Kultura Tradycje

Boże Narodzenie u Anglosasów – jak to wygląda?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, na który z niecierpliwością oczekują dorośli i dzieci na całym świecie. Bo przecież kto nie kocha klimatu Świąt ze śniegiem i mrozem za oknem, z choinką, z pyszną wigilijną kolacją i oczywiście z prezentami! Poza tym, nie ma chyba na naszej planecie miejsca, gdzie nie obchodziłoby się tych magicznych, grudniowych świąt. Dzięki temu, że Boże Narodzenie świętowane jest w tylu różnych krajach, nie brakuje wielu ciekawych, różniących się od siebie bożonarodzeniowych tradycji, charakterystycznych dla każdej kultury.

Inaczej Boże Narodzenie obchodzimy w Polsce, a inaczej wygląda to święto w Australii czy USA. Dzisiaj przyjrzymy się najciekawszym bożonarodzeniowym tradycjom z krajów anglosaskich. Dowiedz się jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w Anglii, w USA oraz w Australii. Sprawdź jakie są największe różnice w obchodach Bożego Narodzenia w tych krajach, a gdzie dopatrzeć się można podobieństw do polskich tradycji. 

Boże Narodzenie w Anglii

Boże Narodzenie w Anglii

W Anglii, podobnie jak i zresztą w innych krajach anglosaskich, ważniejszym świątecznym dniem od Wigilii Bożego Narodzenia jest samo Boże Narodzenie, które wypada 25 grudnia. O ile 24 grudnia Anglicy jedynie wieszają świąteczne skarpety na kominku (bo to właśnie tam Święty Mikołaj przynosi prezenty), o tyle 25 grudnia w Christmas Day odbywa się prawdziwa świąteczna uczta. Anglicy chętnie spotykają się tego dnia przy stole z najbliższymi – z rodziną i przyjaciółmi. Co ciekawe, taki Christmas Dinner wcale nie musi odbywać się w domu. Coraz więcej angielskich rodzin decyduje się na zorganizowanie świątecznego obiadu w dobrej restauracji. Ważnym dniem z punktu widzenia brytyjskiej tradycji, podobnie jak w Polsce, jest również drugi dzień Świąt, który nazywany jest przez Anglików Boxing Day. 

Zwyczaje świąteczne anglosasów - cracker

Boże Narodzenie w Anglii – zwyczaje

Brytyjczycy, podobnie zresztą jak i Amerykanie, uwielbiają ozdoby świąteczne i magiczny klimat świąt. W Polsce tradycja mówi, żeby choinkę ubierać zaledwie na kilka dni przed wigilią, a w sklepach świąteczne dekoracje dobrze widać z początkiem grudnia. W Anglii oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia trwa dłużej, a przedświąteczny szał zaczyna się już nawet z początkiem listopada. Ogromną popularnością cieszą się na Wyspach Brytyjskich ozdoby świąteczne, którymi Anglicy dekorują wszystko co się da: domy, ogrody i samochody. Choinki w domach brytyjskich rodzin również zazwyczaj przystraja się wraz z początkiem grudnia. 

Jeżeli chodzi o najpopularniejsze bożonarodzeniowe potrawy w Anglii, to na stole nie może zabraknąć pieczonego indyka, którego przygotowuje się nawet do 5 godzin; Christmas Crackers, które rozrywa się na dwie części podczas składania sobie życzeń; no i oczywiście tradycyjny Christmas Pudding wypełniony alkoholem i bakaliami, który dojrzewa nawet około pięciu tygodni przed świętami. 

Kiedy w Anglii Święty Mikołaj przynosi prezenty? W nocy z 24 na 25 grudnia. angielski Santa Claus zostawia prezenty w skarpetach uprzednio powieszonych na kominku. Wspólne otwieranie prezentów odbywa się o poranku 25 grudnia w samo Boże Narodzenie. W trakcie otwierania prezentów często popija się gorącą, brytyjską herbatkę i spędza czas z najbliższą rodziną. 

Boże Narodzenie w USA

Boże Narodzenie w USA 

W Stanach Zjednoczonych obchody Bożego Narodzenia można określić jako szybkie i intensywne. W USA świętuje się tylko Wigilię Świąt Bożego Narodzenia oraz samo Boże Narodzenie. Santa Claus przychodzi również w nocy z 24 na 25 grudnia i zostawia prezenty w skarpetach i pod choinką. Podarunki otwiera się wspólnie z najbliższa rodziną o poranku w Boże Narodzenie. Nie ma z kolei drugiego dnia świąt, tak jak w Polsce czy w Wielkiej Brytanii. Wynikać to może z faktu, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem obchodzi się w Stanach Zjednoczonych inne święto – Thanksgiving (Święto Dziękczynienia), a tuż po 24 grudnia rozpoczynają się już intensywne przygotowania do powitania Nowego Roku.

Świąteczny indyk

W USA świąteczne przygotowania rozpoczynają się w ostatnim tygodniu listopada, zaraz po święcie Dziękczynienia, kiedy to sklepy w ramach akcji Black Friday oferują setki przecenionych produktów w atrakcyjnych cenach, co stwarza dogodną okazję do kupienia najbliższym świątecznych prezentów. Choinkę w Stanach zjednoczonych ubiera się podobnie jak w Wielkiej Brytanii już z początkiem grudnia, a dodatkowo nieodzownym elementem wystroju amerykańskich domów są girlandy na poręczach schodów, świąteczne wieńce na drzwiach oraz lampiony i świąteczne lampki na elewacjach domów. 

W USA niezwykle popularne są tzw. Christmas Party, które organizują firmy dla swoich pracowników oraz rodziny dla dzieci. W przypadku imprez firmowych, czy miejskich popularne są różne koncerty gwiazd oraz występy chórów. Z kolei podczas amerykańskiego, świątecznego obiadu na stole króluje pieczony indyk z farszem, mashed potatoes, czyli puree ziemniaczane, zapiekanki, pieczone warzywa, a na deser podaje się sernik z bakaliami. Dorośli zwykle sięgają po Eggnog, czyli napój jajeczny z dodatkiem brandy i korzennych przypraw. 

Boże Narodzenie w Australii

Boże Narodzenie w Australii

Święta Bożego Narodzenia w Australii różnią się od tych Polskich, Brytyjskich i Amerykańskich przede wszystkim klimatem… Podczas, gdy w pozostałych krajach Boże Narodzenie nierozerwalnie związane jest z mrozem i śniegiem, w Australii Święto to wypada w samym środku lata! Jest to zatem doskonały czas na rodzinne wakacje i wypoczynek na plaży. 

Jak wygląda australijski Santa Claus? Nieco inaczej niż ten, który przychodzi do grzecznych dzieci w Wielkiej Brytanii i USA. Przybywa na desce surfingowej zamiast w saniach, ma na sobie koszulę z krótkim rękawem, szorty i klapki. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, w Australii także obchodzi się Boxing Day, czyli drugi dzień świąt, z tą jednak różnicą, że o ile w Anglii dzień ten spędza się z rodziną i przyjaciółmi, to w Australii jest to wielkie święto przecen w sklepach, a Australijczycy masowo spędzają ten dzień w galeriach handlowych. 

Australijczycy podobnie jak Brytyjczycy i Amerykanie kochają klimat świąt, dlatego dumnie dekorują swoje domy lampkami i ozdobami bożonarodzeniowymi, a zamiast tradycyjnego adwentu, podobnie jak w USA obchodzi się duże i huczne Christmas Parties. Inną ważną, australijską tradycją bożonarodzeniową jest śpiewanie w wigilijny wieczór kolend przy świecach. Tradycja ta nazywa się Carols by Candlelight i jest praktykowana w australijskich domach oraz w formie dużych koncertów w Sydney czy Melbourne.

Kolacja wigilijna w Australii zazwyczaj oznacza uroczyste BBQ w ogrodzie lub na plaży. Jest zdecydowanie zbyt gorąco na tradycyjne, ciepłe świąteczne dania, dlatego przygotowuje się w większości zimne przekąski i sałatki z owoców morza. 

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: