Edukacja Rozwój

Rodziny językowe część 1: Czym różnią się od siebie języki europejskie?

Już nawet kilkuletni malec, podczas wakacyjnego wyjazdu z rodzicami za granicę,  bardzo szybko zauważy, że ludzie dookoła niego porozumiewają się między sobą inaczej. Jak to możliwe, że ludzie za granicą wymawiają zupełnie inne słowa i wszystkie rozmowy brzmią inaczej? A przede wszystkim, jak to możliwe, że nie da się zrozumieć o czym te osoby mówią? 

To wszystko wina (a może. zasługa?) różnic kulturowych i językowych, które w każdym kraju, na przestrzeni lat kształtowały się bardzo indywidualnie. Bardziej wnikliwi obserwatorzy i starsze dzieci zauważą jednak, że niektóre języki za granicą są podobne do siebie, a niektóre z nich są nawet całkiem polskobrzmiące. To z kolei konsekwencja przynależności danego języka do określonej rodziny językowej. Dzisiaj spróbujmy uporządkować cały ten językowy galimatias i znaleźć odpowiedź na pytanie czym różnią się od siebie języki europejskie. Dowiedz się więcej o rodzinach językowych – czytaj dalej! 

Rodziny języków – czym są? 

Aby zrozumieć, dlaczego w obrębie Europy, w każdym z krajów, każdy mówi innym językiem, należy w pierwszej kolejności zrozumieć czym jest rodzina językowa. Zgodnie z klasyfikacja języków, jest to duża jednostka obejmująca grupę języków, które według istniejących dowodów wywodzą się od jednego, wspólnego prajęzyka z dawnych lat. Wniosek o przynależności danych języków do jednej rodziny językowej można również wyciągnąć z własnych obserwacji. W wielu językach europejskich występują podobieństwa gramatyczne oraz w zakresie wykorzystywanego słownictwa. 

ludzie z różnych kultur mówiący w różnych językach

 

Jednym z najciekawszych faktów dotyczących języków obcych jest to, iż języki indoeuropejskie, czyli języki słowiańskie, romańskie i germańskie, wszystkie pochodzą od jednego wspólnego języka praindoeuropejskiego. Co to oznacza w praktyce? Dokładnie tyle, że jeśli jesteśmy europejczykami, to zdecydowanie łatwiej będzie nam nauczyć się języka angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, serbskiego czy niderlandzkiego niż języków: chińskiego, japońskiego czy arabskiego. 

Rodzina językowa języków indoeuropejskich 

Zdecydowana większość mieszkańców Europy posługuje się na co dzień językami należącymi do rodziny indoeuropejskiej. Jest to również jedna z największych i najwcześniej zbadanych przez językoznawców rodzin języków na całym świecie. Do rodziny języków indoeuropejskich należą głównie języki germańskie, romańskie i słowiańskie, a także albański, ormiański, celtycki, języki helleńskie oraz indoirańskie. Co ciekawe, na mapie Europy znajdują się dwa kraje: Finlandia i Węgry, w których mieszkańcy posłgują się językami nieindoeuropejskimi, a językami ugrofińskimi wywodzącymi się z języków uralskich. 

Skupimy się jednak na pierwszej, najważniejszej i najpopularniejszej trójce języków z rodziny indoeuropejskiej. Czy wiesz w których krajach używa się języków germańskich, w których romańskich, a w których słowiańskich? Otóż, języki angielski, niemiecki, norweski i szwedzki należą do grupy języków germańskich, stąd wiele słów w tych językach może być do siebie podobne. Języki rumuński, portugalski, hiszpański, włoski i francuski należą do grupy języków romańskich, natomiast języki polski, czeski, słowacki, ukraiński, białoruski, i rosyjski należą do grupy języków słowiańskich, w których wspólną cechą nierzadko jest wymowa. Ponadto mamy jeszcze rodzinę języków ugrofińskich, do których należą: fiński, węgierski, estoński. Litewski i łotewski to natomiast członkowie rodziny języków bałtyckich. Zauważ, że węgierski jako jedyny jest odseparowany od swoich „kuzynów”.

https://www.youtube.com/watch?v=bCXvolMAqzI

Co kupić na komunię – edukacyjny prezent dla każdego dziecka!

Ciekawym i niestandardowym pomysłem na prezent z okazji komunii dla dziecka może być specjalistyczny kurs dopasowany do zainteresowań i umiejętności dziecka. Wybierając prezent na komunię, wcale nie musimy ograniczać się do tego co materialne. Decydując się na wykupienie dziecku kursu na przykład fotografii, rysunku czy nauki języka angielskiego online możemy przyczynić się do rozwoju pociechy, który zaowocuje w przyszłości. Taki edukacyjny i niematerialny prezent będzie miał ogromną wartość dla obdarowanego dziecka. Dowiedz się jak łatwo jest zapisać na angielski online dla dzieci w Novakid. Poznaj wyjątkowy system nauki języka angielskiego online, w którym poprzez indywidualne lekcje z native speakerami z całego świata dziecko otrzymuje pełną uwagę swojego nauczyciela i osiąga niesamowite postępy w nauce bez wychodzenia z domu.

Lekcja próbna

Leave a Reply

%d bloggers like this: