Gry i zabawy

Memory – jak grać?

Gra Memory, z języka angielskiego oznaczająca „pamięć”, to prosta gra karciana, której celem jest ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości. Pomimo swojej prostoty gra Memory może być wykorzystywana na wiele sposobów, na przykład podczas nauki języka angielskiego. 

Gra w Memory z dzieckiem pozwala przede wszystkim ćwiczyć pamięć, ale także pomaga w doskonaleniu zmysłu wzroku i spostrzegawczości oraz pozwala poszerzać zasób znanego słownictwa, w przypadku nauki języków obcych. Poza tym, w Memory można grać w bardzo dużym gronie osób, a tez kolei świetna okazja, aby nauczyć dziecko zasad zdrowej rywalizacji, gry fair play oraz radzenia sobie z ewentualną przegraną. 

Poznaj od podszewki grę Memory i sprawdź jak wykorzystać ją do codziennej nauki angielskiego z pociechą. Nauka poprzez zabawę, to zdaniem nauczycieli jeden z najskuteczniejszych sposobów na poznanie tajników wybranego języka obcego! Przekonajcie się sami!

Memory jak grać – na wiele sposobów! 

Jak już wcześniej zasugerowaliśmy, gra w Memory nie jedno ma imię! Podstawowe zasady są jednak bardzo łatwe w zrozumieniu. Aby przystąpić do gry w Memory, należy mieć gotowe, kupione w sklepie karty Memory lub przygotować je samodzielnie, poprzez narysowanie na każdych dwóch kartach takich samych elementów i stworzenie liczącego przynajmniej kilkanaście kart zestawu takich podwójnych obrazów (do pary). 

Karty należy następnie potasować i losowo ułożyć na podłodze lub stole, obrazkami do dołu. Podczas rozgrywki, kolejni gracze w swojej turze, odwracają po dwie wybrane przez siebie karty i próbują wylosować parę takich samych obrazków. Osoba, która pierwsza “zapamięta” gdzie znajdują się jakie karty i zbierze najwięcej par, wygrywa grę. Gra toczy się, dopóki ostatnia para kart Memory nie zostanie zabrana z wybranej powierzchni. 

Karty do gry w Memory można też z powodzeniem wykorzystać do gry w “Piotrusia”. Ważne jest, aby tutaj mieć jeden kartonik nie do pary. Karty Memory wystarczy rozlosować między uczestników zabawy, a następnie po odłożeniu par, które ma się “na ręce” należy rozpocząć losowanie kart z talii przeciwnika. Gra toczy się, dopóki nie zostaną sparowane wszystkie karty Memory, a w ręce osoby przegrywającej nie zostanie pojedyncza karta bez pary. 

Memory

Memory po angielsku – zrób to sam!

Ciekawym urozmaiceniem gry w Memory z dzieckiem uczącym się języka obcego w przedszkolu lub szkole będzie zabawa w Memory po angielsku. Do takiej zabawy można samodzielnie przygotować karty z ilustracjami słówek z danej grupy tematycznej, której akurat dziecko się uczy np. meble, jedzenie, części ciała, przyroda. 

Dla starszaków polecamy karty Memory, które trzeba dobierać w pary obrazek-słówko pisane, a dla młodszych w wersji obrazek-obrazek i mówienie na głos co znajduje się na danej parze kart. Memory po angielsku dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale także szybki sposób na bezstresowe przyswojenie nowych angielskich słówek. 

Sprawdź też pozostałe artykuły z naszego bloga! Wśród nich znajdziesz między innymi:
Jak grać w Scrabble?
Gry interaktywne online – czy mogą być przydatne w nauce?
Gry planszowe, w które zagra cała rodzina – najlepsze gry familijne
Kalambury po angielsku
5 pomysłów jak spędzić ferie z dziećmi

 

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: