Gry i zabawy

5 pomysłów jak spędzić ferie z dziećmi

Ferie zimowe zazwyczaj kojarzą się nam i naszym dzieciom z masą śniegu, białym szaleństwie na stoku narciarskim i ciekawymi, zimowymi wyjazdami w Polsce i za granicą. Poza tym, ferie zimowe to upragniony czas odpoczynku od szkoły i dodatkowe wolne na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Niestety, jak pokazał ustępujący 2020 rok, to co zazwyczaj było dla nas normą, nie zawsze musi być taką oczywistością. Dlatego też w tegoroczne ferie zimowe prawdopodobnie przyjdzie nam całkowicie zrezygnować z rodzinnego wyjazdu na narty czy ferii zimowych w ciepłych krajach. 

Nie oznacza to jednak, że w czasie ferii zimowych 2021 dzieci muszą się nudzić! Jest cała masa sposobów na interesujące i przyjemne spędzenie ferii bez dalekich wyjazdów, a nawet bez wychodzenia z domu! Sprawdź najlepszych 5 pomysłów jak spędzić ferie z dziećmi i zapewnij swoim pociechom niezapomniane wrażenia podczas tegorocznej zimy! Zaplanujcie Wasze wspólne dwa tygodnie już teraz i cieszcie się tegorocznymi feriami zimowymi! 

Szaleństwo na łyżwach 

Nawet jeśli podczas ferii zimowych nie wybieracie się całą rodziną w góry na narty czy snowboard, to w dalszym ciągu, nawet zostając w mieście możecie rozwijać nowe, sportowe umiejętności. Jak? Na przykład trenując jazdę na łyżwach na miejskim lodowisku! Lodowiska w miastach są cały czas czynne – nawet gdy na dworze nie ma ujemnej temperatury, a lód na nich jest dobrej jakości. Dzięki temu ślizganie się będzie prawdziwą frajdą dla malucha, a w dodatku będzie bezpieczne. Nauka jazdy na łyżwach pomoże dziecku rozwinąć koordynację i cierpliwość, a ponadto będzie świetnym sposobem na pozostanie w formie po świątecznym obżarstwie. Jeżeli nie macie własnych łyżew, również nie musicie się o to martwić, poniewaz każde lodowisko dysponuje własną wypożyczalnią sprzętu, w której znajdziecie łyżwy zarówno dla najmłodszych jak i dla dorosłych członków rodziny. 

Wspólne domowe gotowanie

Ojciec gotuje z córką

Jeżeli tegoroczne ferie zimowe planujecie spędzić całą rodziną w domu, to nic straconego. W domu można kreatywnie spędzać czas na setki sposobów. Wystarczy tylko uruchomić swoje kreatywne myślenie! Wolne w ferie sprzyja rozwijaniu nowych umiejętności u pociechy, dlatego warto mądrze wykorzystać ten czas, na przykład na… wspólną naukę gotowania. Gotowanie w domu może być prawdziwą frajdą dla malucha, jeżeli zostanie przedstawione jako niesamowita przygoda. Poza tym, dziecko, które będzie potrafiło samodzielnie zrobić jajecznicę (scrambled eggs) czy tosty z masłem orzechowym i dżemem (peanut butter jelly) w przyszłości chętniej będzie eksperymentować w kuchni i lepiej poradzi sobie w dorosłym życiu. Kupcie niezbędne składniki i przygotujcie w ferie niejedno ciasto i niejeden fantastyczny obiad dla całej rodziny! 

Maraton gier planszowych

Długie, ciemne i chłodne wieczory podczas ferii zimowych można przeznaczyć na granie w gry planszowe, które znane są z tego, że niesamowicie wciągają na długie godziny i są idealnym lekarstwem na nudę dla całej rodziny. Jeżeli pod choinką znaleźliście nowe planszówki – tym lepiej! Owszem, super gra się w ulubione tytuły, jednak jeszcze fajniej jest jak można uczyć się zasad zupełnie nowej gry. Granie w planszówki rozwija zdolność logicznego myślenia i pozwala zrozumieć zasady gry fair play. To świetny sposób na rodzinne spędzanie ferii zimowych w domu. 

Sztuka przez wielkie SZ

Ferie zimowe w domu można przeznaczyć także na rozwijanie kreatywnych umiejętności dziecka. Tutaj wszelkie techniki plastyczne i wszystkie możliwe przybory są dozwolone. Podczas ferii możecie bez ograniczeń: malować, kolorować, rysować, lepić z plasteliny, układać bukiety z kwiatów, robić wycinanki i kolaże lub zająć się decoupagem czy modelarstwem. Sporą ilość wolnego czasu w ferie możecie wykorzystać na zaznajomienie się z nowymi technikami plastycznymi, ponieważ to co nowe i nieznane potrafi zająć na bardzo długie godziny i pozwala zapomnieć o jakiejkolwiek nudzie. Niech podczas wykonywania prac plastycznych nie ogranicza Was zupełnie nic! 

Wyjazd do babci i dziadka

Wnuk z dziadkami

Jeżeli macie taką możliwość, warto wysłać dziecko na ferie zimowe do babci i dziadka. Czasem nawet symboliczna zmiana otoczenia pozwala zabić nudę i jest gwarancją całej masy nowych wrażeń. Poza tym, czasu spędzony z babcią i dziadkiem to świetny sposób na rodzinną integrację międzypokoleniową. Niezależnie od tego, czy dziadkowie mieszkają dwa bloki dalej, w miejscowości obok, na wsi, w mieście czy za granicą, ferie zimowe to odpowiedni moment, aby dziecko zostało przez pewien czas u babci i dziadka i nauczyło się być nieco bardziej samodzielnie, bez nadzoru rodziców. 

Sprawdź także inne nasze porady:
Ćwiczenia z gramatyki angielskiej – kiedy zacząć naukę gramatyki
Naucz dziecko oszczędzać
10 zabaw z dzieckiem, gdy na dworze chlapa
Gramatyka czy słówka – co jest ważniejsze w nauce angielskiego?
Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Zwierzę dla dziecka – jakie wybrać i czy to dobry pomysł?

1 comment

Leave a Reply

%d bloggers like this: