Kultura

Jakich języków obcych uczą się europejskie dzieci ?

nauka języków ocbych - dzieci

Nauka języków obcych to dziś podstawa. Możliwość płynnej komunikacji z ludźmi różnych narodowości w naszym coraz mniejszym, globalnym świecie, oraz konieczność posługiwania się językiem obcym w przestrzeni zawodowej czynią umiejętność tą niemalże absolutnie konieczną.

Nauka języka wśród dzieci

Nie od dziś wiadomo, że naukę języka warto zacząć możliwie wcześnie. Przyswajanie materiału poprzez zabawę i osłuchanie językowe dadzą bowiem w przyszłości niesamowite efekty. Dziecko, które we wczesnym dzieciństwie posiądzie podstawy wiedzy z danego języka, szybciej i sprawniej będzie się go uczyć w późniejszych latach. Dodatkowo łatwiej będzie mu nauczyć się kolejnego. Nie bez powodu większość europejskich szkół wprowadza do podstawy programowej naukę języka obcego. W Polsce już w pierwszej klasie rozpoczyna się angielski dla dzieci, choć w Europie są oczywiście wyjątki, np. Irlandia. 

Najpopularniejsze języki

Zastanawiając się nad popularnością danego języka, jako obcego nietrudno się domyślić, że to właśnie angielski jest królem tej konkurencji. Zaraz za nim znajduje się francuski, a dalej niemiecki czy hiszpański

nauka jezykow obcych

Odrobinę inaczej wygląda ta lista, jeśli weźmie się pod uwagę najczęściej nauczane języki a nie samą popularność. Tu oczywiście pierwsze miejsce niezmiennie zajmie angielski, ale drugie należeć będzie do niemieckiego

Ile języków “na raz”

Różne jest jednak zainteresowanie nauką języka w różnych krajach. I tak na przykład zarówno angielski dla dzieci, jak i inne języki obce będą mało popularne w Portugalii czy Słowenii.

Z drugiej strony są kraje, które przykładają większą wagę do nauki języków obcych. Tu często na każdym kolejnym szczeblu edukacji dodawany jest kolejny obowiązkowy język. Tak się dzieje w Polsce, gdzie angielski dla dzieci obowiązkowy jest już od pierwszej klasy szkoły podstawowej, a od klasy VII dodawany jest kolejny. W Niemczech natomiast dzieci uczą się aż trzech języków obcych.

Języki obce, od kiedy warto?

Od kiedy zatem warto zacząć naukę języka obcego? To oczywiście zależy od indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Niemniej jednak warto rozpocząć ją możliwie wcześnie, by dać dziecku szansę na osłuchanie się z językiem i poznanie podstawowych struktur czy zwrotów, na których łatwo będzie bazować w późniejszych latach nauki. Świetną opcją jest propozycja szkoły angielskiego dla dzieci NovaKid. Tu angielski dla dzieci prowadzony jest online i został tak opracowany, by efektywnie mogły uczyć się nie tylko uczniowie szkół podstawowych ale i przedszkolaki już od czwartego roku życia. 

Programy nauczania tego typu są dla dzieci rewelacyjną propozycją, bo koncentrują się tylko na specyficznych potrzebach małego odbiorcy. Dzięki temu metody i techniki nauczania idealnie dopasowane są do wieku i umiejętności małego ucznia.

Leave a Reply

%d bloggers like this: