Inne

Jak mądrze korzystać z dzieckiem z internetu i urządzeń elektronicznych

W przypadku maluchów korzystających samodzielnie z komputera, tabletu czy smartfona zdania rodziców są bardzo mocno podzielone. Jedni uważają, że skoro technologia otacza nas z każdej strony, a współczesny świat coraz mocniej opiera się na branży IT, to im wcześniej dziecko nauczy się korzystać z nowoczesnej technologii, tym lepiej wpłynie to na jego przyszłość. Po drugiej stronie tej dyskusji są jednak rodzice, którzy uważają, że im później dziecko wciągnie się w potencjalnie niebezpieczny i uzależniający świat nowoczesnych technologii, tym lepiej dla jego zdrowia. 

 

Jesteśmy zdania, że najlepsze rozwiązanie leży gdzieś pośrodku obu tych argumentów. Nie należy zupełnie zabraniać dziecku korzystania z nowoczesnej technologii, ponieważ w internecie czy na smartfonie można znaleźć sporo materiałów do nauki oraz wielu ciekawych przyjaciół z całego świata. Z kolei pozostawianie dziecka samemu sobie w internecie jest potencjalnie niebezpieczne i gdy dziecko korzysta z nowoczesnej technologii, przynajmniej na początku swojej przygody z komputerem, tabletem czy smartfonem powinno być pod czujnym okiem rodziców.

 

Dzisiaj podpowiemy jak mądrze korzystać z dzieckiem z internetu i urządzeń elektronicznych takich jak: komputer, tablet i smartfon, które w dzisiejszym świecie ma już każdy dorosły i prawie każde dziecko w wieku szkolnym. Przekonaj się, że nowoczesna technologia wcale nie musi być zagrożeniem dla Twojego dziecka. Jeżeli jest wprowadzana do życia malucha stopniowo i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w sieci, wówczas może zagwarantować dobry start w przyszłość. Czytaj dalej! 

dziecko ze smartfonem

Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych to podstawa!

Jeżeli chcesz nauczyć dziecko mądrego korzystania z urządzeń elektronicznych i internetu, to Ty jako rodzic musisz być dla dziecka dobrym przykładem. Jeżeli wprowadzacie domowe zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, to przynajmniej część z nich powinna odnosić się zarówno do dorosłych jak i dzieci. 

 

W dzisiejszych czasach, kiedy nowoczesna technologia otacza nas z każdej strony, 24 godziny na dobę, takie zasady to absolutna podstawa, jeżeli nie chcemy, aby pociecha uzależniła się od smartfona lub komputera, bądź też nie widziała świata poza światem wykreowanym w internecie. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę, aby nauczyć dziecko świadomie i odpowiedzialnie korzystać z technologii? 

 

 • Rozmawiaj z dzieckiem, dlaczego zasady zdrowego korzystania z urządzeń i internetu są ważne.
 • Unikajcie korzystania z multimediów jako tła dla innych czynności.
 • Nie korzystajcie z urządzeń elektronicznych na 2 godziny przed snem.
 • Nie używajcie smartfonów podczas jedzenia i nauki, chybachyba że dziecko korzysta z komputera do odrabiania lekcji.
 • Ustalcie dni lub pory dnia wolne od urządzeń i Internetu. 
 • Dowiaduj się od dziecka, co planuje robić w internecie w danej chwili.
 • Obserwuj uważnie, czy dziecko nie zachowuje się inaczej lub niepokojąco podczas korzystania z Internetu.
 • Bądź dla dziecka dobrym przykładem i ogranicz korzystanie z urządzeń elektronicznych w domu. 
 • Staraj się pilnować, co dziecko robi w Internecie i jakie strony odwiedza.
 • Proponuj edukacyjne gry i zabawy w internecie zamiast strzelanek.   
 • Nie kupuj dziecku bardzo drogich urządzeń elektronicznych, ponieważ maluch nie do końca świadomy ich wartości może je zgubić lub zniszczyć. 

 

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka w Internecie

Poza zasadami mądrego i świadomego używania urządzeń elektronicznych przez dziecko warto wprowadzić w domu także reguły bezpiecznego korzystania z internetu. Internet to niemalże nieskończone źródło najróżniejszych zasobów, do których można mieć dostęp zawsze i wszędzie. Ważne jednak, aby uświadomić dziecko, że w internecie mogą czaić się najróżniejsze zagrożenia takie jak wirusy komputerowe, niebezpieczne osoby oraz fake newsy. 

bezpieczeństwo dziecka w Internecie

Coraz częściej w kontekście uczniów szkół w Polsce mówi się także o szkodliwym oddziaływaniu mediów społecznościowych na psychikę dziecka. Na popularnych portalach społecznościowych nie brakuje idealnie wykreowanych zdjęć czy treści ukazujących idealne życie celebrytów. Warto uświadomić dziecko, że nie wszystko, co zobaczy w internecie, musi być prawdą oraz że media społecznościowe zazwyczaj pokazują tylko mały wycinek rzeczywistości. Aby pomóc dziecku zachowywać się bezpiecznie w internecie, zwróć uwagę na poniższe wskazówki.

 

 • Uczul dziecko, że nie wszystko, co znajduje się w internecie, musi być prawdziwe.
 • Chroń komputer dziecka przed nieodpowiednimi treściami za pomocą kontroli rodzicielskiej. 
 • Chroń komputer dziecka przed szkodliwymi wirusami za pomocą programów antywirusowych. 
 • Przypominaj dziecku, żeby nie podawać swoich danych wrażliwych takich jak adres zamieszkania czy numer telefonu na nieznanych stronach. 
 • Wyjaśnij dziecku, jak ważne są mocne hasła zabezpieczające konta w internecie. 
 • Pokazuj dziecku wartościowe i inspirujące  strony internetowe.  
 • Obserwuj dziecko podczas korzystania z internetu – jeżeli coś wzbudzi Twoje zastrzeżenia, porozmawiaj o tym z dzieckiem.
 • Zwracaj uwagę, co dziecko udostępnia w mediach społecznościowych i do jakich grup należy.  
 • Wspólnie ustalcie, ile czasu dziennie dziecko może poświęcać na czas wolny w internecie. 

Te wpisy mogą Ci się spodobać:
Programowanie dla dzieci – czy warto?
Czy nauka przy muzyce jest efektywna? Jak muzyka wpływa na skupienie?
Edukacja w krajach anglojęzycznych – jak przygotować do niej dziecko
Bajka dla dzieci po angielsku – 5 propozycji, dzięki którym Twoje dziecko rozwinie swoje umiejętności językowe
Komiksy dla dzieci – wybór 7 najciekawszych tytułów

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: