Kultura Tradycje

Jaki prezent na komunię dla dziecka wybrać?

Wielkimi krokami zbliża się miesiąc maj, a skoro o maju mowa, to nie można oczywiście nie wspomnieć o rozpoczynającym się właśnie sezonie komunijnym. Pierwsza Komunia Święta to ogromne przeżycie zarówno dla samego dziecka jak i dla jego rodziców oraz najbliższej rodziny. Z okazji tego wielkiego, religijnego święta przyjęło się w Polsce hucznie świętować, poprzez wyprawianie wystawnych obiadów i spotkań rodzinnych, a także obdarowywanie dziecka, które przystąpiło do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej najróżniejszymi prezentami. 

O ile w czasach PRL z wyborem prezentu dla dziecka na Pierwszą Komunię Świętą było o wiele łatwiej, ze względu na ograniczony asortyment w sklepach, o tyle teraz, w czasach gdy możemy mieć praktycznie wszystko i to od zaraz, wybór prezentu na Pierwszą Komunię dziecka to prawdziwe wyzwanie. Jeśli zastanawiasz się jaki prezent na komunię wybrać dla dziecka, co sprawdzi się w przypadku prezentu dla dziewczynki, a co dla chłopca – czytaj dalej. 

Podpowiadamy jakie są najczęściej wybierane przez rodziców i krewnych uniwersalne prezenty na komunię. Dowiedz się jak drogi prezent na komunię powinna kupić babcia, ciocia z wujkiem czy rodzice i czy wypada wręczyć dziecku kopertę z pieniędzmi. Sprawdź, czy z okazji Pierwszej Komunii Świętej można podarować dziecku praktyczny, pożyteczny i edukacyjny prezent, który posłuży mu na długie lata. 

Komunia święta

 

Pierwsza Komunia Święta 

Ten wyjątkowy dzień w życiu dziecka to przede wszystkim ważna uroczystość katolicka, w której wierzące dziecko podczas mszy świętej po raz pierwszy przyjmuje Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. 

Według tradycji, do Pierwszej Komunii świętej dopuszcza się te dzieci, które znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej przemianę. Warto mieć na uwadze, że o ile Pierwsza Komunia Święta dziecka jest niezwykle ważna dla samych dzieci i ich rodzin, o tyle jest to też święto całej wspólnoty parafialnej. 

W Polsce za moment odpowiedni do przyjęcia I Komunii Świętej uznaje się trzecią klasę szkoły podstawowej. Dzieci w tym wieku przygotowują się do tego wielkiego wydarzenia religijnego przez cały rok szkolny. Przed Pierwszą Komunią Świętą od dzieci i ich rodziców wymagana jest spowiedź święta, a w dniu uroczystości przyjęło się ubierać odświętnie, organizować huczne przyjęcia komunijne w restauracjach oraz obdarowywać dzieci wartościowymi prezentami. Niektórzy mawiają, że Pierwsza Komunia Święta dla dziecka jest tym, czym sakrament małżeństwa dla dorosłych. 

 

stół udekorowany na komunie świętą

Jaki prezent na komunię będzie najlepszy?

Nie ma jednej złotej zasady, która mówi o tym, jaki prezent na komunię dla dziecka będzie najlepszy. Dodatkowo, decyzji nie ułatwia fakt, że obecnie w sklepach stacjonarnych i internetowych mamy ogromnie szeroki wybór asortymentu. W związku z tym decyzja o zakupie określonego prezentu dla dziecka, które idzie do Pierwszej Komunii Świętej, to nie lada wyzwanie. Do wyboru mamy całe mnóstwo sprzętu elektronicznego, elektronicznego sprzętu sportowego, biżuterii czy kursów edukacyjnych stacjonarnych lub online.

Przy wyborze prezentu na komunię należy uwzględnić przede wszystkim zainteresowania i pasje samego dziecka, naszą zasobność portfela oraz to jak bliska jest nasza relacja z dzieckiem, które idzie do komunii. Zupełnie innego prezentu oczekuje się od rodziców i dziadków, a innego od emerytowanej cioci czy dalekiego wujka. 

W czołówce najczęściej wybieranych prezentów na komunię dla dziecka niezależnie od płci, rok w rok pozostają sprzęty elektroniczne takie jak: smartfon, laptop, tablet oraz rower czy zegarek. Przy wyborze prezentu na komunię dla dziecka nie wolno zapomnieć o tym, że to święto jest przede wszystkim wielkim przeżyciem religijnym, dlatego podarowanie dziecku Biblii czy innej książki o tematyce religijnej będzie w tym wyjątkowym dniu bardzo na miejscu.

Jeśli nie masz pewności co kupić na prezent dziecku przystępującemu do Pierwszej Komunii Świętej, koniecznie zapytaj rodziców dziecka, czy orientują się jakie są potrzeby pociechy, o czym marzy i czego zazdrości rówieśnikom. Warto również zorientować się, co dziecku planuje sprezentować reszta rodziny, aby uniknąć dublowania się prezentów. Niektórzy rodzice przed Pierwszą Komunią Świętą dziecka decydują się na sporządzenie listy prezentowej, na którą mogą wpisywać się bliscy i w oparciu o konkretne wskazówki wybierają prezent dla dziecka. Jeśli jednak nadal nie wiesz na jaki prezent na komunię postawić w tym roku, koniecznie sprawdź listę polecanych prezentów zamieszczoną poniżej. 

prezent na komunię dla dziecka

 

Prezent na komunię dla chłopca

Smartwatch

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i digitalizacji coraz więcej codziennych urządzeń zastępowanych jest ich elektronicznymi odpowiednikami. Świetnym prezentem dla chłopca na komunię, zamiast tradycyjnego zegarka będzie smartwatch. Nowoczesne smartwatche posiadają masę przydatnych funkcji i bajerów, które aktywny ośmiolatek powinien bardzo docenić. Dzięki smartwatchowi można ustalić gdzie akurat dziecko się znajduje, dokonywać pomiarów funkcji życiowych, mierzyć swoje wyniki i osiągnięcia w sporcie oraz wiele, wiele więcej. W dzisiejszych czasach dobry smartwatch ucieszy chłopca zdecydowanie bardziej niż klasyczny zegarek. W przypadku smartwatcha warto postawić na urządzenie ze średniej półki cenowej, np. od Xiaomi czy Huawei.  

 

smartwatch - prezent na komunie dla dziecka

Dron

Elektroniczne gadżety i długie godziny zabawy na świeżym powietrzu to to, co chłopcy lubią najbardziej. Rosnąca popularność dronów i ich coraz większa przystępność cenowa sprawiła, że coraz więcej osób angażuje się w latanie nimi dla rekreacji. Z tego powodu zakup drona na prezent na komunię będzie strzałem w dziesiątkę zarówno dla ośmiolatka jak i jego taty. Dodatkowo, dron kupiony dziecku z okazji Pierwszej Komunii Świętej może przydać się całej rodzinie podczas wakacji, do uwiecznienia najciekawszych wspomnień. 

 

dron - prezent na komunię dla dziecka

Elektryczna deskorolka

Elektryczna deskorolka to sprzęt, który coraz częściej widnieje na listach wymarzonych prezentów na komunię dla chłopców. W mieście, na ulicach, w parkach i na placach widać je coraz częściej, a wielu rodziców twierdzi, że taka e-deskorolka to świetna zabawa nie tylko dla dziecka ale całej rodziny. Jedno jest pewne, jeśli chcesz, żeby Twoja pociecha była najbardziej “cool” wśród rówieśników, elektryczna deskorolka to strzał w dziesiątkę. 

 

elektryczna deskorolka - prezent na komunię

Elektryczna deska poprawi koordynację ruchową dziecka i zachęci je do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu, co w dzisiejszych czasach, w których trudno odkleić pociechę od ekranu komputera, smartfona czy telewizora jest doskonałym pomysłem. 

Konsola do gier

Klasycznym, aczkolwiek dość drogim prezentem dla chłopców z okazji I Komunii Świętej jest konsola do gier, o której marzy praktycznie każdy ośmiolatek. Gry wideo są obecnie tak popularne, że jeśli któryś z rówieśników ma konsolę w domu i może na wspólne granie zapraszać kolegów, to zdecydowanie jest wśród rówieśników „kimś”. Konsolę do gier mogą sprezentować dziecku rodzice lub chrzestni, na przykład w sytuacji gdy dziecko ma już smartfona czy laptopa lub marzy właśnie o Xboxie czy Playstation. 

konsola - prezent na komunię

 

A jeśli o konsoli mowa, to nie można zapomnieć o grach na nią, które zwykle również są dość drogie. Decydując się na taki prezent dla dziecka na komunię można umówić się z rodziną, że część osób złoży się na konsolę, a pozostałe osoby zainwestują w gry do niej. Uniwersalną grą na Playstation, którą pokocha każdy chłopiec jest oczywiście FIFA. 

Klocki LEGO

Mimo, że główną funkcją klocków LEGO jest to, aby bawiły, wiele osób, zwłaszcza z dalszej rodziny decyduje się na zakup zestawu jako prezent uniwersalny prezent dla chłopca na komunię. Klocki LEGO są dość drogie, a Pierwsza Komunia Święta wydaje się być odpowiednio ważną chwilą w życiu dziecka, aby postawić na nieco droższy prezent, niż w przypadku urodzin czy Bożego Narodzenia. Wybierając zestaw klocków LEGO dla chłopca na komunię, warto dowiedzieć się jakie klocki posiada już w swojej kolekcji i jakie są jego zainteresowania. Niezależnie od tego czy pociecha woli roboty, statki kosmiczne czy samochody, dobranie odpowiedniego zestawu nie powinno być większym problemem. 

klocki lego jako prezent na komunię

 

Prezent na komunię dla dziewczynki 

Złota lub srebrna biżuteria 

Najlepszym, spersonalizowanym prezentem dla dziewczynki z okazji Pierwszej Komunii Świętej będzie pierwsza, prawdziwa złota lub srebrna biżuteria. Może to być medalik religijny z grawerem, bransoletka, pierścionek, wisiorek lub kolczyki. Co do kształtu i wzoru biżuterii obowiązuje pełna dowolność, w zależności od gustu. Obdarowana złotą lub srebrną biżuterią mała dama będzie się czuła w dniu Pierwszej Komunii Świętej wyjątkowo pięknie. Taki prezent w postaci jakościowej biżuterii będzie wartościową pamiątką na całe życie. Wiele z nas do dzisiaj z nostalgią wspomina swoją pierwszą biżuterię, którą otrzymaliśmy właśnie z okazji Komunii. 

 

biżuteria prezent na komunie dla dziewczynki

Klasyczny zegarek

Klasyczny zegarek dobrej firmy to podobnie jak biżuteria idealny prezent dla małej damy z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Taki zegarek to nie tylko pamiątka wyjątkowego przeżycia religijnego, ale również praktyczny przedmiot, który pozostanie z dzieckiem na długie lata. Co do samego modelu zegarka, podobnie jak w przypadku biżuterii, obowiązuje pełna dowolność. Można postawić na biały zegarek, srebrny lub złoty, ze skórzanym paskiem lub metalową czy tekstylną bransoletą. Warto również zorientować jakie preferencje ma sama pociecha. 

zegarek prezent na komunię dla dziecka

 

Książka o tematyce religijnej

Pierwsza Komunia Święta to wciąż przede wszystkim święto religijne i ogromne przeżycie dla wierzących katolików. Z okazji przyjęcia przez dziecko Komunii po raz pierwszy, warto sprezentować mu dowolną książkę o tematyce religijnej czy elegancko wydany egzemplarz Biblii, które staną się dla dziecka wskazówkami jak żyć w wierze nie tylko w dniu wyjątkowego święta, ale również na co dzień. Szczególnie rodzicom chrzestnym, odpowiedzialnym za duchowe wychowanie dziecka, poleca się taki prezent. 

Wrotki 

Jeżeli dziewczynka, która przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej posiada już rower lub od jazdy na rowerze woli popularną obecnie jazdę na wrotkach, zakup nowej pary kolorowych butów na kółkach do śmigania po chodnikach, na osiedlu czy w parku będzie strzałem w dziesiątkę. Przed zakupem wrotek należy dowiedzieć się jaki rozmiar stopy ma pociecha lub wybrać model uniwersalny, który posłuży dziewczynce przez kilka lat. 

 

rolki - prezent na komunię dla dziecka

Warto również dopytać o ulubione kolory czy wręcz konkretne wskazania dziecka odnośnie wymarzonej pary wrotek. Taki prezent na Pierwszą Komunię Świętą będzie świetną alternatywą dla drogich urządzeń elektronicznych i zachęci dziecko do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Powszechnie przecież wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch!   

Elektryczna hulajnoga

Po elektrycznych rowerach i deskorolkach, przyszła pora na hulajnogi! Jeśli dziecko nie jest dużym fanem aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zamiast tradycyjnego sprzętu warto postawić na ten elektryczny, np. na elektryczną hulajnogę. Dzięki hulajnodze elektrycznej dziecko będzie mogło szybko i wygodnie przemieszczać się z miejsca na miejsce: ze szkoły do domu, na zakupy czy w odwiedziny do kolegów. Samo jeżdżenie na elektrycznej hulajnodze jest bezwysiłkowe i sprawia zwłaszcza najmłodszym ogromną frajdę. Zakup hulajnogi elektrycznej na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej to ciekawe, nieco futurystyczne i przez wiele dzieci doceniane rozwiązanie. 

elektryczna hulajnoga prezent na komunię

 

Aparat fotograficzny

Trzecia klasa szkoły podstawowej to wyjątkowa chwila w życiu dziecka. Mniej więcej w tym momencie pociecha zaczyna rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz wykazywać charakterystyczne cechy. To dobry moment, aby sprezentować dziecku coś, co okaże się przydatne w dalszym rozwijaniu hobby. Świetnym pomysłem na prezent na komunię jest aparat fotograficzny: profesjonalny, cyfrowy lub zabawny Instax. Dzięki takiemu prezentowi dziecko będzie mogło nie tylko rozwijać pasje związane z fotografią, ale również dokumentować najważniejsze momenty i wspomnienia z najciekawszego okresu swojego życia, który rozpoczyna się właśnie po I Komunii Świętej. 

aparat fotograficzny jako prezent na komunię

 

Prezent na komunię uniwersalny – sprawdzone rozwiązania

Smartfon

Żyjemy w takich czasach, że obecnie bez smartfona jak bez ręki. Zaawansowany technologicznie telefon z dotykowym wyświetlaczem każdego dnia usprawnia nam wiele czynności i jest źródłem stałego kontaktu z najbliższymi. Pierwsza Komunia Święta jest dobrym pretekstem, aby pociecha otrzymała swój pierwszy, własny smartfon. Dziecko, które idzie do I Komunii jest już częściowo odpowiedzialne i świadome, dlatego powinno zrozumieć wartość takiego prezentu oraz docenić korzyści płynące z posiadania smartfona. 

Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele modeli smartfonów, że nie łatwo połapać się w tym, który smartfon będzie najlepszy na prezent na komunię dla ośmioletniego dziecka. Z pewnością nie warto stawiać na najtańsze modele telefonów, które nie wiadomo jak długo będą funkcjonalne, a także nie warto inwestować w topowe modele za kilka tysięcy złotych, ponieważ telefon dziecka jest bardziej narażony na upadki i zniszczenia niż telefon dorosłego. W przypadku prezentu na komunię dobrze jest postawić na smartfon ze średniej półki cenowej np. Xiaomi, Huawei, Honor czy Oppo oraz niektóre modele Samsunga. 

mama i dziewczynka ze smartfonem

 

Laptop

Laptop to kolejny uniwersalny i sprawdzony patent na prezent dla dziecka z okazji I Komunii Świętej. O ile smartfon w większości przypadków będzie wykorzystywany przez dziecko do zabawy, o tyle dobry laptop może posłużyć zarówno do zabawy jak i nauki. Przy wyborze laptopa na prezent na komunię, podobnie jak w przypadku smartfona, warto postawić na średnią półkę cenową. 

Dobrze sprawdzają się urządzenia marek: Lenovo, Asus, Dell czy HP. Wybierając konkretny model laptopa oprócz parametrów wewnętrznych urządzenia, warto zwrócić uwagę na opcje kolorystyczne, których obecnie w elektronice nie brakuje. Chłopcu z pewnością bardziej spodoba się granatowy lub niebieski laptop, podczas gdy dziewczynka bardziej ucieszy się z modelu złotego, różowego lub czerwonego. 

 

dzieci z laptopem

Tablet 

Zakup tabletu na prezent z okazji komunii to rozwiązanie pośrednie między laptopem a smartfonem. Dobry tablet łączy w sobie funkcję rozrywki i nauki, co może okazać się bardzo wartościowe dla obdarowywanej pociechy. Zaletą tabletu jest jego niższa cena niż w przypadku laptopa, przy zachowaniu podobnej funkcjonalności. Tablet na prezent warto wybrać również wtedy, gdy dziecko posiada już smartfon lub laptopa. W przypadku tabletów warto postawić na urządzenia w pełni funkcjonalne i designerskie, do których należy na przykład iPad od Apple. 

 

chłopiec z tabletem

Rower

W dawnych czasach, kiedy zaawansowane technologicznie sprzęty elektroniczne praktycznie nie istniały, najczęstszym prezentem na komunię dla dziecka był rower. Bywało, że rower kupowano celowo nieco zbyt duży, po to, aby służył dziecku jeszcze przez długie lata. Mimo, że obecnie wśród komunijnych prezentów króluje elektronika, rower to wciąż bardzo dobre, uniwersalne rozwiązanie. 

 

dziewczynka. na rowerze

W czasach, gdy dzieci większość czasu wolnego spędzają w ekranie telewizora, komputera lub smartfona, rower to świetny sposób na zachęcenie dziecka do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Dobry rower posłuży dziecku jeszcze przez wiele lat i będzie nie tylko miłą pamiątką Pierwszej Komunii Świętej, ale również codziennym środkiem transportu, źródłem rozrywki i zabawy, a może nawet nową pasją. 

Koperta z pieniędzmi

Jeśli nie masz dobrego pomysłu na prezent na komunię dla dziecka lub pociecha jasno sprecyzowała, że ma jakiś większy cel, na który chce zbierać pieniądze, idealnym rozwiązaniem będzie wręczenie dziecku koperty z pieniędzmi. Dziecko, które idzie do Pierwszej Komunii Świętej jest już w pewnym stopniu odpowiedzialne i przy odpowiednich wskazówkach rodziców, powinno zrozumieć wartość pieniądza i sens oszczędzania. 

 

chłopiec z telefonem i pieniędzmi

Wysokość kwoty, która trafi do koperty powinna być uzależniona od stopnia bliskości naszej relacji z dzieckiem. Od rodziców i chrzestnych oczekuje się większej sumy pieniędzy na prezent dla dziecka, a od emerytowanej cioci czy dalekiego wujka, mniejszej. Wkładając pieniądze do koperty na prezent z okazji Pierwszej Komunii Świętej nie wolno zapomnieć o własnoręcznie wypisanej kartce z życzeniami na pamiątkę dla dziecka. Do koperty można dołączyć także okolicznościowe czekoladki i kwiaty.

Co kupić na komunię – edukacyjny prezent dla każdego dziecka!

Ciekawym i niestandardowym pomysłem na prezent z okazji komunii dla dziecka może być specjalistyczny kurs dopasowany do zainteresowań i umiejętności dziecka. Wybierając prezent na komunię, wcale nie musimy ograniczać się do tego co materialne. Decydując się na wykupienie dziecku kursu na przykład fotografii, rysunku czy nauki języka angielskiego online możemy przyczynić się do rozwoju pociechy, który zaowocuje w przyszłości. Taki edukacyjny i niematerialny prezent będzie miał ogromną wartość dla obdarowanego dziecka. Dowiedz się jak łatwo jest zapisać na angielski online dla dzieci w Novakid. Poznaj wyjątkowy system nauki języka angielskiego online, w którym poprzez indywidualne lekcje z native speakerami z całego świata dziecko otrzymuje pełną uwagę swojego nauczyciela i osiąga niesamowite postępy w nauce bez wychodzenia z domu.

Lekcja próbna
 

1 comment

  1. Bardzo przydatna lista, szczególnie w tym okresie. Zawsze warto poszukać ciekawych pomysłów, bo może znajdziemy coś, o czym nawet nie pomyśleliśmy, a okaże się to strzałem w dziesiątkę. Tak naprawdę lista prezentów może być bardzo długa.

Leave a Reply

%d bloggers like this: