Edukacja

Present Perfect Continuous – nauka angielskich czasów

Czas Present Perfect Continuous nie jest wprowadzany na samym początku nauki języka angielskiego, ponieważ jego budowa jest nieco bardziej skomplikowana, a zastosowanie nie aż tak powszechne jak w przypadku pozostałych czasów teraźniejszych: Present Simple, Present Continuous, czy Present Perfect. 

Czas Present Perfect Continuous poznaje się zazwyczaj na poziomie średniozaawansowanym. Mimo to absolutnie nie jest to czas martwy i niewykorzystywany w codziennych sytuacjach. Przysłuchując się rozmowom native speakerów, można wyłapać zdania konstruowane właśnie w tym czasie.

Dobrym sposobem na naukę czasu Present Perfect Continuous od podstaw jest osłuchiwanie się z nim i próby wyłapywania go podczas oglądania anglojęzycznych filmów i seriali. Present Perfect Continuous to czas, który posiada ściśle określone zasady, kiedy należy go używać i jak go budować. Jeżeli chcesz opanować z nami czas Prezent Perfect Continuous koniecznie czytaj dalej i poznaj budowę oraz zastosowanie tego czasu.

W jakich sytuacjach używać czasu Present Perfect Continuous? 

Jeżeli chodzi o zastosowanie w praktyce czasu Prezent Perfect Continuous to istnieje kilka jasno określonych sytuacji, kiedy właśnie ten czas będzie najodpowiedniejszy w kontekście naturalnej wypowiedzi. 

Czasu Present Perfect Continuous użyjemy w sytuacji gdy: 

  • mówimy o czynnościach, które rozpoczęły się w określonym momencie w przeszłości i wciąż trwają,  
  • opisując czynności, które rozpoczęły się w przeszłości i jeszcze trwają lub zakończyły się bardzo niedawno (ale bez podawania dokładnego momentu ich rozpoczęcia). 
Present Perfect Continuous

Budowa Present Perfect Continuous

Czas Present Perfect Continuous to połączenie czasów: Present Perfect Simple i Present Continuous. Stąd w budowie tego czasu będziemy się odwoływać do obu wcześniej poznanych czasów. 

Konstruując zdanie w czasie Prezent Perfect Continuous należy pamiętać o operatorze have/has been oraz o formie czasownika z końcówką -ing. Tutaj nie jest wymagana znajomość III formy czasownika, którą z kolei trzeba znać do korzystania z czasu Present Perfect.  W dużym uproszczeniu, zdanie w czasie Prezent Perfect należy zbudować następująco:

Podmiot + have/has been + czasownik z końcówką -ing + reszta zdania.

Present Perfect Continuous – recently & lately 

W czasie Present Perfect Continuous często pojawiają się dwa charakterystyczne słówka, po których można zdefiniować właśnie ten czas – są to recently i lately. Słówka recently i lately należy dodać na samym początku lub na końcu zdania w czasie Present Perfect Continuous. 

Przykłady: 

  • My grandmother hasn’t been feeling well lately. 
  • Recently, my dad has been spending a lot of time at work. 

Present Perfect Continuous zastosowanie w zdaniach

  • Michael has been driving for over eight hours now. (czynność rozpoczęta w przeszłości w określonym momencie, która jeszcze trwa)
  • I have been waiting for your reply for three days! (czynność rozpoczęta w przeszłości w określonym momencie, która jeszcze trwa)
  • Somebody has been using my towel! It’s wet! (czynność rozpoczęta w przeszłości, zakończona niedawno, bez konkretnego momentu rozpoczęcia)
  • It has been snowing all night, so the road conditions are rather difficult. (czynność rozpoczęta w przeszłości I zakończona niedawno, bez konkretnego momentu rozpoczęcia).

Jeżeli jesteś zainteresowany naszymi artykułami, sprawdź koniecznie:
Present Perfect – nauka angielskich czasów
Pomieszczenia w domu po angielsku
Present Continuous
Native speaker a nauczyciel lokalny – którego wybrać?
Indywidualne lekcje angielskiego – dlaczego mają sens?
Gry interaktywne online – czy mogą być przydatne w nauce?
Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: