Angielski poprzez zabawę Edukacja Popkultura Rozwój

Seriale dla młodzieży, które pomogą w nauce angielskiego

Nie bez powodu uważa się, że nauka języka angielskiego poprzez zabawę lub obcowanie z językiem, jest niezwykle skuteczna. Pamięciowa nauka długich list słówek i zawiłych reguł gramatycznych nie tylko potrafi frustrować i zniechęcić do dalszej nauki, ale nie daje również oczekiwanych rezultatów. Ponadto, im wcześniej dziecko zacznie regularnie osłuchiwać się z angielskim, tym łatwiej będzie mu w przyszłości posługiwać się tym językiem obcym, jak swoim ojczystym. Aby zachęcić dzieci i młodzież do systematycznej nauki angielskiego, warto podsuwać im ciekawe i niestandardowe pomysły na naukę. 

 

O ile nie zawsze mamy pod ręką angielskiego native speakera, z którym dziecko mogłoby porozmawiać na żywo, to na popularnych platformach internetowych nieustannie mamy dostęp do seriali dla młodzieży o różnorodnej tematyce. Niezobowiązująca nauka angielskiego z amerykańskich i brytyjskich seriali jest niezwykle skuteczna, co potwierdzają zarówno sami uczniowie jak i nauczyciele angielskiego. Młodzież uwielbia tę formę rozrywki i spędzania wolnego czasu, dlatego warto połączyć przyjemne z pożytecznym.

 

Aby nauka angielskiego z seriali była skuteczna, warto nie tylko oglądać je w oryginalnej wersji językowej, ale również, zamiast polskich napisów ustawić je w języku angielskim. Wówczas dziecko może połączyć dialogi, które słyszy z ich transkrypcją po angielsku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie są najlepsze seriale dla młodzieży do nauki języka angielskiego, koniecznie czytaj dalej i poznaj nasze TOP 5 rekomendacji.

 

Top 5 najlepszych seriali dla młodzieży do nauki angielskiego

Przyjaciele – Friends

„Przyjaciele” to klasyczny amerykański serial komediowy, którego akcja toczy się na Manhattanie w Nowym Jorku w latach 90. XX wieku. Mimo że serial ma już swoje lata, to na całym świecie wciąż zdobywa rzesze nowych fanów, a ci, którzy obejrzeli go raz, chętnie oglądają całe 10 sezonów po kilka razy. 

 

Serial, będący nieodłącznym elementem amerykańskiej popkultury, w zabawny sposób opisuje losy szóstki przyjaciół: Rossa, Rachel, Moniki, Phoebe, Chandlera i Joeya, którzy razem wkraczają w dorosłe życie i mierzą się z jego realiami. Oglądając serial, zagłębiamy się w życie każdego z bohaterów, śledzimy ich wzloty i upadki, codzienne problemy oraz większe i mniejsze radości. 

seriale dla młodzieży - friends

Pod kątem językowym „Przyjaciele” to idealny materiał do niezobowiązującej nauki angielskiego. Humor w serialu jest nieskomplikowany, dzięki czemu nawet nie znając dobrze angielskiego, można z łatwością zrozumieć wszystkie żarty. Nie brakuje momentów charakterystycznych dla amerykańskiej kultury, a język, którym posługują się bohaterowie, jest bardzo łatwy do zrozumienia. Dzięki oglądaniu “Przyjaciół” można nauczyć się wielu nieformalnych zwrotów i wyrażeń, które okażą się przydatne w codziennym życiu. Przykładem może być, chociażby kultowe “How You Doin’?”.  Pozycja obowiązkowa dla młodszej i starszej młodzieży. 

Jak poznałem waszą matkę – How I Met Your Mother

To kolejny amerykański serial komediowy, który na całym świecie zdobył rzesze fanów. Pomimo dość skomplikowanej osi czasu, która występuje w serialu, po pierwszych kilku odcinkach można wciągnąć się w losy piątki wkraczających w dorosłe życie przyjaciół – Teda, Marshalla, Barneya, Lily i Robin. Narratorem serialu przez całe 9 sezonów jest jeden z głównych bohaterów Ted, który w roku 2030 opowiada swoim dzieciom zagmatwaną historię z przeszłości, która dotyczy wszystkich wydarzeń, które ostatecznie doprowadziły do tego, że poznał żonę, czyli tytułową matkę swoich dzieci. 

How I Met Your Mother - seriale dla młodzieży

Serial jest bardzo łatwy do zrozumienia, a to głównie dzięki nieskomplikowanej akcji, prostym do zrozumienia żartom i dowcipnej narracji Teda. Oglądając „Jak poznałem Waszą matkę” można nauczyć się wyrażeń stosowanych na co dzień w języku angielskim i zaznajomić się nieco z amerykańską kulturą. Mimo że serial w gruncie rzeczy bawi do rozpuku, to momentami porusza także ważne życiowe kwestie takie jak utrata bliskiej osoby, problemy rodzinne i zawody miłosne. Z kolei Inspirując się przekomicznym bohaterem Barneyem, poznasz całą masę uniwersalnych slangowych słówek takich jak: „high five” – piąteczka, „awesome” – odjazdowo oraz „legendarny” – legendarnie. 

 

Teoria wielkiego podrywu – Big Bang Theory

To kolejna amerykańska produkcja komediowa, która skierowana jest do widzów zainteresowanych światem nauki, ale także tych, którzy cenią sobie nieoczywisty humor i barwne postaci. W serialu liczącym 12 sezonów śledzimy zabawne perypetie dwójki najlepszych przyjaciół – szalonych fizyków, którzy skomplikowane sprawy życia codziennego oraz swoje życie uczuciowe próbują przełożyć na język nauki. Charyzmatyczny Sheldon i przezabawny Leonard są wyjątkowymi współlokatorami, którzy razem z Rajeshem i Howardem tworzą kwartet nerdów nie do przebicia. 

Big Bang Theory - seriale dla młodzieży

Ze względu na naukowy background, tematykę science fiction, gry wideo i komiksy, serial może nie spodobać się każdemu, jednak dla geeków to pozycja obowiązkowa. Akcja serialu jest prosta do zrozumienia, a komediowe gagi potrafią rozbawić do rozpuku. Również podczas oglądania tego serialu można osłuchać się z amerykańskim slangiem i nauczyć się poprawnej wymowy wyrażeń stosowanych w mowie potocznej. Serial w zabawny sposób pokazuje, jak wygląda studenckie życie w Ameryce, a dodatkowo pozwala nauczyć się całej masy słownictwa związanego z nauką, w szczególności z dziedzin: przyrody, fizyki i chemii. 

Doktor House – House MD

To propozycja amerykańskiego serialu dla starszych, bardziej osłuchanych z językiem angielskim uczniów, którzy dodatkowo interesują się medycyną. Serial liczący 8 sezonów na przestrzeni lat zdobył mnóstwo nagród, głównie za doskonałą fabułę, świetnie poprowadzoną akcję, pełne charakteru postaci oraz ważne problemy poruszane w serialu. Akcja “Dr. House’a” toczy się w stosunkowo niedużym szpitalu Princeton-Plainsboro w New Jersey. Głównym bohaterem jest tytułowy Dr. House – postać niezwykle barwna. Mężczyzna aspołeczny, konfliktowy, nieprzewidywalny, ironiczny, ale zarazem genialny, Wraz ze swoim zespołem lekarzy, w każdym odcinku diagnozuje nietypowe choroby, rozwiązując przy tym problemy życiowe swoich pacjentów. 

doktor house - seriale dla młodzieży

Ze względu na medyczną tematykę serialu, angielskie słownictwo pojawiające się w “House MD” może być momentami trudne do zrozumienia, jednak bardziej skomplikowane sceny są doskonale zrównoważone fragmentami z życia prywatnego głównych bohaterów, gdzie ironia przeplata się z komedią i dramatem.

 

 Jak pokazują ostatnie trendy serialowe, mimo skomplikowanej warstwy językowej, seriale medyczne cieszą się całkiem niezłą popularnością wśród młodzieży i dorosłych. Są w stanie zainteresować nie tylko lekarzy, ale również wszystkich innych widzów, którzy z medycyną mają na co dzień niewiele wspólnego. 

Sherlock

Wybitne postaci Sherlocka Holmesa oraz jego wiernego kompana Watsona znane są już ludzkości od dawien dawna, jednak ostatnio ponownie zrobiło się o nich głośno, a to za sprawą brytyjskiej, nowoczesnej produkcji serialowej. Liczący na ten moment 3 sezony serial, to piękny ukłon w stronę klasycznej, brytyjskiej literatury. Produkcja została zrealizowana z ogromnym rozmachem i mimo klasycznej tematyki serialu, nie brakuje w nim nowoczesnego ujęcia. 

sherlock - seriale dla młodzieży

Przygody brytyjskiego detektywa można śledzić na ekranie z zapartym tchem, a wciągnięcie się w zagadkową fabułę serialu nie trwa długo. Co jest najlepszego w tym serialu pod kątem niezobowiązującej nauki języka angielskiego? Oczywiście przepiękna, brytyjska wymowa, która pada głównie z ust wybitnego aktora Benedicta Cumberbatcha oraz doskonale wyważone żarty. Oglądając serial, można stracić poczucie czasu, a przy okazji osłuchać się z nienaganną brytyjską wymową i poznać interesujące słownictwo. Pozycja obowiązkowa dla miłośników zagadek kryminalnych oraz wielbicieli nieco bardziej mrocznych klimatów.

Sprawdź też inne artykuły:
Najlepsze seriale komediowe do nauki języka angielskiego
Aplikacje do nauki języka angielskiego
Najlepsze kreskówki do nauki angielskiego
Filmy animowane dla dzieci – co oglądać z dzieckiem?
Angielski w wakacje – czemu nie warto przerywać nauki języka w czasie wakacji?

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: