Popkultura

Filmy animowane dla dzieci – co oglądać z dzieckiem?

Filmy i seriale, także te animowane, to podobnie jak książki czy obrazy w muzeum ważne dzieła kulturowe. Oglądanie przez dziecko bajek i filmów animowanych w telewizji czy w kinie wcale nie musi być złe dla rozwoju pociechy. Dowiedz się dlaczego warto pokazywać dziecku bajki i poznaj najciekawsze tytuły, które warto obejrzeć razem z dzieckiem. Przekonaj się, że filmy animowane dla dzieci mogą w mądry sposób rozszerzać ich światopogląd, a także uczyć i bawić.

Animowane bajki dla dzieci – dlaczego warto je oglądać z pociechą? 

Rodzinne oglądanie mądrych i ciekawych bajek i filmów animowanych dla dzieci niesie za sobą sporo korzyści. Po pierwsze, filmy animowane dla dzieci przedstawiają świat jako dobry i przyjazdy, bądź zwracają uwagę jakich niebezpieczeństw się ustrzegać. Po drugie, bajki są oknem na świat dla pociechy, zwłaszcza podczas ciemnych i chłodnych zimowych wieczorów oraz rozbudzają ciekawość o świecie, pokazując maluchowi najróżniejsze sytuacje życiowe i pięknie wykreowane światy pobudzające wyobraźnię. 

Po trzecie, filmy animowane dla dzieci to cenne źródło wiedzy o świecie, tj. o emocjach, planecie Ziemi, rodzinie, przyjaźni i innych ważnych sprawach. Po czwarte, bajki uczą pozytywnych zachowań wobec innych i uczą zasad prawidłowego postępowania w kontaktach z innymi ludźmi. Dzięki oglądaniu filmów animowanych dla dzieci, pociecha zyska wiele pozytywnych wzorców do naśladowania. 

Filmy animowane dla dzieci – TOP 7

Seria Toy Story 

O popularności tego filmu animowanego wśród dzieci świadczą aż 4 części, które zostały stworzone przez twórców, czyli Disneya i Pixara. Pierwszy film z serii ukazał się w 1995 roku i od razu podbił serca najmłodszych widzów. Film opowiada o pełnym przygód i niebezpieczeństw życiu zabawek małego chłopca imieniem Andy. Przez kolejne części serii Andy dorasta, a jego zabawki stają przed coraz to nowymi wyzwaniami. Film pięknie pokazuje jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz, że warto mieć przyjaciół, na których zawsze można liczyć. Poza tym, dzięki seansowi maluch nauczy się, że zabawki trzeba kochać i szanować. 

Odlot

Odlot to kolejna świetna produkcja zrealizowana przez wytwórnię Pixar. Animacja opowiada o samotnym staruszku, który postanawia podążyć za marzeniami i gdy nie ma już absolutnie nic do stracenia wyrusza w niesamowitą podróż, którą odbywa swoim własnym domem niesionym siłą balonów. Podróż jest pełna niesamowitych wydarzeń, a całość przygód dopełnia nietypowa grupa współpasażerów w postaci małego harcerza Russela i gadającego psa oraz ptaka. Bajka pięknie pokazuje jak dzięki przyjaźni można pokonać wiele trudnych sytuacji i przeszkód. Odlot to także doskonale przedstawiona, animowana metafora ludzkiego życia

W głowie się nie mieści

To kolejny warty uwagi film wytwórni Pixar. Animacja została nawet wyróżniona Oscarem i Złotym Globem za najlepszy film animowany. Film opowiada o radzeniu sobie w różnych sytuacjach z emocjami: Strachem, Radością, Gniewem, Odrazą i Smutkiem. Bajka pokazuje jak radzić sobie na co dzień z trudnymi sytuacjami i wspaniale ukazuje dobre wzorce do naśladowania i złe do unikania. Animacja została pięknie wykonana, a całość ma w sobie ogromny ładunek emocjonalny zarówno dla młodszego jak i starszego widza.

Zwierzogród

Ta animacja dla dzieci to jedno z najmłodszych dzieci wytwórni Walt Disney Animation Studios. Film opowiada o losach ambitnego, świeżo zatrudnionego w policji królika Judy Hops i żyjącego z cwanych przekrętów, znanego policji lisa Nicka Bajera. W filmie łączą oni swoje siły, aby rozwiązać pewną kryminalną zagadkę. Bajka pięknie pokazuje czym jest przyjaźń oraz, że czasami, aby ją utrzymać, trzeba wykazać się determinacją, wiarą w innych i cierpliwością. 

Seria Jak Wytresować Smoka

W tym filmie animowanym dla dzieci skupiamy się na losach młodego wikinga imieniem Czkawka, który zamiast zabijać smoki, tak jak inni mieszkańcy swojej wioski, chce się z nimi przyjaźnić. Dzięki swojej ogromnej wrażliwości Czkawka poznaje smocze sekrety i zyskuje szacunek w oczach swoich braci wikingów. Bajka pokazuje, że aby osiągnąć swój cel wcale nie trzeba postępować tak jak wszyscy. Po tym seansie, dziecko zrozumie, że można być innym niż wszyscy i czuć się z tym dobrze. 

Król Lew

To prawdziwy klasyk wśród bajek animowanych dla dzieci. Animacja z 1994 roku wciąż zdobywa rzesze małych fanów na całym świecie. Bajka uczy jak radzić sobie z trudnymi emocjami i przeciwnościami losu. Historia opowiada o młodym lwie Simba, który pada ofiarą okrutnej intrygi swojego stryja, a rozwój wypadków zmusza go do ucieczki. Dzięki przyjaźni z Timonem i Pumbą, młody Simba zdobywa pewność siebie, szybko dorasta i postanawia walczyć o sprawiedliwość za wszelką cenę. 

Przygody Kubusia Puchatka

O wartościach płynących z oglądania losów zabawnego Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu, chyba nikogo nie trzeba długo przekonywać. Bajki z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej to idealna propozycja dla najmłodszych widzów. Przyjaciele ze Stumilowego Lasu niejednokrotnie uczą najmłodszych wzorców postępowania w życiu oraz przekazują ważną wiedzę i prawdy o otaczającym świecie. Pozycja obowiązkowa dla każdego malucha.   

Sprawdź też inne nasze wpisy: Wakacyjne piosenki po angielsku, Gry dla dzieci do nauki języka angielskiego, „Król Lew” – uczymy się angielskiego z bajek, Najlepsze seriale komediowe do nauki języka angielskiego.

Leave a Reply

%d bloggers like this: