Edukacja Materiały do nauki

Past Perfect Continuous – angielskie czasy

Angielskie czasy na początku przygody z nauką tego języka obcego mogą wydawać się przystępne i nieskomplikowane. Jednak im dalej w las, tym więcej drzew. W języku angielskim mamy aż szesnaście różnych czasów, a wiele z nich nie ma bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. To powoduje, że na wyższym poziomie zaawansowania, nauka angielskich czasów niemalże każdemu uczniowi przysparza trudności. Dzisiaj poznasz jeden z angielskich czasów, którego naukę dobrze jest rozpocząć już na poziomie średniozaawansowanym. W dalszej części wpisu wyjaśnimy dlaczego. 

Przyjrzyjmy się bliżej czasowi Part Perfect Continuous. Przydaje się on do opisywania czynności z przeszłości, w bardzo precyzyjnym kontekście. Dowiedz się kiedy stosować czas Past Perfect Continuous, po czym rozpoznać ten czas oraz jak wgląda budowa zdania w Past Perfect Continuous. Koniecznie zwróć też uwagę na przykładowe zdania w czasie Past Perfect Continuous, które znajdują się na końcu tego wpisu. Uporządkuj razem z nami swoją wiedzę o angielskich czasach. Ucz się języka angielskiego razem z nami!  

Past Perfect Continous – zastosowanie

Czas Past Perfect Continuous nie jest tak często wykorzystywany w codziennej mowie jak pozostałe czasy przeszłe. Czas ten pozwala na bardzo precyzyjne wyrażanie się o wydarzeniach z przeszłości. Co ważne, znajomość tego czasu nie jest konieczna, aby porozumieć się nawet z native speakerem. Jednak, jeżeli masz w planach zdawanie egzaminu językowego na poziomie rozszerzonym, znajomość czasu Past Perfect Continuous będzie konieczna. 

Past Perfect Continuous możemy użyć tylko wtedy, gdy mówimy o czynności w czasie przeszłym w odniesieniu do innej czynności, wydarzenia lub punktu w czasie w przeszłości. Stosując Past Perfect Continuous zaznaczamy, że czynność ta rozpoczęła się i trwała przez jakiś czas przed inną czynnością, wydarzeniem lub punktem w czasie. 

Past Perfect Continuous

Past Perfect Continous – budowa zdania 

Do poprawnej konstrukcji zdania w czasie Past Perfect Continuous potrzeba operatora had been oraz czasownika z końcówką -ing. Tworząc zdanie w czasie Past Perfect Continuous należy posłużyć się następującym wzorem:

Podmiot + had been + czasownik z końcówka -ing + reszta zdania. 

Przykładowe zdanie twierdzące skonstruowane w Past Perfect Continuousbędzie wyglądało następująco: 

They (podmiot) + had been + working (czasownik z koncówką -ing) + hard for over three hours before they finished (reszta zdania).

Przykładowe zdanie pytające w czasie Past Perfect Continuous będzie wyglądać następująco: 

What had she been doing before I called her? 

Past Perfect Continous – przykładowe zdania

Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zdań, w których pojawia się czas Past Perfect Continuous. Przyjrzyj się im i spróbuj zrozumieć, dlaczego właśnie ten czas jest najlepszy do opisania poniższych sytuacji. 

  • He failed his exams because he had been watching Netflix instead of studying. 
  • I had been waiting for thirty minutes before the rescue team arrived and got me out of the broken elevator. 
  • My dad was tired as he had been working since early morning.
  • When I met Judy she had been studying at London University for three months.  

Sprawdź też inne nasze artykuły, w których wyjaśniamy pozostałe czasy w języku angielskim:
Present Simple
Present Continuous
Poznaj czas Past Simple
Past Continuous – nauka angielskich czasów
Present Perfect – nauka angielskich czasów
Present Perfect Continuous – nauka angielskich czasów
Czasy w języku angielskim – jak je rozpoznać?
Past Perfect – nauka angielskich czasów

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: