Kultura Rozwój

Jak przełamać barierę językową u dziecka?

Nauka języka obcego od najmłodszych lat niesie za sobą cały szereg korzyści. Świadomi tego faktu rodzice często zapisują swoje pociechy na zajęcia z angielskiego do szkoły językowej już od 3 lub 4 roku życia. Jednak uczenie się przez malucha angielskich słówek i pojedynczych wyrażeń, a nawet udział w grach i zabawach po angielsku, nie zastąpią dziecku kontaktu z żywym językiem. Wiele dzieci, które od najmłodszych lat uczą się angielskiego na zajęciach lub z książeczek czy anglojęzycznych bajek dobrze radzi sobie z rozumieniem po angielsku, jednak napotyka na częsty problem, jakim jest bariera językowa. 

 

Bariera językowa jest jak niewidzialna siła, która nagle odbiera dziecku mowę i powoduje, że mimo znajomości słownictwa, dziecko nie potrafi wypowiedzieć się po angielsku. Wynika to najczęściej właśnie z niewystarczającego kontaktu z językiem angielskim w mowie czy w zwykłej, potocznej rozmowie. Gdy dziecko na lekcji angielskiego przebywa w towarzystwie polskich rówieśników, niełatwo jest mu nawiązać rozmowę po angielsku. Dzisiaj przyjrzymy się szerzej barierze językowej i przedstawimy sprawdzone rozwiązania na jej przełamanie. Poznaj nasze sposoby na przełamanie bariery językowej u dziecka, tak aby Twoja pociecha zaczęła odważnie mówić po angielsku. 

 

Bariera językowa angielski – co to? 

Bariera językowa, nazywana także blokadą językową to trudność w porozumiewaniu się w języku obcym, która występują zarówno u osób, które wcale nie znają danego języka obcego, jak i u tych, które język znają, ale rzadko mają okazję do wykorzystywania go w praktyce. Bariera językowa to zatem strach przed mówieniem w języku obcym. Co ważne, ten lęk przed mówieniem np. po angielsku wynika najczęściej z blokady emocjonalnej, która tworzy się w głowie ucznia. Blokada językowa, nawet u osób, które dobrze znają angielskie słownictwo i gramatykę, pojawia się w reakcji na strach przed popełnieniem poważnego błędu, niezrozumieniem, ośmieszeniem się czy niepoprawnym akcentem. 

dzieci w klasie

Warto jednak pamiętać, że podczas procesu nauki języka obcego, popełnianie błędów jest czymś naturalnym i wręcz niezbędnym. Najszybciej języka obcego nauczą się Ci uczniowie, którzy przełamią swoją barierę językową i będą aktywnie podejmować próby komunikowania się. Każdy błąd w mowie można szybko poprawić, a tylko regularne mówienie po angielsku pozwoli skutecznie przełamać barierę językową i otworzy drzwi do dalszej, swobodnej komunikacji.

 

Jak przełamać barierę językową – sprawdzone sposoby

Czytanie na głos 

Głośne czytanie bajek i książeczek po angielsku przez dziecko, pozwoli mu oswoić się z brzmieniem swojego głosu po angielsku. To z kolei zbuduje w dziecku większą pewność siebie, gdy przyjdzie do samodzielnego mówienia po angielsku. W książeczkach dziecko znajdzie również wiele wyrazów, które raz odczytane na głos zostaną zapamiętane i będą mogły być później wykorzystane przez dziecko w rozmowie. 

Mówienie po angielsku podczas wykonywania codziennych czynności 

To prosta metoda, którą może wdrożyć cała rodzina, aby uczącemu się angielskiego dziecku było raźniej mówić. Podczas wykonywania codziennych czynności w domu: sprzątania, mycia się, gotowania, zabawy mówcie na głos, co robicie… po angielsku! 

Od czego zacząć naukę angielskiego?

Zajęcia online z native speakerem

W szkole języka obcego Novakid dzieci uczestniczą w lekcjach prowadzonych przez native speakerów. To niejako zmusza maluchy do stałego komunikowania się po angielsku i bezpośrednio przełamuje barierę językową. Dodatkowo, podczas zajęć z native speakerem dziecko poznaje prawidłową wymowę i uczy się dobrego akcentu.  

Wyjazd na zagraniczne wakacje 

Jeżeli chcesz, żeby Twoja pociecha przełamała barierę językową i doświadczyła żywego kontaktu z językiem angielskim, jedźcie całą rodziną na zagraniczne wakacje. W ich trakcie przekonuj pociechę, żeby np. sama poszła kupić sobie lody, zabawkę lub pocztówkę. 

Sprawdź też nasze wcześniejsze wpisy:

Czy małe dzieci powinny uczyć się języków obcych?
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki
Słówka po angielsku – skuteczne metody nauki
Nauka angielskiego dla dzieci online – poznaj zalety

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: