Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Wszystkie kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
Greșeli gramaticale frecvente: Profesorul ne spune cum le putem evita
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
SPRÓBUJ ZA DARMO
Udostępnij
LinkedIn share icon
25.10.2021
Time icon 15 min

Bezpieczeństwo dzieci w sieci – 9 zasad jak dbać o bezpieczeństwo w sieci

Spis treści

Jak pokazują najnowsze badania, z urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu korzystamy średnio od 6 do 9 godzin dziennie, a część młodszych dzieci i starszej młodzieży nawet ponad 9 godzin na dobę! To naprawdę dużo! Skoro dzieci spędzają w internecie większość swojego czasu wolnego, warto nauczyć je jak zachować bezpieczeństwo w sieci.

Internet każdego dnia daje nam ogrom możliwości, jednak aby wykorzystywać je w pełni, nie można narażać się na niebezpieczeństwa czyhające w sieci. Warto nauczyć dzieci mądrze korzystać z zasobów internetu i umieć wyłapywać zagrożenia w sieci, bronić nasz komputer oraz dane przed wirusami komputerowymi, oszustami i przestępcami internetowymi, których w internecie nie brakuje. 

Należy rozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci od samego początku korzystania z komputera i smartfona z dostępem do Internetu. Wielu rodziców martwi się o bezpieczeństwo swoich dzieci w Internecie i słusznie! Sprawdź, jakie zagrożenia mogą napotkać dzieci w internecie i jak zapewnić im bezpieczeństwo. Dowiedz się, jakie ustalić z dzieckiem zasady korzystania z internetu, aby wykorzystanie nowych technologii było w pełni bezpieczne.

Najczęstsze źródła zagrożeń w internecie

Internet mimo ogromu możliwości, które daje nam każdego dnia, pełen jest podstępnych zagrożeń. Warto być świadomym na co dzieci w wieku szkolnym mogą natknąć się w internecie i na co młodzi użytkownicy internetu powinni szczególnie uważać. 

  • Treści nieodpowiednie dla wieku – strony internetowe zawierające pornografię, przemoc lub nieodpowiednie dla młodszych widzów materiały.
  • Kontakty z nieznajomymi – niebezpieczeństwo ze strony osób ukrywających swoją tożsamość, które mogą wykorzystać dziecko do wyłudzenia informacji lub nieodpowiedniego zachowania.
  • Cyberprzemoc – zastraszanie lub szantaż w wirtualnym świecie, często za pośrednictwem mediów społecznościowych.
  • Oszustwa internetowe – oszustwa, w których dziecko jest nakłaniane do wprowadzenia swoich danych osobowych lub do dokonania transakcji online.
  • Nieodpowiednie reklamy i reklamy wideo – reklamy zawierające treści nieodpowiednie dla młodszych widzów lub reklamy, które nie są adekwatne do wieku dziecka.
  • Gry online – gry, w których dziecko jest narażone na przemoc, nieodpowiednie treści lub kontakty z nieznajomymi.
  • Phishing – atak polegający na podszywaniu się pod rzetelną stronę internetową w celu wyłudzenia poufnych informacji, takich jak hasła i numery kart kredytowych.
  • Malware – złośliwe oprogramowanie, które może infekować komputer i powodować szkody, takie jak utrata danych lub wyciek prywatnych informacji.

Rodzice powinni od samego początku monitorować i kontrolować korzystanie dzieci z internetu, a także uczyć ich bezpiecznych zachowań online i odpowiedzialnego korzystania z sieci.

Czym jest kontrola rodzicielska i jak ją włączyć?

Aby mieć większą kontrolę nad dziecięcymi aktywnościami w sieci i zapobiegać uzależnieniu od internetu, warto  korzystać z programów i aplikacji oferujących kontrolę rodzicielską. Wówczas dostęp do treści przez dziecko będzie monitorowany i administrowany przez rodzica. 

  • Zobacz, jak włączyć kontrolę rodzicielską na systemie Android.
  • Zobacz, jak włączyć kontrolę rodzicielską na systemie iOS

Dzieci i młodzież – 9 zasad jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci

Nie zapisuj haseł na kartce i nie trzymaj ich w widocznym miejscu

Mnogość haseł, które każdego dnia wykorzystujemy na różnych stronach internetowych, może przyprawić o zawrót głowy. Stąd też zapisywanie wszystkich haseł na kartce i trzymanie ich w “bezpiecznym” miejscu, tak aby zawsze mieć do nich szybki dostęp, wydaje się niezwykle kuszące. Jednakże jest to szalenie niebezpieczne i lekkomyślne.

Kartkę z hasłami łatwo jest zgubić i bardzo szybko może ona wpaść w niepożądane ręce. Trzymanie w widocznym miejscu wszystkich naszych dostępów online to raj dla hakera. Z taką wiedzą może zdziałać wiele złego, np. okraść nas ze wszystkich pieniędzy trzymanych w banku, wyłudzić pieniądze od naszych znajomych poprzez media społecznościowe, ukraść nasze dane wrażliwe, czy zawirusować cały nasz komputer.

Nie używaj jednego hasła do wszystkich kont

W internecie nie należy też stosować jednego hasła do wszystkich kont. W momencie, gdy haker złamie hasło na jednym portalu, zyskuje dostęp do wszystkich pozostałych stron, na których logujesz się tym samym hasłem. Używanie kombinacji różnych haseł opartych na jednym wyrazie, np. “adrianna1”, “adrianna2”, “adrianna3” też nie jest najlepszym wyborem. Haker, znając nawet jedno powtarzające się w hasłach słowo, jest w stanie bardzo szybko wykreować sekwencje podobnych haseł i może szybko złamać dostępy do pozostałych kont.

 Dobrym pomysłem jest generowanie unikatowych haseł dla każdej strony, na której się logujemy i trzymanie ich w wirtualnym portfelu z ukrytym podglądem. Świetną aplikacją do takiego przechowywania “zakodowanych” haseł w jednym, bezpiecznym miejscu jest LastPass. Narzędzie jest darmowe, dlatego warto zacząć z niego korzystać jak najszybciej!  

Nie loguj się na niezaufanych urządzeniach

Potencjalnie niebezpieczne jest również logowanie się do swoich kont na portalach społecznościowych na obcych komputerach i w miejscach publicznych. Przykładowo, nawet jeżeli podczas logowania na obcym urządzeniu zadbasz o poprawne wylogowanie się, wyczyszczenie historii przeglądarki i usunięcie swoich danych, to nigdy nie masz 100% gwarancji, że podczas wpisywania hasła do portalu, na skrzynkę mailową czy na konto bankowe, ktoś akurat za za Tobą nie stał i nie podpatrzył, jakie wpisujesz hasło. 

 Jeżeli używamy jednego hasła do wielu stron internetowych, jesteśmy narażeni na bardzo duże niebezpieczeństwo utraty pieniędzy z konta czy nieuczciwego wykorzystania naszych danych w sieci. Do bankowości online i na media społecznościowe loguj się tylko z zaufanych urządzeń, najlepiej we własnym domu. 

Uważaj, co i skąd pobierasz 

Pobierając jakiekolwiek pliki z internetu, warto dwa razy się zastanowić czy ufamy stronie, z której pobieramy dany plik oraz czy pobranie tego pliku jest absolutnie konieczne. Większość formularzy czy zgłoszeń można obecnie wypełniać online, bez konieczności ściągania czegokolwiek z sieci. Podobnie grafiki z podejrzanych stron można zapisać jako zrzut ekranu, bez konieczności pobierania ich.

 Jeżeli jakiś plik, jego opis lub rozszerzenie budzi Twoje zastrzeżenia, bądź załącznik w mailu “za bardzo zachęca” do jego pobrania, to może być znak, że plik zawiera w sobie szkodliwe oprogramowanie, wirusa lub inne elementy, które mogą zagrozić bezpieczeństwu naszego komputera. Po pobraniu takiego “zainfekowanego” pliku bardzo trudno jest odwrócić szkody, przez niego wywołane.

Uważaj, co udostępniasz w sieci

Niebezpieczne może być także umieszczanie swoich wrażliwych danych (nawet przez przypadek!) w mediach społecznościowych. W Internecie nic nie ginie i nawet raz wrzucone i szybko usunięte zdjęcie, mogło w krótkiej chwili zostać pobrane przez osoby o złych zamiarach i udostępnione dalej. 

Przykładowo, jeżeli wstawiasz na Instagrama zdjęcie swojego auta, uważaj, aby nie udostępniać jego numerów rejestracyjnych, a publikując na Facebooku zdjęcia swoich dzieci, z otagowaniem miejsca i czasu miej z tyłu głowy, ze dostęp do internetu mają także groźni przestępcy, w tym pedofile.

Zainstaluj program antywirusowy

To absolutna podstawa bezpieczeństwa w internecie. Nawet jeżeli korzystasz z sieci bardzo świadomie i uważasz na wszystkie niebezpieczeństwa, to nic nie zabezpieczy Twojego komputera lepiej niż program an antywirusowy. Dobry program antywirusowy nie tylko na czas wychwyci zagrożenie w postaci wirusów czy podejrzanych plików, ale także będzie na bieżąco wskazywał Ci potencjalnie niebezpieczne strony www i zabezpieczy Twoje dane przed wyciekiem w niepowołane ręce.

Zainstaluj program blokujący reklamy w sieci

Reklamy w sieci są nie tylko denerwujące, ale też potencjalnie niebezpieczne. Klikając w reklamę, możemy bardzo szybko zostać przeniesieni na inną stronę www, która może być zainfekowana wirusami, może wywołać automatyczne pobieranie niebezpiecznego pliku lub zaprowadzić nas do formularza, którego wypełnienie doprowadzi do pozyskania przez hakera naszych cennych danych osobowych lub danych do konta bankowego. Blokując reklamy, zyskujemy bardziej przejrzysty widok stron internetowych oraz odrzucamy od razu potencjalne zagrożenia.

Dane osobowe podawaj z rozwagą

Podobnie jak w przypadku pobierania plików z internetu, zanim wypełnisz jakiś formularz swoimi danymi wrażliwymi takimi jak: imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu i adres zamieszkania, zastanów się dwa razy, czy na pewno możesz zaufać tej stronie internetowej oraz, czy podanie tych danych faktycznie jest zasadne. W sieci krąży bardzo dużo fałszywych formularzy, które służą jedynie wyłudzeniu wrażliwych danych, których później hakerzy mogą używać w niepożądanych celach.

Uważaj na płatności online

Podając gdziekolwiek w internecie dane swojej karty kredytowej lub debetowej, zwróć uwagę czy strona posiada certyfikaty bezpiecznych płatności, czy nie wygląda podejrzanie i cały proces płatności nie budzi Twoich zastrzeżeń. Przed dokonaniem zakupu w wybranym sklepie internetowym, warto zawsze przeczytać opinie innych użytkowników.

 Mądrze jest także posiadać osobną kartę płatniczą do zakupów w Internecie, na której będzie znajdować się tylko mała ilość środków. Jeżeli możesz, staraj się płacić przez rozpoznawalne “bramki płatnicze” takie jak PayPal, PayU czy autoryzowane przez bank przelewy online.

Ignoruj podejrzane maile i sms-y

Duża liczba oszustw w internecie zaczyna się od z pozoru niewinnie wyglądającego e-maila czy SMS-a od osoby, która podszywa się za nasz bank, za operatora sieci, za dostawcę różnych usług, bądź za podmiot publiczny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana wiadomość jest prawdziwa, czy jest tzw. SPAM’em, lepiej ją usunąć i poczekać na ewentualny drugi kontakt, np. telefoniczny od wybranej firmy lub organizacji, niż od razu angażować się w to, co każe nam zrobić wiadomość.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

Jak Novakid chroni dane osobowe swoich uczniów

Bezpieczeństwo i prywatność to podstawowe elementy pozytywnych i przyjaznych dzieciom treści w internecie. Prywatność dzieci korzystających z platformy edukacyjnej Novakid jest dla nas sprawą nadrzędną.

„Wdrażamy najlepsze praktyki branżowe w zakresie zarządzania danymi i kontroli dostępu. Wszystkie nasze dane są szyfrowane podczas przesyłania i przechowywania, a do zapewnienia bezpiecznego przechowywania i przetwarzania wykorzystujemy usługi AWS i Google Cloud. Współpracujemy również ze światowej klasy partnerami, takimi jak Intercom i Stripe, którzy cieszą się dobrą reputacją w zakresie bezpieczeństwa swoich usług”, mówi Max Azarov

Novakid szczególnie mocno chroni dane uczniów dotyczące ich obecności, ocen, zapisów z lekcji wideo oraz dane osobowe uczniów i ich rodziców.

„Dostęp do wszystkich informacji jest ograniczony wyłącznie dla kady Novakida oraz rodziców lub opiekunów ucznia. Ponieważ dane osobowe dzieci są przetwarzane również przez nauczycieli Novakid, Novakid zawiera z nimi umowę powierzenia przetwarzania danych w celu zapobiegania nieuczciwym lub niewłaściwym działaniom”, mówi Elena Campanella, Kierownik Działu Pedagogicznego w Novakid.

Polityka prywatności w Novakid została opracowana i wdrożona zgodnie z amerykańską ustawą o ochronie prywatności dzieci w Internecie z 1998 r., a także Zaleceniem Rady Europy CM/Rec(2018)7 Komitetu Ministrów dla państw członkowskich w sprawie wytycznych dotyczących poszanowania, ochrony i realizować prawa dziecka w środowisku cyfrowym.

Co ważne, dzieci nie mogą korzystać z platformy edukacyjnej Novakid, dopóki ich rodzice lub opiekunowie nie zatwierdzą takiego użytkowania. Novakid daje swoim klientom prawo do cofnięcia zgody na gromadzenie przez Novakid dalszych danych osobowych dziecka. Prawo to jest określone w dokumencie Ogólne Warunki Handlowe.

Czy uważasz, że informacje zawarte w tym artykule były przydatne?

Z jakimi internetowymi zagrożeniami ostatnio spotkaliście się w domu? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej, jak uczysz swoje dziecko bezpiecznego korzystania z internetu. Podziel się z nami swoimi dobrymi rekomendacjami odnośnie aktywności dziecka w sieci. Temat bezpiecznego korzystania z internetu dla nikogo nie powinien być tabu!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Redactor's choice
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
You might also like
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.