłanie o znaczeniu rodziny, tradycji i mocy wyobraźni. To prawdziwa gratka dla fanów twórczości Tolkiena! „Listy Świętego Mikołaja” dostarczają wglądu w jego wczesne pisanie i rozwój jako pisarza. To lektura, która inspiruje i zachwyca czytelników w każdym wieku, będąc idealnym wyborem na świąteczny czas.

„Baśnie przyprószone śniegiem” – Hans Christian Andersen, Bracia Grimm

Ten tytuł to nie tylko zbiór opowieści idealnych do czytania w zimowe wieczory. To także okazja, aby zanurzyć się w bogaty świat wyobraźni Andersena i Braci Grimm, którzy umiejętnie łączy bajkowe elementy z refleksjami na temat ludzkiej natury i moralności. 

Andersen i Bracia Grimm, jako mistrzowie baśni, w swoim zimowym zbiorze przedstawiają historie, które poruszą zarówno dzieci, jak i dorosłych, oferując uniwersalne przesłania o miłości, nadziei, straty i odkupienia. Opowieści Andersena i braci Grimm są ponadczasowe i pozostają aktualne, inspirując czytelników do refleksji nad własnym życiem i otaczającym ich światem. 

Każda baśń to mistrzowsko skonstruowana opowieść, która zanurza w atmosferze tajemniczości i magii. Ta kolekcja jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą doświadczyć klasyki literatury w nowym, świątecznym świetle.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” Astrid Lindgren

Opowieść autorstwa Astrid Lindgren opisuje świąteczne przygotowania i obchody w małej, wiejskiej miejscowości Bullerbyn w Szwecji. Książka ta jest częścią serii opowieści o dzieciach z Bullerbyn i przekazuje ducha tradycyjnych szwedzkich świąt Bożego Narodzenia poprzez oczy dzieci.

W centrum narracji znajdują się przygody sześciorga dzieci mieszkających w Bullerbyn – Lisy, Lasse, Bosse, Britta, Inga i Olle. Opowieść rozpoczyna się w okresie przedświątecznym, kiedy dzieci z niecierpliwością oczekują na nadchodzące święta, przygotowując dekoracje, piekąc ciasteczka i biorąc udział w lokalnych tradycjach.

Jednym z najbardziej ekscytujących momentów dla dzieci jest wybór i ścinanie własnej choinki, co jest dla nich wielkim wydarzeniem. Książka szczegółowo opisuje różne zwyczaje i tradycje świąteczne, takie jak przygotowywanie specjalnego szwedzkiego świątecznego jedzenia, śpiewanie kolęd i opowiadanie historii przy kominku.

Boże Narodzenie w Bullerbyn to czas pełen radości, rodzinnego ciepła i prostych przyjemności. Dzieci biorą aktywny udział we wszystkich przygotowaniach, co sprawia, że święta są dla nich jeszcze bardziej magiczne. Książka podkreśla znaczenie rodzinnych tradycji, przyjaźni i radości płynącej z prostych przyjemności życia.

Opowieść kończy się w dniu Bożego Narodzenia, kiedy dzieci wraz z rodzinami zbierają się, aby wspólnie świętować, dzieląc się prezentami i spędzając czas w radosnej, świątecznej atmosferze.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn” to urocza i pełna ciepła opowieść, która idealnie oddaje ducha świąt i jest doskonałą lekturą dla dzieci i dorosłych, pragnących poczuć magię Bożego Narodzenia.

Dlaczego warto czytać dzieciom nie tylko na święta Bożego Narodzenia?

Regularne czytanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka na każdym jego etapie. Już od najmłodszych lat, wspólne czytanie stymuluje rozwój mowy i języka, co jest kluczowe w okresie, gdy dziecko uczy się mówić i rozumieć słowa. Dzięki temu już od najwcześniejszych lat dzieci rozwijają słownictwo i zdolności komunikacyjne.

W wieku przedszkolnym czytanie wspiera rozwój wyobraźni oraz zdolności empatycznych. Dzieci uczą się wczuwać w postacie z książek, co pomaga im lepiej rozumieć emocje innych oraz rozwijać umiejętność perspektywicznego myślenia. Dodatkowo regularne czytanie z rodzicami wzmacnia więź emocjonalną, a to pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.

Starszym dzieciom czytanie pomaga rozwijać zdolności analityczne i krytyczne myślenie, gdyż starszaki uczą się analizować treści i wyciągać wnioski. Regularne czytanie przygotowuje dzieci do samodzielnej nauki, rozwijając umiejętności koncentracji i skupienia uwagi.

Warto podkreślić, że czytanie (nie tylko w okresie świąt, ale przez cały rok!) pomaga w rozwijaniu miłości do książek i nauki, co może mieć pozytywny wpływ na całe przyszłe życie dziecka. Wspólne czytanie bajek z dzieckiem to nie tylko wsparcie rozwoju pociechy, ale także cenne, wspólne spędzanie czasu. Taki czas tworzy piękne wspomnienia i tradycje rodzinne na długie lata.

 

Czy podobały Ci się wybrane do artykułu świąteczne bajki? 

5/5

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Nauka przez czytanie
Nauka przez czytanie
07.04.2022
Time icon 12 min
Mały Książę
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.