Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
muzyczne aktywności dla dzieci
Nauka przez słuchanie
Star icon
20.10.2023
Time icon 10 min
Comment icon 0 komentarze

24 zabawy muzyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym 

Spis treści

Szukasz sposobu na zwiększenie umiejętności Twojego malucha? Wykorzystaj muzykę – to naprawdę proste! Do najprostszych zabaw muzycznych w domu wystarczy włączyć radio i zachęcić pociechę do wspólnych tańców. Dlaczego to takie ważne? Kiedy małe dziecko słucha muzyki, gra na instrumencie muzycznym lub tańczy, mózg zaczyna tworzyć połączenia, które otwierają drogę do dalszej efektywnej nauki.

Muzyka ma wiele korzyści rozwojowych dla dzieci, a także stanowi zabawny sposób na interakcję i spędzenie czasu z dzieckiem. Wypróbuj poniższą listę 24 zabaw muzycznych, które pomogą Twojemu dziecku bawić się i uczyć przy akompaniamencie muzyki. 

Zabawy z muzyką – 24 najlepsze muzyczne zabawy dla przedszkolaków

1. Stary niedźwiedź mocno śpi

Zabawa polega na udawaniu, że jesteśmy starym niedźwiedziem, który śpi mocno. Dziecko lub dorosły kładzie się na ziemi i udaje, że śpi. Muzyka gra w tle. Kiedy muzyka jest spokojna, osoba śpi spokojnie. Kiedy muzyka przyspiesza lub staje się głośniejsza, osoba zaczyna się budzić i poruszać i łapać innych uczestników zabawy. Zabawa pomaga dzieciom rozwijać świadomość dźwięków i ruchu. Uczy ich reagowania na zmiany w muzyce i rozwija wyobraźnię.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

2. Tańcz i czekaj

W tej zabawie dziecko tańczy do muzyki, ale co jakiś czas musi nagle zatrzymać się na komendę „czekaj”. Podczas „czekaj” dziecko musi pozostać nieruchome, aż muzyka znowu się rozpocznie. Zabawa pomaga dzieciom rozwijać umiejętność słuchania i reagowania na dźwięki. Uczy cierpliwości i koncentracji, a także pomaga w kontroli ciała i ruchu.

3. Kółko graniaste

Dziecko i rodzic tworzą okrąg, trzymając się za ręce. Razem tańczą wokół kręgu, śpiewając charakterystyczną piosenkę w rytm muzyki. Gdy muzyka nagle się zatrzymuje, wszyscy się zatrzymują i padają na ziemię.
Zabawa rozwija koordynację ruchową i pomaga w rozwijaniu umiejętności słuchania oraz komunikacji społecznej.

4. Koniki

Zabawa do charakterystycznej rymowanki, podczas której dzieci naśladują ruchem słowa tej zabawy ruchowo-muzycznej. Wierszyk do zabawy w Koniki może brzmieć: „Noga goni nogę, biegają koniki, stukają kopytka w rytm muzyki. Jedna noga tupie: tup, tup, tup. Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk. Konik skacze sobie: hop, hop, hop. Koniku w drogę! Wioooooooooooo!” 

5. Ryby i raki

Dzieci tańczą swobodnie do muzyki, udając ryby i raki. Kiedy muzyka staje się szybsza, dzieci udają, że są rybami i poruszają się płynnie. Gdy muzyka zwalnia, udają, że są rakami i poruszają się powoli i niezdarnie.
Zabawa pomaga w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności, a także uczy dzieci różnicy między szybkim a wolnym ruchem.

6. Zatańcz ze mną

Przygotuj sporą przestrzeń i podkręć muzykę. Przynieś różne zabawki: hula-hop, worki z fasolą, piłki, szaliki i wstążki i zacznijcie tańczyć w rytm muzyki. Wypróbujcie różne utwory, aby odkryć, który gatunek najbardziej lubi Twoje dziecko: pop, rock, country, folk, jazz, a może muzyka klasyczna? Przy okazji utwórz playlistę z ulubionymi piosenkami całej rodziny, gdzie będzie mógł dodać coś od siebie

7. Załóż zespół muzyczny

Poszukaj w domu instrumentów muzycznych. Nie masz pod ręką pianina lub perkusji? Nie martw się, domowe instrumenty mogą być równie fajne! Wyciągnij garnki, patelnie, miski, puste kartony po mleku – cokolwiek masz pod ręką – i pozwól dziecku grać na nich drewnianą lub plastikową łyżką. Napełnij zamknięte pojemniki kamyczkami lub wodą i potrząsaj nimi do rytmu.

8. Narysuj to, co słyszysz

Włączaj dziecku różne rodzaje muzyki i poproś, aby narysowało to, co słyszy. W przypadku wolniejszej muzyki możecie narysować długie, ukośne linie w ciemnym kolorze. Szybsza melodia, to mogą być krótsze i ostrzejsze kąty przy użyciu jaśniejszego odcienia. W tej zabawie nie ma złych odpowiedzi, po prostu stwórzcie to, co czujecie. Zabawę można także przeprowadzić na zewnątrz i rysować na chodniku za pomocą kredy. 

9. Nazwij tę melodię

Klaszcz lub wystukuj ulubioną rymowankę lub piosenkę swojego dziecka. Zobacz, czy uda się Wam dojść do tego, co to za melodia. Kiedy już opanujecie podstawy, możecie uczynić zabawę bardziej wymagającą i możecie zgadywać „po jednej nutce”, czyli w krótszym czasie lub przy mniejszej liczbie uderzeń.

10. Muzyka szybka i wolna

Wytwarzaj różnorodne odgłosy w różnym tempie. Poproś dziecko, aby odpowiednio tańczyło do rytmu, zachęcając je do przyspieszenia, jeśli muzyka jest szybka i uspokojenia się, gdy rytm zwalnia. Dołącz do zabawy i daj przykład dziecku, jak najlepiej ruszać się w rytm muzyki. Na przykład powoli ślizgaj się na brzuchu podczas ballady lub skacz, gdy gra taneczna piosenka. Zobacz, kto wymyśli najciekawszy ruch.

11. Zrób swoje własne dzwonki (cymbałki)

Napełnij szklanki wodą o różnym na różnym poziomie. Ułóż je w kolejności od najmniejszej do najbardziej pełnej. Daj dziecku drewnianą łyżkę i pozwól mu poeksperymentować z różnymi dźwiękami, delikatnie pukając w brzegi szklanek. Aby uzyskać ładniejszy instrument muzyczny, dodaj do wody barwnik spożywczy i uformuj tęczę.

12. Rodzinne karaoke

Śpiewajcie razem swoje ulubione utwory do wyświetlonego na ekranie tekstu. Nie masz w domu mikrofonu? Szczotka do włosów będzie w sam raz.

13. Śpiewanie pod prysznicem

Podczas kąpieli zachęcaj malucha do eksperymentowania z akustyką w łazience. Co się stanie, gdy otworzysz lub zamkniesz zasłonę lub drzwi prysznicowe? Czy dzieci potrafią śpiewać głośniej niż bieżąca woda?

14. Taniec zwierząt

Czy wiesz, że królestwo zwierząt jest pełne niesamowitych tancerzy? Rzuć swojemu dziecku wyzwanie, by tańczyło jak zwierzę. Poproś, aby pociecha wykazała się kreatywnością i zademonstrowała, jak tańczy kot. A co ze słoniem? A Kangur?

15. Muzyczne krzesła

Weź kilka krzeseł i ustaw je tyłem do siebie, aby wziąć udział w tej zabawnej grze ruchowej. Potrzebujesz o jedno krzesło mniej niż liczba osób grających. Włącz muzykę, do której wszyscy poruszają się w kręgu wokół krzeseł. Kiedy muzyka się skończy, wszyscy muszą znaleźć krzesło. Ktokolwiek nie znajdzie miejsca, odpada, a do następnej rundy usuwane jest kolejne krzesło.

16. Zajęcia z komponowania muzyki dla przedszkolaków

Pokaż dziecku symbole przedstawiające różne sposoby tworzenia rytmu. Na przykład X może oznaczać klaśnięcie w dłoń, a okrąg może oznaczać tupanie. Możesz także użyć instrumentów takich jak trójkąt lub bęben.
Dzieci mogą wymyślić własną sekwencję dźwięków i zapisać je, korzystając z symboli, a następnie odegrać.

17. Przechodzenie pod liną 

Wszystko, czego potrzebujesz do tej zabawy, to lina, która musi pozostać zawieszona nieruchomo, podczas gdy wszyscy próbują zejść jak najniżej, aby móc pod nią przejść. Każdy rodzaj zabawnej muzyki działa doskonale z tą zabawą.

18. Gorący ziemniak

Wszyscy siadają w kręgu i przekazują od osoby do osoby przedmiot przypominający worek fasoli. W miarę jak gra muzyka, podawajcie go szybko, jak gorący ziemniak. Kiedy muzyka ucichnie, osoba trzymająca przedmiot przesuwa się na zewnątrz kręgu. Ostatnia osoba z ziemniakiem w ręku wygrywa. 

19. Jaki instrument słyszysz?

Puść dziecku muzykę klasyczną i ćwicz słuchanie różnych instrumentów, takich jak fortepian, trąbki i skrzypce. Aby nauczyć dziecko różnych dźwięków wydawanych przez każdy instrument, możecie później spróbować zagrać na nim w prawdziwym życiu lub obejrzeć dodatkowe wideo w Internecie.

20. Przekazywanie paczki

Wybierz mały smakołyk – cukierek albo owoc i zawiń go w kilka kolorowych custeczek lub torebek. Podawaj paczkę po okręgu, słuchając muzyki. Kiedy muzyka ucichnie, osoba, która ją trzyma, może rozwinąć warstwę. Kontynuuj, aż smakołyk zostanie ujawniony i trafi do zwycięzcy rundy.

21. Itsy Bitsy Spider

„Itsy Bitsy Spider” to popularna i urocza zabawa muzyczna dla dzieci, która często jest połączona z piosenką o tej samej nazwie. Zabawa ta jest idealna dla małych dzieci i może być wykonywana zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Podczas wykonywania zabawy, dzieci mogą wykonywać odpowiednie ruchy do słów piosenki: „Itsy bitsy spider climbed up the water spout. Down came the rain and washed the spider out. Out came the sun and dried up all the rain. And the itsy bitsy spider climbed up the spout again”.

22. Rodzinne śpiewanie

Jeśli Twój przedszkolak ma ulubiony film, który uwielbia oglądać w kółko, bawcie się doskonale, śpiewając piosenki tak głośno, jak tylko potraficie. Tańczenie i wystukiwanie do rytmu też jest na miejscu!

23. Taniec z rekwizytami

Daj swojemu przedszkolakowi proste rekwizyty, takie jak kolorowe szaliki, kwiaty lub wstążki do tańca. Przedmioty te pozwolą maluchowi uruchomić wyobraźnię i kierować się przede wszystkim dobrą zabawą podczas tańca.

24. Pałeczki rytmiczne

Daj dziecku pałeczki rytmiczne i naucz je stukać w rytm muzyki. Mogą to być pałeczki perkusyjne lub zrobione z drewnianych łyżek kuchennych. Budowanie u dziecka poczucia rytmu od najmłodszych lat sprzyja rozwojowi kognitywistycznemu. 

Czego dzieci mogą się nauczyć dzięki zabawom muzycznym?

Czy wiesz, że korzyści płynące z zabaw muzycznych mogą obejmować zwiększenie umiejętności językowych i zrozumienia matematyki? A to nie wszystko! Podskakiwanie do rytmu, śpiewanie, wydawanie odgłosów i wykonywanie układów tanecznych przekłada się na szeroki rozwój intelektualny dziecka. 

Badanie z 2011* roku wykazało istotny związek między uczestnictwem dziecka w zabawach muzycznych a gotowością do nauki czytania i pisania. Zauważono, że świadomość fonologiczna, czyli świadomość dźwięków mowy (ważna dla języka), może być wzmocniona poprzez interakcje muzyczne. Stwierdzono nawet, że wydaje się bardzo prawdopodobne, że język i muzyka odpowiadają za mechanizmy przetwarzania.

Okazuje się także, że muzyka i matematyka są bardzo ze sobą związane. Muzyka rozwija u dzieci poczucie rytmu, co wiąże się z matematycznym pojęciem wzorców. Nauka słów piosenki to nic innego jak praktykowanie powtarzalnej rymowanki, w której refren to powtarzający się wzorzec.

Czy ten artykuł był pomocny? 

Koniecznie daj nam znać w komentarzu, która zabawa muzyczna jest Waszą ulubioną oraz czy muzyka często towarzyszy Wam podczas codziennych aktywności w domu i poza nim. na 

*https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2011.00124/full

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Nauka przez słuchanie
Nauka przez słuchanie
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.