Edukacja Rozwój

Angielski dla dzieci z dysleksją

Niektórym dzieciom nauka języka angielskiego przychodzi niemal tak łatwo jak nauka biegania czy mówienia w języku ojczystym. Część maluchów, które zaczynają naukę angielskiego od najmłodszych lat, bardzo szybko podłapuje pierwsze słówka, chętnie podśpiewuje angielskie piosenki i z łatwością powtarza angielskie wyrażenia z ulubionymi bohaterami z kreskówek. Są jednak też takie dzieci, którym nauka angielskiego przysparza nieco więcej trudności, a rozumienie ze słuchu, czytanie i pisanie po angielsku nie przychodzi naturalnie. 

 

Jeżeli masz w domu małego dyslektyka, któremu trudniej niż pozostałym rówieśnikom przychodzi nauka czytania i pisania w języku ojczystym, wcale nie oznacza to, że musicie rezygnować z marzeń o nauce angielskiego lub innego języka obcego. Dzięki odpowiedniemu podejściu i właściwym technikom skuteczna nauka angielskiego dla dzieci z dysleksją jest możliwa! W tym tekście dowiesz się, jakie są najczęstsze przyczyny niepowodzeń w nauce angielskiego u dzieci ze zdiagnozowaną dysleksją oraz poznasz skuteczne sposoby na to, jak uczyć angielskiego dzieci z dysleksją. Dysleksja u dziecka wcale nie musi być taka straszna – przekonajcie się sami! 

 

Angielski dla dzieci z dysleksją – bariery w nauczaniu

Dysleksja a angielski to częsty dylemat rodziców, których pociechy mają zdiagnozowaną dysleksję, a jednocześnie nie chcą rezygnować z nauki tak przydatnej w życiu rzeczy jak język angielski. Biorąc pod uwagę fakt, że dysleksja to To zespół trudności w nauce czytania i pisania, to wydawać by się mogło, że ten stan wyklucza efektywną naukę jakiegokolwiek języka, którego poznanie wiąże się bezpośrednio z nauką czytania i pisania. Warto mieć świadomość barier, które na swojej drodze napotykają dzieci z dysleksją, uczące się języka angielskiego. Tylko wówczas można odpowiednio zaadresować specyficzne potrzeby dyslektyka i dostosować tryb nauki do jego możliwości. Co zatem sprawia największą trudność w nauce angielskiego wśród dzieci z dysleksją?

dziecko z dysleksją

Nauka czytania lub mówienia przy ograniczonej umiejętności prawidłowego zapisania tego, co dziecko słyszy, może powodować utratę koncentracji, niską samoocenę oraz obniżenie motywacji do nauki. Dodatkowo nowy alfabet, sylaby, słownictwo, wymowa i gramatyka mogą przytłoczyć nawet ucznia bez dysleksji. W obliczu tak dużej liczby nowych i nieznanych elementów dyslektyk może poczuć się zrezygnowany i nie podejmować prób przyswojenia pojedynczych zagadnień. 

 

Należy też mieć na uwadze, że dziecko z dysleksją podczas nauki angielskiego ma obniżoną świadomość fonetyczną, przez co trudniej mu rozpoznawać poszczególne słowa, zwłaszcza jeżeli brzmią podobnie do siebie. Z racji tego, że w języku angielskim większość wyrazów wymawia się inaczej, niż pisze, przed dyslektykiem pojawia się kolejne znaczące utrudnienie na drodze do zapamiętania nowego słownictwa. Patrząc na problem globalnie, trudności w przyswojeniu języka ojczystego przez dzieci z dysleksją mogą negatywnie nastawiać je do nauki innych języków obcych i powodować spadek motywacji. 

 

Nauka angielskiego u dzieci z dysleksją – jak powinna wyglądać? 

W przypadku ucznia ze zdiagnozowaną dysleksją, zrozumienie specyficznych potrzeb dziecka i poświęcenie mu większej uwagi jest już dużą częścią sukcesu. Dziecko z dysleksją może skutecznie uczyć się angielskiego, pod warunkiem, że w całym procesie zarówno dziecko, nauczyciel jak i rodzice będą cierpliwi oraz że maluch będzie miał odpowiednią motywację do nauki. W przypadku ucznia z dysleksją całkowicie należy unikać porównywania ocen dziecka z ocenami rówieśników i nagradzać każdy, nawet najmniejszy postęp w nauce. 

zrezygnowany chłopiec przy podręcznikach

Aby pomóc dziecku z dysleksją w nauce angielskiego, warto zastosować kilka praktycznych trików, które usprawnią cały proces i pozwolą dziecku szybciej osiągnąć sukces. Po pierwsze uczcie się każdego dnia ograniczonej liczby nowych słówek i wyrażeń. Dyslektyk będzie w stanie zapamiętać około 7-10 nowych wyrazów dziennie. Po drugie, uczcie się z wizualnych pomocy naukowych i stosujcie metody nauki przez zabawę. Pomocne w nauce angielskiego słownictwa dla dzieci z dysleksją mogą być fiszki, z których możecie korzystać poprzez oglądanie słówka, zakrywanie go, zapamiętywanie, zapisywanie i sprawdzanie. 

 

Po trzecie unikajcie uczenia się podobnie brzmiących słów jednocześnie, np. who, where, why i when rozbijcie sobie na kilka różnych dni nauki. Po czwarte angielskiej ortografii najlepiej uczcie się rozpoczynając od stałych i niezmiennych reguł, ponieważ dziecko z dysleksją lepiej radzi sobie z zapamiętywaniem regularnych schematów. Dodatkowo, podczas czytania lub mówienia po angielsku koniecznie ćwiczcie literowanie na głos lub zapisujcie wypowiadane wyrazy palcem w powietrzu. 

Sprawdźcie też inne nasze artykuły:

Gramatyka angielska dla dzieci – Jak tłumaczyć zasady gramatyki dzieciom?
Czy nauka przy muzyce jest efektywna? Jak muzyka wpływa na skupienie?
Czytanie ze zrozumieniem po angielsku. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu tekstu czytanego w innym języku?
Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj sposoby na zmotywowanie malucha do systematycznej nauki!

Leave a Reply

%d bloggers like this: