Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
Najlepsze anime i manga dla dzieci
Kreskówki i filmy
Star icon
22.05.2024
Time icon 7 min

Najlepsze anime i manga dla dzieci

Spis treści

Anime to japońska forma animacji, która charakteryzuje się bogatą fabułą, unikalnym stylem graficznym oraz różnorodnością tematów. Manga natomiast to japońskie komiksy, które często stają się podstawą do tworzenia anime. Obydwie formy sztuki oferują nie tylko rozrywkę, ale również wartości edukacyjne, rozwijają wyobraźnię i uczą ważnych życiowych lekcji.

W dzisiejszych czasach, kiedy telewizja i internet oferują niezliczoną ilość treści dla najmłodszych, wybór odpowiednich i faktycznie wartościowych programów staje się coraz większym wyzwaniem. Dlatego nową odpowiedzią jest jeden z fascynujących światów, który zdobył serca dzieci na całym globie. Mowa oczywiście o świecie anime i mangi. Ale czym tak naprawdę jest anime? Jakie anime są odpowiednie dla dzieci i dlaczego warto je oglądać?

W tym artykule przedstawimy najlepsze anime i mangi, które są idealne dla dzieci. Opowiemy o ich fabułach, bohaterach i wartościach, jakie niosą. Dowiesz się, dlaczego te tytuły zdobyły taką popularność i co sprawia, że są wyjątkowe. Przygotuj się na wciągającą podróż do świata japońskiej animacji, który z pewnością zachwyci każdego małego widza!

Czym jest anime? 

Anime, czyli japońskie filmy animowane, mają swoje korzenie w tradycji japońskiej sztuki i literatury. Ich historia sięga początków XX wieku, kiedy to w Japonii zaczęły powstawać pierwsze krótkometrażowe animacje. Pierwszym uznanym twórcą anime był Osamu Tezuka, który często nazywany jest „Bogiem mangi”. Jego prace, takie jak „Astro Boy” (Tetsuwan Atomu), zrewolucjonizowały sposób tworzenia animacji i zapoczątkowały erę nowoczesnego anime.

Anime to szczególna forma sztuki, która wyróżnia się unikalnym stylem graficznym, bogatą fabułą i głębokim przedstawieniem postaci. Charakterystyczne dla anime są duże, ekspresywne oczy bohaterów, które mają na celu oddanie emocji i wewnętrznych przeżyć postaci. Tematyka anime jest niezwykle różnorodna – od przygód, przez fantastykę, po dramaty i komedie.

Popularność anime na całym świecie wzrosła dzięki twórcom takim jak Hayao Miyazaki, którego filmy, takie jak „Mój sąsiad Totoro” (Tonari no Totoro) czy „Spirited Away: W krainie bogów” (Sen to Chihiro no Kamikakushi), zdobyły liczne nagrody i uznanie zarówno w Japonii, jak i poza jej granicami. Studio Ghibli, założone przez Miyazakiego, stało się synonimem jakości i magii w świecie anime.

Anime jest popularne na całym świecie z wielu powodów. Po pierwsze, pokrywa szeroki wachlarz tematów i gatunków, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Po drugie, anime często porusza głębokie i uniwersalne tematy, które przemawiają do ludzi niezależnie od wieku i kultury. Wreszcie, dzięki swojej unikalnej estetyce i wysokiej jakości animacji, anime przyciąga wzrok i wyobraźnię widzów, pozostawiając na długo magiczne wrażenie.

Anime to fascynujący świat, który daje nie tylko rozrywkę, ale też wywołuje głębokie przeżycia i daje wartościowe lekcje życiowe. To forma sztuki, która zyskała uznanie na całym świecie i nadal zdobywa serca kolejnych pokoleń. Wśród polskich dzieci i nastolatków, od kilku lat anime zyskuje dużą popularność, podobnie jak inne aspekty kultury wschodnio-azjatyckiej.

Co to jest manga?

Manga to z kolei japońskie komiksy, które stanowią integralną część kultury Japonii i mają ogromny wpływ na światowy rynek komiksów. Słowo „manga” dosłownie oznacza „komiczne obrazy” i odnosi się do szerokiej gamy ilustrowanych historii, które są publikowane w różnych formatach, od magazynów po książki. Manga, podobnie jak anime, ma swoje korzenie w tradycji japońskiej sztuki, a jej początki sięgają okresu Edo (1603-1868), kiedy to popularne były ilustrowane opowieści zwane „ukiyo-e”.

Nowoczesna forma mangi zaczęła się kształtować na początku XX wieku, a prawdziwy rozkwit przeżyła po II wojnie światowej. Osamu Tezuka, znany jako „Bóg mangi”, odegrał kluczową rolę w ukształtowaniu współczesnego stylu mangi. Jego innowacyjne podejście do narracji i stylu graficznego w takich dziełach jak „Astro Boy” (Tetsuwan Atomu) czy „Kimba the White Lion” (Janguru Taitei) wyznaczyło nowe standardy i otworzyło drogę dla kolejnych pokoleń twórców.

Manga wyróżnia się swoim specyficznym stylem artystycznym (zbliżonym do stylu anime), który często obejmuje duże, wyraziste oczy postaci, dynamiczne linie i szczegółowe tła. Różnorodność tematyczna mangi jest ogromna – od przygodowych i fantastycznych historii, przez dramaty i romanse, po horrory i science fiction. Manga jest podzielona na różne kategorie wiekowe i gatunki, takie jak shōnen (dla chłopców), shōjo (dla dziewcząt), seinen (dla dorosłych mężczyzn) i josei (dla dorosłych kobiet).

Popularność mangi wynika z jej zdolności do opowiadania wciągających historii, które potrafią wzbudzić wiele emocji i poruszyć wiele różnych tematów. Manga często skupia się na kwestiach społecznych, psychologicznych i filozoficznych, co sprawia, że jest atrakcyjna nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Wielu czytelników docenia również artystyczną wartość mangi oraz jej zdolność do budowania złożonych światów i postaci.

Manga nie tylko stała się ważnym elementem kultury japońskiej, ale również zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Wiele tytułów mangi zostało przetłumaczonych na różne języki i zdobyło wiernych fanów na każdym kontynencie. Dzięki swojemu unikalnemu stylowi i bogactwu treści, manga zyskuje coraz większe uznanie jako forma sztuki i medium opowiadania historii.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Top 10 anime dla dzieci 

Sprawdź w poniższym rankingu, które z popularnych anime są najlepsze dla dzieci. Anime to wszechstronne medium, które zyskało reputację jako często dojrzałe i przeznaczone dla starszych widzów. Jednak istnieje wiele wspaniałych, przyjaznych dzieciom anime, które są równie ekscytujące i magiczne, jak te dla dorosłych. Wybraliśmy 10 najlepszychn.

1. Pokémon (1997-obecnie)

Ash Ketchum wyrusza w podróż po regionie Kanto, by stać się największym trenerem Pokémon na świecie. To anime to fascynujące przygody, różnorodne Pokémony i przesłanie o przyjaźni i wytrwałości. Twórcy: Satoshi Tajiri, Ken Sugimori.

2. Spirited Away: W krainie bogów (2001)

Młoda Chihiro trafia do magicznego świata duchów i musi znaleźć sposób, aby uratować swoich rodziców. Magiczny świat, niezwykłe postaci i piękna animacja. Twórcy: Hayao Miyazaki, Studio Ghibli.

3. My Neighbor Totoro (1988)

Dwie siostry odkrywają magiczne stworzenia zamieszkujące las w pobliżu ich nowego domu. Urocze postacie, ciepła opowieść i wspaniałe przesłanie o przyrodzie i rodzinie. Twórcy: Hayao Miyazaki, Studio Ghibli.

4. Doraemon (1979-obecnie)

Nobita, często wpadający w tarapaty, jest ratowany przez futurystycznego kota Doraemona.  Humor, przygody i nauka odpowiedzialności oraz wartości moralnych. Twórcy: Fujiko F. Fujio.

5. Chi’s Sweet Home (2008-2009)

Mały kotek Chi zostaje adoptowany przez chłopca i jego rodzinę, ucząc się życia w nowym domu. Urocze postacie, proste i ciepłe historie, idealne dla najmłodszych. Twórcy: Konami Kanata.

6. Hikaru No Go (2001-2003)

Młody Hikaru odkrywa ducha dawnego mistrza gry Go i zaczyna swoją przygodę z tą starożytną grą. Niezwykła historia, nauka strategii i rozwijanie zainteresowań. Twórcy: Yumi Hotta, Takeshi Obata.

7. Glitter Force (2012-2013)

Anime opowiada o losach pięciu dziewczyn, które zyskują magiczne moce, aby uratować królestwo baśni przed złymi siłami. Magiczne moce, przygody i nauka pracy zespołowej – to jest to, co dziewczynki pokochają w tym anime. Twórcy: Toei Animation.

8. Flying Witch (2016)

Młoda czarownica Makoto przeprowadza się na wieś i odkrywa uroki codziennego życia. Spokojna atmosfera, piękne krajobrazy i sympatyczne postacie. Twórcy: Chihiro Ishizuka.

9. K-On! (2009-2010)

Grupa uczennic zakłada szkolny zespół muzyczny, aby uratować klub przed rozwiązaniem. Muzyka, humor i ciepłe relacje między postaciami. Twórcy: Kakifly, Kyoto Animation.

10. Little Witch Academia (2017)

Akko Kagari, młoda czarownica, uczęszcza do szkoły magii, marząc o zostaniu wielką czarodziejką. To anime to przede wszystkim magiczne przygody, inspirujące postacie i pozytywne przesłanie. Twórcy: Yoh Yoshinari, Trigger.

Wybrane w tym rankingu najlepsze anime dla dzieci gwarantują zarówno doskonałą rozrywkę, jak i wartościowe lekcje życiowe. To bezpieczny i ekscytujący sean, który zachwyci nie tylko najmłodszych, ale i całą rodzinę.

Najlepsza manga dla dzieci

Manga to wspaniałe medium, które potrafi zainteresować dzieci i młodzież, rozwijając ich wyobraźnię oraz ucząc ważnych wartości. W naszym rankingu najlepszych mang dla dzieci szczególnie wyróżniają się tytuły, które oferują fascynujące historie i sympatyczne postacie.

Na pierwszym miejscu znajduje się „Doraemon” autorstwa Fujiko F. Fujio, opowiadający o przygodach Nobity i jego futurystycznego kota Doraemona, który pomaga mu rozwiązywać codzienne problemy. Jest to klasyczna manga, która bawi i uczy jednocześnie. Kolejnym tytułem jest „Pokémon Adventures” stworzone przez Hidenori Kusakę i Mato, śledzące przygody różnych trenerów Pokémon w ich podróży po różnych regionach. Ta manga jest pełna przygód i przyjaźni, co sprawia, że dzieci ją uwielbiają.

„Chi’s Sweet Home” autorstwa Konami Kanaty to urocza opowieść o małym kotku Chi, który odkrywa świat po adopcji przez nową rodzinę. Urocze postacie i ciepłe, codzienne przygody sprawiają, że jest to idealna manga dla najmłodszych. Kolejny tytuł to „Yotsuba&!” autorstwa Kiyohiko Azumy, przedstawiający codzienne przygody młodej dziewczynki Yotsuby i jej przyjaciół. Manga ta jest pełna humoru i prostych radości życia, co czyni ją niezwykle urokliwą.

Na koniec warto wspomnieć o „My Hero Academia” autorstwa Kōheia Horikoshiego, która, choć skierowana do nieco starszych dzieci, oferuje inspirującą historię młodego chłopca, który marzy o zostaniu superbohaterem w świecie, gdzie większość ludzi posiada nadprzyrodzone moce. Ta manga uczy odwagi, determinacji i wartości pracy zespołowej. Wszystkie te tytuły łączy wysoka jakość narracji i grafiki, a także przesłania, które mogą być wartościowe dla młodych czytelników.

Tytuły brzmią już znajomo, prawda? W świecie japońskiej popkultury manga i anime są ze sobą ściśle powiązane, a wiele popularnych serii występuje zarówno w formie komiksów, jak i animacji. Manga, będąca japońskim komiksem, często służy jako źródło inspiracji dla anime, które to są ich animowanymi adaptacjami. Ta symbioza między mangą a anime wynika z kilku kluczowych powodów.

Przede wszystkim, manga często pierwsza zyskuje dużą popularność i ma lojalne grono fanów jeszcze przed adaptacją na anime. Wydawcy i studia animacyjne dostrzegają potencjał komercyjny w przenoszeniu popularnych historii na ekran, co umożliwia dotarcie do szerszej publiczności. Adaptacje anime pozwalają na ożywienie postaci i światów przedstawionych w mandze, dodając ruch, dźwięk i kolor, co czyni te historie jeszcze bardziej atrakcyjnymi i angażującymi dla widzów.

Jak zweryfikować, czy anime lub manga są odpowiednie do wieku dziecka? 

Wybierając anime lub mangę dla dzieci, rodzice powinni szczególnie zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby upewnić się, że treści są odpowiednie do wieku i nie zawierają nieodpowiednich elementów. Oto kilka praktycznych wskazówek i kroków, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru:

  1. Sprawdź klasyfikację wiekową: Podobnie jak filmy i gry, anime i manga często mają przypisane kategorie wiekowe, które sugerują, dla jakiej grupy odbiorców są przeznaczone. Szukaj tytułów oznaczonych jako „dla dzieci” lub „dla wszystkich”.
  2. Czytaj recenzje i opinie: Przed zakupem mangi lub włączeniem anime, warto zapoznać się z recenzjami i opiniami innych rodziców oraz ekspertów. W Internecie można znaleźć wiele stron i forów, gdzie rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami i rekomendacjami.
  3. Zwróć uwagę na treść i tematykę: Nawet jeśli anime lub manga jest oznaczona jako odpowiednia dla dzieci, warto samodzielnie sprawdzić, jakie tematy są w niej poruszane. Unikaj tytułów zawierających przemoc, nagość, wulgarny język czy inne nieodpowiednie dla dzieci treści.
  4. Oglądaj razem z dzieckiem: Jeśli masz wątpliwości co do treści, obejrzyj kilka odcinków razem z dzieckiem lub przeczytaj fragment mangi. Dzięki temu będziesz mógł lepiej ocenić, czy jest ona odpowiednia i czy nie zawiera nieodpowiednich elementów.
  5. Korzystaj z rekomendacji: Wiele stron internetowych, czasopism i blogów oferuje listy rekomendowanych anime i mang dla dzieci. Skorzystaj z tych zasobów, aby znaleźć bezpieczne i wartościowe tytuły.
  6. Komunikuj się z dzieckiem: Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co ogląda lub czyta. Dowiedz się, co mu się podoba i czy czuje się komfortowo z treściami, z którymi się spotyka. Dzięki temu będziesz mógł lepiej dostosować wybór mediów do jego potrzeb i wieku.

Anime i manga są zazwyczaj tworzone z myślą o starszych nastolatkach i dorosłych, dlatego tak ważne jest, aby rodzice upewnili się, że wybrane tytuły są odpowiednie dla młodszych odbiorców. Przestrzeganie tych kroków pomoże zapewnić, że dzieci będą czerpać radość z oglądania i czytania bez ryzyka natknięcia się na nieodpowiednie treści.

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.