Gry i zabawy Kultura

5 sekund – gra, która rozkręci każdą imprezę!

Gra 5 sekund to coś, co bez problemu rozkręci każdą imprezę, nieważne czy odbywa się ona w gronie dorosłych, czy dzieci! Prosty koncept tej towarzyskiej gry planszowo-karcianej opiera się na szybkim i kreatywnym myśleniu. Dzięki prostym instrukcjom i łatwości rozpoczęcia rozgrywki, gra sprawdzi się idealnie jako element integrujący uczestników dowolnego spotkania. Dodatkowo grę można łatwo spakować na wyjazd i zagrać w nią w niemalże każdych warunkach: podczas pikniku, w samochodzie, w biurze czy w szkole. 

Dowiedz się, co stoi za fenomenem gry 5 sekund oraz poznaj instrukcje niezbędne do rozpoczęcia rozgrywki. Przekonaj się, że ta gra to idealna propozycja zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych członków rodziny. Spędź kreatywnie czas ze swoim dzieckiem lub znajomymi i sprawdźcie, kto z Was ma najbardziej błyskotliwy umysł! 

Zasady gry w 5 sekund

Jak wspomnieliśmy na początku tego wpisu, zasady gry w 5 sekund nie są skomplikowane, wobec czego nawet najmłodsi członkowie rodziny pojmą je w mig! W grze kluczowe jest szybkie myślenie oraz szybkie mówienie. Rozgrywkę należy rozpocząć od ustawienia na środku pudełka z kartami. Następnie gracze jeden po drugim losują pytania, na które odpowiada następny w kolejce gracz.

Gdy zakończy się czytanie pytania, startuje czasomierz odmierzający dokładnie 5 sekund przeznaczonych na udzielenie 3 poprawnych odpowiedzi. Podczas każdej tury jednocześnie należy wymyślić odpowiedzi, kontrolować czas i starać się nie skupiać na rozpraszających kulkach przesuwających się po spirali czasomierza. W przypływie adrenaliny bywa, że możesz nie wiedzieć, czy na pewno udzieliłeś poprawnych odpowiedzi. Jednak nie przejmuj się, Twoi przeciwnicy chętnie to ocenią… Uwaga, odpowiedzi w grze nie powinny się powtarzać, także każda kolejna tura będzie coraz trudniejsza!

Jeżeli zamiast czytać zasady gry, wolisz zobaczyć na żywo jak wygląda przebieg rozgrywki, to zajrzyj na YouTube, gdzie znajdziesz wideo instrukcje do gry 5 sekund, prosto od wydawcy gry – marki Trefl:

5 sekund po angielsku i 5 sekund junior

Oryginalna gra 5 sekund doczekała się licznych dodatków w postaci dodatkowych zestawów tematycznych kart, które urozmaicają rozgrywkę. Ciekawą propozycją dla najmłodszych graczy jest 5 sekund junior. Wersja “dziecięca” od oryginalnej różni się głównie stopniem trudności pytań. Pojawiają się tam zagadnienia takie jak: “Wymień 3 smaki dżemu”, „Wymień trzy składniki zupy” czy „Wymień dwie postacie z bajek”. Pytania w grze 5 sekund junior są proste i intuicyjne, dzięki czemu żaden maluch nie powinien mieć problemu z udzieleniem na nie odpowiedzi w regulaminowym czasie 5 sekund. 

Dodatkowo, zagadnienia przywołane na kartach do gry mogą służyć do wymyślania sposobów na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Przykładowo, udzielając odpowiedzi na pytanie “Wymień trzy składniki zupy”, następnym razem możesz zaangażować dziecko w kuchni do realnego uczestnictwa we wspólnym przygotowywaniu jakiegoś dania. Podczas takiej aktywności maluch nauczy się pełnej listy składników niezbędnych do przygotowania określonego dania i podczas następnej rozgrywki w 5 sekund będzie mógł jeszcze precyzyjniej i szybciej udzielić odpowiedzi. Pomyślcie o tym koniecznie podczas rozgrywki i szukacie inspirujących podpowiedzi na co dzień! 

Jeżeli masz w domu starszaka, który dodatkowo uczy się już języka angielskiego, gra w 5 sekund po angielsku może stać się bardzo pomocna w nauce angielskich słówek. Dzięki grze w 5 sekund po angielsku maluch łączy przyjemne z pożytecznym. Jednocześnie angażuje się w emocjonującą rywalizację o punkty i zwycięstwo w rozgrywce oraz gimnastykuje umysł i buzię, aby szybko i poprawnie nazwać wybrane przedmioty po angielsku. Regularna gra w 5 sekund po angielsku przyczyni się do zwiększenia zasobu znanego słownictwa po angielsku przez Twoje dziecko, a dodatkowo może być świetną odskocznią od codziennego odrabiania zadań domowych i czytania szkolnych podręczników. Opinie o grze 5 sekund, które można znaleźć w internecie, również potwierdzają tę tezę. 

Jesteście ciekawi, jakie jeszcze gry polecamy na rodzinne spotkania? Sprawdźcie:
Gra Domek – poznaj zasady tej gry
Gry planszowe, w które zagra cała rodzina – najlepsze gry familijne
Jak grać w Scrabble?
Kalambury po angielsku
Dobble – rodzinna gra karciana, która wciąga!
Dixit – poznaj rodzinną grę wszechczasów

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: