Czas wolny

Twinkle Twinkle Little Star

Jeżeli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem lub nie tak łatwo przychodzi mu uspokojenie się, możesz wypróbować kilka sprawdzonych sposobów, które ukoją umysł pociechy. Czytanie dzieciom bajek na dobranoc, śpiewanie kołysanek czy recytowanie rymowanek to metody na wyciszenie i zainteresowanie dzieci, które stosowały już nasze babcie i pra-babcie. 

Jak świat długi i szeroki, każdy kraj ma swoje tradycyjne kołysanki i rymowanki, których uczą się dzieci z pokolenia na pokolenie. Nie inaczej jest w Polsce, gdzie każdy przedszkolak zna piosenki “Aaa kotki, dwa”, czy “Wlazł kotek, na płotek.”. W Anglii tradycja tworzenia kołysanek-rymowanek dla dzieci, tzw. “nursery rhymes” sięga XVIII i XIX wieku, a wśród najpopularniejszych anglojęzycznych kołysanek dla dzieci jest m.in.: piosenka “Twinkle Twinkle Little Star“. 

Dowiedz się więcej o angielskich rymowankach dla dzieci oraz poznaj tekst i melodię “Twinkle Twinkle Little Star”. Na końcu wpisu znajdziesz link do piosenki na YouTubie, tak abyście razem z dzieckiem mogli wspólnie ją zaśpiewać. 

Czym są angielskie “nursery rhymes”? 

Nursery Rhyme to tradycyjny, rymowany wierszyk lub piosenka dla dzieci, która wywodzi się z Wielkiej Brytanii i jest obecnie popularną formą utworu muzycznego dla dzieci, w wielu krajach na całym świecie. 

Pierwsze nursery rymes były prezentowane w angielskich sztukach teatralnych, których historia sięga XVII i XVIII wieku. Pierwszą książkę ze zbiorem nursery rymes dla dzieci wydała Mary Cooper w 1744 roku. Kolekcja nosiła nazwę „Tommy Thumb’s Song Book”. Obecnie najpopularniejsze teksty i melodie nursery rhymes dla dzieci można znaleźć w internecie, ale także w formie książeczek w tradycyjnych księgarniach. 

Twinkle Twinkle Little Star tekst piosenki 

Nie wszyscy to wiedzą, ale piosenka „Twinkle Twinkle Little Star” ma aż 5 zwrotek! Zazwyczaj śpiewa się tylko kilka pierwszych, a piąta zwrotka pojawia się w różnych wykonaniach niezwykle rzadko. Nie mniej, poniżej prezentujemy pełen angielski tekst tej niezwykle kojącej i uspakajającej piosenki dla dzieci.  

Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!
Up above the world so high,
Like a diamond in the sky.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

When the blazing sun is gone,
When he nothing shines upon,
Then you show your little light,
Twinkle, twinkle, all the night.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

Then the traveller in the dark,
Thanks you for your tiny spark,
He could not see which way to go,
If you did not twinkle so.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

In the dark blue sky you keep,
And often through my curtains peep,
For you never shut your eye,
Till the sun is in the sky.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

As your bright and tiny spark,
Lights the traveller in the dark,—
Though I know not what you are,
Twinkle, twinkle, little star.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are!

Twinkle Twinkle Little Star – YouTube

Poniżej znajdziesz link do piosenki “Twinkle Twinkle Little Star” na YouTube po angielsku z tekstem. Teraz możecie wspólnie z pociechą śpiewać ją przed snem lub wtedy, kiedy chcecie się wyciszyć.

Sprawdźcie też inne nasze wpisy:
Jak uczyć się efektywnie? Skuteczne metody i najczęstsze błędy
Mam tę moc – piosenka z Krainy Lodu
Vaiana: Skarb Oceanu
W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki angielskiego?
Jak uczyć małe dzieci angielskiego?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: