Angielski poprzez zabawę Tradycje

Pierwszy dzień wiosny – świętuj razem z dzieckiem

Większość dorosłych i dzieci zapytanych o to jaka jest ich ulubiona pora roku odpowie, że wiosna. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wiosna jest jedną z najradośniejszych pór roku, która wszystkim kojarzy się z budzącą się do życia przyrodą, cieplejszymi dniami, ćwierkającymi ptakami na dworze, słońcem i nową energią do życia. Wiosną, w przeciwieństwie do szarej i chłodnej zimy, o wiele łatwiej jest zachować pogodę ducha i realizować kreatywne działania. W oczekiwaniu na pierwszy dzień wiosny, warto zastanowić się jakie działania można podjąć, aby uczynić ten dzień naprawdę wyjątkowym. Poznaj najciekawsze sposoby na świętowanie wiosny razem z dzieckiem. Możecie celebrować w parku lub w domu, w rodzinnym gronie lub z najbliższymi przyjaciółmi dziecka. Dowiedz się kiedy faktycznie przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny i czy zawsze oznacza on nagłe nadejście wyższych temperatur i zielenienie się roślinności? Czytaj dalej! 

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny? 

Pierwszy dzień wiosny, według kalendarza przypada co roku w ten sam dzień, czyli 21 marca. Data ta jest określana jako pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jak jednak wyjaśniają astronomowie i znawcy klimatu, astronomiczna wiosna zaczyna się w momencie, gdy Słońce przekracza na swojej trasie równik. Moment ten nazywany jest równonocą wiosenną, bądź przesileniem wiosennym. W 2021 roku zarówno wiosna astronomiczna jak i kalendarzowa wypadają 21 marca. Co innego wiosna meteorologiczna. Ta wypada każdego roku zupełnie w innym dniu, ponieważ jej nadejście jest możliwe, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi między 5 a 15 stopni Celsjusza. Jest jeszcze wiosna wewnętrzna każdego z nas, która zaczyna się w momencie, kiedy czujemy w sobie nową, wiosenną energię do działania 

Co robić z dzieckiem w 1-szy dzień wiosny? 

Świętować nadejście wiosny można na wiele sposobów. W zależności od tego co najbardziej lubi Twoje dziecko, z pewnością znajdziecie sposób, który spodoba się wszystkim domownikom. Jeżeli Twoje dziecko kocha zabawy ruchowe, wyjdźcie na wiosenny spacer do parku. Jeżeli masz w domu małego artystę – zorganizujcie wiosenne warsztaty plastyczne. Jeśli natomiast chcesz pokazać dziecku jak pożytecznie spędzić pierwszy dzień wiosny, możecie wspólnie zabrać się za wiosenne porządki w domu. Sprawdź co jeszcze można robić z dzieckiem w pierwszy dzień wiosny.

Wiosenne porządki w domu 

Pierwszy dzień wiosny to idealny moment na posprzątanie domu i naukę utrzymywania czystości. W ramach wiosennych porządków możesz poprosić dziecko, aby pomogło Ci z drobnymi pracami w domu. Wiosenne sprzątanie będzie dla malucha nie lada przygodą, jeżeli puścicie sobie radosną muzykę i będziecie sprzątać i tańczyć w jej rytm. Nawet najmłodsze maluchy mogą pomagać rodzicom w domowych obowiązkach. Kilkulatek może na przykład posprzątać zabawki w swoim pokoju, samodzielnie pościelić łóżko, pomóc rodzicom rozładować zmywarkę, podlać rośliny czy zetrzeć kurze z niskich półek. 

wiosenne porządki

Szukamy śladów wiosny w parku 

Jeżeli w pierwszym dniu wiosny pogoda dopisuje, koniecznie wybierzcie się z pociechą na spacer do parku. Podczas spaceru miejcie uszy i oczy szeroko otwarte i wypatrujcie pierwszych śladów wiosny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Na przykład na klucze ptaków powracających z ciepłych krajów, na ćwierkanie pisklaków, na pierwsze wiosenne kwiaty – przebiśniegi i krokusy oraz na pojawiające się na drzewach pąki liści. 

Rysujemy Marzannę 

O ile tradycyjne topienie Marzanny poprzez wrzucanie kukły do rzeki nie jest szczególnie ekologiczne i nie polecamy takiej zabawy, o tyle nie ma niczego złego w narysowaniu Marzanny i oficjalnym pożegnaniu się z nią. Skąd w ogóle wzięła się Marzanna? Ta kobieca postać odziana w łachmany symbolizowała zimę i śmierć. Topienie jej miało przywołać cieplejszą porę roku i zażegnać oficjalnie zimę. 

Wiosenne kolorowanki i karty pracy 

Internet pełen jest różnorodnych darmowych wiosennych kolorowanek i kart pracy dostosowanych do poziomu dzieci w różnym wieku. Możecie na przykład poznawać angielskie słówka związane z wiosną lub rozwiązywać wiosenne krzyżówki i łamigłówki po angielsku. Takie zajęcie to idealny sposób na powitanie wiosny, gdy w pierwszym jej dniu pogoda nie dopisuje. Dzięki kolorowankom i kartom pracy, maluch nie będzie nudził się w domu ani przez chwilę! 

kolorowanki

Udekorujcie dom na wiosnę!

Pierwszy dzień wiosny to również doskonała okazja, aby udekorować dom wiosennymi akcesoriami. Możecie wyjąć gotowe dekoracje z szafy i porozwieszać je w różnych miejscach lub wykonać takie dekoracje samodzielnie. Świetnie będą prezentowały się wiosenne lampiony z papieru, wiosenne girlandy z powycinanymi kwiatkami oraz bukiety świeżych kwiatów i gałązek zebrane podczas spaceru w parku. To jak Wasz dom będzie przygotowany na nadejście wiosny zależy wyłącznie od Waszej kreatywności. Do dzieła! 

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: