Gry i zabawy Popkultura

Podcasty dla dzieci – czy warto?

Podcasty już na dobre zadomowiły się w naszych słuchawkach i są obecnie jednymi z najczęściej wykorzystywanych mediów do pozostawania na bieżąco z wiadomościami, do zgłębiania nowej wiedzy oraz do nauki. Dzięki prostej formie podcastu oraz ogromnej dostępności tego typu audycji w przeróżnych aplikacjach, słuchać możemy zawsze i wszędzie. W samochodzie, w komunikacji miejskiej, podczas czekania w kolejce do sklepu lub w trakcie wykonywania domowych obowiązków. To jeden z tych wartościowych sposobów na mądre wykorzystanie czasu naszego i dziecka

Podcasty poruszają rozmaite tematy, a więc każdy powinien znaleźć audycję dopasowaną do swoich zainteresowań. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się również specjalne podcasty dla dzieci. Rodzice chętnie puszczają dzieciom interesujące słuchowiska, które nie tylko bawią, ale w większości przypadków również uczą. Jeżeli jeszcze nie wiesz, czym są podcasty dla dzieci i jak puszczać je swojemu maluchowi, koniecznie czytaj dalej. Poznaj korzyści ze słuchania podcastów przez Twoje dziecko i dowiedz się, które audycje będą dla niego najlepsze. 

Dziewczynki nagrywają podcast

Czym jest podcast?

Pochodzące z języka angielskiego słowo podcast oznacza internetową publikację dźwiękową, która ukazuje się na wybranej platformie, najczęściej w postaci regularnych odcinków, np. raz w tygodniu. Podcast może być monologiem jednej osoby, mieć formę wywiadu lub rozmowy między dwoma osobami lub być nagraniem rozmowy większej liczby osób. Podcasty są nagrywanie w bardzo dobrej jakości dżwięku, ponieważ z racji braku obrazu w tej publikacji, przekazywane informacje muszą być doskonale słyszalne i rozumiane przez odbiorców. To powoduje, że podcasty idealnie nadają się do nauki języka angielskiego i innych języków obcych, ponieważ podczas słuchania nasza głowa nie rozprasza się dodatkowo obrazem i w całości skupia się na komunikacie werbalnym.   

Podcasty dla dzieci – korzyści

Nie bez powodu słuchanie podcastów cieszy się obecnie tak dużą popularnością zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Po pierwsze, słuchanie podcastów jest darmowe, tak więc aby uczyć się angielskiego z podcastem, być na bieżąco z wiadomościami czy słuchać, co mają do powiedzenia znane osoby, nie trzeba wydawać fortuny. Po drugie, dostęp do podcastów jest bardzo prosty – istnieją już liczne aplikacje, w których znajdziemy podcasty, a poza tym do słuchania wystarczy jedynie smartfon lub komputer z dostępem do internetu oraz para słuchawek.

Po trzecie, dzięki prostej formie audio, podcastów dla dzieci i dorosłych można słuchać praktycznie wszędzie i zawsze. Nawet jak biegniesz przez miasto czy czekasz na przystanku autobusowym lub też Twoja pociecha czeka akurat na Ciebie aż odbierzesz ją ze szkoły – wszystkie te sytuacje są idealne by na szybko włączyć sobie podcast i słuchać ciekawych informacji. 

Dzięki podcastom dla dzieci, pociecha może wartościowo wykorzystać swój czas wolny i stale mieć dostęp do nowej wiedzy. Słuchanie podcastów popularno-naukowych lub językowych może również przyczynić się do zdobywania przez dziecko lepszych ocen w szkole, ponieważ informacje zawarte w takich podcastach są łatwiej przyswajalne dla umysłu dziecka niż wiedza zawarta w szkolnych podręcznikach. 

Podcasty dla dzieci a nauka języka angielskiego

Podcasty są świetnym narzędziem do nauki języka angielskiego – potwierdzają to zarówno rodzice, którzy puszczają swoim pociechom anglojęzyczne audycje oraz nauczyciele języka angielskiego. Dzięki słuchaniu podcastów dla dzieci po angielsku, maluchy stopniowo zanurzają się w danym języku obcym i nawet nie zdając sobie z tego sprawy, zapamiętują pojedyncze wyrazy i całe zdania. Podcasty dla dzieci do nauki angielskiego mają różne, ciekawe formuły, które szybko przekonają nawet najbardziej niecierpliwe dzieci. Taka niezobowiązująca nauka w formie zabawy będzie dla dziecka ciekawą odmianą i pomoże również w nauce gramatyki. Dziecko, które już od najmłodszych lat będzie osłuchiwało się z brzmieniem obcego języka, w przyszłości lepiej poradzi sobie z mówieniem w tym języku.

Jednym z anglojęzycznych podcastów, który szczególnie polecamy starszym dzieciom jako uzupełnienie zajęć z angielskiego w szkole, jest podcast autorstwa BBC pt. „The English We Speak”. Audycja prowadzona jest z klasycznym, brytyjskim akcentem, dzięki czemu dziecko osłucha się z prawidłową wymową. Pojedyncze odcinki są krótkie i zwięzłe.W każdej audycji można nauczyć się ciekawych fraz i wyrażeń, które używane są na co dzień w potocznej rozmowie między rodowitymi Anglikami. Nauka angielskiego z tym podcastem pozwoli Twojemu dziecku poznać dodatkowe słownictwo spoza książek, które pociecha z powodzeniem może wykorzystywać podczas codziennej rozmowy po angielsku z kolegami lub nauczycielem w szkole. 

Sprawdź też inne nasze artykuły i poradniki:
Najlepsze podcasty dla dzieci
Jak wykorzystać YouTube przy nauce języka angielskiego?
Aplikacje do nauki języka angielskiego
Jak uczyć małe dzieci angielskiego?
Zajęcia w Wirtualnej Rzeczywistości – marzenie Science Fiction, które możemy spełnić już dziś
Fiszki – czy ta metoda jest skuteczna?
Od czego zacząć naukę angielskiego?

Leave a Reply

%d bloggers like this: