Czas wolny Gry i zabawy

Jak wartościowo wypełnić dziecku czas wolny?

Czas wolny dla naszych dzieci jest równie ważny, co czas spędzany w szkole i na odrabianiu lekcji po szkole. Podczas czasu wolnego umysły naszych pociech mogą się prawidłowo zregenerować i nabrać siły do dalszej pracy. Czas wolny dziecka nie powinien być jednak czasem na nudę. Warto wspólnie z dzieckiem zastanowić się, co sprawia Wam największą przyjemność, co daje radość i co pozwala porządnie odpocząć od szkolnych obowiązków. 

 

Dowiedz się jakimi zasadami warto się kierować podczas planowania czasu wolnego dziecka i sprawdź jak wartościowo wypełnić dziecku czas wolny. Niech Twoja pociecha następnym razem, zamiast włączać telewizor i siedzieć przed komputerem zrobi coś ciekawego i niestandardowego z rodzicami lub rówieśnikami! Poznaj nasze sposoby na mądre spędzanie czasu wolnego z dzieckiem!

 

Co zrobić, aby wartościowo wypełnić dziecku czas wolny? 

Spędzanie czasu wolnego przez dziecko nie powinno opierać się jedynie na nudzeniu się i nic nierobieniu. Aby wartościowo wypełnić dziecku czas wolny, nie wystarczy również włączyć mu bajki na tablecie czy dać kredek lub klocków i zostawić dziecko same sobie. Zdecydowanie największą wartością dla dziecka będzie spędzanie czasu wolnego wspólnie z rodzicami i robienie różnych ciekawych rzeczy. Sprawdź koniecznie nasze dobre praktyki, które sprawdzają się w mądrym planowaniu czasu wolnego dziecka. 

Odłóżcie telefony na bok

W czasie wolnym warto odłożyć na bok telefon, tablet, komputer oraz inne rozpraszacze. Wytłumacz dziecku, że warto być tu i teraz, a aby w pełni wypocząć i zregenerować się, warto odciąć się od wirtualnego świata. To samo tyczy się również nas rodziców. Jeżeli planujesz spędzać wspólnie z pociechą czas wolny, poświęć 100% swojej uwagi dziecku i wykonywanym aktywnościom. Telefon może poczekać. 

10 zabaw z dzieckiem, gdy na dworze chlapa

Skupcie się tylko na jednej czynności

Planując dziecku czas wolny, nie przeciążaj malucha nadmierną ilością aktywności. Aby w pełni zregenerować swój umysł, dziecku wystarczy pełne skupienie się na jednej przyjemnej i ciekawej dla niego aktywności. Przykładowo, jeżeli robicie z dzieckiem prace plastyczne, to rozmawiajcie tylko o tym co tu i teraz, a nie skupiajcie się na trudnych tematach takich jak szkoła zadania domowe. 

Pozwól dziecku wybrać, co chce robić

Czas wolny dziecka warto zaplanować na podstawie jego zainteresowań, pasji i hobby. Jeżeli pociecha uwielbia aktywności sportowe, zaplanujcie mecz w piłkę nożną, jeżdżenie na rowerach lub wyjście do aquaparku. Jeżeli maluch woli prace plastyczne, zapewnij dziecku wszelkie niezbędne przybory plastyczne i weź udział we wspólnej zabawie. Zrozumienie potrzeb dziecka jest kluczem do mądrego i pożytecznego spędzania czasu wolnego. 

Połączcie przyjemne z pożytecznym 

W czasie wolnym pozwól dziecku odpocząć, ale jeżeli możesz połączyć przyjemne z pożytecznym — zrób to! Przykładem może być, chociażby oglądanie bajek po angielsku, dzięki czemu pociecha mimowolnie uczy się angielskich słówek, czy wspólne gotowanie, podczas którego dziecko może uczyć się nazw jedzenia po angielsku. Dodatkową korzyścią w przypadku malucha, który pomoże w przygotowaniu rodzinnego posiłku, jest pyszne danie, które będzie smakowało całej rodzinie! Dobrym pomysłem będzie także zorganizowanie lekcji w naszej szkole, Novakid. Nauczyciele prowadzą lekcje w sposób przyjazny dla dziecka. Wybierają dużo ciekawych zabaw, gier i innych aktywności. Dzięki temu dziecko szybko przełamuje barierę językową. Uczy się angielskiego, a przy tym świetnie się bawi! 

Nie zostawiaj dziecka samego!

Dzieci po całym tygodniu spędzonym w szkolnych ławkach najbardziej doceniają czas wolny spędzany z rodzicami. Nawet jeżeli w tygodniu masz sporo pracy i nie masz aż tyle czasu wolnego na zabawę z dzieckiem, zrób tak, aby weekend był dla pociechy wyjątkowy. Czas wolny zaplanuj w taki sposób, aby mogła w nim uczestniczyć cała rodzina i żeby każdy miał okazję wypocząć. 

spędzanie czasu z dzieckiem - na rowerach

Jak ciekawie i mądrze spędzać czas wolny z dzieckiem? Nasze propozycje! 

Pomysłów na mądre spędzanie czasu wolnego z dzieckiem jest mnóstwo. Przy wyborze konkretnej aktywności warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe, bo na kulig nie wybierzemy się latem, a w jeziorze raczej nie popływamy zimą. Mimo iż pogoda jesienią i zimą raczej nie sprzyja różnym aktywnościom na świeżym powietrzu, to będąc odrobinę kreatywnym, można znaleźć dziecku całą masę ciekawych rzeczy do robienia w domu. Sprawdź nasze pomysły na wartościowe spędzanie czasu wolnego przez dziecko.

Wspólny spacer do parku 

Pogoda wczesną jesienią wciąż jeszcze sprzyja spacerom do parku. Podczas takiego spaceru głowa dziecka może się dotlenić, a oczy zmęczone patrzeniem na szkolne zeszyty, książki i ekran komputera mogą się zregenerować. Taki spacer to również dobra okazja na nadrobienie zaległości w aktywnościach fizycznych. Wspólnie z rodzicami można pograć w piłkę, zorganizować wyścigi, pojeździć na rolkach, hulajnodze lub rowerze. Podczas wspólnego jesiennego spaceru możecie też zbierać dary jesieni w postaci kolorowych liści, kasztanów i żołędzi. Weekendowe wyjście do parku całą rodziną to nie lada atrakcja dla malucha, który w ciągu tygodnia ma sporo obowiązków.

Gry planszowe dla całej rodziny

Gdy pogoda za oknem nie dopisuje, dobrym sposobem na wartościowe i wciągające spędzenie czasu wolnego z dzieckiem jest zorganizowanie popołudnia z grami planszowymi. Gry planszowe rozwijają umiejętność logicznego myślenia i uczą zasad zdrowej rywalizacji. W sklepach dostępnych jest tyle różnych, wciągających tytułów planszówek, że rodzinne granie można zaplanować na cały sezon jesienno-zimowy. Wspólne granie w planszówki to również dobry pomysł na integrację z kolegami. 

rodzina gra w planszówki

Wspólne gotowanie 

Nawet najbardziej wykwintny posiłek w restauracji nie będzie smakował tak dobrze, jak samodzielnie przygotowane przez pociechę danie. Wspólne gotowanie to dla dziecka nie tylko okazja do spędzenia czasu z rodzicami, ale również możliwość spróbowania swoich sił w “dorosłych sprawach”. Przedszkolaki są w stanie pomagać rodzicom w drobnych pracach kuchennych, a starsze dzieci bez problemu mogą same przygotowywać proste dania. Podczas wspólnego gotowania dziecko poznaje różne tekstury i faktury żywności, dowiaduje się więcej o smakach różnych rzeczy i uczy się prawidłowo odmierzać składniki i proporcje. 

Wspólne oglądanie bajek po angielsku

O ile bezmyślne gapienie się godzinami w ekran komputera czy telewizora nie przyniesie dziecku żadnych korzyści, o tyle świadome oglądanie bajek z rodzicami, np. po angielsku niesie już za sobą mnóstwo korzyści. Dzięki oglądaniu bajek po angielsku dziecko łączy przyjemne z pożytecznym. Jednocześnie może zrelaksować się w towarzystwie ulubionych bohaterów, a przy okazji osłuchuje się z brzmieniem języka angielskiego i poznaje nowe słówka. 

Zabawy plastyczne dla całej rodziny 

Zabawy plastyczne są tym, co maluchy kochają najbardziej na świecie. Gdy pogoda za oknem nie sprzyja jeżdżeniu na rowerze, spacerom i zabawom na placu zabaw, przygotuj dla malucha zestaw przyborów plastycznych, ciekawe karty pracy lub nietuzinkowe pomysły na projekty DIY. Mnóstwo inspiracji na tematyczne prace plastyczne dla dzieci w różnym wieku znajdziesz w internecie. Możecie lepić z ciastoliny, robić kolaże z bibuły, witraże na okna lub tematyczne ozdoby świąteczna na Halloween, Boże Narodzenie czy pierwszy dzień jesieni. Jedyne co powinno ograniczać Twoją pociechę podczas zabaw plastycznych, to jej własna wyobraźnia!

10 dekoracji DIY na Halloween

 

Sprawdź też inne nasze artykuły:
Gry interaktywne online – czy mogą być przydatne w nauce?
Komiksy dla dzieci – wybór 7 najciekawszych tytułów
Daty po angielsku – Jak je poprawnie pisać i czytać?
Czy nauka przy muzyce jest efektywna? Jak muzyka wpływa na skupienie?

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: