Kultura Rozwój

Zwierzę dla dziecka – jakie wybrać i czy to dobry pomysł?

Czy może być coś przyjemniejszego dla oczu, ciała i duszy niż puszyste, słodkie zwierzątko, które zawsze można pogłaskać, przytulić i z którym można bawić się na tysiące sposobów? Taka wizja rzeczywistości bardzo przemawia zwłaszcza do najmłodszych, którym wystarczy jedynie, że usłyszą od kolegi w szkolnej ławce albo znajomych z podwórka, jaka to wielka frajda opiekować się zwierzątkiem domowym, a już natychmiast same chcą je posiadać. Biedni rodzice późnej całymi tygodniami i miesiącami zastanawiają się, czy pozwolić maluchowi na posiadanie własnego zwierzęcia. Często pojawiają się wówczas pytania: czy moje dziecko jest już gotowe na taki obowiązek? Czy moja pociecha będzie wiedziała jak prawidłowo zajmować się pupilem? 

O ile przy wyborze chomika, królika czy rybek czeka na nas mniej zobowiązań, o tyle wybór psa czy kota to już poważna decyzja na długie lata. Poza tym, przed podjęciem decyzji o wyborze zwierzęcia dla dziecka, trzeba pociechę odpowiednio nastawić i wyjaśnić, że posiadanie zwierzęcego przyjaciela to nie tylko zabawa, ale również obowiązki.  Dowiedz się, czy wybór zwierzęcia dla dziecka to dobry pomysł i jeśli już, to jakie zwierzę do domu dla dziecka będzie najlepsze? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te ważne pytania. Z nami rozwiejesz swoje wątpliwości na temat tego jakie zwierzątko dla dziecka sprawdzi się najlepiej! 

chłopczyk z kotem

Zwierzątko dla dziecka – zalety posiadania

Posiadanie przez pociechę zwierzaka w domu, a już zwłaszcza własnego zwierzaka, to poważny krok w życiu całej rodziny, który może wprowadzić do niej na stałe dużo dobrego. Naukowo udowodniono, że opieka nad zwierzątkiem domowym niesie za sobą wiele korzyści dla rozwoju naszej pociechy. Po pierwsze, dzięki regularnemu kontaktowi ze zwierzęciem, dziecko konsekwentnie uczy się wrażliwości do drugiej istoty oraz empatii. Buduje trwałe relacje ze swoim zwierzątkiem i zaczyna rozumieć wagę emocji. 

Po drugie, posiadanie przez dziecko własnego zwierzęcia, zwłaszcza kota czy psa uczy odpowiedzialności i zaradności. Zwierzę domowe to po pierwsze nie zabawka, a po drugie nie same przyjemności. O domowego pupila trzeba regularnie dbać, trzeba go karmić, sprawdzać czy niczego mu nie brakuje i kontrolować jego prawidłowy rozwój. Dopiero wówczas, gdy maluch zrozumie, że opieka nad zwierzątkiem wymaga poświęcenia własnego czasu, dopiero wówczas można zgodzić się na zakup wybranego pupila. Po trzecie, stały kontakt ze zwierzętami pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, co udowodniono w licznych badaniach naukowych. 

Dziewczynka z króliczkiem

Jakie zwierzę dla dziecka wybrać? 

Biorąc pod uwagę statystykę, najczęstszym wyborem zwierzęcia do domu są psy i koty. Jednak w przypadku pierwszego zwierzęcia dla naszej pociechy, taki wybór nie zawsze będzie trafiony. Wybierając pupila domowego na prośbę naszej pociechy musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Oczywiście na wstępie powinniśmy wziąć pod uwagę preferencje naszego dziecka, czyli to czy maluch chce mieć kota, psa, chomika, a może ptaszki? W dużym stopniu jednak wybór zwierzęcia dla dziecka zależy od warunków, które panują u nas w domu oraz od stopnia rozwoju i odpowiedzialności samej pociechy. Dla kilkulatka, który bardzo chce mieć w domu zwierzątko dobrą opcją jest zakup rybek, ponieważ nie wymagają one aż tak dużo opieki i zaangażowania jak posiadanie psa czy kota, a są również żywymi zwierzątkami, które cieszą oko i mogą być wstępem do nauki obowiązków.

Jeżeli razem z dzieckiem mieszkacie w bloku i zwyczajnie nie możecie sobie pozwolić na posiadanie psa, a dziecko naciska na zwierzątko domowe, wówczas można rozważyć zakup chomika, myszek, świnki morskiej, myszoskoczka czy królika. Gryzonie to bardzo interesująca grupa małych zwierząt, z którymi dziecko będzie się mogło pobawić, ale i odczuje wagę obowiązków wynikających z opieki nad takimi zwierzętami. Poza tym, gdy myślimy o puszystych i przytulnych małych stworzeniach, to czy naszym oczom nie ukazuje się właśnie puchaty królik lub rozkoszna świnka morska? 

dziewczynka z lisem

Jeżeli mamy w domu starszaka lub nastolatka, który kocha zwierzęta i już od dłuższego czasu naciska na zakup psa lub kota, warto wówczas na poważnie rozważyć tę opcję. Najpierw jednak należy z całą rodziną szczegółowo omówić jak długa jest lista obowiązków wynikająca z posiadania tych zwierząt i kto dokładnie czym będzie się zajmował. Pies czy kot mogą się stać prawdziwymi przyjaciółmi naszego dziecka, na bardzo długie lata, a dziecko może wyciągnąć wiele pozytywnych doświadczeń podczas opieki nad nimi. Przy wyborze tych zwierząt dla dziecka warto rozważyć adoptowanie ich ze schroniska, tak aby dać samotnym pupilom nowy dom i nowe, wspaniałe życie. 

Sprawdź też nasze poprzednie wpisy: 10 najciekawszych książek dla dziecka w wieku szkolnym oraz Jakiego języka warto się uczyć najbardziej?. Dowiedz się także. Jak rozpoznać talent u dziecka i pomóc mu go rozwijać?. Sprawdź również Jesienny słowniczek – opiszcie jesień za oknem po angielsku!.

Leave a Reply

%d bloggers like this: