Edukacja Rozwój

Zabawy sensoryczne – 5 najciekawszych przykładów

Dzieci w pierwszych latach swojego życia wykazują ogromną ciekawość świata, co powoduje, że całym swoim ciałem chłoną wszystko to, co nowe i nieznane. Do poznawania otaczającego je świata dzieci intensywnie wykorzystują wszystkie zmysły, czyli: wzrok, dotyk, słuch, węch, smak oraz zmysł równowagi i kinestezję. Informacje pozyskane z otoczenia są następnie przetwarzane w procesie integracji sensorycznej. W kontekście rozwoju dziecka jest to bardzo ważny proces, dlatego warto nieustannie go wspierać m.in. poprzez liczne zabawy sensoryczne. 

Prawidłowe odczytywanie bodźców oraz wrażliwość na nie, jest dla malucha niezwykle istotna. Pozwala dziecku na prawidłowe funkcjonowanie w otaczającym je, niezwykle dynamicznym świecie. Dzięki wczesnemu wprowadzeniu zabaw sensorycznych w życie malucha, można przyzwyczaić dziecko do nieustannego obcowania z najróżniejszymi bodźcami i zapobiec późniejszym kłopotom z odnalezieniem się w różnych sytuacjach. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zabawach sensorycznych dla dzieci i sprawdzić jakie zabawy sensoryczne sprawdzą się najlepiej dla Twojej pociechy, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy wpis. Poznaj TOP 5 najciekawszych przykładów zabaw sensorycznych. 

zabawy sensoryczne dla dzieci

Czym są zabawy sensoryczne? 

Zabawy sensoryczne to ostatnio dość popularny temat wśród rodziców, zwłaszcza przedszkolaków. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż zabawy sensoryczne pomagają dziecku prawidłowo ukształtować swoją integrację sensoryczną, czyli sposób przetwarzania w mózgu najróżniejszych bodźców. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach nasze umysły każdego dnia bombardowane są tysiącami różnych bodźców, na które stale trzeba reagować. Zabawy sensoryczne, które wspomagają proces integracji sensorycznej, mają za zadanie przystosować dziecko do prowidłowego funkcjonowania w codziennym życiu. Jest to ważne, ponieważ zaburzenia integracji sensorycznej mogą doprowadzić do poważnych problemów w nauce w szkole oraz później, w dorosłym życiu. 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, głównym celem zabaw sensorycznych jest dostarczanie maluchowi różnorodnych bodźców, które przyczyniają się do rozwoju umysłu dziecka i poszerzają świat jego doznań. Co ważne, do zorganizowania dziecku zabawy sensorycznej wcale nie trzeba kupować drogich zabawek. Najczęściej wystarczy wykorzystać przedmioty codziennego użytku, które każdy rodzic znajdzie u sobie w domu. To również dzięki łatwości przeprowadzenia i swojej prostocie, zabawy sensoryczne cieszą się tak dużą popularnością wśród dzieci in ich rodziców. 

TOP 5 najciekawszych zabaw sensorycznych dla dzieci

Ścieżka sensoryczna

Ta zabawa opiera się głównie o kontakt bosych stóp z najróżniejszymi bodźcami. Pozwala przyzwyczaić dziecko do stąpania po najróżniejszych powierzchniach i odczuwania przy tym zupełnie różnych wrażeń. Aby przygotować własną ścieżkę sensoryczną, wystarczy pozbierać materiały i surowce o różnej fakturze i właściwościach. Im więcej odmiennych bodźców, tym lepiej! Możesz użyć ścinek gazet, bibuły, tacek wypełnionych grochem i ryżem, piórek i gąbek, a także wielu innych surowców. Spacerowanie ścieżką sensoryczną nie tylko rozwija u dziecka zmysł dotyku i równowagi, ale dzięki wykorzystaniu różnych kolorów również wzrok. Różne faktury z kolei pobudzają słuch dziecka. 

zabawy sensoryczne - ścieżka sensoryczna

Piasek kinetyczny 

Ta zabawa wymaga od dziecka zaangażowania własnych rąk. Zabawy z piaskiem są stosunkowo proste do przeprowadzenia, a do tego zawsze wywołują uśmiech na twarzy dziecka i jego zaangażowanie. Piasek można przesypywać i ugniatać oraz układać z niego najróżniejsze budowle i kształty. W tej zabawie sprawdzi się zarówno zwykły piasek jak i piasek kinetyczny. Ten drugi jest nieco lepszy do takich zabaw, ponieważ jest zawsze wilgotny, świetnie się klei, nie rozsypuje się i powoduje, ze budowle wykonane przez dziecko lepiej się trzymają. Aby samodzielnie przygotować w domu piasek kinetyczny potrzeba jedynie mąki kukurydzianej, oleju spożywczego oraz opcjonalnie barwnika, jeżeli chcemy, aby nasz piasek kinetyczny był kolorowy. Podczas zabawy sensorycznej z piaskiem kinetycznym dziecko rozwija zmysł dotyku oraz pobudza swoją kreatywność. 

zabawy sensoryczne - piasek kinetyczny

Malowanie rękoma i stopami

Maluchy uwielbiają malowanie, rysowanie i wszelkie prace plastyczne. Ponadto, im większa kartka i im bardziej można się ubrudzić, tym lepiej! Zorganizuj dziecku prawdziwy warsztat plastyczny i pozwól mu się ubrudzić od stóp do głów! Przygotuj odpowiednio miejsce do zabawy – wyłóż folią malarską podłogę i rozłóż na niej duży arkusz papieru. Nałóż farbę na stopy i ręce dziecka i pozwól mu tworzyć dzieło sztuki poprzez tańczenie, podskakiwanie i odciskanie swoich kończyn w różnych miejscach. Podczas zabawy pilnuj, aby farba nie dostała się do ust i oczu dziecka. Pobudzenie kreatywności gwarantowane, a dodatkowo dziecko ma okazję rozwinąć zmysł wzroku i równowagi. 

zabawy sensoryczne - malowanie rękoma

Zabawa w przesypywanie i układanie 

Ta zabawa pozwala oswoić się dziecku z różnymi kształtami, fakturami i rodzajami tego samego z pozoru przedmiotu. Świetnie tutaj nadadzą się różne odmiany kaszy lub makaronu, np. penne, świderki, kokardki, kolanka, wstążki oraz orzo. Kaszę i makaron można dowolnie przesypywać, segregować i układać. Makaronem czy kaszą po posortowaniu można wypełnić słoik (jeden słoik – jeden rodzaj surowca) i używać jako muzycznych instrumentów wydających różne dźwięki. 

zabawy sensoryczne

Pudełko ze skarbami 

Ta zabawa sensoryczna rozwija u dziecka zmysł dotyku i umiejętność reagowania na różne bodźce w spontaniczny sposób. Jest prawdziwą ucztą sensoryczną dla dziecka! Aby przygotować maluchowi taką zabawę, wystarczy znaleźć kartonowe pudełko lub skrzynkę, wyciąć niewielki otwór, przez który dziecko zmieści do środka swoją dłoń i wypełnić przedmiotami o różnej fakturze, kształcie i rozmiarze. Dobrze nadadzą się tutaj małe kulki, małe zabawki np. samochodziki, wstążki, piórka czy folia bąbelkowa. Podczas zabawy dziecko wkłada dłoń do pudełka i chwytając za przedmiot, próbuje odgadnąć, co to jest. 

zabawy sensoryczne

Sprawdź też:
Programowanie dla dzieci – czy warto?
Gotuj razem z dzieckiem – proste przepisy dla dzieci, które same mogą przygotować
Czy nauka przy muzyce jest efektywna? Jak muzyka wpływa na skupienie?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: