Scrolltop arrow icon
Left arrow icon Kategorie
Close icon
Aktualności
Nauka angielskiego
Parenting
PL
PL flag icon
Mobile close icon
CTA background
Zarezerwuj najlepsze lekcje angielskiego dla Twojego dziecka
Darmowa lekcja próbna
Udostępnij
LinkedIn share icon
Seriale i bajki do nauki angielskiego dla dzieci
Nauka przez filmy i seriale
Star icon
25.04.2024
Time icon 8 min
Comment icon 0 komentarze

Seriale i bajki do nauki angielskiego dla dzieci

Spis treści

Nie ma nic lepszego do nauki angielskiego dla początkujących niż seriale i bajki dostosowane do ich potrzeb rozwojowych. Dzieci mogą przyswoić słownictwo, poznać różnice między wymową brytyjską i amerykańską oraz zrozumieć struktury gramatyczne w naturalny sposób, obserwując ulubione postacie i śledząc intrygujące historie. Dzięki temu proces nauki staje się nie tylko skuteczny, ale również przyjemny. Dlatego poniżej przedstawiamy 10 propozycji animowanych seriali do nauki angielskiego!

10 seriali animowanych do nauki języka angielskiego

1. Świnka Peppa 

„Świnka Peppa” to brytyjski serial animowany dla dzieci w wieku przedszkolnym, który opowiada o przygodach Peppy, ślicznej i trochę szalonej świnki, oraz jej rodziny i przyjaciół. Serial ma wyraźny cel edukacyjny, wprowadzając dzieci w podstawowe pojęcia takie jak liczby, kolory, kształty i umiejętności społeczne. Jest to szczególnie przydatne dla rozwoju emocjonalnego i społecznego młodszych dzieci.

Każdy odcinek trwa około pięciu minut i zwykle koncentruje się na codziennych wydarzeniach, takich jak wizyty u dziadków, zabawy na placu zabaw czy jazda na rowerze, co czyni go idealnym dla młodszych widzów do nauki języka angielskiego poprzez powtarzalne, proste frazy i struktury zdaniowe. Dzieci uczą się przez serial także o wartościach takich jak współpraca i rozwiązywanie problemów.

Platformy, na których jest dostępny:  Nick Jr. Serial jest również dostępny w formie licznych książek, gier i innych produktów, które rozszerzają doświadczenie edukacyjne poza ekran​.

 

2. Psi patrol 

„Psi Patrol” to animowany serial dla dzieci, który opowiada o przygodach chłopca o imieniu Ryder i jego drużyny ratunkowych psów. Każdy piesek ma przypisaną unikatową rolę, jak strażak, policjant czy pilot, co pomaga im w rozwiązywaniu problemów i ratowaniu mieszkańców Adventure Bay. Serial koncentruje się na promowaniu wartości takich jak praca zespołowa, odwaga i pomaganie innym.

Jest to idealny wybór dla młodszych dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, które mogą nauczyć się podstawowych zwrotów i słów w języku angielskim poprzez powtarzalne frazy używane przez postaci, takie jak „No job is too big, no pup is too small” czy „Whenever you’re in trouble, just yelp for help!”.

Platformy, na których jest dostępny: Nickelodeon, Nick Jr., Amazon Prime, Netflix i Apple TV.

 

3. Było sobie życie 

„Było sobie życie” (Once Upon a Time… Life) to obowiązkowa opcja dla starszych dzieci, które chcą jednocześnie nauczyć się angielskiego i poszerzyć swoją wiedzę z biologii. Serial opowiada o ludzkim ciale i tym, jak funkcjonuje, w przystępny i ciekawy sposób, co sprawia, że jest idealnym narzędziem edukacyjnym. Oglądając kolejne odcinki po angielsku, dzieci mogą poprawić swoje umiejętności językowe, słuchając naturalnych dialogów i naukowych terminów, które są jasno wyjaśniane i często powtarzane przez postacie. To nie tylko pomaga zrozumieć skomplikowane procesy biologiczne, ale także rozwija słownictwo i umiejętności słuchowe w języku angielskim. Dla wyższej skuteczności, warto oglądać tę animację z napisami i zapisywać nowe słówka, np. w notesie.

Platformy, na których jest dostępny:  Amazon Prime. 

 

4. SpongeBob Kanciastoporty

„SpongeBob SquarePants” to animowany amerykański serial komediowy, który opowiada o przygodach optymistycznego morskiego gąbka o imieniu SpongeBob oraz jego przyjaciół w fikcyjnym podwodnym mieście Bikini Bottom. SpongeBob pracuje jako kucharz w restauracji Krusty Krab, gdzie przygotowuje słynne Krabby Patty. Charakteryzuje go niegasnący entuzjazm i dziecięca radość, co przysparza mu licznych zabawnych sytuacji!

Serial, ze względu na swoją prostotę i humor, jest szczególnie odpowiedni dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jednak jego unikalne poczucie humoru przyciąga również starszych widzów. Jest to doskonała opcja dla dzieci uczących się angielskiego, ponieważ mogą one łatwo śledzić prostą fabułę i uczą się naturalnych zwrotów językowych używanych przez bohaterów.

Oglądając „SpongeBob SquarePants”, młodzi widzowie mają również doskonałą okazję do osłuchania się z amerykańskim akcentem, co jest ważne przy nauce angielskiego.

Platformy, na których jest dostępny: Nickelodeon, Amazon Prime i Apple TV.

Jesteś rodzicem i chcesz podzielić się swoim doświadczeniem?
Skontaktuj się i opowiedz nam swoją historię.

5. Monster High 

„Monster High” to animowany serial, który prezentuje życie i przygody nastoletnich potworów w tytułowej szkole. Postacie, zwane „ghouls” (dziewczęta) i „mansters” (chłopcy), są potomkami słynnych potworów z literatury i filmów. Serial łączy elementy komediowe z cennymi lekcjami na temat przyjaźni i akceptacji różnorodności.

Serial pokazuje, jak bohaterowie radzą sobie z typowymi problemami dorastania, mimo że są potworami. Dzieci uczące się angielskiego mogą nauczyć się zwrotów używanych przez młodzież oraz różnych akcentów, co może być dodatkowym atutem edukacyjnym.

Platformy, na których jest dostępny: Nickelodeon, Amazon Prime.

 

6. Żółwie Ninja

„Żółwie Ninja” to bajka o czterech żółwiach – Leonardo, Raphael, Donatello i Michelangelo, którzy uczą się sztuk walki ninjutsu pod okiem szczura Splintera. Razem walczą ze złem w Nowym Jorku. Serial jest pełen akcji i humoru, idealny dla dzieci od 6 roku życia, ponieważ używa języka dostosowanego do młodszej publiczności, co obejmuje proste słownictwo i zrozumiałe zwroty.

Platformy, na których jest dostępny: Nickleodon, Netflix

 

7. Jurassic World: Camp Cretaceous

„Jurassic World: Camp Cretaceous” to animowany serial przygodowy, który jest częścią uniwersum „Jurassic Park”. Opowiada historię grupy nastolatków, którzy zostają wybrani na ekskluzywny obóz przygodowy na odległej stronie Isla Nublar. Gdy dinozaury uciekają z zagrody i chaos zaczyna panować na wyspie, młodzi obozowicze muszą połączyć swoje siły, aby przetrwać.

„Jurassic World: Camp Cretaceous” jest przeznaczony dla starszych dzieci i młodzieży, zalecany zwłaszcza dla fanów dinozaurów i przygodowych opowieści o przetrwaniu. Serial oferuje zarówno rozrywkę, jak i nieco bardziej zaawansowane dialogi, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności językowych w angielskim.

Platformy, na których jest dostępny: Netflix

 

8. The Worst Witch

Serial „The Worst Witch” (Najgorsza czarownica) opowiada o przygodach Mildred Hubble, młodej czarownicy uczącej się w Akademii Czarownic pani Cackle. Mildred, znana z niezdarności i częstych wpadek, jest sympatyczną bohaterką, która mimo wielu trudności stara się robić to, co słuszne. Serial jest pełen magii, przygody i humoru, co czyni go atrakcyjnym dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci mogą nauczyć się z niego różnych angielskich zwrotów używanych w codziennych sytuacjach, a także słówek związanych z magią i czarownicami.

Platformy, na których jest dostępny: Netflix

 

9. Dora the Explorer

„Dora poznaje świat” to popularny serial animowany skierowany do przedszkolaków, który skupia się na przygodach dziewczynki imieniem Dora i jej wiernej małpki o imieniu Boots. Dora to ośmioletnia eksploratorka, która każdego dnia wyrusza na nową przygodę, aby rozwiązać zagadkę lub pomóc komuś w potrzebie.

Serial ma silny edukacyjny charakter – Dora często zwraca się bezpośrednio do widzów, prosząc o pomoc w rozwiązaniu problemów lub odpowiadanie na pytania, co czyni go interaktywnym. Dzieci uczą się podstawowych słów i zwrotów w języku angielskim, a także umiejętności takich jak liczenie, rozpoznawanie kolorów, kształtów i rozwiązywanie prostych zagadek logicznych.

„Dora the Explorer” jest również znana z wprowadzania elementów dwujęzycznych (angielski i hiszpański), co pomaga dzieciom rozwinąć świadomość językową i kulturową. Każdy odcinek zawiera kilka prostych fraz w języku hiszpańskim, które są wprowadzane i tłumaczone na język angielski, co zachęca dzieci do nauki nowych słówek w obu językach.

Platformy, na których jest dostępny: Amazon Prime, Nickelodeon

 

10. Ulica Sezamkowa 

„Ulica Sezamkowa” („Sesame Street”) to jeden z najbardziej kultowych i edukacyjnych seriali dla dzieci, który od dziesięcioleci uczy i bawi dzieci na całym świecie. Serial ten łączy zabawne i kolorowe postacie, zarówno lalki jak i ludzi, z którymi dzieci mogą się łatwo zidentyfikować i których polubią.

Postacie takie jak Elmo, Big Bird, Cookie Monster, i Oscar, zajmują się tematami od podstawowych umiejętności matematycznych i czytania, aż po bardziej zaawansowane kwestie społeczne jak tolerancja, zdrowie i środowisko. „Ulica Sezamkowa” jest znana z wprowadzania dzieci w świat słów i liczb poprzez piosenki, gry i zabawy, które wspomagają rozwój językowy i kognitywny.

Platformy, na których jest dostępny: HBO Max

Czy moje dziecko ma wystarczający poziom języka angielskiego, aby oglądać bajki i seriale po angielsku? 

Rodzice często martwią się, że ich dzieci nie zrozumieją wszystkiego, co jest mówione w anglojęzycznych filmach i serialach, obawiając się, że to spowoduje zniechęcenie i szybką nudę podczas oglądania. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że dzieci mogą czerpać znaczenie z wielu innych elementów poza samym tekstem mówionym. Wyraz twarzy, ton głosu, muzyka i kontekst wizualny często przekazują znacznie więcej niż słowa.

Proces nauki języka przez dzieci, szczególnie w młodym wieku, jest intuicyjny i podobny do sposobu, w jaki uczą się one języka ojczystego. Niemowlęta i małe dzieci nie rozumieją większości słów, które do nich docierają, ale są w stanie odczytać emocje, intencje i ogólne znaczenie z intonacji, gestów i sytuacji, w które są zaangażowane. To samo dotyczy nauki drugiego języka: nawet jeśli nie rozumieją każdego słowa, dzieci mogą wyłapać kluczowe słowa i zwroty, które pomagają im zrozumieć ogólny sens sytuacji.

Oglądanie programów w obcym języku, nawet jeśli na początku nie wszystko jest jasne, stymuluje umysł do poszukiwania znaczeń i z czasem, zwiększa zrozumienie i płynność językową.

Dla wyższej skuteczności oglądanie filmów i seriali może być uzupełnione dodatkowymi działaniami wspierającymi naukę języka, takimi jak rozmowy po angielsku online lub stacjonarnie, słuchanie podcastów czy czytanie książek w języku angielskim. Dlatego jeśli chcesz poszerzyć słownictwo swojej pociechy, to koniecznie zobacz 10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym oraz sprawdź najlepsze podcasty dla dzieci. Z kolei aplikacje do nauki języka angielskiego to coś, co pokochają mali i duzi fani technologii.

Tak jak widzisz, możliwości, dzięki którym nauczysz się angielskiego w przyjemny sposób jest cała masa! Wystarczy tylko znaleźć swoją ulubioną metodę. Życzymy miłej nauki!

Rate this post

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji
Gramatyka
Słownictwo
Edukacja dziecka
Może Ci się spodobać
Nauka przez filmy i seriale
Nauka przez filmy i seriale
Nauka przez filmy i seriale
Wybierz język
Down arrow icon
Russia Global English Czech Republic Italy Portugal Brazil Romania Japan South Korea Spain Chile Argentina Slovakia Turkey Poland Israel Greece Malaysia Indonesia Hungary France Germany Global العربية Norway India India-en Netherlands Sweden Denmark Finland
Cookie icon
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z naszej strony internetowej wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies w Twojej przeglądarce.