Edukacja Kultura

Angielski dla dzieci w Europie – porównanie programów nauczania

Nauka języków - dzieci

Nauczanie języka angielskiego to dziś absolutna podstawa, którą uznaje w zasadzie każdy, kto rozumie znaczenie płynnej komunikacji w dobie globalizacji. Sprawne przekazywanie jasnych i klarownych informacji oraz ich rozumienie staje się dziś niezbędną umiejętnością. To dlatego właśnie tak ważne jest, by angielski dla dzieci był elementem obowiązkowym w podstawie programowej. Oczywiście różne kraje w odmienny sposób podchodzą do tego wymagania wprowadzając różne zasady nauczania języka w szkołach powszechnych.

Obowiązkowe nauczanie języka angielskiego – od kiedy?

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że każdy kraj należący do Unii Europejskiej w różnym momencie wprowadza do obowiązku szkolnego nauczanie języka angielskiego. Jak wiemy w Polsce dzieci zaczynają jego realizację już od 7 roku życia, czyli od pierwszej klasy. Jednak nie zawsze tak jest. Obowiązkowy angielski dla dzieci rozpoczyna się w 6 roku życia w takich krajach, jak Austria czy Norwegia. Później, bo w ósmym wprowadzają go na przykład Bułgarzy i Czesi.

Nauka języków w europie

Drugi język obcy

Szkoły powszechne wprowadzają również obowiązkowe nauczanie drugiego języka obcego. Tu także zaobserwować można spore rozbieżności. W Polsce drugi język wprowadzany jest od klasy VII, czyli od 13 roku życia. W Innych krajach europejskich często jednak obowiązek ten narzucany jest wcześniej, bo już w wieku dziesięciu lat. Dzieje się tak na przykład w Grecji czy Rumunii.

Nauczanie przedszkolne

Warto tu zaznaczyć, że choć w przedszkolach angielski dla dzieci nie jest obowiązkowy, niemniej jednak bardzo często dzieci europejskie już w tak wczesnym wieku rozpoczynają swoją przygodę z nauką tego języka. Nierzadko zajęcia prowadzone są w prywatnych przedszkolach, a jeśli nie, rodzice na tzw. “własną rękę” zapisują dzieci na lekcje angielskiego. Nowoczesne metody nauczania i wiedza pedagogiczna umożliwiają dziś bardzo efektywną nauką nawet tak młodych uczniów. Taką ofertę dla dzieci znaleźć można w naszej szkole angielskiego NovaKid, która dedykuje swoje usługi właśnie młodszym dzieciom między 4 a 12 rokiem życia. Dodatkowym atutem są tu zajęcia prowadzone online, dzięki temu nie trzeba wozić malucha za zajęcia, a lekcja odbywa się w znanym i przyjemnym – bo domowym otoczeniu.

Znajomość języków obcych

Nauczanie języka angielskiego jest dziś tak powszechne, że w Europie, według badań z 2016 roku, aż 80% Europejczyków z wyższym wykształceniem sprawnie posługuje się przynajmniej jednym językiem. Oczywiście najczęściej jest to język angielski. Poza Irlandią i Wielką Brytanią największy odsetek osób mówiących po angielsku jest na Malcie, w Szwecji i Danii. Natomiast znajomość trzech języków najczęściej deklarują mieszkańcy Luksemburga, Finlandii i Norwegii.
Jak widać z powyższych danych znajomość języków obcych stanowi raczej normę w Europie. Coraz częściej też spotkać tu można ludzi sprawnie posługującymi się co najmniej dwoma, jak nie trzema językami obcymi. Warto zatem nauczanie języka angielskiego rozpocząć jak najwcześniej, by ułatwić dziecku start i późniejszą naukę pamiętając, że nauka każdego kolejnego języka przychodzi łatwiej i szybciej. Chcesz aby Twoje dziecko mówiło dodatkowo w innym języku niż angielski? Tutaj> sprawdzisz jakie języki są najprostsze do nauki dla Polaków 🙂

Leave a Reply

%d bloggers like this: