Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
15 Najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć w USA
Parenting
Star icon
13.05.2024
Time icon 11 min

15 Najciekawszych atrakcji, które warto zobaczyć w USA

Spis treści

Stany Zjednoczone to kraj pełen ikonicznych miejsc, które zyskały międzynarodową sławę nie tylko dzięki swojej historii i znaczeniu, ale również przez obecność w filmach i mediach. Od wschodnich brzegów z tętniącym życiem Nowym Jorkiem po zachodnie wybrzeża z malowniczym Los Angeles, USA oferuje nieskończoną listę miejsc, które przyciągają miliony turystów z całego świata. Te ikoniczne atrakcje są rozpoznawalne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, które mogą je kojarzyć z ulubionych filmów i programów telewizyjnych.

Odwiedzając takie miejsca jak Central Park, gdzie rozgrywały się sceny z wielu kultowych filmów, czy Disneyland, który każdego roku przyciąga rodziny chcące poczuć magię Disneya, podróżnicy z różnych stron świata mogą zobaczyć na własne oczy te wspaniałe miejsca, które do tej pory mogli oglądać tylko na ekranie. W Stanach Zjednoczonych czeka na Was wiele spektakularnych miejsc – od naturalnych cudów po majestatyczne budowle, co czyni je fascynującymi do odkrywania zarówno dla młodych, jak i starszych odkrywców.

Poniżej przedstawiamy TOP 15 najciekawszych miejsc oraz największych atrakcji znajdujących się w Ameryce Północnej, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania swojej podróży. Czas odkryć wspólne USA!

Central Park

Nazwa: Central Park
Lokalizacja: Nowy Jork, USA
Data powstania: Rozpoczęcie budowy w 1858 roku, otwarcie w 1876 roku
Central Park jest zielonym sercem Manhattanu i jednym z najbardziej znanych parków miejskich na świecie. Rozciąga się na ponad 3,4 km² powierzchni i oferuje różnorodność krajobrazów od bujnych łąk, przez spokojne stawy, po urokliwe alejki. Park jest nie tylko miejscem odpoczynku dla mieszkańców miasta, ale także tłem dla wielu filmów i seriali. Pojawia się między innymi w „Home Alone 2”, gdzie Kevin ucieka przed bandytami, czy w „Enchanted”, gdzie bajkowa księżniczka odkrywa realia współczesnego Nowego Jorku. Central Park to doskonałe miejsce na rodzinne pikniki, spacery oraz obserwację przyrody. Znajdują się tu liczne placówki, takie jak zoo, lodowiska, a także teatr Marionette, co sprawia, że park jest idealnym miejscem do odwiedzenia dla całej rodziny o każdej porze roku.

Disney World

Nazwa: Walt Disney World Resort
Lokalizacja: Orlando, Floryda, USA
Data powstania: Otwarcie w 1971 roku
Walt Disney World Resort to największy i najbardziej znany kompleks rozrywkowy na świecie. Składa się z czterech parków tematycznych: Magic Kingdom, Epcot, Disney’s Hollywood Studios i Disney’s Animal Kingdom, a każdy z nich oferuje unikalne atrakcje, które przenoszą gości w różne zakątki wyobraźni i bajek. Znajduje się tutaj Magic Kingdom, serce Walt Disney World, będący domem dla ikonicznego Zamku Kopciuszka, który stanowi symbol tego parku i jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie.

Disney World jest projektowany z myślą o rodzinach, oferując atrakcje dla gości w każdym wieku. Od magicznych parad i fajerwerków, przez spotkania z ulubionymi postaciami Disneya, po emocjonujące jazdy na rollercoasterach i edukacyjne doświadczenia w Epcot. Jest to miejsce, gdzie każda rodzina może znaleźć coś dla siebie, ciesząc się niezapomnianymi chwilami pełnymi magii.

Yellowstone National Park

Nazwa: Yellowstone National Park
Lokalizacja: Głównie w Wyoming, rozciąga się również na Montana i Idaho, USA
Data powstania: Ustanowiony w 1872 roku
Yellowstone National Park jest pierwszym i jednym z najsłynniejszych parków narodowych na świecie. Park jest domem dla słynnego gejzera Old Faithful, licznych gorących źródeł, wodospadów i ponad 500 gejzerów, co stanowi największe skupisko gejzerów na świecie.

Znajdziecie tu nie tylko spektakularne krajobrazy, ale i możliwość obserwacji takich zwierząt jak niedźwiedź grizzly, wilk czy bizon amerykański. Ponadto, w Visitor Centers dzieci mogą uczestniczyć w interaktywnych lekcjach przyrody, które uczą o ekosystemach parku, geologii i ochronie przyrody. Ścieżki dydaktyczne, programy dla młodych strażników parku (Junior Ranger Program) oraz liczne punkty widokowe i łatwo dostępne szlaki sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na rodzinne wyprawy w przyrodę.

San Francisco i Złota Brama

Nazwa: San Francisco i Golden Gate Bridge
Lokalizacja: San Francisco, Kalifornia, USA
Data powstania mostu: Zakończenie budowy w 1937 roku
San Francisco jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i kulturowo różnorodnych miast w Stanach Zjednoczonych. Znane z malowniczych ulic, zabytkowych tramwajów i dynamicznych dzielnic, takich jak Chinatown, miasto oferuje bogatą paletę doświadczeń. Golden Gate Bridge, ikoniczny czerwony most wiszący, jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie i symbolem miasta. Planując podróż do USA, warto wziąć pod uwagę wycieczkę do Alcatraz. To niewielka wyspa położona w Zatoce San Francisco, znana głównie z historycznego więzienia federalnego, w którym przetrzymywani byli najniebezpieczniejsi przestępcy, jak Al Capone czy Robert Stroud, „Ptasznik z Alcatraz”, dzisiaj Alcatraz służy jako muzeum z audioprzewodnikami opowiadającymi o jej fascynującej historii.

Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Nazwa: Metropolitan Museum of Art (The Met)
Lokalizacja: Nowy Jork, Nowy Jork, USA
Data powstania: Założone w 1870 roku
The Met jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych muzeów sztuki na świecie. Znajduje się na wschodnim brzegu Central Parku wzdłuż Museum Mile na Piątej Alei. Muzeum gromadzi ponad dwa miliony dzieł sztuki, które obejmują ponad 5,000 lat historii, od starożytności po współczesność, prezentujące sztukę z całego świata.

Grand Canyon

Nazwa: Grand Canyon National Park
Lokalizacja: Arizona, USA
Data powstania: Ustanowiony jako park narodowy w 1919 roku
Grand Canyon, jeden z najbardziej imponujących kanionów na świecie, rozciąga się na długość 446 km, głębokość ponad 1,6 km, i szerokość do 29 km. Jest to jeden z najbardziej znanych symboli naturalnej piękności Ameryki, oferujący zapierające dech w piersiach widoki na warstwy geologiczne, które odkrywają miliardy lat historii Ziemi. Grand Canyon oferuje szeroki wachlarz aktywności, w tym wycieczki piesze, rafting na rzece Kolorado oraz edukacyjne programy prowadzone przez parkowych strażników, które uczą o geologii, ekologii i historii tego obszaru.

Hollywood Sign

Nazwa: Hollywood Sign
Lokalizacja: Los Angeles, Kalifornia, USA
Data powstania: Pierwotnie wybudowany w 1923 roku
Hollywood Sign to jeden z najbardziej ikonicznych symboli amerykańskiego przemysłu filmowego, widoczny na zboczach wzgórz w Los Angeles. Początkowo stanowiący reklamę dla lokalnego osiedla mieszkaniowego „Hollywoodland”, znak z czasem stał się kultowym symbolem Los Angeles. Choć bezpośrednie zbliżenie się do liter jest ograniczone ze względów bezpieczeństwa i ochrony, liczne szlaki piesze w okolicy oferują świetne widoki na znak. Szlak do Griffith Observatory pozwala na szczególnie dobre ujęcia znaku, a sama wycieczka jest przyjemna.  Dodatkowo, z obserwatorium rozciąga się piękna panorama na Los Angeles. To miejsce, które z pewnością warto zobaczyć, będąc w Kalifornii, ponieważ jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w całych Stanach Zjednoczonych!

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Statua Wolności

Nazwa: Statue of Liberty
Lokalizacja:
Liberty Island, Nowy Jork, USA
Data powstania: Uroczyste odsłonięcie miało miejsce w 1886 roku
Statua Wolności to jedna z najważniejszych atrakcji USA i najbardziej popularnych symboli wolności i demokracji na świecie. Stanowiła dar Francji dla Stanów Zjednoczonych, aby uczcić stulecie niepodległości USA. Statua przedstawia kobietę trzymającą pochodnię i tablicę z datą Deklaracji Niepodległości. Pojawiła się w wielu znanych filmach, stając się ikoną nie tylko Nowego Jorku, ale i całej Ameryki. Filmy takie jak „X-Men”, gdzie stanowiła punkt kluczowej sceny, „Planeta Małp”, gdzie zburzona statua stanowi kulminacyjny obraz, czy „Dzień Niepodległości„, w którym jest pokazywana jako symbol narodowy, podkreślają jej znaczenie w kulturze popularnej.

Wodospad Niagara

Nazwa: Niagara Falls 
Lokalizacja:
Granica pomiędzy stanem Nowy Jork, USA, a prowincją Ontario, Kanada
Wodospad Niagara to jeden z najpopularniejszych wodospadów na świecie, składający się z trzech części: Wodospadu Podkowy, Wodospadu Amerykańskiego i Wodospadu Welonowej Panny. To spektakularne zjawisko naturalne przyciąga miliony turystów każdego roku, oferując im możliwość zobaczenia ogromnych mas wody spadających z wysokości. Wodospad Niagara to jedno z najpiękniejszych miejsc w Stanach Zjednoczonych, co sprawia, że  często pojawia się w filmach i produkcjach telewizyjnych. Sceny z takich filmów jak „Niagara” z Marilyn Monroe czy „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” zostały nakręcone z wykorzystaniem właśnie tych imponujących wodospadów.

Biały Dom w Waszyngtonie

Nazwa: Biały Dom (The White House)
Lokalizacja:
Waszyngton, D.C., USA
Data powstania: Budowa zakończona w 1800 roku
Biały Dom znajduje się w stolicy Stanów Zjednoczonych i jest oficjalną rezydencją oraz głównym miejscem pracy prezydentów USA od czasu Johna Adamsa, drugiego prezydenta kraju. Biały Dom nie tylko pełni funkcję administracyjną, ale również jest otwarty dla zwiedzających, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda życie i praca amerykańskiego prezydenta. Planując podróż po Stanach Zjednoczonych, z pewnością warto zwiedzić ten budynek. Oprowadzanie obejmuje główne sale recepcyjne, słynne Gabinet Owalny oraz różne historyczne pokoje. Biały Dom również pojawia się w wielu filmach i serialach, często jako sceneria amerykańskiej polityki, w takich produkcjach jak „House of Cards” czy „The West Wing”.

Empire State Building

Nazwa: Empire State Building 
Lokalizacja:
Nowy Jork, Nowy Jork, USA
Data powstania: Otwarcie w 1931 roku
Planując podróż po USA, na Waszej liście nie może zabraknąć Empire State Building. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych wieżowców na świecie, osiągający wysokość 381 metrów. To historyczny symbol Nowego Jorku, znany ze swojego charakterystycznego art deco stylu i panoramicznych widoków na miasto, które oferuje z obserwatorium na 86. piętrze.
Empire State Building jest częstym gościem w amerykańskiej kinematografii; najbardziej pamiętną sceną jest ta z filmu „King Kong” z 1933 roku, gdzie gigantyczna małpa wspina się na budynek. Budynek oferuje także specjalne wystawy multimedialne, które przybliżają jego historię i znaczenie w kulturze. Odwiedziny w tym miejscu to doskonała okazja, aby poczuć puls tego wielkiego miasta z jednego z najwyższych punktów, co jest atrakcją nie tylko dla miłośników architektury, ale każdego, kto chce doświadczyć niezapomnianych widoków.

Góra Rushmore

Nazwa: Góra Rushmore (Mount Rushmore National Memorial)
Lokalizacja:
Południowa Dakota, USA
Data powstania: Rozpoczęcie budowy w 1927 roku, zakończenie w 1941 roku
Góra Rushmore to znany na całym świecie narodowy pomnik, na którym wykute są w skale portrety czterech prezydentów USA: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodore’a Roosevelta i Abrahama Lincolna. To monumentalne dzieło ma na celu uczczenie narodzin, wzrostu, zachowania i rozwoju Stanów Zjednoczonych. Wizyta w tym miejscu to szansa, by dowiedzieć się więcej o skomplikowanej historii tworzenia monumentu oraz o kulturze rdzennych Amerykanów w regionie.

Times Square

Nazwa: Times Square
Lokalizacja:
Nowy Jork, Nowy Jork, USA
Coś, co na pewno warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych, to Time Square, nazywany również „Krzyżówką Świata”. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych i uczęszczanych miejsc na świecie, słynące z ogromnych reklamowych billboardów i elektronicznych wyświetlaczy. Jest to pulsujące serce teatralnej dzielnicy Nowego Jorku, Broadwayu, i gospodarz jednego z największych na świecie sylwestrowych obchodów z opuszczaniem kryształowej kuli. Times Square zyskał swoją nazwę od siedziby gazety „The New York Times”, która przeniosła swoje biura na ten plac na początku XX wieku. To doskonałe miejsce dla osób, które chcą poczuć energię jednego z najbardziej dynamicznych miast na świecie.

Miami Beach

Nazwa: Miami Beach
Lokalizacja: Miami, Floryda, USA
Plaża w Miami jest jednym z najpopularniejszych miejsc wśród nadmorskich kurortów w Stanach Zjednoczonych. Jest znana ze swoich turkusowych wód i tętniącego życiem nocnego życia, ale również słynne z Art Deco Historic District, gdzie znajduje się największe na świecie skupisko architektury art déco. Miami Beach to także centrum kultury i sztuki, gospodarz międzynarodowych wydarzeń takich jak Art Basel, jedno z najważniejszych targów sztuki na świecie. Miasto często pojawia się w filmach i serialach, zwłaszcza jako tło dla opowieści o luksusie i rozrywce, na przykład w „Scarface” i „Miami Vice”.

Alaska

Alaska, największy stan USA pod względem powierzchni, jest znana ze swojej dzikiej natury, niezrównanych krajobrazów i obfitości dzikiej przyrody. Od majestatycznych gór, przez zamarznięte tundry, po bogate wody, Alaska oferuje niezliczone przygody na świeżym powietrzu, w tym piesze wędrówki, wędkowanie, kajakarstwo, i obserwacje zwierząt takich jak niedźwiedzie, orły, i wieloryby. Alaska jest również miejscem, gdzie można zobaczyć jedne z najbardziej spektakularnych zjawisk przyrodniczych na świecie – Zorzę Polarną. Najlepszy czas na jej obserwację to zimowe miesiące, kiedy długie, ciemne noce stwarzają idealne warunki do podziwiania tanecznych świateł na niebie. Ponadto, stan ten jest popularny dzięki Iditarod Trail Sled Dog Race, najtrudniejszemu wyścigowi psich zaprzęgów, który przyciąga uczestników i widzów z całego świata.

 

Stany Zjednoczone składają się z 50 różnorodnych stanów, co czyni ten kraj niezwykle różnorodnym pod względem geograficznym, kulturowym i turystycznym.  Jak widzisz, USA to nie tylko drapacze chmur i pulsujące metropolie, ale również niesamowite krajobrazy natury, które oferują oddech od miejskiego zgiełku.

To olbrzymi, fascynujący obszar, w którym każdy znajdzie atrakcje turystyczne dopasowane do swoich preferencji oraz zainteresowań.  Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po USA pomógł Ci w planowaniu wycieczki i wyborze najważniejszych miejsc, które warto odwiedzić!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.