Edukacja Rozwój

Szkoła online czy stacjonarna? Jaką wybrać?

W dzisiejszych czasach dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie to już nie tylko mile widziany atut w CV, ale tak naprawdę konieczność. Dzięki umiejętności sprawnego komunikowania się po angielsku zyskujemy możliwość pójścia na lepsze studia, zrobienia międzynarodowej kariery, poznania interesujących osób z całego świata, swobodnego podróżowania oraz kontaktu z zagraniczną kulturą i sztuką. Większość z tych argumentów wysuwanych przez rodziców przekonuje najmłodszych do nauki angielskiego w szkole, jednak czasem… to za mało! 

 

W polskich szkołach na naukę języka angielskiego zwykle przeznacza się zbyt mało godzin, aby dziecko mogło w pełni rozwinąć swój angielski warsztat. Do tego problemem często okazuje się niemożność wykorzystania angielskiego w praktyce. 

Z tego powodu większość rodziców decyduje się zapisać pociechę do szkoły językowej, gdzie podszlifuje swój angielski i nabierze pewności siebie podczas mówienia po angielsku. 

 

Dodatkowe zajęcia z angielskiego będą wartościowe zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów, a także dorosłych. Pozostaje tylko jedno pytanie, jaka forma nauki angielskiego w szkole językowej będzie bardziej efektywna? Czy należy koniecznie wybrać szkołę stacjonarną, a może warto zapisać dziecko do szkoły angielskiego online? Dowiedz się jaką szkołę wybrać dla dziecka do nauki angielskiego i poznaj zalety i wady każdego z rozwiązań. 

Dzieci w szkole podnoszące rękę do odpowiedzi

Nauka angielskiego stacjonarnie – wady i zalety

Nauka angielskiego w stacjonarnej szkole językowej gwarantuje dziecku stały kontakt z innymi uczniami oraz różnorodny tryb zajęć, który może obejmować tradycyjną naukę do egzaminu, gry i zabawy ruchowe czy nawet wyjścia do teatrów i muzeów oraz obozy i półkolonie językowe. Nauka angielskiego w grupie oznacza jednak mniejszą uwagę nauczyciela poświęconą każdemu uczniowi z osobna, a u dziecka może generować problemy z zaangażowaniem i skupieniem się na lekcji. 

Stacjonarna szkoła językowa to także wyższe koszty zajęć oraz konieczność dostosowania się do grafiku lekcji i poświęcanie dodatkowego czasu na dojazdy do szkoły. Ponadto, w większości polskich, stacjonarnych szkół językowych nauczycielami są polscy lektorzy, którzy nie mają tak dobrego akcentu jak native speakerzy. 

Nauka angielskiego online – wady i zalety 

Szkoła online to najlepszy sposób na efektywną naukę angielskiego przez dziecko oraz szybkie, zauważalne postępy w nauce. Podczas lekcji online uwaga nauczyciela skupiona jest w 100% na jednym uczniu, a lektorzy wcale nie muszą być Polakami. Dzięki nowoczesnej technologii w szkole online nauczycielem może być native speaker z dowolnego kraju na świecie, dla którego język angielski jest językiem ojczystym. Native speakerzy posiadają idealną wymowę, dzięki czemu Twoje dziecko szybko nauczy się poprawnej, angielskiej wymowy.

Nauka angielskiego dla dzieci online – poznaj zalety

Nauka z native speakerem w szkole online to także możliwość nauki potocznych wyrażeń po angielsku i związków frazeologicznych oraz niepowtarzalna okazja na poznanie zagranicznej kultury. A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu, bez tracenia czasu na dojazdy do szkoły językowej i wyłącznie za pośrednictwem komputera z dostępem do Internetu. Zajęcia online to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy dla dzieci i rodziców! 

 

Lekcje w szkole online są tańsze od zajęć w stacjonarnej szkole językowej, a dzięki luźnemu grafikowi zajęć, samodzielnie można dobrać odpowiadające całej rodzinie dni i godziny lekcji. W lekcjach w szkole online można także uczestniczyć z dowolnego miejsca: w domu, u babci i dziadka czy na wakacjach. Nauka prowadzona jest w formie zabawy, dzięki czemu pociecha jest zaangażowana i zainteresowana każdą lekcją! To gwarantuje szybsze efekty nauki i bezstresowe nauczanie, które Twoje dziecko szybko pokocha. Dzięki indywidualnym lekcjom w szkole online poziom wiedzy jest idealnie dostosowany do poziomu umiejętności pociechy, dzięki czemu nie ma mowy ani o zbyt trudnych, ani o zbyt łatwych lekcjach. 

 

Nauka języka angielskiego w szkole online nie jest jednak pozbawiona wad. Taka nauka jest uzależniona od nowoczesnej technologii, wobec czego barierą w nauce może okazać się brak internetu czy brak dostępu do komputera. Szkoła online nie daje również aż tylu możliwości interakcji z innymi uczniami co lekcje stacjonarne, aczkolwiek oznacza to również wyższy poziom skupienia na lekcji. Zajęcia online nie sprawdzą się dobrze u dzieci, które mają duże problemy z koncentracją i nie potrafią usiedzieć spokojnie przy biurku. 

dziewczynka przy nauce zdalnej

Szkoła językowa online – na co zwrócić uwagę przy wyborze 

Decydując się na wybór językowej szkoły online dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, kto i jakimi sposobami w danej szkole uczy. Najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka będą lekcje online 1:1 w native speakerami, dzięki którym dziecko dostanie 100% uwagę swojego nauczyciela i w bezstresowy sposób pozna “prawdziwy”, żywy angielski, którym posługują się na co dzień osoby w anglojęzycznych krajach. Takie rozwiązania stosowane są w szkole online Novakid. 

 

W dobrej szkole angielskiego online, takiej jak właśnie Novakid, rodzice i dzieci powinni mieć możliwość samodzielnego ustalenia grafiku zajęć oraz stały dostęp do materiałów z lekcji, bez konieczności korzystania z dodatkowych książek czy zeszytów. Warto także sprawdzić, czy dana szkoła językowa online działa w oparciu o europejskie standardy nauczania i jakimi metodami nauczania lektorzy posługują się podczas zajęć.

 

Jaka szkoła angielskiego będzie najlepsza dla Twojego dziecka? 

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, że lepsza będzie szkoła stacjonarna lub szkoła językowa online, aczkolwiek nauka angielskiego online w większości przypadków jest łatwiejsza i szybsza. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a to oznacza, że ostateczna decyzja o tym, gdzie zapisać dziecko powinna być podyktowana tym, w jakim środowisku najlepiej czuje się nasza pociecha.

10 pomysłów na letnie zabawy z dziećmi

Szkoła stacjonarna sprawdzi się lepiej wśród uczniów, którym trudniej przychodzi skupienie się na określonych zadaniach i u tych, którzy zamiast samodzielnej pracy wolą uczyć się w grupie. Podczas stacjonarnych zajęć dziecko ma kontakt z innymi osobami w grupie i może spontanicznie reagować w różnych sytuacjach po angielsku. Większa grupa na zajęciach stacjonarnych oznacza niestety także mniejsze skupienie nauczyciela na pojedynczym uczniu. 

 

Zajęcia z angielskiego w szkole online sprawdzą się świetnie zarówno wśród dzieci, które kochają język angielski, jak i tych, którym nauka języka obcego przychodzi nieco trudniej. Zajęcia online to gwarancja poświęcenia dziecku przez nauczyciela 100% uwagi oraz stały nadzór nad postępami nauki. Tematyka i poziom zajęć online jest dostosowany indywidualnie do każdego ucznia, dzięki czemu pociecha szybciej zainteresuje się angielskim, a cały proces nauczania będzie bardziej efektywny. 

Sprawdź też nasze inne artykuły:
Native speaker – Kto to i jak może pomóc Twojemu dziecku w nauce języka obcego?
Jak zachęcić dziecko do nauki? Poznaj sposoby na zmotywowanie malucha do systematycznej nauki!
Jak przełamać barierę językową u dziecka?
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki
Najlepsze kreskówki do nauki angielskiego

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: