Angielski poprzez zabawę Edukacja Rozwój

Angielski od podstaw – jak uczyć małe dzieci w domu

Wszyscy wiemy, że język angielski jest jednym z najpopularniejszym języków na świecie. Jego znajomość jest niezbędna, aby porozumieć się swobodnie z mieszkańcami reszty świata. Pewne obszary, takie jak chociażby branża IT nie są w stanie funkcjonować bez angielskiego. Jest to obecnie język międzynarodowej komunikacji i nic nie wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni.

Chcemy, aby Wasze dzieci były wykształcone i znalazły dobrze płatną pracę, dużo podróżowały, komunikowały się z osobami z innych krajów oraz poznały kultury i tradycje tam panujące. W tym celu niezbędne jest nauczenie się języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. A to wcale nie jest niemożliwe!

Jak można pomóc dzieciom w nauce angielskiego

Sposobów na to, by pomagać naszym dzieciom z angielskim na co dzień, jest naprawdę sporo! Poznaj niektóre z nich – gwarantujemy, że działają niezawodnie 🙂

Codzienność, a język angielski

Większość życia naszych dzieci kręci się wokół używania języka polskiego. Oczywiście jest to zupełnie normalne i nie ma się czemu dziwić. Jednak jest bardzo prosty sposób na to, by do codzienności dodać nieco magii! Wystarczy, że wprowadzisz, chociażby częściowo, język obcy do Waszego dnia. Zapytasz – ale jak to zrobisz? Mamy na to kilka sposobów!

Jeżeli Ty lub Twój partner mówicie płynnie po angielsku, możecie w tym języku rozmawiać z dzieckiem. Ustalcie, że raz w tygodniu postaracie się spędzić np. kolację, mówiąc jak najwięcej w tym języku. Nie muszą to być rozbudowane zdania i historie. Wystarczą pojedyncze słówka. Możecie wpleść do tego odrobinę rywalizacji, by dziecko chętniej się zaangażowało.

Nawet jeśli sami nie mówicie po angielsku, wciąż możecie wspierać swoje dzieci! Oglądajcie bajki w języku angielskim! Możecie też puścić im podcast czy audiobooka. Nawet jeśli dziecko nie zrozumie wszystkiego w 100%, w dużym stopniu wychwyci, o co chodzi w danej sytuacji. Humor sytuacyjny z pewnością do niego trafi. A osłuchanie się z językiem to już naprawdę sporo! Dodatkowo postaw na gry i zabawki, które nie będą przetłumaczone na polski. Kupcie Monopoly, Scrabble lub jakąkolwiek inną grę w języku angielskim, aby łączyć przyjemne z pożytecznym. Wprowadzając angielski do codziennych zajęć i zabaw sprawiasz, że angielski staje się czymś naturalnym dla dziecka, a jego słownictwo poszerza się w naturalny sposób.

Aktywność po angielsku

Rodzice są przykładem dla swoich dzieci i stanowią najlepsze wsparcie. Co możecie zrobić, aby Wasze dziecko lepiej poznało język obcy? Doskonałym sposobem będzie wspólna aktywność fizyczna! Piosenki, ćwiczenia, joga czy taniec – to wszystko pozwoli Wam na poznanie nowych zwrotów po angielsku. Gwarantujemy, że dzieci będą się świetnie bawić! A do tego uczyć pożytecznego!

Zajrzyjcie na YouTube. To kopalnia ciekawych filmików i nagrań, do których możecie tańczyć czy ćwiczyć!

Zumba to bardzo ciekawa aktywność, która pozwoli na spalenie mnóstwa energii!

Piosenki po angielsku

Z pewnością wiesz, że śpiew wprawia nas w dobry nastrój! Do tego stanowi świetne ćwiczenie angielskiego! Na YouTube znajdziecie sporo piosenek, które możecie zaśpiewać razem z dzieckiem. Wybierzcie takie, które mają napisy lub znajdźcie słowa w Internecie i wydrukujcie. Postarajcie się zaśpiewać płynnie i z dobrym akcentem. Następnie możecie postarać się o tłumaczenie tekstu!


Karteczki i słówko dnia

Karteczki, zwane też powszechnie fiszkami, to świetny pomysł na naukę angielskiego. Możecie wybierać słówko dnia i wymyślić wokół niego różne zabawy czy aktywności. Wspieraj dziecko w nauce, pokazując mu, że to nie przykry obowiązek, ale przede wszystkim świetna zabawa! Możesz urządzić konkurs, w którym dziecko, jeśli zapamięta określoną liczbę słówek, otrzyma drobną nagrodę.

A Ty jakie masz metody, żeby pomagać swojemu dziecku na co dzień z angielskim? Podziel się nimi w komentarzach!

Sprawdź też nasze pozostałe wpisy:
Angielski dla dzieci z dysleksją
Angielski w podróży – przydatne zwroty
Angielski online – jakie metody są skuteczne?
Angielski od podstaw dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły językowej

Leave a Reply

%d bloggers like this: