Inne Rozwój

Rodzaje osobowości – jak je rozpoznać

Podczas gdy rodzice jednych dzieci zastanawiają się, dlaczego ich dzieci są takie nieśmiałe i zachowawcze w nawiązywaniu nowych znajomości, inni myślą, że ich dziecko to istny wulkan energii, który aż dziw, że nie rozniósł w strępy wszystkiego dookoła. Każde dziecko rodzi się inne, wychowuje i rozwija się inaczej i absolutnie należy to uszanować! Nie ma sensu na siłę uspakajać dziecka, które jest „żywym srebrem”, ani ganić za odczuwanie emocji dziecka, które wszystko silnie przeżywa. 

Różne temperamenty występujące u dzieci mają wpływ na rozwój dziecka, to jak poznaje ono świat i to, na jakiego człowieka ostatecznie wyrośnie. Nie ma temperamentów złych i dobrych. Każdy z czterech głównych typów osobowości u dzieci ma swoje dobre i złe strony, jednak każdy z nich jest w naturze potrzebny. Gdybyśmy wszyscy rodzili się i wyrastali na takich samych ludzi, otaczający nas świat byłby naprawdę nudny. 

Przekonaj się, jakie są cztery główne typy osobowości u dzieci oraz jak dobrać odpowiedni tryb nauki do dzieci z różnymi charakterami. To, że dziecko jest nieśmiałe, wcale nie musi oznaczać, że nie może pięknie mówić po angielsku, podobnie jak to, że dziecko, które szybko się nudzi, nigdy nie zapamięta angielskiej gramatyki. Dowiedz się z nami jak rozpoznać poszczególne rodzaje osobowości u dzieci i naucz się z nimi współpracować! 

melancholik

Cztery podstawowe typy osobowości u dzieci 

Co do zasady wyróżniamy cztery główne typy osobowości określane najczęściej jako melancholik, flegmatyk, choleryk i sangwinik. Istnieje bardzo wiele podejść naukowych do tematu osobowości i czasami różne nazwy oznaczają ten sam lub podobny typ. W niektórych ujęciach osobowości określa się również kolorami: zielony, niebieski, czerwony i żółty oraz dzieli na bardziej szczegółowe typy takie jak: analityk, dyplomata, odkrywca czy strażnik. 

Poniżej przygotowaliśmy opisy, które charakteryzują cztery najpopularniejsze typy osobowości u dzieci.   

Melancholik

Melancholik to osoba, którą cechuje raczej negatywne, lękliwe i pesymistyczne podejście do codziennych spraw, do siebie i do innych. Osoba ta zazwyczaj nadmiernie analizuje każdą decyzję i szuka słuszności dokonanego wyboru. 

Melancholik jest powściągliwy i spokojny, lubi marzyć i oddawać się zadumie. Jest też najbardziej twórczy ze wszystkich typów osobowości. Dziecko melancholik niełatwo akceptuje nowości, jest raczej typem samotnika i potrzebuje dużo wsparcia rodziców, aby uwierzyć w siebie i zaakceptować dynamiczny świat dookoła. Melancholik bardzo potrzebuje rozmów o emocjach i spokojnego poznawania świata, bez nadmiernej presji ze strony otoczenia.

Flegmatyk 

Osoba flegmatyczna jest mocno zrównoważona emocjonalnie, raczej łagodna, cierpliwa i dyplomatyczna. Flegmatyk woli obserwować niż szybko działać, preferuje też zadania niewymagające pośpiechu. Dziecko flegmatyk będzie spokojne i łagodne, ale może też być nieufne. 

choleryk

Generalnie lubi towarzystwo innych dzieci, ale podczas pracy zespołowej raczej nie przejmie inicjatywy. Zawsze jednak wykona powierzone mu zadania solidnie. Flegmatykowi podczas nauki w szkole bardzo pomoże dobrze ułożony plan tygodnia, który usystematyzuje wszystkie zadania i pomoże rozplanować ich przebieg.

Choleryk 

Choleryk to typ energiczny i pobudliwy, który silnie przeżywa emocje, jest bardzo aktywny i bywa uparty. Reakcje choleryków często są szybkie i bywają nieprzemyślane. Lubią być na czele grupy i uwielbiają organizować pracę innym. Dziecko choleryk to urodzony przywódca. Jednak nawet najmniejsza porażka może wywołać wielką frustrację. Choleryka rozpiera energia, ciężko mu usiedzieć w miejscu. Takie dziecko uwielbia też samo decydować o sobie. 

Dziecko o temperamencie choleryka lubi bawić się głośno i intensywnie, jednak należy pilnować, by zabawa nie wymknęła się spod kontroli i nie przerodziła w agresję.

Sangwinik 

Sangwinik ma bardzo optymistyczne podejście do życia, uwielbia relacje z innymi osobami, jest towarzyski i często uważany za beztroskiego. Jest spontaniczny i ma duże poczucie humoru, jest lubiany przez innych. Dziecko sangwinik jest dość beztroskie, co może generować problemy z wyegzekwowaniem obowiązków i odpowiedzialnością. Rodzice sangwinika powinni być konsekwentni i jasno stawiać granice między zabawą a obowiązkami, Sangwinik lubi poznawać świat i ludzi, dlatego największą karą dla niego będzie na przykład zakaz wyjścia na podwórko. 

Typy osobowości, a indywidualne lekcje angielskiego online

Przedstawione wyżej typy osobowości niemalże zawsze łączą się ze sobą i tworzą barwną mozaikę temperamentów, która wyróżnia każde dziecko. Z połączenia cech melancholika, flegmatyka, choleryka i sangwinika powstają najróżniejsze charaktery, które dominują u naszych pociech. To także decyduje o różnych predyspozycjach do nauki i odmiennych zdolnościach poznawczych. 

sangwinik

Zupełnie inaczej będzie uczyło się dziecko nieśmiałe i zamknięte w sobie, a całkowicie inaczej maluch energiczny i pewny siebie. Dlatego warto dobrać metody nauki indywidualnie, tak aby odpowiadały naszym dzieciom. Przykładowo wiele maluchów w szkole skarży się na hałas i dużą grupę rówieśników w klasie, dlatego coraz popularniejsze stają się indywidualne lekcje. 

Podczas takich lekcji online lub stacjonarnych, dziecko otrzymuje 100% uwagi swojego nauczyciela i nie rozprasza się bodźcami w klasie, a także nie obawia się wypowiadać co myśli na głos, w obawie o ocenę rówieśników. Jednym z przedmiotów, którego skutecznie mogą uczyć się dzieci z różnymi typami osobowości, jest język angielski. Dowiedz się koniecznie jakie typy osobowości skorzystają najbardziej na lekcjach angielskiego online w Novakid.  

Przede wszystkim nieśmiałe i wrażliwe dzieci, które podczas tradycyjnych lekcji w szkole boja się mówić po angielsku i nie czują się komfortowo w dużej grupie. Podczas indywidualnych lekcji angielskiego online w Novakid, dziecko rozmawia tylko ze swoim nauczycielem i może swobodnie wypowiadać się, bez obaw o reakcje rówieśników. 

Lekcje angielskiego online to także świetna sprawa dla szybko nudzących się dzieci, które potrzebują wielu bodźców, aby nie tracić zainteresowania nauką. Lekcje w Novakid prowadzone są na interaktywnej platformie, na której nie brakuje ciekawych gier, zabaw i zadań praktycznych. Dzięki dużej różnorodności przekazywania wiedzy nawet najbardziej niecierpliwy maluch będzie zaangażowany przez całą lekcję. 

typy osobowości

Podobnie dzieci z dużą ilością energii w Novakid mają możliwość efektywnej nauki języka angielskiego. Dzięki nauce w formie zabawy oraz grom i zabawom ruchowym, maluch będzie traktował każdą kolejną lekcję jak niesamowitą przygodę, w której po prostu chce się uczestniczyć!

Szkoła języka angielskiego online Novakid to także idealne miejsce dla wzrokowców i kinestetyków. Ci pierwsi skorzystają z licznych wizualnych pomocy naukowych wyświetlanych na ekranie komputera podczas lekcji, a Ci drudzy będą mogli wykazać się podczas prowadzonych przez lektora angażujących gier i zabaw ruchowych po angielsku.  

 Sprawdź też inne nasze artykuły:
Stres i emocje u dzieci – jak dziecko może nie radzić sobie ze stresem i innymi emocjami
Seriale dla młodzieży, które pomogą w nauce angielskiego
Gry interaktywne online – czy mogą być przydatne w nauce?
Szkoła online czy stacjonarna? Jaką wybrać?
Jak przełamać barierę językową u dziecka?
Kiedy zdecydować się na dodatkowe lekcje angielskiego?

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: