Czas wolny Gry i zabawy

Jak grać w Scrabble?

Scrabble to jedna z najpopularniejszych na świecie gier planszowych, której zasady są bardzo proste i łatwe do przyswojenia. Scrabble jest zabawą słowną, opartą na zasadach budowania krzyżówki, w której jednak nie ma tak wielu ograniczeń jak w tradycyjnych krzyżówkach, drukowanych na papierze. Gra jest niezwykle wciągająca, nie wymaga szybkiego refleksu, ale do czerwoności wręcz rozgrzewa komórki myślowe. Grając w Scrabble, niejednokrotnie trzeba sięgnąć do głębin swojego umysłu, żeby ułożyć na planszy słowo, które akurat jesteśmy w stanie skonstruować z posiadanych płytek z literkami. 

Gra Scrabble sprawdzi się świetnie zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Zwłaszcza młodszym graczom pozwoli na poszerzenie zasobu słownictwa w danym języku oraz naukę reguł ortograficznych. Najprzyjemniej gra się w Scrabble, gdy dobrze zna się dany język i słówka w nim występujące. Jednakże, dla uczniów, którzy znają już podstawy angielskiego, gra w Scrabble po angielsku również będzie niezwykle interesująca. Dowiedz się jak grać w Scrabble, ile osób może jednocześnie przystąpić do rozgrywki oraz jaka strategia będzie najlepsza, aby wygrać w Scrabble. Przekonaj się, na czym polega fenomen gry Scrabble i dołącz do grona Scrabble maniaków!

Historia gry Scrabble

Wynalazcą bijącej obecnie rekordy popularności gry Scrabble jest architekt Alfred Butts. Gra powstała już w 1931 roku, a po raz pierwszy do oficjalnej sprzedaży trafiła w 1946 roku pod nazwą Lexico. W czasie wynalezienia gry Alfred Butts był bezrobotny, stąd przypuszczenie, że gra powstała jako pomysł na rozwijające zajęcie w celu zagospodarowania nadmiaru czasu wolnego. 

Scrabble

Wartości punktowe poszczególnych liter (które są kluczowe dla przebiegu rozgrywki i zapisywania punktów) zostały obliczone przez Buttsa na podstawie częstotliwości występowania tychże liter na stronie tytułowej New York Timesa. Od tego czasu wartości te nigdy nie uległy zmianie. Początkowo sprzedaż gry nie była zbyt wysoka, ponieważ większość osób uważała ją za… zbyt nudną. 

Jednak w 1948 roku prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, która uruchomiła jej masową produkcję pod nową nazwą – Scrabble. Od tej pory Alfred Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do 1974 roku, kiedy wygasły jego oryginalne prawa autorskie, zarabiał na swoim pomyśle 50 tysięcy dolarów rocznie. Do 1993 roku na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy gry. W tym samym roku w Polsce zorganizowano pierwsze, oficjalne mistrzostwa gry w Scrabble. 

Scrabble dla dzieci – jak grać w Scrabble z dzieckiem? 

Ze względu na to, że Scrabble jest grą słowną i wymaga stosunkowo dobrej znajomości języka, najlepiej grać w nią z dziećmi w wieku szkolnym, które potrafią już samodzielnie czytać i pisać. Same zasady nie są szczególnie skomplikowane, dlatego nawet najmłodsi uczestnicy rozgrywki, nie powinni mieć problemu z ich zrozumieniem. 

Scrabble to gra, w którą mogą jednocześnie grać 2,3 lub maksymalnie 4 osoby. Rozgrywka rozpoczyna się od wylosowania siedmiu płytek z literami ze specjalnego woreczka na litery. Podczas całej rozgrywki gracz może jednocześnie dysponować siedmioma takimi płytkami, umieszczanymi na stojaku w sposób niewidoczny dla innych graczy. Podczas rozgrywki uczestnicy kolejno układają z płytek słowa na planszy o wymiarach 15×15 pól. Słowa należy układać w sposób przypominający krzyżówkę. 

Scrabble

Pierwsze słowo powinno przechodzić przez środek planszy, a kolejne wyrazy muszą krzyżować się, wykorzystując przynajmniej jedną literę znajdującą się już na planszy.  Gracz, który nie może ułożyć z posiadanych liter poprawnego słowa, albo pasuje, albo wymienia wszystkie swoje litery. Każdy ułożony wyraz jest punktowany zgodnie z cyframi znajdującymi się na każdej płytce z literkami, a grę wygrywa ten, kto we wszystkich wykonanych ruchach zdobędzie największą liczbę punktów. 

Pamiętaj, że podczas gry z dzieckiem w Scrabble lub gry w Scrabble po angielsku, bardziej od końcowego wyniku punktowego liczy się dobra zabawa i wymyślanie coraz ciekawszych słów, gdy “dobrych” liter do wylosowania ubywa w trakcie rozgrywki. 

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Najlepsze aplikacje do nauki angielskiego
Gry interaktywne online – czy mogą być przydatne w nauce?
Gry planszowe, w które zagra cała rodzina – najlepsze gry familijne
Kalambury po angielsku
10 zabaw z dzieckiem, gdy na dworze chlapa
Nauka przez zabawę – wady i zalety

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: