Edukacja Materiały do nauki

Jak wspomóc dziecko w nauce języka obcego? Czyli słów kilka o materiałach do pracy w domu.

jezyk angielski dla dzieci online

W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego to podstawa. Nie jest to tylko kwestia pracy, którą trudno znaleźć, jeśli nie zna się języka, ale też kontaktów z innymi ludźmi, podróży i funkcjonowania w naszym globalnym świecie.

Wydaje się też, że w przyszłości sprawne posługiwanie się co najmniej jednym językiem będzie tak samo istotne jak dziś, a może nawet bardziej. 

Jak zatem wesprzeć dziecko w tym trudnym i długim procesie nauki, by był on zarówno efektywny jak i przyjemny?

Oto kilka podpowiedzi, które pomogą nam uczyć się z dzieckiem w domu.

Lekcje a nauka

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dziś nauka języka obcego. Zajęcia w szkole, zwłaszcza tej państwowej niestety, często nie są wystarczające i szybko pojawia się potrzeba dodatkowych zajęć. 

Niezależnie jednak od tego, czy dziecko uczy się tylko w szkole lub przedszkolu, czy też ma dodatkowe zajęcia, praca własna to podstawa, bez której trudno mówić o szybkich i widocznych postępach.

Nauka w domu

Nauka w domu jest zawsze wyzwaniem – brak czasu, cierpliwości umiejętności pedagogicznych – to tylko kilka z trudności, jakie mogą się pojawić. Warto zatem pamiętać, że z pomocą przychodzą różnego typu materiały, które dostępne są w Sieci i które mogą zaciekawić dziecko oraz wspomóc proces przyswajania i zapamiętywania danego materiału.

Alfabet angielski dla dzieci do druku

Nauka języka często zaczyna się od alfabetu. Bardzo fajną pomocą mogą tu okazać się karty prezentujące alfabet angielski dla dzieci do druku. Kolorowe i ilustrowane arkusze z prezentacją litery i jej fonetycznego brzmienia świetnie sprawdzą się na przykład przy zabawach w memory (tu odsłaniając kartę dziecko wypowiada daną literę) lub w “czego brakuje” (tu rodzic wykłada najpierw 5 kart, chowa jedną i pyta, czego brakuje?).

Karty z alfabetem do druku można wykorzystać na wiele różnych sposobów, zatem zabawa z nimi nigdy nie będzie nudna. Takie karty może znaleźć każdy uczeń Novakid.

Piosenki i wierszyki angielskie

Bardzo fajną metodą pracy nad zapamiętaniem słownictwa jest słuchanie tematycznych piosenek. Warto tu zaznaczyć, że łatwo znaleźć ciekawe wykonania w Sieci. Dziecko słucha i wyłapuje słowa, które są trenowane – części ciała, zwierzęta na farmie, pogodę.

Analogiczne ćwiczenia można wykonać bawiąc się rymowankami. W Internecie z łatwo znaleźć jest nie jeden wierszyk angielski dla dzieci do druku. Można je czytać, powtarzać, a następnie pociąć i poprosić o ułożenie wersów czy zapamiętywanych słów.

Quizy, rebusy, krzyżówki

Gotowe zestawy materiałów z różnego typu grami do nauki angielskiego, które z łatwością można wydrukować i wykonać w domu to kolejna świetna propozycja. Taki quiz, czy rebus angielski dla dzieci do druku można wykorzystać nie tylko do pracy własnej dziecka czy sprawdzenia jego wiedzy, ale też jako zabawę w zawody typu, kto szybciej odpowie na pytanie.

Pomysłów na naukę języka obcego w domu jest wiele, wiele też znaleźć można gotowych rozwiązań w Internecie. Czy będą to materiały do druku, jak ćwiczenia, rebusy, teksty, czy też piosenki do słuchania i wspólnego śpiewania – efekt jest ten sam – poprzez zabawę, ruch i powtarzanie wspieramy proces nauki, który staje się bardzo przyjemny i efektywny. Wiele tych materiałów można znaleźć w bibliotece Novakid (dostępne po zalogowaniu).

Leave a Reply

%d bloggers like this: