Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?  
Jak się uczyć
Star icon
25.04.2024
Time icon 8 min

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu?  

Spis treści

Znajomość języków obcych jest obecnie nie tylko atutem, ale często wymogiem, który otwiera drzwi do międzynarodowych możliwości edukacyjnych i zawodowych. Angielski, jako język wykorzystywany powszechnie na całym świecie, zajmuje szczególne miejsce wśród umiejętności pożądanych już od najmłodszych lat.

Dlatego też coraz popularniejsza staje się edukacja językowa rozpoczynająca się w domowym zaciszu, jeszcze przed pójściem dziecka do szkoły. Takie podejście stwarza dzieciom szansę na bardziej płynne i naturalne przyswajanie języka. Dzięki temu mogą w przyszłości, uczniowie mogą korzystać z języka w sposób niemalże ojczysty, zbliżając się precyzją i płynnością mówienia do poziomu rodzimych użytkowników języka obcego.

Zajęcia z angielskiego prowadzone w przedszkolu to doskonały start, ale systematyczne i metodyczne wzbogacanie tej nauki w domu może przynieść największe korzyści. Kluczem do sukcesu jest tutaj naturalność i bezstresowe podejście.

Nauka poprzez zabawę, codzienne, nawet krótkie rozmowy w języku obcym czy wspólne oglądanie bajek w języku angielskim to metody, które bez obciążenia dodatkowymi zadaniami, wprowadzają dziecko w świat angielskiego. Im wcześniej zaczniemy ten proces, tym lepiej dla rozwoju lingwistycznego i adaptacyjnego dziecka. Sprawdź, jak nauka języka angielskiego może w naturalny sposób przebiegać w Waszym domu i dowiedz się, jakie korzyści będzie miała dla dziecka.

Dlaczego warto uczyć dziecko angielskiego w domu?

Dzieci, które zaczynają naukę angielskiego już od najmłodszych lat w domu, mają szansę na głębsze i bardziej naturalne przyswajanie języka, co z kolei wpływa na ich późniejsze osiągnięcia edukacyjne oraz komfort użytkowania języka w dorosłym życiu.

Badania pokazują, że dzieci, które uczą się języków obcych od najmłodszych lat, rozwijają lepsze umiejętności językowe w późniejszym życiu. Jak twierdzi Dr Thomas Bak z University of Edinburgh, dzieci dwujęzyczne wykazują większą elastyczność poznawczą oraz lepszą zdolność do koncentracji. Nauka języka angielskiego w domu umożliwia dzieciom codzienny kontakt z językiem, co jest kluczowe dla osiągnięcia biegłości.

Z kolei Profesor Ellen Bialystok, neurolingwistka z York University w Kanadzie, podkreśla, że nauka drugiego języka w młodym wieku może zwiększyć kreatywność oraz empatię dziecka, ponieważ uczą się one widzieć świat z różnych perspektyw. Ponadto, dzieci uczące się angielskiego w domu mają możliwość nie tylko nauki samego języka, ale także zapoznawania się z kulturą i tradycjami krajów anglojęzycznych, co z kolei przyczynia się do wychowania otwartego na świat obywatela.

Uczenie się angielskiego w domu wspiera także rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Dzieci, które od małego komunikują się w drugim języku, często są bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie w sytuacjach wymagających adaptacji czy zmian. Jak zauważa Dr Patricia Kuhl, współdyrektor Institute for Learning & Brain Sciences na University of Washington, dwujęzyczne dzieci mają lepsze zdolności do rozwiązywania problemów, które są nieocenione zarówno w nauce, jak i w życiu codziennym.

Dzięki wczesnemu rozpoczęciu nauki angielskiego, w bezpiecznym domowym środowisku, dzieci nie tylko zdobywają umiejętności językowe, ale również rozwijają szereg kompetencji międzykulturowych i poznawczych, które są kluczowe w dzisiejszym, szybko globalizującym się świecie.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

6 sposobów na naukę angielskiego w domu 

Istnieje wiele praktycznych metod, dzięki którym nauka angielskiego w domowym zaciszu może stać się efektywna i przyjemna. Od codziennych rozmów w języku obcym, po zabawy językowe – możliwości są niemal nieograniczone. W naszym domu możemy stworzyć bogate środowisko językowe, które naturalnie wspiera rozwój lingwistyczny dziecka.

W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy różnorodne techniki i aktywności, które pomogą Twojemu dziecku skutecznie opanować język angielski od podstaw.

Używanie angielskiego w domowych sytuacjach

Wprowadzanie języka angielskiego w codzienne sytuacje domowe jest skuteczną metodą nauki, która pozwala dziecku stopniowo zanurzać się w języku.

Podczas wspólnego gotowania możecie na przykład nazywać po angielsku składniki, jakie używacie – vegetables (warzywa), chicken (kurczak), czy milk (mleko). Nakrywając do stołu, zachęcaj dziecko do nazywania przedmiotów takich jak plate (talerz), fork (widelec) czy napkin (serwetka). Na spacerze w parku możecie wspólnie wymieniać mijane po drodze obiekty: birds (ptaki), trees (drzewa), pedestrians (przechodnie).

Taka naturalna ekspozycja na język rozwija słownictwo oraz umiejętności słuchania i mówienia, ucząc jednocześnie codziennych fraz i wyrażeń.

Piosenki i rymowanki językowe

Piosenki i rymowanki są doskonałym narzędziem do nauki angielskiego, ponieważ łączą w sobie elementy zabawy i edukacji. Dzieci mogą nauczyć się nowych słów, rytmu języka oraz poprawnej wymowy.

Piosenka „Head, Shoulders, Knees, and Toes” pomaga w nauce nazw części ciała, podczas gdy „Old MacDonald Had a Farm” wprowadza nazwy zwierząt oraz dźwięki, które one wydają. Korzystanie z takich piosenek wspiera rozwój słuchowy oraz umiejętności mówienia i jest świetnym sposobem na zrozumienie gramatyki w praktycznym kontekście.

Czytanie książek i opowiadanie bajek po angielsku

Czytanie dziecku książek i bajek po angielsku to świetny sposób na rozwijanie jego słownictwa, zdolności skupienia i zrozumienia przeczytanego tekstu.

Książki jak „Where the Wild Things Are” Marcusa Sendaka czy seria „Winnie the Pooh” A.A. Milne’a są doskonałe do wprowadzania młodych czytelników w świat angielskiego. Czytając na głos, rodzic może pomóc dziecku lepiej zrozumieć strukturę języka i zasady jego używania, co jest nieocenione w nauce gramatyki oraz zanurzeniu językowym.

Nauka poprzez oglądanie bajek i filmów animowanych

Animowane bajki i popularne filmy dla dzieci to ciekawe narzędzie do nauki języka angielskiego, które umożliwia dziecku słuchanie autentycznego języka w atrakcyjnej formie. Bajki takie jak „Peppa Pig” czy „Paw Patrol” są pełne prostych dialogów i codziennego słownictwa, co pomaga w rozumieniu i używaniu angielskiego w praktycznych sytuacjach.

Oglądanie filmów wspiera rozwój umiejętności słuchania i rozumienia, a także pozwala dziecku na naukę poprzez kontekst i wizualizacje.

Uczestnictwo w interaktywnych lekcjach online

Interaktywne lekcje językowe online, takie jak te oferowane przez Novakid, to nowoczesna i skuteczna metoda nauki angielskiego. Zajęcia są dostosowane do wieku i poziomu umiejętności dziecka, co precyzyjnie pomaga w rozwijaniu wszystkich aspektów znajomości języka obcego: od mówienia, przez słuchanie, po gramatykę i pisanie.

Zajęcia w Novakid są prowadzone przez doświadczonych nauczycieli native-speakerów i często wykorzystują gry oraz interaktywne zadania, co zwiększa zaangażowanie i motywację do nauki.

Regularne powtórki i systematyczność

Systematyczna nauka i regularne powtórki są kluczowe dla utrwalenia materiału i zapewnienia ciągłości procesu edukacyjnego. Utrwalenie nowo nauczonych słów czy gramatyki poprzez codzienne krótkie sesje nauki pozwala na lepsze przyswojenie i pamięć długoterminową. Regularne ćwiczenia umożliwiają dziecku stopniowe zwiększanie biegłości językowej i budowanie solidnych fundamentów dla przyszłych umiejętności komunikacyjnych. Do szybkich powtórek nowych słówek można użyć fiszek albo wykonać szybką rundę gry w skojarzenia.

Dlaczego nauka angielskiego w domu z Novakid jest skuteczna?

Rozpoczynanie nauki języka angielskiego w domu od najmłodszych lat nie tylko ułatwia dzieciom płynne i naturalne przyswajanie języka, ale także wpływa na rozwój poznawczy, zwiększając zdolności do rozwiązywania problemów i poprawiając zdolności komunikacyjne. Przyjęcie różnorodnych metod, takich jak czytanie książek, śpiewanie piosenek, oglądanie bajek czy uczestnictwo w interaktywnych lekcjach online, sprawia, że nauka staje się bardziej angażująca i skuteczna.

Nauka angielskiego online z platformą Novakid jest skuteczna dzięki połączeniu nowoczesnych technologii z indywidualnym podejściem do każdego ucznia. Platforma oferuje zajęcia prowadzone przez certyfikowanych nauczycieli, którzy specjalizują się w edukacji najmłodszych ucznioów. Każda lekcja jest dostosowana do wieku, poziomu oraz indywidualnych potrzeb dziecka, co pozwala na optymalizację procesu nauczania.

  • Indywidualne podejście: Novakid stosuje indywidualne podejście, co oznacza, że nauczyciele koncentrują się na konkretnych potrzebach i tempie nauki każdego dziecka. Dzięki temu uczeń może rozwijać swoje umiejętności językowe w sposób, który jest dla niego najbardziej efektywny i komfortowy.
  • Interaktywność i zaangażowanie: Zajęcia na Novakid są wysoce interaktywne, wykorzystując gry, piosenki, filmy i inne multimedia, które sprawiają, że nauka jest atrakcyjna i zabawna. Takie metody nie tylko zwiększają motywację do nauki, ale także pomagają w utrwalaniu materiału w sposób naturalny i przyjemny.
  • Elastyczność i dostępność: Nauka z Novakid może odbywać się w dowolnym miejscu i czasie, co jest szczególnie ważne dla rodzin, które cenią sobie elastyczność. Rodzice mogą łatwo dopasować lekcje do codziennego harmonogramu, co minimalizuje stres związany z organizacją dodatkowych zajęć poza domem.
  • Profesjonalni nauczyciele: Nauczyciele Novakid to nie tylko native-speakerzy, ale przede wszystkim doświadczeni profesjonaliści, którzy stosują metody nauczania oparte na najnowszych badaniach z dziedziny edukacji językowej. Ich kompetencje i metody pracy sprzyjają szybkiemu rozwojowi umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim.

Zachęcamy wszystkich rodziców do skorzystania z bezpłatnej lekcji próbnej na platformie Novakid. To doskonała okazja, by przekonać się, jak skuteczna i przyjemna może być nauka angielskiego w domu. Zapisz swoje dziecko już dziś i zobacz, jak szybko może osiągnąć płynność w języku angielskim, ucząc się w przyjaznym i wspierającym środowisku.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Jak się uczyć
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.