Kultura

Jaś i magiczna fasola

Baśń o Jasiu i magicznej fasoli nie jest w Polsce aż tak popularna jak bajka o Trzech Małych Świnkach, Pinokio czy Księżniczce na ziarnku grochu. Nie mniej, w anglojęzycznej części świata, opowieść zatytułowana “Jack and the Beanstalk” jest dobrze znana dzieciom już od XVII wieku.

Bajka przez lata ewoluowała i doczekała się kilku różnych wersji oraz licznych interpretacji książkowych, filmowych i teatralnych. Najbardziej znaną wersją bajki o Jasiu i magicznej fasoli jest ta opublikowana w 1860 roku w zbiorze bajek Josepha Jacobsa pt. “English Fairy Tales”. 

Jeżeli ciekawi Cię historia Jasia i magicznej fasoli, a Twoja pociecha chciałaby wiedzieć, co takiego magicznego jest w tej całej fasoli i kim jest tytułowy Jaś, koniecznie przeczytaj nasz wpis. Streścimy tutaj kluczowe wątki tej baśni oraz opowiemy co nieco o głównych bohaterach. Poznaj tę klasyczną opowieść dla dzieci i sprawdź, jaki płynie z niej morał! 

Jaś i magiczna fasola – streszczenie baśni

Bajka opowiada historię tytułowego Jasia, który jest synem niezamożnej wdowy. Pewnego dnia matka wysyła Jasia na targ, aby sprzedał ich ostatnią krowę, ale Jaś zamiast na pieniądze, wymienia ją na magiczne fasolki.

Mama Jasia nie ma dla niego litości i rozzłoszczona wyrzuca wszystkie nasiona za okno. Następnego dnia okazuje się, że nasiona były chyba magiczne, ponieważ wyrasta z nich gigantyczna roślina, która sięga aż do chmur. Rezolutny chłopiec z ciekawości wspina się po łodydze rośliny, która okazuje się być fasolą i ku swojemu zaskoczeniu dociera do wielkiego zamku olbrzyma. 

Zwiedzając zamek, Jaś znajduje magiczną kurę znoszącą złote jajka. Postanawia ukraść ją i szybko wraca do domu. Po pewnym czasie rozochocony Jaś postanawia ponownie wybrać się do zamku olbrzyma w nadziei na znalezienie jakiegoś lekarstwa. Tym razem w jego ręce wpada magiczna harfa, przynosząca zdrowie i dobre samopoczucie każdej osobie słuchającej wydobywających się z niej dźwięków. Jednakże, gdy chłopiec ucieka w stronę domu, harfa zaczyna wołać o pomoc swojego właściciela. Olbrzym rozpoczyna pościg za Jasiem, ale Jaś, który zwinnie ześlizgnął się po łodydze fasoli na ziemię szybko ją ścina. Olbrzym umiera od upadku, a Jaś i jego mama, dzięki odebranej olbrzymowi kurze i harfie, wiodą od tego czasu spokojne i dostatnie życie. 

Jaś i magiczna fasola – morał bajki

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że bajka o Jasiu i magicznej fasoli jest wątpliwa pod kątem moralnym. No bo jak wytłumaczyć dziecku, że nie wolno zabierać od innych nie swoich rzeczy i uciekać z nimi bez poniesienia konsekwencji, skoro Jaś w bajce dokładnie tak robi? 

W wielu wersjach bajki o Jasiu i magicznej fasoli pojawia się wątek rozszerzonej historii złego olbrzyma, do którego należał zamek oraz magiczna kura i harfa. Niektóre wersje mówią o tym, że kradł jedzenie, zwierzęta i dzieci, inne z kolei wskazują na to, że olbrzym porwał ojca małego Jasia i uczynił rodzinę chłopca ubogą. Tak poprowadzona narracja pokazuje, że dobro zawsze wygra ze złem, a to, co ktoś pierwotnie niesprawiedliwie zagarnął i tak zostanie mu odebrane. Ponadto, niegodziwe czyny będą miały swoje konsekwencje.

Sprawdź też inne artykuły z naszego bloga, w których piszemy o bajkach, książkach i pasjonujących filmach dla dzieci:
Alvin i wiewiórki – familijna komedia do obejrzenia od zaraz!
Trzy Małe Świnki
Mały Książę
Złotowłosa i trzy misie
W 80 dni dookoła świata – kultowa książka Juliusza Verne
Dzieci z Bullerbyn – czytaj razem z dzieckiem!

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: