Edukacja

Nauczanie dzieci czytania w języku angielskim: jaka jest najskuteczniejsza metoda?

Nauka czytania po angielsku nie jest łatwa. Po pierwsze, język angielski ma litery takie jak „Ww”, „Hh” i „Qq”, które brzmią inaczej niż może sugerować ich pisownia. Po drugie, istnieje wiele różnych zasad czytania i mnóstwo wyjątków. Trzeba także być w stanie odróżnić otwartą sylabę od zamkniętej sylaby oraz wiedzieć, czym są dyftongi, monoftongi, krótkie i długie dźwięki. Słynne angielskie słowo „daughter” to koszmar. Samo to słowo wystarczy, aby zniechęcić osoby uczące się języka angielskiego na zawsze. 

Jak więc można nauczyć dzieci czytać, aby nie straciły zainteresowania i jednocześnie sprawić, by nauka była skuteczna?

Metodycy wciąż spierają się o to, w jakim wieku najlepiej zacząć uczyć dzieci czytania w języku obcym i która metoda jest lepsza – fonetyczna czy metoda „całych słów”. Każda ma bez wątpienia swoje wady i zalety. 

Metoda fonetyczna

Metoda ta polega na nauce liter i dźwięków oraz równoczesnej nauce zasad czytania, czyli przechodzeniu od analizy do syntezy. Zaletą tej metody jest to, że uczy ona dzieci słyszeć dźwięki i kompozycję liter w słowach oraz rozróżniać różne tony dźwiękowe. Jednak ani przedszkolak, ani małe dziecko nie są w stanie zapamiętać wszystkich zasad! W związku z tym czytanie stopniowo staje się coraz bardziej nudne.

Metoda „całych słów”

Metoda ta uczy dzieci odczytywania każdego słowa bez wyjaśniania zasad dźwięków i liter. W ten sposób przypomina pamięć fotograficzną. Jest ona dobra w przypadku nauczania małych dzieci, ponieważ ma na celu pomóc im rozpoznawać znajome słowa podczas czytania. Zakłada się, że wraz z wiekiem dzieci rozwijają swoje zdolności poznawcze, a nagromadzone doświadczenia ułatwiają analizę. Wadą jest problematyczna pisownia słów. Ponadto trudno jest rozpoznać 100% wszystkich słów, gdy pojawiają się w tekście, a nie na kartach do nauki czytania.

Metoda Novakid

Nauczyciele na platformie internetowej Novakid stosują metodę mieszaną, czyli Reading Through Phonics. Łączy ona zalety dwóch wyżej wymienionych metod.

Nauka czytania podzielona jest na 4 etapy:

1. Podczas pierwszego etapu dzieci uczą się głównych dźwięków osobno.

2. W czasie drugiego etapu uczą się rozróżniać dźwięki w słowach i czytać poszczególne słowa.

3. W trakcie trwania trzeciego etapu uczą się czytać zwroty i zdania.

4. Na ostatnim etapie uczą się płynnie czytać teksty.

Każdy etap jest podzielony na poziomy o różnej złożoności, które odpowiadają poziomowi języka angielskiego danego dziecka. W sumie istnieją 4 poziomy. W ten sposób „metoda ta powoli wciąga dzieci w proces czytania i pozwala im pokonywać kolejne przeszkody, co pomaga im utrzymać zainteresowanie językiem angielskim. Dzieci nie mogą się doczekać kolejnej lekcji” – komentuje Amy Krovletskaya, kierownik ds. programów edukacyjnych w Novakid.

W jaki sposób Twoje dziecko uczy się czytać po angielsku? Opowiedz nam o tym w komentarzach.

Zapisz się na bezpłatną lekcję języka angielskiego na stronie Novakid i daj swojemu dziecku możliwość czerpania radości z nauki języka angielskiego!

Sprawdź też inne nasze wpisy:

Leave a Reply

%d bloggers like this: