Tradycje

Boże Narodzenie w Anglii

Mówi się, że co kraj to obyczaj, a my zgadzamy się z tym stwierdzeniem. O ile Święta Bożego Narodzenia w Anglii wypadają w tym samym terminie co w Polsce, o tyle sposób ich obchodzenia, tradycje i świąteczne menu mocno się od siebie różnią. 

Boże Narodzenie w Anglii to radosny czas spędzany w gronie rodziny i przyjaciół, jednak na Wyspach Brytyjskich nie ma aż tylu tradycji zakorzenionych w religii, a zdecydowanie więcej jest luźnego podejścia i zabawy. Jeżeli jesteście ciekawi, jak wygląda Boże Narodzenie w Anglii i czym różni się od polskich Świąt, koniecznie przeczytajcie nasz najnowszy wpis ze świątecznego cyklu. 

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w Anglii?

Boże Narodzenie w Anglii jest magiczne, kolorowe i bardzo wesołe. Już 1 grudnia ulice angielskich miast są bogato przystrojone, podobnie jak angielskie domy i ogródki. Im więcej lampek, świecidełek i błyskotek – tym lepiej! Nierzadko z początkiem grudnia w angielskich domach pojawiają się także choinki. Od pierwszego dnia grudnia, najmłodsi mogą rozpocząć niecierpliwe odliczanie do świąt dzięki tradycji otwierania kolejnych okienek z kalendarza adwentowego. Kiedyś takie kalendarze zawierały czekoladki lub inne słodycze, obecnie jednak coraz popularniejsze są kalendarze z kosmetykami, małymi zabawkami, a nawet z alkoholem (te tylko dla dorosłych!).  

O ile w Polsce największe obchody Świąt Bożego Narodzenia mają miejsce w Wigilię, czyli 24 grudnia, o tyle Anglicy traktują ten dzień jako moment na ostatnie przygotowania do głównych obchodów Bożego Narodzenia, 25 grudnia. W wigilijne popołudnie Anglicy szykują w swoich kuchniach ostatnie angielskie dania, przygotowują jadalnię na bożonarodzeniową ucztę i obowiązkowo poświęcają sporo uwagi swoim kominkom!

święta w anglii

W Wielkiej Brytanii Święty Mikołaj przychodzi do dzieci o poranku 25 grudnia i to właśnie wtedy następuje uroczyste otwieranie prezentów. Najlepiej całą rodziną i najlepiej w świątecznych piżamkach lub świątecznych swetrach. Angielski Mikołaj nie zostawia zazwyczaj prezentów pod choinką, ale wkłada je do świątecznych skarpet, które dzień wcześniej wiesza się na kominku. Aby Święty Mikołaj w ogóle przybył z prezentami w Boże Narodzenie, w Wigilię przed pójściem spać należy pozostawić mu przed kominkiem talerz z ciasteczkami i ciepły napój, najlepiej mleko. 

Główne obchody Bożego Narodzenia w Anglii mają miejsce właśnie 25 grudnia. To w ten dzień wszyscy elegancko się ubierają i oczekują na przybycie gości – rodziny i przyjaciół. Popularne jest również organizowanie uroczystych obiadów świątecznych w restauracjach. Na angielskim stole w Boże Narodzenie nie może zabraknąć pieczonego indyka z ziemniakami i innymi warzywami, ciasteczek korzennych tzw. mince pies, parówek we francuskim cieście tzw. Pigs in Blankets oraz Christmas Pudding, czyli wyjątkowo aromatycznego angielskiego ciasta z bakaliami. 

Ważną częścią uroczystych obchodów Bożego Narodzenia 25 grudnia w Anglii jest coroczne, oficjalne przemówienie Królowej, tzw. Royal Christmas Message. O godzinie 15:00 całe rodziny zasiadają przed telewizoram lub radio i słuchają, czego w tym wyjątkowym dniu całemu narodowi życzy Królowa. Tradycja Royal Christmas Message sięga aż 1932 roku i jest cały czas pielęgnowana przez Brytyjczyków. 

Ciekawą zabawą, która często odbywa się przy bożonarodzeniowym stole w Anglii, jest rozrywanie tzw. Christmas Crackers. Te średniej wielkości kartonowe cukierki służą do ciągnięcia ich z dwóch stron przez dwie osoby. Kto zostanie z większą częścią w rękach, wygrywa zabawę i może zatrzymać zawartość cukierka. Zazwyczaj jest to papierowa korona, drobny słodycz i dobra wróżba.  

Boże Narodzenie w Anglii

Tradycja Bożego Narodzenia w Anglii nie byłaby również kompletna bez obchodów Drugiego Dnia Świąt, który w Anglii nazywany jest Boxing Day. Tradycja mówi, że w tym dniu obdarowywano biednych i potrzebujących pudełkami z resztkami jedzenia z Wigilii (stad Boxes), a obecnie w tym dniu kontynuuje się tę tradycję poprzez obdarowywanie bliskich podarunkami i… robienie zakupów. Boxing Day to w Anglii dzień wolny od pracy, jednak większość sklepów i galerii handlowych pozostaje otwartych, a Brytyjczycy masowo ruszają na poświąteczne zakupy. W tym dniu rozpoczynają się wielkie zimowe wyprzedaże, a w Londynie kolejki przed największymi domami handlowymi są naprawdę długie. 

Święta Bożego Narodzenia w Anglii po angielsku – słowniczek

Przygotowaliśmy dla Was krótki słowniczek ze świątecznymi angielskimi słówkami, które możecie wykorzystać do opisywania obchodów Bożego Narodzenia w Anglii i w Polsce. Sprawdźcie ile słówek uda wam się zapamiętać przed Świętami!

 • Advent calendar – kalendarz adwentowy
 • Christmas lights – światełka
 • Christmas tree – choinka
 • Christmas cracker – cukierek do rozrywania ze słodyczami w środku
 • Christmas pudding – słodkie, tradycyjne ciasto z bakaliami
 • Christmas carols – kolędy
 • Christmas Eve – Wigilia
 • Christmas Day – Boże Narodzenie
 • Roast turkey – pieczony indyk
 • Mince pies – tradycyjne korzenne ciastka
 • Stockings – świąteczne skarpety na prezenty
 • Christmas presents – świąteczne prezenty
 • Santa Claus – Święty Mikołaj
 • Pigs in Blankets – parówki w cieście francuskim
 • Boxing Day – Drugi Dzień Świąt
 • Merry Christmas – Wesołych Świąt
 • Fireplace – kominek 
 • Candles – świeczki
 • Nativity Play – jasełka
 • Reindeer – renifer
 • Santa’s sleigh – sanie Świętego Mikołaja
 • Stars – gwiazdy 

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Dlaczego angielski jest ważny? 7 zawodów, w których angielski jest obowiązkowy
Różnice pomiędzy szkołą online i offline – którą wybrać?
Gry planszowe, w które zagra cała rodzina – najlepsze gry familijne
Seriale dla młodzieży, które pomogą w nauce angielskiego

Leave a Reply

%d bloggers like this: