Kultura

Brzydkie kaczątko – ponadczasowa bajka dla dzieci

Ręka do góry, który rodzic z czasów swojego dzieciństwa nie pamięta bajki o Brzydkim kaczątku? Nikt? No właśnie! Ta klasyczna i ponadczasowa opowieść o pewnym tajemniczym i borykającym się z przeciwnościami losu kaczątku, chwyta za serca dzieci i dorosłych już od wielu pokoleń. Jeżeli Twoja pociecha jeszcze nie miała okazji posłuchać bajki o Brzydkim kaczątku, koniecznie nadróbcie zaległości! Chwyć do ręki książkę lub sięgnij po audiobooka i do dzieła! Czytanie dzieciom jest bardzo ważne, ponieważ rozwija u maluchów umiejętność wyobraźni i skupienia. Przypomnij sobie treść bajki o Brzydkim kaczątku, czytając nasze streszczenie i poznaj historię tego ponadczasowego dzieła klasycznej literatury dla dzieci. 

Brzydkie kaczątko – historia bajki

Brzydkie kaczątko to klasyczna bajka literacka napisana przez duńskiego pisarza – Hansa Christiana Andersena, która po raz pierwszy została wydana 11 listopada 1843 roku pod tytułem „Den grimme ælling”. 

Historia opisana w Brzydkim kaczątku nie jest skomplikowana, a jednak bardzo mocno chwyta za serce. Baśń stała się na przestrzeni lat tak popularna, że pojęcie „brzydkiego kaczątka” na stale wpisało się już jako stały związek frazeologiczny do wielu języków i oznacza zazwyczaj młodą, nieładną i budzącą wyrazy współczucia, nieco zagubioną osobę. 

Baśń Brzydkie kaczątko, podobnie jak inne, wybrane bajki Andersena, pokazuje identyfikowanie się autora z typem osoby-wyrzutka, który szuka akceptacji i swojego miejsca w społeczności. Andersen kładzie też w Brzydkim Kaczątku duży nacisk na konieczność sympatyzowania z takimi osobami.

Brzydkie kaczątko – streszczenie bajki

Brzydkie kaczątko poznajemy, gdy wykluwa się z jaja, a następuje to później niż jego rodzeństwo, co martwi mamę kaczkę. Nie jest ona też zadowolona z tego, że kaczątko jest raczej nieurodziwe. Z początku mama kaczka docenia, że jej dziecko potrafi bardzo dobrze pływać, ale mimo to inni bohaterowie obecni na podwórku, 

źle odnoszą się do Brzydkiego kaczątka, właśnie z powodu jego brzydoty. Doprowadza to do tego, że nawet mama kaczka nie chce spędzać czasu ze swoim dzieckiem. 

Niechciane Brzydkie kaczątko ucieka. Podczas samotnej wędrówki po okolicy spotyka między innymi dwa gąsiory, które jednak zostają zastrzelone przez myśliwych. Pies myśliwych wyraża podejrzane zainteresowanie Brzydkim kaczątkiem, ale ostatecznie pozwala mu odejść, bo nie uważa go za zbyt interesującą i atrakcyjną zdobycz. Następnie podczas swojej tułaczki kaczątko trafia do domu, gdzie żyje staruszka, kot i kura. Kura zachęca kaczątko, by zaczęło znosić jajka i nie potrafi zrozumieć tego, że maluch najbardziej na świecie tęskni za pływaniem.

Na jesień Brzydkie kaczątko widzi piękne ptaki, które właśnie odlatują do ciepłych krajów. Są to łabędzie. Brzydkie kaczątko marzy o tym, by być takie samo, pełne gracji i wdzięku jak one. Podczas ciężkiej zimy samotnemu kaczątku nie jest łatwo, ale na szczęście udaje mu się dotrwać do wiosny. W tym czasie brzydkie kaczątko spotyka łabędzie, które powróciły właśnie z ciepłych krajów. 

Pod koniec bajki kaczątko prosi, by łabędzie oszczędziły mu cierpienia, ponieważ nikt go nie kocha i nie chce dalej tak żyć. Jednak w tym momencie, Brzydkie kaczątko patrzy w wodę i widzi, że samo stało się pięknym łabędziem!  Być może nawet najpiękniejszym ze wszystkich! 

Wyjaśnienie całej historii jest takie, że kaczka wysiedziała przez przypadek łabędzie jajo, zupełnie o tym nie wiedząc. A że małe łabędzie są dość nieładne i dopiero z wiekiem pięknieją, stąd źródło wszelkich problemów i smutków głównego bohatera bajki!

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, sprawdź także inne wpisy z naszego bloga:
Jak uczyć małe dzieci angielskiego?
Najlepsze kreskówki do nauki angielskiego
Pinokio – klasyczne książki dla dzieci
Czytanie ze zrozumieniem po angielsku. Jak pomóc dziecku w zrozumieniu tekstu czytanego w innym języku?
W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
Książki – jak zmotywować dziecko do czytania?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: